Kontynuacja wątku o Anonimowości

Kitesurfing i wszystko z nim związane.
jacekdaktera
Posty: 542
Rejestracja: 17 sty 2005, 20:07
Lokalizacja: Warszawa
Dostał piwko: 30 razy
 
Post29 wrz 2013, 23:13

Temat moim zdaniem bardzo ciekawy i mądry. Gratulacje za jego wybór.
Jak widać po przedstawionych odpowiedziach, każdy z uczestników dyskusji oczekuje od KF czegoś innego. Oczekiwania nasze zmieniają się w zależności od kontekstu pytania, osoby je zadającej, zainteresowania, kwalifikacji zawodowych, bieżącego zainteresowania, emocji itd., itd. Obarczone więc tyloma zmiennymi oczekiwania nie mogą być siłą rzeczy stałe i obiektywne zarówno w czasie jak i dla wszystkich. Stosując prostą zasadę , że nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi łatwo zauważyć, że część odpowiedzi należałoby zwyczajnie wykreślić . Ale czy wprowadzenie tego rodzaju cenzury wypowiedzi szkodzi dyskusji jako takiej i czy informacje w niej zawarte /dyskusji/ sa na pewno bzdurami, którymi nie warto się zajmować. Uważam, że nie i dlatego między innymi opowiadam się za utrzymaniem dowolności w wyborze pomysłu na własną prezentację. Dyskusja,
a w szczególności anonimowa , jest najbezpieczniejszą i najpełniejszą formą przedstawiania stanowiska, ale też jedyną, która może doprowadzić do, powiedzmy, wolnego wyboru i zmiany własnego zdania. Nie ma mądrych i głupich, starych i młodych, bardziej i mniej doświadczonych, ładnych i brzydkich inaczej, nie mówiąc o tych politycznie niepoprawnie uwikłanych. Nikt nikomu nie każe brać udziału w dyskusji. Ale nie jest tez prawdą, że dyskusja dotyczy tylko tych co biorą w niej udział. Dyskusja dotyczy szczególnie pozostałej grupy czytelników, którzy wydawałoby się tylko, że nie biorą w niej udziału. Biorą i to czynny. Kształtują swoja postawę i wiedzę. Dzisiaj o tym nie piszą, ale jutro pokażą to wszystko przy najbliższym pływaniu, spotkaniu z dziewczyna lub w zabawie z dziećmi. Jeszcze raz: Dlaczego. Bo każda dyskusja tak więc i na KF ma właściwości edukacyjne. Wiedząc o tym powinniśmy postawić sobie pytanie co chcemy przekazać w swoich wypowiedziach, a co przekazujemy w powszechnym odbiorze. Obiektywną wiedzę w sprawie, pomysł: jak to pomysł zwykle kompletnie dziurawy, a może chcemy opowiedzieć pod pretekstem wywołanego tematu o własnych frustracjach, prostactwie czy zwyczajnej głupocie. Ważyć więc należałoby treści własnych wypowiedzi aby zasługiwać raczej na szacunek niż na lekceważenie.
Naczytałem się na KF różnych opinii nie związanych wprost z istotą kitesurfingu na temat wielu kolegów i oczywiście również i swój, gdyż często mam je inne niż królujący ilością wpisów Moderatorzy / w rozumieniu wpływu na KF a nie stanowiska/.
Są to opinie mało przyjazne, często wręcz ubliżające zasadom dobrego wychowania. Częśc kolegów przed pisaniem nałykała się granatów . Czy stanowią one/opinie/ powodem do wszczynania wojny. Nie. Jeśli mamy świadomość tego co napisałem powyżej. Czy wypływa z tego wniosek, że popełniamy błąd poddając własny pogląd pod publiczną debatę. Nie. Ale musimy pamiętać, że niezależność własnej postawy i ocen będzie tylko wtedy pełna jeśli będziemy ją szanować u swoich kolegów. W przeciwnym razie buńczucznie wypowiadane opinie, świadczyć będą tylko o naszej arogancji i hipokryzji. I tak naprawdę nie ma znaczenia czy ktoś o tym napisze, gdyż nawet jeśli nikt tego nie zrobi to smród i tak pozostanie. Szacunek do własnego odbicia w lustrze powinien nakazywać nam nie walczyć z osobami tylko z poglądami i opiniami. Tylko tak budować możemy swój autorytet. Zamiast granatów najedzmy się przed pisaniem odpowiedzi czekoladek, co zaproponowała między wierszami Aga. Chyba, że sami sobie zbudujemy kącik własnych adoratorów i to wystarczy nam do satysfakcji.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
mary.dk
Posty: 1918
Rejestracja: 17 cze 2009, 21:13
Deska: Aero, Airush - Compact, Slayer
Latawiec: Airush Wave
Lokalizacja: Bydgoszcz
Postawił piwka: 58 razy
Dostał piwko: 88 razy
 
Post30 wrz 2013, 07:27

Nie kazdy oczekuje czegos innego,
ja np jestem zadowolony z tego jak dziala to forum,
w mojej opini dziala lepiej niz dobrze :thumb:
Po za tym zgadzam sie w 100 % z powyzszym.

Pozdro...


Wróć do „Forum Główne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości