HISTORIA SPROWADZENIA KITESURFINGU do Polski- zebranie archiwalnych informacji do pracy mgr

Kitesurfing i wszystko z nim związane.
Awatar użytkownika
boldek
Posty: 2072
Rejestracja: 17 sie 2010, 11:55
Deska: Shinn Ronson, Sling Celeritas
Latawiec: Eleveight RS 8, 10, 12
Lokalizacja: Swarzewo
Postawił piwka: 50 razy
Dostał piwko: 72 razy
 
Post27 mar 2016, 04:31

apek pisze:Jasne latawce NAISH AERO i AERO2 oraz deska NAISH TT 168.
Przy okazji, nie maił kto wtedy podawać latawca. a za plecami Kuźnicka Jama, a na brzegu linia wysokiego napięcia. Trzeba było radzić sobie samemu, startując i lądując latawiec na wodzie, ale za to nikt nie przeszkadzał.

Nie żebym się czepiał, ale zdjęcie wygląda mi na robione na wysokości Meridiana (chyba już wtedy tam stał), wiec za plecami miałeś Chałupską Jamę, która jest na wysokości przystani pana Celarka na końcu Chałup w stronę Kuźnicy :thumbsup:
A zdjęcia z tamtych czasów bardzo fajne - mają swój klimat i chyba już nabierają muzealnej wartości :)

Awatar użytkownika
apek
Posty: 859
Rejestracja: 03 cze 2012, 09:42
Deska: Naish
Latawiec: Naish
Postawił piwka: 48 razy
Dostał piwko: 64 razy
 
Post27 mar 2016, 08:34

Masz rację, Meridiana nie było, płot na jednym ze zdjęć z placówki, na której były małe murowane baraczki, w których czasami pomieszkiwałem. Dzisiaj na ich miejscu stoi pensjonat, obok Meridiana. Jama, w tym miejscu oczywiście Chałupska, a głębia zaczyna się już na wysokości boiska, co sprawiało, że pływanie przy zachodnich kierunkach wiatru było co najmniej niekomfortowe.

Rucin82
Posty: 103
Rejestracja: 29 lis 2013, 20:36
Deska: NOBILE 555
Latawiec: KAHOONA 11,5/SLINGSHOT FUEL 9M
Postawił piwka: 4 razy
Dostał piwko: 3 razy
 
Post31 mar 2016, 20:22

Gratuluje super pomyslu na prace.. Fajnie byloby jezeli pozwoliłbyś przeczytać co tam Tobie wyszlo jak juz wszystko posklejasz..
Pozdo i trzymam kciuki za wytrwałość :thumbsup:

Awatar użytkownika
Kisiel
Posty: 804
Rejestracja: 04 gru 2006, 23:52
Deska: CzaplaKiteboards :D
Latawiec: North/Cabrinha/Flysurfer
Lokalizacja: Łeba
Postawił piwka: 2 razy
Dostał piwko: 14 razy
Kontaktowanie:
 
Post05 kwie 2016, 01:00

Ja pierwszy raz w życiu kite zobaczyłem w 2002 r w Łebie gdy była impreza Red Bulla i mistrzu Naish pokazywał jak się lata :clap: byłem wtedy z Koskiem popatrzeć jak to działa.. Później etap numer dwa.. napaleni kupujemy kite na spółkę... Obczajka na necie i latawiec 10 tysięcy albo i więcej..Ale jaki latawiec? Ile metrów? Jaka firma? Za młodzi za mało kasy.. I tak przeleciały 3 kolejne lata i w 2005 bummmm Heniek, Kostek,Kilin,Kosek nabyli jeden po drugim nowe zabaweczki.. Ja 4 miesiące później.. Były northy, airushe,cabrinha i flysurfer.. Problem był bo szkółki brak więc trzeba było samemu na błędach się uczyć a były one dość widowiskowe i niebezpieczne :naughty: (nie polecam nauki samemu). Chociaż teraz systemy bezpieczeństwa, budowa latawców ich zakres (Kostka 16ka rhino 12-16 węzłów) itp to inna bajka.. Później spotkaliśmy tatę i syna, Stex i Olek. Junior zrobił prezent Seniorowi i się zaczęło :thumb: (Airman gdzieś mi umknęło gdzie byłeś ale pamiętam, że byłeś bo Kilin miał flysurfer od Ciebie hehe).. Taki był a raczej taki początek w Łebie pamiętam.. Pierwsze prędkości kosmiczne na jeziorze gdy człowiek nie wiedział jak hamować hahaha zgrzewanie tub z gazetą w środku przy pomocy żelazka 8)

