Nawet Onet oniemiał - nowy wymiar: 30m w surfingu

Kitesurfing i wszystko z nim związane.
Awatar użytkownika
RadekSz.
Posty: 104
Rejestracja: 24 paź 2011, 17:59
Deska: SU-2
Latawiec: Flexifoil
Lokalizacja: Koszalin
Postawił piwka: 2 razy
Dostał piwko: 1 raz
Kontaktowanie:
 
Post13 lis 2011, 19:10

Obrazek
Zdjęcie przedstawia ten sam klif z drugiej strony. Miasteczko położone jest w pewnej części na tym klifie
Obrazek
Poczytałem co nieco na różnych stronach i na wszystkich piszą ,że wysokość klifu/skarpy wynosi około 100m. Nie piszą jednak nic czy to wysokość owego klifu tudzież wysokość skarpy w najwyższym miejscu. Sprawdziłem także czy w tej miejscowości znajduje się więcej klifów na satelitarnych mapach google ,jest to jedyny klif w okolicy Nazare. "Nazare - miasteczko na 100 m klifie" ;"położone jest przy plaży, nad rozległą zatoką otoczoną stromymi skałami. Na ponad 100-metrowej skarpie nad miasteczkiem znajduje się wioska Sítio. "

Ps na zdjęciu Marka jest ten mniejszy "kawałek" czyli pi*drzwi jak klif ma 100 metrów to kawałek około 40.

Awatar użytkownika
sander
Posty: 1643
Rejestracja: 11 mar 2004, 13:24
Lokalizacja: Świebodzice
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 11 razy
Kontaktowanie:
 
Post13 lis 2011, 20:15

Obrazek

Ta skała jest ok 2x wyższa od słupów energetycznych na szczycie klifu, które mają może 7-8m, więc jej wysokość to myślę jakieś 15m.

Awatar użytkownika
BraCuru
Posty: 5967
Rejestracja: 13 mar 2006, 20:56
Deska: BraCuru Hover, SABfoil
Latawiec: Flysurfer Sonics
Postawił piwka: 185 razy
Dostał piwko: 374 razy
Kontaktowanie:
 
Post13 lis 2011, 20:38

Ooo! Brawo dociekliwi :thumb:
Też sobie szukam, bo wieje u mnie nudą i i jutro podzielę się swoimi znaleziskami.
Wg moich wstępnych wyliczeń fala ze zdjęcia z tekstem Mission: Possible ma "raptem" 7m i nie jest na pewno tą historyczną.

sander pisze:... więc jej wysokość to myślę jakieś 15m.

Rozumiem, że piszesz o mniejszym klifie (skalnym grzybku).
Większy klif miałby wówczas jedynie 40-45m na wysokości latarni. Pasowałoby to do moich wykopalisk internetowych.

Awatar użytkownika
RadekSz.
Posty: 104
Rejestracja: 24 paź 2011, 17:59
Deska: SU-2
Latawiec: Flexifoil
Lokalizacja: Koszalin
Postawił piwka: 2 razy
Dostał piwko: 1 raz
Kontaktowanie:
 
Post13 lis 2011, 20:45

Można by zrobić podziałkę między grzybkiem a klifem i odczytać wysokość dokładnie ,no ale najpierw potrzebujemy dokładnej wysokości klifu. Można też poszukać mapy tego miejsca i po prostu odczytać wysokość ale nie wiem czy są aż tak dokładne mapy. :?:

Awatar użytkownika
sander
Posty: 1643
Rejestracja: 11 mar 2004, 13:24
Lokalizacja: Świebodzice
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 11 razy
Kontaktowanie:
 
Post13 lis 2011, 20:53

BraCuru pisze:Ooo! Brawo dociekliwi :thumb:
Też sobie szukam, bo wieje u mnie nudą i i jutro podzielę się swoimi znaleziskami.
Wg moich wstępnych wyliczeń fala ze zdjęcia z tekstem Mission: Possible ma "raptem" 7m i nie jest na pewno tą historyczną.

sander pisze:... więc jej wysokość to myślę jakieś 15m.

Rozumiem, że piszesz o mniejszym klifie (skalnym grzybku).
Większy klif miałby wówczas jedynie 40-45m na wysokości latarni. Pasowałoby to do moich wykopalisk internetowych.


Tak o mniejszym. Przyjrzałem się jeszcze raz fotkom i moje szacunki są chyba trochę zawyżone bo na fotce z klifami nie widać całego słupa.

Awatar użytkownika
BraCuru
Posty: 5967
Rejestracja: 13 mar 2006, 20:56
Deska: BraCuru Hover, SABfoil
Latawiec: Flysurfer Sonics
Postawił piwka: 185 razy
Dostał piwko: 374 razy
Kontaktowanie:
 
Post14 lis 2011, 01:35

RadekSz. pisze:Można by zrobić podziałkę między grzybkiem a klifem i odczytać wysokość dokładnie ,no ale najpierw potrzebujemy dokładnej wysokości klifu. Można też poszukać mapy tego miejsca i po prostu odczytać wysokość ale nie wiem czy są aż tak dokładne mapy. :?:

Oto właśnie chodzi :thumb: Zbliżamy się wspólnymi siłami do celu :D

:offtopic:
Zabije Cię publicznie jak w końcu nie prześlesz mi swego maila :twisted: Sprawa pilna :!: Sprawdź choćby swoją skrzynkę pw plizz...

Awatar użytkownika
BraCuru
Posty: 5967
Rejestracja: 13 mar 2006, 20:56
Deska: BraCuru Hover, SABfoil
Latawiec: Flysurfer Sonics
Postawił piwka: 185 razy
Dostał piwko: 374 razy
Kontaktowanie:
 
Post14 lis 2011, 16:56

Padł rekord w rozdziewiczeniu największej fali w historii surfingu - 30 metrów. Szukam fotek z tego wydarzenia.
Znajduję taką:
Obrazek

Szczena opada. Chcę wiedzieć więcej o tym magicznym podwodnym kanionie. Fala musi mieć 30 metrów jak nic, bo pobliski klif wygląda miniaturowo.
Do tego czytam, że klify pod Nazare sięgają 110 metrów i wjeżdża się tam kolejką.
Może ta fala ze zdjęcia ma więcej niż 30m?
Chcę to sprawdzić. Siadam do internetu i zaczyna się dochodzenie przy użyciu kapitalnych detektywistycznych pomocników czyli Google Earth, Facebook i Wikipedii.
Nigdy w życiu tam nie byłem, więc muszę odnaleźć miejsce skąd zostało zrobione zdjęcie. Widać niewiele. Tylko czubek skalistego klifu. Chcę wiedzieć ile ma on wysokości, aby ocenić wysokość fali. Pierwsza czynnośc to sprawdzić GE w którym miejscu podwodny kanion dochodzi do brzegu. Jest:
Obrazek

Teraz trzeba znaleźć wszystkie klify w okolicy. Okazuje się to banalnie proste, bo tak naprawdę jest tam tylko jedna skała spadająca do oceanu. Porównanie zdjęć daje 100% pewność. Mam winowajcę teraz trzeba udowodnić mu winę czyli jak jest wysoki.
Obrazek

Na krawędzi klifu stoi latarnia.
Obrazek
Obrazek
No to jestem w domu – w końcu nawigacja to mój chleb powszedni 8)
Otwieram Admiralty List of Lights i sekundę później czytam:
- Nazare.
SW corner of S Miguel fort, 39°36.26'N 9°05.12'W,
Charakterystyka światła: Oc W 3s,
Elewacja: 49 m,
Zasięg nominalny: 14 nM,
Red lantern on wall of fort 8 m
Sektor: Vis 282°-192°(270°)
Sygnał mgłowy: Siren 35s,,,,,,,,bl 10.
Czyli po naszemu: wysokość źródła światła latarni 49m nad poziom morza.

Aby kalkulacja była dokładna biorę pod uwagę lokalne pływy czyli skok poziomu morza.
Elewacja świateł nawigacyjnych jest liczona od średniego wysokiego poziomu syzygijnego.
Teraz krótkie spojrzenie w tabelę pływów i odczytuje tam, że MHWS dla Nazer wynosi 3,2m czyli przy niskiej wodzie syzygijnej żarówa latarni będzie 52m nad powierzchnią oceanu.
Zdjęcie zostało zrobione około 1700 (widać to po cieniu na grzywie) ale nie znając daty nie będę w stanie określić wysokości pływu w momencie zrobienia tego ujęcia. Mogę pozwolić sobie na małe przybliżenie obliczeń - nie wypaczy to ogólnych obliczeń.
Na niskiej wodzie da się tam przejść pomiędzy klifem a skałą suchą stopą:
Obrazek

Po analizie załączonych zdjęć dochodzę do wniosku, że była to niska woda. Poziom morza jest około jednego metra wyżej niż podczas niskiej wody ale to jeden metr masy rozbijającej się masy wody (kolejne małe przybliżenie). Razem jakieś 2 metry poniżej MHWS. Koniec końców zakładam, że różnica pomiędzy poziomem wody a środkiem okna latarni to 51 metrów (49m elewacja + 2m pływ poniżej wysokiej wody).
Teraz drukuję sobie to zdjęcie:
Obrazek
i mierzę po chłopsku takie proporcje:
- wysokość woda – latarnia 89mm
- wysokość woda – szczyt klifu (tylko widać niższą część a nie najwyższą!)19mm

Robię proporcje i mam 82:19 = 4,3
51: 4,3 = 11,8 m czyli prawie 12 metrów wystającej skały. Czy to wynik końcowy?
Dla pomiaru skały tak ale czy to jest wysokość fali po lewej? Jeszcze nie :!:
Trzeba sprawdzić w jakiej odległości fala załamuje się w stosunku do skały, bo to może mieć fundamentalny wpływ na faktyczną wysokość.
Z przejrzanych zdjęć
Obrazek
i tego filmiku:
phpBB [video]

wynika że czubek fali urasta do maksimum w kierunku WSW od latarni czyli na W od skały.
Koniec kanionu kończy się na południe od równoleżnika przechodzącego przez latarnie.
Wniosek jest taki, że fala załamuje się mniej więcej w podobnej odległości co skała (może 100 metrów za nią). Nie ma mowy o grze perspektywą.
Ostateczny mój wyrok – fala ma 11-12 metrów wysokości.

A na koniec potwierdzenie moich kalkulacji, że to nie historyczna fala a zdjęcie prawdopodobnie zostało zrobione w listopadzie 2009 roku:
phpBB [video]

Polecam posłuchać 1m13s.
„Probably 20 feet ish” – czytaj surferskie 6m a według "polskiej" skali 12m. Czyli na pewno nie 30m.

Po co to wszystko?
Dla zabawy i zabicia nudów.
Nie ukrywam, że sprawiło mi to trochę radochy, poszerzyło horyzonty i zrodziło ochotę na podróż do Nazare.
Czy udzieliło się to wam również?

Pozdroowka
Dziękuję za uwagę

gredy
Posty: 1169
Rejestracja: 29 sty 2011, 21:17
Latawiec: Best
Postawił piwka: 77 razy
Dostał piwko: 31 razy
 
Post14 lis 2011, 18:54

Witam też właśnie znalazłem ten filmik hehe myślałem że cie uprzedzę z tą wysokością fali a tu zonk :lol: wszystko opisane :thumb:
phpBB [video]

Awatar użytkownika
RadekSz.
Posty: 104
Rejestracja: 24 paź 2011, 17:59
Deska: SU-2
Latawiec: Flexifoil
Lokalizacja: Koszalin
Postawił piwka: 2 razy
Dostał piwko: 1 raz
Kontaktowanie:
 
Post14 lis 2011, 19:34

Brawo Marek ,niezła robota :clap: Możesz teraz pracować w CSI :lol:

ps
Zabije Cię publicznie jak w końcu nie prześlesz mi swego maila :twisted: Sprawa pilna :!: Sprawdź choćby swoją skrzynkę pw plizz...

Nie to żebym się czepiał ale masz mój mail :D jakby co to wysłałem na priv .

Awatar użytkownika
BraCuru
Posty: 5967
Rejestracja: 13 mar 2006, 20:56
Deska: BraCuru Hover, SABfoil
Latawiec: Flysurfer Sonics
Postawił piwka: 185 razy
Dostał piwko: 374 razy
Kontaktowanie:
 
Post14 lis 2011, 20:07

RadekSz. pisze:Nie to żebym się czepiał ale masz mój mail :D

Oops :oops: W takim razie: Przepraszam Cię publicznie.

Awatar użytkownika
surfbabe
Posty: 689
Rejestracja: 17 lip 2005, 16:25
Deska: su2 custom
Latawiec: FX, nemesis
Lokalizacja: wwa
Postawił piwka: 47 razy
Dostał piwko: 29 razy
 
Post14 lis 2011, 22:39

oj chłopaki... kurna...
a gdzie romantyzm ??? (nie mylić z reumatyzmem)...
czy nie fajniej byłoby myśleć dalej o tej fali, jak o 30-meterowym gigancie...???
a nie tak wszystko odzierać...
...do naga!
za dużo cholera tej wiedzy w tym necie, no! :wink:

Awatar użytkownika
BraCuru
Posty: 5967
Rejestracja: 13 mar 2006, 20:56
Deska: BraCuru Hover, SABfoil
Latawiec: Flysurfer Sonics
Postawił piwka: 185 razy
Dostał piwko: 374 razy
Kontaktowanie:
 
Post15 lis 2011, 10:44

surfbabe pisze:a gdzie romantyzm ??? (nie mylić z reumatyzmem)...
czy nie fajniej byłoby myśleć dalej o tej fali, jak o 30-meterowym gigancie...???


Babe,
Ta 30 metrowa fala już mi się śniła. Powaga. Ale to nie z romantyzmu tylko zbyt długiego czasu spędzonego przed lapem :lol:
Wyglądała mniej więcej tak:
Obrazek

Podobnie jak ten sen-fala z Grzybowa w 2008 :wink:
Obrazek


Na pewno pojawią się w sieci zdjęcia z tą prawidziwą historyczną.

Awatar użytkownika
jedi1
Posty: 2272
Rejestracja: 28 maja 2006, 17:37
Lokalizacja: Gdynia
Postawił piwka: 132 razy
Dostał piwko: 83 razy
Kontaktowanie:
 
Post15 lis 2011, 10:54

phpBB [video]

Smokie
Posty: 5595
Rejestracja: 07 sie 2003, 12:00
Deska: Semente Pocket Rocket, 77
Latawiec: Slingshot RPM
Lokalizacja: Warszawa
Postawił piwka: 121 razy
Dostał piwko: 77 razy
Kontaktowanie:
 
Post15 lis 2011, 22:25

Apropos największej fali na świecie -> http://www.surfline.com/surf-news/book- ... ave_62467/

Smokie
Posty: 5595
Rejestracja: 07 sie 2003, 12:00
Deska: Semente Pocket Rocket, 77
Latawiec: Slingshot RPM
Lokalizacja: Warszawa
Postawił piwka: 121 razy
Dostał piwko: 77 razy
Kontaktowanie:
 
Post17 lis 2011, 15:50

I jeszcze jedna ciekawa lektura, szczególnie apropos roku 2001 -> http://www.surfline.com/surf-news/-mave ... lls_62537/


Wróć do „Forum Główne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości