Pierwszenstwo a ten sam hals

Kitesurfing i wszystko z nim związane.
jank007
Posty: 60
Rejestracja: 22 gru 2013, 10:31
Lokalizacja: Berlin
Postawił piwka: 15 razy
Dostał piwko: 3 razy
 
Post13 cze 2015, 22:04

Czesc,

Ostatnio mialem taka sytuacje: plynalem ja i windsurfer na tym samym halsie. Ja ostro na wiatr a on tak srednio. Z tego, ze bylem przed nim, w ogole go nie widzialem tylko jakies darcie.... :shock: obrocilem sie i faktycznie bylismy na kolizyjnych kursach (wplynalbym tuz przed niego albo na niego) wiec ja odpuscilem z krawedzi i troche splynalem. Z tego co mi wiadomo to ja mialem pierwszenstwo bo bylem na dole wzgledem wiatru. Czy nie? Juz plynalem zeby pociagnac mu z byka bo nie lubie takiego niepotrzebnego krzyczenia ale wdarla sie nutka niepewnosci o to prawo drogi wiec chcialbym sie tutaj upewnic.

Dzieki!

Awatar użytkownika
pawbuh
Posty: 391
Rejestracja: 28 lip 2011, 19:58
Latawiec: BEST
Postawił piwka: 2 razy
Dostał piwko: 9 razy
 
Post13 cze 2015, 22:24

a jakbyś był pewien że masz pierwszeństwo, to byś w niego pzyperdo..ił? Nie pływam na WS ale wiem że ciężej robić wysokość, dlatego zawsze odpuszczam, co mi zależy?

jank007
Posty: 60
Rejestracja: 22 gru 2013, 10:31
Lokalizacja: Berlin
Postawił piwka: 15 razy
Dostał piwko: 3 razy
 
Post13 cze 2015, 22:41

Do zderzenia nie doszlo - ja tez w tym przypadku odpuscilem ale bylo to na prawde w ostatnim momencie bo goscia nie widzialem - byl za moimi plecami.
Ogolnie nie mam problemow z pierwszenstwem na drodze jezeli chodzi o kitesurferow ale z WS zdarzaja mi sie takiego dziwne sytuacje.

unhooked
Posty: 380
Rejestracja: 04 kwie 2011, 14:40
Postawił piwka: 6 razy
Dostał piwko: 23 razy
 
Post14 cze 2015, 00:26

Czesc, na wodzie jest bardzo prosta zasada - zawsze unikaj pierwszy mozliwosci kolizji, nawet jak masz pierwszenstwo, odpuszczaj... Za to na ladzie mozesz pozniej dac w ryj.

mroku
Posty: 46
Rejestracja: 30 sty 2010, 15:03
Postawił piwka: 2 razy
Dostał piwko: 2 razy
 
Post14 cze 2015, 09:53

Jeśli dwie jednostki jadą na tym samym halsie to idąca ostrzej do wiatru ma prawo drogi.

Awatar użytkownika
FilipN
Posty: 801
Rejestracja: 05 sie 2008, 11:08
Lokalizacja: Warszawa/Jastrzębia Góra
Postawił piwka: 68 razy
Dostał piwko: 77 razy
 
Post14 cze 2015, 10:16

KsPD, prawidło 4.2. Kursy podobne – kitesurfer nawietrzny ustępuje zawietrznemu.

Awatar użytkownika
Mikolpa
Posty: 3207
Rejestracja: 05 kwie 2013, 15:58
Deska: SU-2 Prorider 140, Trans 153
Latawiec: Rebel 10,12,14, Addiction 18
Lokalizacja: Wrocław
Postawił piwka: 126 razy
Dostał piwko: 142 razy
 
Post14 cze 2015, 11:17

jank007 pisze:Ja ostro na wiatr a on tak srednio. Z tego, ze bylem przed nim, w ogole go nie widzialem tylko jakies darcie....
Dzieki!


Oczywiście że miałeś pierwszeństwo bo
mroku pisze:Jeśli dwie jednostki jadą na tym samym halsie to idąca ostrzej do wiatru ma prawo drogi.

można to też rozumować tak
FilipN pisze:KsPD, prawidło 4.2. Kursy podobne – kitesurfer nawietrzny ustępuje zawietrznemu.
oczywiście tylko wtedy kiedy kurs jest kolizyjny czyli zawietrzny idzie ostrzej.