Awatar użytkownika
TrueKejner
Posty: 920
Rejestracja: 30 paź 2010, 13:44
Deska: Shinn
Latawiec: Cabrinha
Postawił piwka: 157 razy
Dostał piwko: 193 razy
 
Post08 kwie 2016, 15:02

Kisiel pisze:Ja pierwszy raz w życiu kite zobaczyłem w 2002 r w Łebie gdy była impreza Red Bulla i mistrzu Naish pokazywał jak się lata :clap: byłem wtedy z Koskiem popatrzeć jak to działa.. Później etap numer dwa.. napaleni kupujemy kite na spółkę... Obczajka na necie i latawiec 10 tysięcy albo i więcej..Ale jaki latawiec? Ile metrów? Jaka firma? Za młodzi za mało kasy.. I tak przeleciały 3 kolejne lata i w 2005 bummmm Heniek, Kostek,Kilin,Kosek nabyli jeden po drugim nowe zabaweczki.. Ja 4 miesiące później.. Były northy, airushe,cabrinha i flysurfer.. Problem był bo szkółki brak więc trzeba było samemu na błędach się uczyć a były one dość widowiskowe i niebezpieczne :naughty: (nie polecam nauki samemu). Chociaż teraz systemy bezpieczeństwa, budowa latawców ich zakres (Kostka 16ka rhino 12-16 węzłów) itp to inna bajka.. Później spotkaliśmy tatę i syna, Stex i Olek. Junior zrobił prezent Seniorowi i się zaczęło :thumb: (Airman gdzieś mi umknęło gdzie byłeś ale pamiętam, że byłeś bo Kilin miał flysurfer od Ciebie hehe).. Taki był a raczej taki początek w Łebie pamiętam.. Pierwsze prędkości kosmiczne na jeziorze gdy człowiek nie wiedział jak hamować hahaha zgrzewanie tub z gazetą w środku przy pomocy żelazka 8)


nauka samemu to jedno. A jeszcze jakiekolwiek wyobrażenie o tym jak ten sprzęt w ogóle miał działać, haha! Brało się C-shapy dmuchane tą małą pompeczką i puszczało z power zona jak zwykły latawiec na podwórku, hehe. Fajne czasy były wtedy- ja niestety nauczyłem się w 2006 jak już pierwsze bowy wchodziły.

bobby_bo
Posty: 11
Rejestracja: 28 sty 2016, 13:37
 
Post09 kwie 2016, 13:44

Porozmawiałbym z Mariuszem Leszczyńskim z TakeOff (http://takeoff.pl), dinozaur jak znalazł, widziałem na własne oczy fotografie jak w Grecji śmigali na pierwszych latawcach jeszcze z deskami windsurfingowymi i bez trapezów :) Potem przybył do Polski i otworzył szkółkę, ale jak to wyglądało w czasie i rocznikach to nie mam pojęcia.

Pozdro!

Awatar użytkownika
adugadu
Posty: 124
Rejestracja: 19 paź 2010, 14:22
Latawiec: North Rebel
Lokalizacja: Warszawa
Dostał piwko: 4 razy
 
Post09 kwie 2016, 18:28

bobby_bo pisze:Porozmawiałbym z Mariuszem Leszczyńskim z TakeOff (http://takeoff.pl), dinozaur jak znalazł, widziałem na własne oczy fotografie jak w Grecji śmigali na pierwszych latawcach jeszcze z deskami windsurfingowymi i bez trapezów :) Potem przybył do Polski i otworzył szkółkę, ale jak to wyglądało w czasie i rocznikach to nie mam pojęcia.

Pozdro!


Heh racja, nawet gdzieś tu krążyły filmiki z pierwszych prób w Jastarni ? nie mogę ich znaleźć może ktoś kojarzy lepiej gdzie one leżą, ale racja możesz się skontaktować z Mariuszem powinien Ci pomóc w tym temacie.

bobek_h
Posty: 1054
Rejestracja: 29 wrz 2006, 17:59
Deska: Xenon LaLuz
Latawiec: North Neo
Lokalizacja: Jastarnia
Postawił piwka: 43 razy
Dostał piwko: 11 razy
Kontaktowanie:
 
Post10 kwie 2016, 12:44

adugadu pisze:
bobby_bo pisze:Porozmawiałbym z Mariuszem Leszczyńskim z TakeOff (http://takeoff.pl), dinozaur jak znalazł, widziałem na własne oczy fotografie jak w Grecji śmigali na pierwszych latawcach jeszcze z deskami windsurfingowymi i bez trapezów :) Potem przybył do Polski i otworzył szkółkę, ale jak to wyglądało w czasie i rocznikach to nie mam pojęcia.

Pozdro!


Heh racja, nawet gdzieś tu krążyły filmiki z pierwszych prób w Jastarni ? nie mogę ich znaleźć może ktoś kojarzy lepiej gdzie one leżą, ale racja możesz się skontaktować z Mariuszem powinien Ci pomóc w tym temacie.


Bez przesady, zanim Mariusz się pojawił w Jastarni, były tu już dwie szkółki i to na długo wcześniej.
Dokładnej chronologii nie pamiętam ale jedną szkółkę prowadził Bart, Kuba Wesołowski i Wysiec, mocno związani później z Nobile jak i własnym brandem 77. Oraz Tomek Lebecki ze swoim KiteKlinik.
Tomek ostatnio nawet wrzucał na swoją tablicę zdjęcia ze swoich początków. Ale nie mam praw autorskich by je tutaj wrzucać :)

Awatar użytkownika
apek
Posty: 859
Rejestracja: 03 cze 2012, 09:42
Deska: Naish
Latawiec: Naish
Postawił piwka: 48 razy
Dostał piwko: 64 razy
 
Post10 kwie 2016, 14:08

TrueKejner pisze:nauka samemu to jedno. A jeszcze jakiekolwiek wyobrażenie o tym jak ten sprzęt w ogóle miał działać, haha! Brało się C-shapy dmuchane tą małą pompeczką i puszczało z power zona jak zwykły latawiec na podwórku, hehe. Fajne czasy były wtedy-

to jest true kiter story, mam jeszcze taką pompeczkę i dwa C-shapy

Awatar użytkownika
Sniady
Posty: 779
Rejestracja: 23 mar 2007, 11:52
Deska: Laluz 135, FreestylFish NKB
Latawiec: Torch 8, RPM 12, Dyno 16
Lokalizacja: Chorzów0Warszawa
Postawił piwka: 3 razy
Dostał piwko: 4 razy
Kontaktowanie:
 
Post26 kwie 2016, 10:46

Ja ze swojej strony przypomnę Kite.pl (camping Chałupy 6), szkółka prowadzona przez Roberta (niestety nie pamiętam nazwiska już, ale z pewnością Mario będzie pamiętał). Z tego co pamiętam to kite.pl powstał w 2001-2002 roku. Sam Robert również zaczynał w okolicach 1999-2000 roku (Co ciekawe, nie widziałem nikogo przed 2006 pływającym na waview u nas na półwyspie jeszcze, a on już śmigał na swojej deseczce).
Ja osobiście uczyłem się w szkółce u Barta i Marchewy w 2004. Jak wrócę do rodziców w maju może uda mi się parę zdjęć znaleźć w albumie. Pamiętam, że Bart się jarał bo byłem pierwszym jego kursantem w wieku 13-14 lat :) Rok wcześniej uczyłem się u niego na treningowym latawcu (bo byłem za lekki na normalny latawiec), nie widziałem TakeOff jeszcze, Tomka Lebeckiego widziałem dopiero w 2005.

Z Ciekawych rzeczy to możesz podpytać się Barta, z pewnością dużo Ci opowie (przy piwie) o atmosferze kitowej na zawodach, smaczkach które były na Warriors, Fordzie i King Of Air (??) jak i samym kicie u nas na Śląsku. Bo co ciekawe, sporo chłopaków tam katuje już od dobry parunastu lat! Jak zacząłem pływać na Imielinie w 2007 roku to już była naprawdę duża ekipa, która się trzyma do dziś ( min. Maślak, Szed, Adamo, Wieloryb i wielu wielu innych) i razem organizują wyjazdy na kite.
Między innymi takie akweny jak Dziećkowice - Imielin, Pszczyna, Turawa(sama Turawa jest baaaardzo znanym miejsce na kita na południu) były często odwiedzane przez wielu kiciarzy (w tym mnie :)) .

Awatar użytkownika
Fin
Posty: 788
Rejestracja: 05 lip 2004, 18:11
Deska: F1 Trax HRD
Latawiec: Core Riot XR3 12/9/7
Lokalizacja: Poznań
Postawił piwka: 37 razy
Dostał piwko: 17 razy
 
Post26 kwie 2016, 15:42

Skontaktuj się też z Airmanem (Andrzej Stawicki), nie pamiętam kiedy on zaczynał. Ja byłem u niego chyba w grudniu 2003 na pierwszym kursie snowkite na Jeziorsku.

suburban kite
Posty: 223
Rejestracja: 07 cze 2011, 12:53
Deska: Czarna jak węgiel
Latawiec: Rhino 2005
Lokalizacja: Polaris
Dostał piwko: 7 razy
Kontaktowanie:
 
Post11 cze 2016, 01:12

shoko pisze:update:


4. „Funkite” zajmują się od 2001r.( nie wiem czy to było na camp. Polaris i kto dokładnie jest założycielem- archiwalne fotografie), - sprostowanie: Andrzej Węgrzynowski, bosman Kite Zone 2000 - jednak nie prędzej niż 2004 lub 2005 - gdyz wczesniej ciagle byl w Kite Zone


Potwierdzam,
Informacja że jesteśmy na Polarisie od 2001 nie jest prawdziwa.
W pierwszym sezonie pierwszej szkoły w pl byłem ( piszę to osobiście - Andy) bosmanem gdzie Paulina Ziułkowska (aloha), Ziomek (Wake) i Piotr Biegański (miał chwile szkółkę na solarze pod skrzydłami Desek) uczuli się by zostać instruktorami.
Byłem wtedy jeszcze gówniarzem i nie myślałem o własnej szkole.

Najbardziej podobało mi się że pływam i robię progres gdy oni uczą :D

Rok później miałem funkcję instruktora, bosmana i osoby pilnującej szkoły/instruktorów gdy szefa (Igora Czernika) nie było.
W następnym sezonie w dobrych relacjach rozstałem się z KiteZone gdyż sprzęt zasponsorował mi team Gaasrtra i Su-2 pamiętam że też dostałem kite’y od whipicka ale czy to było rok wcześniej czy później to nie pamiętam.
Zawody średnio mi pasowały bo wolałem pływać na falach dla samego siebie a nie dla wyników więc to olałem.
Po za tym Janek Korycki i Łukasz Koński oraz dopiero tworząca się czołówka dysponująca o wiele lepszym zapleczem sprzętowym i finansowym (wyjazdy by trenować) uciekli mi z trikami i byłem zawsze rok pływania za nimi a do tego bez ciśnienia.

Później już był temat szkolenia ale jeszcze nie na Polarisie bo najpierw była szkółka mobilna, potem epizod z bazą w Dębkach i dopiero na końcu Polaris.
Zmieniła się też nazwa bo wcześniej było "high-five"

Pzdr.

suburban kite
Posty: 223
Rejestracja: 07 cze 2011, 12:53
Deska: Czarna jak węgiel
Latawiec: Rhino 2005
Lokalizacja: Polaris
Dostał piwko: 7 razy
Kontaktowanie:
 
Post11 cze 2016, 02:09

AaAAA jeszcze mi się przypomniało że Siostra Igora - Tamara nakręciła film w którym miałem przyjemność zagrać "elo surfera" z małym **** :D
W filmie Piotrek, Ziooła, Igor, R.N. , Donat itd
Dziewczyna ziomka została porwana w krzaki :D :D :D

phpBB [video]


Kiedyś założyłem tez jakiś wątek ze zdjęciami z lat dawnych ale go nie odnalazłem dziś, nie za często odwiedzam forum więc sprawę wyszukania to utrudnia gdyż już trochę loginów "zjadł pies"

ale pewnie gdzieś jest...

Były tam zdjęcia sprzętów Loop Kamikadze, laikr z zawodów itd.
Ostatnio zmieniony 13 cze 2016, 03:21 przez suburban kite, łącznie zmieniany 1 raz.

suburban kite
Posty: 223
Rejestracja: 07 cze 2011, 12:53
Deska: Czarna jak węgiel
Latawiec: Rhino 2005
Lokalizacja: Polaris
Dostał piwko: 7 razy
Kontaktowanie:
 
Post13 cze 2016, 02:51

Ok, nie znalazłem wątku ani mojego starego loginu z tymi zdjęciami o których pisałem wcześniej wiec wrzucam jeszcze raz:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pierwsza wersja karty IKO:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ile miejsca na zatoce w sezonie...
Obrazek

phpBB [video]


Wróć do „Forum Główne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości