ZERO węzłów - da się pływać?

Kitesurfing i wszystko z nim związane.
Awatar użytkownika
kuicets
Posty: 1320
Rejestracja: 26 wrz 2016, 17:49
Deska: Laluz
Latawiec: Rebel 9
Lokalizacja: BIESZCZADY
Postawił piwka: 42 razy
Dostał piwko: 108 razy
 
Post16 lis 2016, 16:55

BraCuru pisze:

Rozumiem, że te męczarnie wynikają podczas pływania na TT.
Czy pływałeś w wietrze 6kts 45 stopni na wiatr z prędkością po wodzie 18kts? To jest 3 razy szybciej niż wiejący wiatr.
Albo z tym samym wiatrem (6 węzłów) płynąc downwind z prędkością 24kts. To jest 4 razy szybciej niż wiatr.
[b]Teraz pytanie do PRAKTYKÓW - jak to możliwe aby być 4 razy szybszym niż wiatr nie mając innego napędu niż ten wiatr


Sprawa prosta - latamy na wietrze pozornym.

Powiedz mi prosze jak ostro na wiatr maxymalnie polecisz na foilu a Ci to w szczegolach rozrysuje...

Aby to sprawdzic zmierz kat pomiedzy dwoma ostrymi halsami na endomondo i podziel przez dwa. Pi razy drzwi ale na pewno dokladniej niz "na czuja"

Awatar użytkownika
Fikus
Posty: 778
Rejestracja: 21 lip 2007, 11:20
Lokalizacja: Paweł, Wrocław
Postawił piwka: 7 razy
Dostał piwko: 28 razy
Kontaktowanie:
 
Post16 lis 2016, 17:17

własnie znalazłem inny problem plywania w zerze węzłów, równie trudny, otóż bardzo rzadko jest zero kt, prawie nigdy, zawsze cos tam powiewa, i co - żeby tego spróbować przyjdzie mi jezdzić w poszukiwaniu najbardziej zasłonietego jeziora w górach za drzewami.... ;)

technicznie z tego co rozumiem musi to być foil i pompka foilem, oraz coś podobnego do pompki w windsurfingu tylko ze kitem...

Awatar użytkownika
kuicets
Posty: 1320
Rejestracja: 26 wrz 2016, 17:49
Deska: Laluz
Latawiec: Rebel 9
Lokalizacja: BIESZCZADY
Postawił piwka: 42 razy
Dostał piwko: 108 razy
 
Post16 lis 2016, 17:28

Fikus pisze:własnie znalazłem inny problem plywania w zerze węzłów, równie trudny, otóż bardzo rzadko jest zero kt, prawie nigdy, zawsze cos tam powiewa, i co - żeby tego spróbować przyjdzie mi jezdzić w poszukiwaniu najbardziej zasłonietego jeziora w górach za drzewami.... ;)

technicznie z tego co rozumiem musi to być foil i pompka foilem, oraz coś podobnego do pompki w windsurfingu tylko ze kitem...


Pelna zgoda

Awatar użytkownika
boldek
Posty: 2072
Rejestracja: 17 sie 2010, 11:55
Deska: Shinn Ronson, Sling Celeritas
Latawiec: Eleveight RS 8, 10, 12
Lokalizacja: Swarzewo
Postawił piwka: 50 razy
Dostał piwko: 72 razy
 
Post16 lis 2016, 17:36

boldek pisze:Marku wytłumacz mi, laikowi - co w tym wszystkim przy 0 knts daje latawiec?