Ale trzeba też zrozumieć WS. Na lokalnym spocie przy slabych prognozach niektórzy męczą się żeby wejść w upragniony ślizg a jak już wejdą to nie chcą nic zmiemiać żeby to utrzymać go jak najdłużej. Często są wtedy w półwietrze, my zazwyczaj idziemy ostrzej i teoretycznie mamy pierwszeństwo ale ja zawsze wtedy odpadam żeby nie psuć im chwil radości :D jak któryś idzie w ślizgu na lewym a ja na prawym i widzę że za bardzo nie wie co robić to też odpadam. Zapłacę kilkoma metrami wysokości a widok banana na gębie WS i machnięcie ręką bezcenne :thumb: Ale jeżeli miałbym pierwszeństwo a ktoś by agresywnie wymachiwał i rzucał kur... to bym nie odpuścił.

Awatar użytkownika
BraCuru
Posty: 5967
Rejestracja: 13 mar 2006, 20:56
Deska: BraCuru Hover, SABfoil
Latawiec: Flysurfer Sonics
Postawił piwka: 185 razy
Dostał piwko: 374 razy
Kontaktowanie:
 
Post14 cze 2015, 12:51

Mikolpa pisze:Ale trzeba też zrozumieć WS. Na lokalnym spocie przy slabych prognozach niektórzy męczą się żeby wejść w upragniony ślizg a jak już wejdą to nie chcą nic zmiemiać żeby to utrzymać go jak najdłużej. Często są wtedy w półwietrze, my zazwyczaj idziemy ostrzej i teoretycznie mamy pierwszeństwo ale ja zawsze wtedy odpadam żeby nie psuć im chwil radości :D jak któryś idzie w ślizgu na lewym a ja na prawym i widzę że za bardzo nie wie co robić to też odpadam. Zapłacę kilkoma metrami wysokości a widok banana na gębie WS i machnięcie ręką bezcenne :thumb: Ale jeżeli miałbym pierwszeństwo a ktoś by agresywnie wymachiwał i rzucał kur... to bym nie odpuścił.

Słuszna interpretacja :thumb:

Komentarz z KsPD:
Prawidło 4.2.
Nawietrzny ustępuje zawietrznemu ze względu na to, że ma więcej miejsca do wykonania manewru. Wyjątkiem od tej zasady jest tzw. „wywózka”, czyli spotkanie dwóch kitesurferów dopływających razem do brzegu. Nawietrzny kitesurfer płynący tuż przed zawietrznym nie jest w stanie zrobić zwrotu przed brzegiem, bo doprowadziłby do zderzenia lub splątania latawców. Nie mając miejsca na zwrot zmuszony jest do zatrzymania się i postawienia latawca do zenitu. W takiej sytuacji zawietrzny ma obowiązek ustąpić nawietrznemu, odstąpić od reguły zgodnie z Prawidłem Odpowiedzialność i odpowiednio wcześniej przed brzegiem wykonać zwrot, zapewniając tym samym bezpieczną przestrzeń dla nawietrznego.


oraz w sprawie spotkań z WS:
Kodeks równorzędnie traktuje windsurferów i kitesurferów, poza wyjątkiem spotkania z wypływającym windsurferem w strefie przyboju (patrz komentarz Prawidła Wave). Praktyka na spotach, gdzie wspólnie pływamy, pokazała, że jest to najlepsza metoda unikania sytuacji niebezpiecznych. Wyprzedzając windsurfera, robimy to od strony zawietrznej, aby nie zaczepić linkami o top jego masztu. Z tego samego powodu w bliskich spotkaniach na przeciwnych halsach, będąc nawietrznym, podnosimy latawiec zwykle wyżej niż przy spotkaniu z kitesurferem.

Awatar użytkownika
onzo
Posty: 5583
Rejestracja: 19 paź 2003, 22:34
Deska: Wainman Joke 138
Latawiec: Vegas 9,12,16
Lokalizacja: WaWa
Postawił piwka: 41 razy
Dostał piwko: 89 razy
Kontaktowanie:
 
Post29 cze 2015, 13:57

Ogólna zasada się zgadza. Z praktyki mogę jeszcze dodać, że WS nie widzi tego co dzieje się "za pędnikiem" czyli jeżeli jesteś po zawietrznej z przodu czy tym bardziej z tyłu to nie licz, że zwróci na ciebie uwagę. Oni po prostu patrzą na wprost. Pominę milczeniem rufy w ślizgu "wokół" kitesurfera płynącego tym samym halsem. Druga istotna uwaga - spotkanie latawca z WSem kończy się zniszczeniem sprzętu jednej i drugiej strony a często pokaleczeniem WSiarza. Spotkanie kitesurfera z WSem to ryzyko bardzo poważnej kontuzji, więc nie polecam. Tym bardziej, że prędkości często dużo większe po stronie WSów.


Wróć do „Forum Główne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości