ZERO węzłów - da się pływać?

Kitesurfing i wszystko z nim związane.
Awatar użytkownika
BraCuru
Posty: 5967
Rejestracja: 13 mar 2006, 20:56
Deska: BraCuru Hover, SABfoil
Latawiec: Flysurfer Sonics
Postawił piwka: 185 razy
Dostał piwko: 374 razy
Kontaktowanie:
 
Post24 maja 2017, 20:26

kuicets pisze:Ooo widzę że zjedliby mnie na skiforum

chiba tak.

Zobacz na prędkości zawodników i siłę wiatru:
https://www.facebook.com/michael.gebhar ... 207624632/

Awatar użytkownika
kuicets
Posty: 1320
Rejestracja: 26 wrz 2016, 17:49
Deska: Laluz
Latawiec: Rebel 9
Lokalizacja: BIESZCZADY
Postawił piwka: 42 razy
Dostał piwko: 108 razy
 
Post24 maja 2017, 22:36

BraCuru pisze:Zobacz na prędkości zawodników i siłę wiatru:
https://www.facebook.com/michael.gebhar ... 207624632/


Grubo :)

Awatar użytkownika
BraCuru
Posty: 5967
Rejestracja: 13 mar 2006, 20:56
Deska: BraCuru Hover, SABfoil
Latawiec: Flysurfer Sonics
Postawił piwka: 185 razy
Dostał piwko: 374 razy
Kontaktowanie:
 
Post01 cze 2017, 20:02

to jest kolejny milowy krok do finału.
Już nie mam wątlipowości, że wkrótce zobaczymy lewitującego kajciarza robiącego 360tki bez wiatru.

https://www.facebook.com/Gofoils/videos ... 024300848/

Awatar użytkownika
kuicets
Posty: 1320
Rejestracja: 26 wrz 2016, 17:49
Deska: Laluz
Latawiec: Rebel 9
Lokalizacja: BIESZCZADY
Postawił piwka: 42 razy
Dostał piwko: 108 razy
 
Post01 cze 2017, 20:22

Wszystko super, ale nie widzę tu latawca, a chyba o to chodzi na tym forum? Już jeden filmik zamieściłem jak koleś pływa na foilu o sile własnych mięśni... Taki trochę inny rower wodny :)

Kilka stron temu już poruszalismy temat gibania, pompowania czy jakkolwiek to nazwać. Nikt nie powiedział że dzięki temu nie można się utrzymać na wodzie.

Cały szkopuł polega na sensie kajta w tym wszystkim.

Awatar użytkownika
BraCuru
Posty: 5967
Rejestracja: 13 mar 2006, 20:56
Deska: BraCuru Hover, SABfoil
Latawiec: Flysurfer Sonics
Postawił piwka: 185 razy
Dostał piwko: 374 razy
Kontaktowanie:
 
Post19 cze 2017, 09:46

kuicets pisze:Cały szkopuł polega na sensie kajta w tym wszystkim.

Jeśli to pytanie to jest dobre.
Jeśli to negacja to się nie zgodzę.
Czemu?
Bo wystarczy akwen z prądem i nagle wszystko zaczyna układać się w logiczną całość i okaże się, że da się pływać zupełnie bez wiatru :idea:
Takich akwenów w Polsce nie ma (poza szerokimi korytami rzek) natomiast można znaleźć sporo takich spotów na świecie.

Kto nadal nie wierzy niech posłucha foilowego paradoksu Amazonki przedstawionego nie przez teoretyka ale wszechmogącego Iaina Percy (jeden z najbardziej utalentowanych i utytułowanych żeglarzy, dwukrotny medalista olimpijski, wielokrotny mistrz świata a ostatnio taktyk i skipper Artemisa w America's Cup.

od 8m43s:
phpBB [video]

Awatar użytkownika
kuicets
Posty: 1320
Rejestracja: 26 wrz 2016, 17:49
Deska: Laluz
Latawiec: Rebel 9
Lokalizacja: BIESZCZADY
Postawił piwka: 42 razy
Dostał piwko: 108 razy
 
Post19 cze 2017, 10:19

BraCuru pisze:
Czemu?
Bo wystarczy akwen z prądem i nagle wszystko zaczyna układać się w logiczną całość i okaże się, że da się pływać zupełnie bez wiatru :idea:
Takich akwenów w Polsce nie ma (poza szerokimi korytami rzek) natomiast można znaleźć sporo takich spotów na świecie.
phpBB [video]


Kilka stron wstecz zaproponowałem, że byłoby to możliwe...

kuicets pisze:Oczywiście zaraz ktoś powie, że woda przecież nie jest nieruchoma - prądy wodne, fale. No - tu ukłon, teoretycznie przy zerowym wietrze (względem lądu) i w przypadku silnego prądu wodnego (odpowiednik dzisiejszego limitu słabo-wiatrowego czyli nie wiem - powiedzmy 3kts - teoretycznie jakoś dałoby się pływać.



Ale BraCuru - czym się różni stojący akwen i wiatr 12mph od ruchomej wody i stojącego powietrza?

Niczym - wieje 12mph względem wody i o to się rozchodzi. A dotrzeć do źródeł Amazonki się da, bo maszyna z filmiku osiąga VMG większe od prędkości wiatru (czyli prądu w tym przypadku).

Awatar użytkownika
BraCuru
Posty: 5967
Rejestracja: 13 mar 2006, 20:56
Deska: BraCuru Hover, SABfoil
Latawiec: Flysurfer Sonics
Postawił piwka: 185 razy
Dostał piwko: 374 razy
Kontaktowanie:
 
Post19 cze 2017, 15:29

kuicets pisze:Ale BraCuru - czym się różni stojący akwen i wiatr 12mph od ruchomej wody i stojącego powietrza?

Niczym - wieje 12mph względem wody i o to się rozchodzi. A dotrzeć do źródeł Amazonki się da, bo maszyna z filmiku osiąga VMG większe od prędkości wiatru (czyli prądu w tym przypadku).


Ty widzisz pół szklanki pustej a ja pełnej ;)

Rożnica dla mnie, kajciarza jest taka, że przy 0kts sprawdzam pływ i prąd i idę sobie na pewne 3-4 godzinne pływanie.

A oto w tym wątku chodzi. Nic nie wieje a my sobie pływamy :D

Moje VMG na wiatr jest porównywalne a może nawet lepsze niż maszyny z filmiku. Dam radę?

Awatar użytkownika
BraCuru
Posty: 5967
Rejestracja: 13 mar 2006, 20:56
Deska: BraCuru Hover, SABfoil
Latawiec: Flysurfer Sonics
Postawił piwka: 185 razy
Dostał piwko: 374 razy
Kontaktowanie:
 
Post26 cze 2017, 10:07

Tutaj inne angielskojęzyczne topiki w celach archiwalnych:
http://www.kiteforum.com/viewtopic.php? ... 53#p978653

i ten o jednoznacznym tytule:
Kiteboarding in zero wind. It's possible after all!
http://www.kiteforum.com/viewtopic.php?f=1&t=2394223

Awatar użytkownika
BraCuru
Posty: 5967
Rejestracja: 13 mar 2006, 20:56
Deska: BraCuru Hover, SABfoil
Latawiec: Flysurfer Sonics
Postawił piwka: 185 razy
Dostał piwko: 374 razy
Kontaktowanie:
 
Post26 cze 2017, 12:27

phpBB [video]

__kater__
Posty: 1962
Rejestracja: 08 kwie 2006, 21:30
Postawił piwka: 6 razy
Dostał piwko: 1 raz
 
Post27 cze 2017, 08:57

Mogę się przyczepić. Śmigło przy każdym ponownym zatrzymaniu (pchnięciu do tyłu) powinno być również zatrzymane. Test niewiarygodny.

Awatar użytkownika
kuicets
Posty: 1320
Rejestracja: 26 wrz 2016, 17:49
Deska: Laluz
Latawiec: Rebel 9
Lokalizacja: BIESZCZADY
Postawił piwka: 42 razy
Dostał piwko: 108 razy
 
Post27 cze 2017, 09:03

W sąsiednim wątku (Ostrzenie Przypomnienie) przesłałem jakiś czas temu już info odnośnie sprzętów żeglujących centralnie z wiatrem szybciej niż wiatr (czyli VMG czarno na białym większe od prędkości wiatru). Gwoli przypomnienia:

https://en.wikipedia.org/wiki/Blackbird_(land_yacht)

A tu w akcji:

phpBB [video]


Ale co to wnosi do tematu, którego założeniem jest brak wiatru?


Myślę, że temat trochę się rozwidlił, bo jego założeniem były typowe warunki bezwietrzne - bez prądów i wiatru. Potem pojawiły się prądy i cały sens gadki niejako się zatarł. Oparłeś się na tym aby potwierdzić swoją tezę, ale w międzyczasie zmieniła się teza :). Żeby było jasne - wierzę, że da się pływać przy 0 kts względem lądu i przy silnym prądzie morskim - i prawie od początku tak pisałem (kilka stron wcześniej). Ale dla mnie to nie jest 0kts. Dla mnie niczym nie różni się sytuacja, w której woda stoi i wiatr wieje albo wiatr wieje i woda stoi. Ruch to pojęcie względne i odbywa się względem czegoś. Więc jak mówimy 0 kts, to względem ośrodka w którym się poruszamy - czyli wody.


Tak dla odwrócenia kota ogonem - mamy prąd morski 10kts i wiatr 10kts w tym samym kierunku (czyli powietrze nieruchome względem wody). Da się pływać? A wtedy to jest wiatr czy go nie ma?

Awatar użytkownika
BraCuru
Posty: 5967
Rejestracja: 13 mar 2006, 20:56
Deska: BraCuru Hover, SABfoil
Latawiec: Flysurfer Sonics
Postawił piwka: 185 razy
Dostał piwko: 374 razy
Kontaktowanie:
 
Post27 cze 2017, 21:25

kuicets pisze:Myślę, że temat trochę się rozwidlił, bo jego założeniem były typowe warunki bezwietrzne - bez prądów i wiatru. Potem pojawiły się prądy i cały sens gadki niejako się zatarł. Oparłeś się na tym aby potwierdzić swoją tezę, ale w międzyczasie zmieniła się teza :). Żeby było jasne - wierzę, że da się pływać przy 0 kts względem lądu i przy silnym prądzie morskim - i prawie od początku tak pisałem (kilka stron wcześniej). Ale dla mnie to nie jest 0kts. Dla mnie niczym nie różni się sytuacja, w której woda stoi i wiatr wieje albo wiatr wieje i woda stoi. Ruch to pojęcie względne i odbywa się względem czegoś. Więc jak mówimy 0 kts, to względem ośrodka w którym się poruszamy - czyli wody.

Masz rację. To peryferia tematu głównego.
Ale te dygresje pokazują, że coś się dzieje w temacie.
Większość z nas nie wyobraża sobie pływania poniżej 5kts.
Mniejszość wówczas osiąga VMG = 4 x wiatr.
Z każdym rokiem mamy coraz lepszy wynik.
Wyobrażam sobie 1kts wiatru i prędkość 25kts w dół wiatru 45 stopni. wówczas dałoby to VMG= 12,5 x wiatr :)

Tak dla odwrócenia kota ogonem - mamy prąd morski 10kts i wiatr 10kts w tym samym kierunku (czyli powietrze nieruchome względem wody). Da się pływać? A wtedy to jest wiatr czy go nie ma?

hehe - łatwiej pływać bez prądu i bez wiatru ;)
a poważniej odpowiemy sobie za parę lat.

Awatar użytkownika
kuicets
Posty: 1320
Rejestracja: 26 wrz 2016, 17:49
Deska: Laluz
Latawiec: Rebel 9
Lokalizacja: BIESZCZADY
Postawił piwka: 42 razy
Dostał piwko: 108 razy
 
Post27 cze 2017, 23:33

BraCuru pisze:Wyobrażam sobie 1kts wiatru i prędkość 25kts w dół wiatru 45 stopni. wówczas dałoby to VMG= 12,5 x wiatr :)


Ja sobie nie wyobrażam - to daje kurs jakieś 1-2 stopnie na wiatr(pozorny) - abstrakcja każdą miarą.

To daje 17,6 x wiatr :P Przy 30 stopniach byłoby 12,5... Sinusy przebiegła rzecz...

Awatar użytkownika
BraCuru
Posty: 5967
Rejestracja: 13 mar 2006, 20:56
Deska: BraCuru Hover, SABfoil
Latawiec: Flysurfer Sonics
Postawił piwka: 185 razy
Dostał piwko: 374 razy
Kontaktowanie:
 
Post29 cze 2017, 00:18

kuicets pisze:To daje 17,6 x wiatr :P Przy 30 stopniach byłoby 12,5... Sinusy przebiegła rzecz...

Przecież! Masz rację.

Tutaj kolejny przykład że ludzie zaczynają główkować.
Tylko powstrzymajcie się proszę od komentarzy że to pedaliada itd.
Przypomnijcie sobie jak wyglądały początki kajta i zobaczcie jak sprzęt się rozwinął przez 20 lat.
Dopiero od roku ludzie skumali, że da się pływać na surfie po płaskiej wodzie.

https://www.facebook.com/horuemovie/vid ... 047280117/

AlMastar
Posty: 443
Rejestracja: 19 wrz 2015, 22:07
Deska: SHINN !!
Latawiec: PIVOT 8 / 10 / 12
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 16 razy
 
Post29 cze 2017, 07:08

To ostatnie na Olimpiadę zamiast CRX jak znalazł ... w sumie zamiast wiosłowania też ;)


Wróć do „Forum Główne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 40 gości

cron