BraCuru pisze:Mam propozycje - spróbuj sam to zrozumieć, bo jesteś mega doświadczonym kajciarzem - wystarczy zimą na polu, zamarzniętym jeziorze, Zatoce, odpalić latawiec - najlepiej 5-7m w warunkach max bezwietrznych i popracować nim dłużej niż chwilę.
jak myślisz będzie miał ciąg?
Jeśli będzie ciąg to coś daje, czyż nie?

fajnym efektem jest to, że zaczyna patrzeć się na swoje hobby z zupełnie innej strony. Napiszę: strony niewyobrażalnej.
Dlaczego niewyobrażalnej? Bo nigdy tego sie nie próbowało.
A jak się nie próbowało to się nie wie.
A jak się nie wie to co się kłóci ? ;)

OK, to może inaczej - dla mnie jako amatora kajta nie liczy się zbliżanie do magicznej liczby 0-2 knts bo nie widzę w tym żadnego funu, a raczej na obecnym poziomie same problemy i stres (pisałem o nich wcześniej). Gdybym chciał z tego czerpać zabawę, uzyskać ciąg i kręcić na polu ósemki przy 0 knts, to kupiłbym komórkę 2 m za 300 zł a nie pompowańca 14 m za 6.000 zł i w ogóle bym się nie zapisywał na to forum, tylko orał pole dzyń w dzyń tym manetkowym chińczykiem ;)
Wg mnie dążenie do Twojego magicznego zera nie jest jeszcze możliwe i nie daje jeszcze nic, oprócz satysfakcji że się na chwilę to 0 knts osiągnęło. Dla zawodnika to może mega uczucie, ale dla amatora raczej problem z utrzymaniem latawca w powietrzu i myśli co się stanie za minutę... Ty patrzysz z innej strony niż ja. Jesteś prekursorem, co jakiś czas zasypujesz nas na forach nowymi odkryciami, ale zauważ że nie zawsze są one dla nas wszystkich przydatne. Daj mi choć jeden powód dla którego miałbym wsiąść na foila z latawcem na pół godziny przy 0 knts (cały czas zero), zamiast na twintipa z latawcem na pół godziny przy 20 knts :D

kuicets pisze:
Fikus pisze:własnie znalazłem inny problem plywania w zerze węzłów, równie trudny, otóż bardzo rzadko jest zero kt, prawie nigdy, zawsze cos tam powiewa, i co - żeby tego spróbować przyjdzie mi jezdzić w poszukiwaniu najbardziej zasłonietego jeziora w górach za drzewami.... ;)

technicznie z tego co rozumiem musi to być foil i pompka foilem, oraz coś podobnego do pompki w windsurfingu tylko ze kitem...


Pelna zgoda

No i jest rozwiązanie problemu zawartego w tytule posta: "ZERO węzłów - da się pływać?" - nie da się pływać przy 0 knts bo nigdy nie "wieje" 0 knts :wink: I uprzedzam od razu autora wątku - basen w Berlinie się nie liczy.

Awatar użytkownika
rolnik
Posty: 4544
Rejestracja: 07 sie 2003, 21:16
Deska: SU2
Latawiec: Obojetne
Lokalizacja: Stara Gwardia
Postawił piwka: 44 razy
Dostał piwko: 44 razy
 
Post16 lis 2016, 17:57

Daj mi choć jeden powód dla którego miałbym wsiąść na foila z latawcem na pół godziny przy 0 knts (cały czas zero), zamiast na twintipa z latawcem na pół godziny przy 20 knts :D
ja to czuje ...60kt na foilu przy 20 wezlach :twisted: to moze byc lepsze od pedalskich skokow na tt przy takim wietrze

Awatar użytkownika
boldek
Posty: 2072
Rejestracja: 17 sie 2010, 11:55
Deska: Shinn Ronson, Sling Celeritas
Latawiec: Eleveight RS 8, 10, 12
Lokalizacja: Swarzewo
Postawił piwka: 50 razy
Dostał piwko: 72 razy
 
Post16 lis 2016, 18:05

rolnik pisze:
Daj mi choć jeden powód dla którego miałbym wsiąść na foila z latawcem na pół godziny przy 0 knts (cały czas zero), zamiast na twintipa z latawcem na pół godziny przy 20 knts :D
ja to czuje ...60kt na foilu przy 20 wezlach :twisted: to moze byc lepsze od pedalskich skokow na tt przy takim wietrze

Jedziesz rolnik! :twisted:
Obrazek

Awatar użytkownika
apek
Posty: 859
Rejestracja: 03 cze 2012, 09:42
Deska: Naish
Latawiec: Naish
Postawił piwka: 48 razy
Dostał piwko: 64 razy
 
Post16 lis 2016, 20:16

0 knt i kite :(
Ostatnio zmieniony 17 lis 2016, 16:04 przez apek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
rolnik
Posty: 4544
Rejestracja: 07 sie 2003, 21:16
Deska: SU2
Latawiec: Obojetne
Lokalizacja: Stara Gwardia
Postawił piwka: 44 razy
Dostał piwko: 44 razy
 
Post17 lis 2016, 07:13

Troche optymizmu nie zabieraj nam nadziei :pray:

Awatar użytkownika
kuicets
Posty: 1320
Rejestracja: 26 wrz 2016, 17:49
Deska: Laluz
Latawiec: Rebel 9
Lokalizacja: BIESZCZADY
Postawił piwka: 42 razy
Dostał piwko: 108 razy
 
Post17 lis 2016, 15:33

Przespalem sie raz jeszcze z kwestia 0kts i mnie olsnilo :) Ale zanim zaczne swoje wypociny, musi byc zgoda w jednym temacie. W szczegolnosci kolegi BraCuru :) :)

Latamy na wietrze pozornym - tak czy nie? Wiatr pozorny to oczywiscie suma (wektorowa, aby byc precyzyjnym) wiatru rzeczywistego i naszej predkosci (wzgledem wiatru rzeczywistego).

Niech slowo wektor nie przeraza osob, ktore nie maja z fizyka do czynienia na co dzien. To zwykle dodawanie strzalek (jak sobie je narysujemy :)) - prowadzace do tego, ze np. 6km/h + 6km/h w przeciwnyn kierunku to zero a nie dwanascie, 3km/h + 4km/h pod katem 90* to w scisle okreslonym kierunku 5 km/h (z pitagorasa) a nie 7 :)

No i potrzebuje jednej informacji (tez najlepiej od Ciebie, BraCuru jako fachowca w dziedzinie foil) - jaka jest minimalna wymagana predkosc (plyniecia, bo przeciez wiatru brak :)) do lewitacji? Na potrzeby mojego wywodu podzielimy ja sobie przez kosmiczny czynnik aby nie bylo ze "dzisiaj nie ale jutro moze".

Awatar użytkownika
BraCuru
Posty: 5967
Rejestracja: 13 mar 2006, 20:56
Deska: BraCuru Hover, SABfoil
Latawiec: Flysurfer Sonics
Postawił piwka: 185 razy
Dostał piwko: 374 razy
Kontaktowanie:
 
Post17 lis 2016, 20:50

kuicets pisze:No i potrzebuje jednej informacji (tez najlepiej od Ciebie, BraCuru jako fachowca w dziedzinie foil) -

Już wiemy, ze na kolegę apeka liczyć nie możemy i mam nadzieję, że moderator przypomni sobie regulamin KF.pl i usunie jego posty do śmieci, bo psują fajną zabawę :idea:

jaka jest minimalna wymagana predkosc (plyniecia, bo przeciez wiatru brak :)) do lewitacji?

Zależy od skrzydła (10%), rodzaju latawca (10%), dobrze dobranego rozmiaru latawca (10%), deski (20%) i przede wszystkim umiejętności rajdera (50%)
W nawiasach orientacyjny rozkład parametrów potrzebnych do uzyskania prędkość lewitacji.

Także amator na słabym sprzęcie może potrzebować 10 kts prędkości deski po wodzie.
Ekspert potrzebuje prędkości ekstremalnie mało. 2kts? Trudno mi powiedzieć bo nigdy nie sprawdzałem. W dobrych warunkach wchodzę w lewitacje zaraz po wyciągnięciu dupy z wody przy odpalaniu.
PS.
Nie wiem czy wiecie, że przy sztagach w lewitacji można płynąć skrzydłem wstecz i pozostawać w lewitacji 8)

No to analizuj i oświeć Tomaszy :thumbsup:

Awatar użytkownika
Regis
Posty: 450
Rejestracja: 02 wrz 2006, 22:29
Deska: CrazyFly Raptor 135x41
Latawiec: Peter Lynn Fury v3 10
Lokalizacja: Dębinki
Postawił piwka: 7 razy
Dostał piwko: 9 razy
Kontaktowanie:
 
Post17 lis 2016, 21:04

Tak prawdę mówiąc, to jak jest zero wiatru to mozna cisnac z wyczuciem downwind np. w kierunku S, zatrzymujemy sie obracamy o 180 stopni i cisniemy downwind w kierunku N :D

Awatar użytkownika
kuicets
Posty: 1320
Rejestracja: 26 wrz 2016, 17:49
Deska: Laluz
Latawiec: Rebel 9
Lokalizacja: BIESZCZADY
Postawił piwka: 42 razy
Dostał piwko: 108 razy
 
Post17 lis 2016, 21:56

BraCuru pisze:
Nie wiem czy poradzi sobie ze zwrotami.



Tak a propos - zwrotami względem czego?

Regis pisze:Tak prawdę mówiąc, to jak jest zero wiatru to mozna cisnac z wyczuciem downwind np. w kierunku S, zatrzymujemy sie obracamy o 180 stopni i cisniemy downwind w kierunku N :D


Jednocześnie cały czas płynąc pod wiatr :) (POZORNY!!! :))

BraCuru pisze:ekstremalnie mało. 2kts?


Lewitujesz w tempie spaceru? Na prawdę? Bądźmy realistyczni. Chodzi mi o minimalną, stałą, stabilną prędkość, przy której się unosisz. Mówimy o pływaniu a nie o manewrach. Zresztą wartość ta nie jest aż taka ważna. Powiedzmy 5kts. Zgodzisz się?

Tak nawiasem:

BraCuru pisze:
Dlatego stawiam tezę - da się popłynąć ale raczej nie popływać.


Hipotezę :) Teza to pewnik - coś zostało udowodnione i cel tego tematu :)

BraCuru pisze:No to analizuj i oświeć Tomaszy :thumbsup:


Tutaj nieco więcej niż 0,2 promila. Szanuj tak samo "łebka" z 10 postami jak "zawodowca" z 10000. Pamiętaj, że nigdy nie wiesz z kim masz do czynienia aż go poznasz osobiście oraz to, że przy liczbie 5000+ (nie mylić z 500+ :)) musiałeś kiedyś napisać dziesiąty post. :)

No i na koniec - co z tą zgoda co do wiatru pozornego? No i kąt na wiatr jeszcze poproszę :)

I tak już całkiem z ciekawości, bo nie znam się na tym przecież:

BraCuru pisze:Zależy od skrzydła (10%), rodzaju latawca (10%), dobrze dobranego rozmiaru latawca (10%), deski (20%)


Deska ważniejsza od skrzydła? Jak to? Na moje oko równie dobrze może być w kształcie serca albo świnki Peppy - jak już wyjdziesz z wody to jakie znaczenie (oprócz jej wagi, sztywności i wygody ustawienia stóp dla ridera) ma jej kształt? A skrzydło rzeczywiście tylko 10%? A co np. z AR i jego wpływem na zachowanie foila? Z całym, na prawdę dużym szacunkiem (0,0 promila), Twoje procenty brzmią jak kryptoreklama :)

Awatar użytkownika
BraCuru
Posty: 5967
Rejestracja: 13 mar 2006, 20:56
Deska: BraCuru Hover, SABfoil
Latawiec: Flysurfer Sonics
Postawił piwka: 185 razy
Dostał piwko: 374 razy
Kontaktowanie:
 
Post18 lis 2016, 10:22

kuicets pisze:Lewitujesz w tempie spaceru? Na prawdę? Bądźmy realistyczni. Chodzi mi o minimalną, stałą, stabilną prędkość, przy której się unosisz. Mówimy o pływaniu a nie o manewrach. Zresztą wartość ta nie jest aż taka ważna. Powiedzmy 5kts. Zgodzisz się?

Nie zgodzę się.
5kts to potrzebuje średniozaawansowany amator.


Szanuj tak samo "łebka" z 10 postami jak "zawodowca" z 10000. Pamiętaj, że nigdy nie wiesz z kim masz do czynienia aż go poznasz osobiście oraz to, że przy liczbie 5000+ (nie mylić z 500+ :)) musiałeś kiedyś napisać dziesiąty post. :)

czy ja okazuję Ci brak szacunku? :?

No i na koniec - co z tą zgoda co do wiatru pozornego?

Wikipedia się zgadza:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wiatr_pozorny

No i kąt na wiatr jeszcze poproszę :)

Tutaj masz tonę:
http://www.foilforum.pl/viewtopic.php?f=3&t=94&start=20


Deska ważniejsza od skrzydła? Jak to? Na moje oko równie dobrze może być w kształcie serca albo świnki Peppy - jak już wyjdziesz z wody to jakie znaczenie (oprócz jej wagi, sztywności i wygody ustawienia stóp dla ridera) ma jej kształt? A skrzydło rzeczywiście tylko 10%? A co np. z AR i jego wpływem na zachowanie foila?

Sam sobie odpowiedziałeś wcześniej:
, bo nie znam się na tym przecież

Ale przecież możesz to zmienić. wystarczy spróbować foila.
W międzyczasie lektura FAQ 21 może coś zasygnalizuje:
http://www.foilforum.pl/viewtopic.php?f=2&t=83&start=20

Z całym, na prawdę dużym szacunkiem (0,0 promila), Twoje procenty brzmią jak kryptoreklama :)

Przestań, tutaj mam wątek do lansu i reklamy nawet krypto:
http://www.foilforum.pl/viewtopic.php?f=2&t=27&start=10

Awatar użytkownika
BraCuru
Posty: 5967
Rejestracja: 13 mar 2006, 20:56
Deska: BraCuru Hover, SABfoil
Latawiec: Flysurfer Sonics
Postawił piwka: 185 razy
Dostał piwko: 374 razy
Kontaktowanie:
 
Post12 gru 2016, 19:56

phpBB [video]

Awatar użytkownika
TrueKejner
Posty: 920
Rejestracja: 30 paź 2010, 13:44
Deska: Shinn
Latawiec: Cabrinha
Postawił piwka: 157 razy
Dostał piwko: 193 razy
 
Post12 gru 2016, 22:11

tak naprawdę w tej kwestii są dwa zasadnicze pytania:

1. Ile energii trzeba wytworzyć, żeby utrzymać latawiec w powietrzu i wyjść foilem z wody?
2. Ile energii jest potrzebne, żeby utrzymać stałą prędkość podczas płynięcia?

Jeżeli da się wygenerować taką energię jakimś ruchem, to "pływanie" w 0 węzłach jest możliwe. Problem w tym, że samym foilem chyba się nie da zrobić aż tyle. Gdyby chodziło np o jeżdzenie na rolkach z kajtem to nie ma najmniejszego problemu.
Już prędzej byłbym w stanie uwierzyć, że da się przy 0 węzłach jeździć na snowkajcie na lekko pochylonym stoku. Rozpędzić się trochę zjeżdżając w dół, a potem użyć kajta żeby podjechać do góry- gdyby nie spore straty energii przez opory mogłoby to być w sumie możliwe.


Wróć do „Forum Główne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości