The Surfr App

Kitesurfing i wszystko z nim związane.
Awatar użytkownika
kaczmimo
Posty: 123
Rejestracja: 28 wrz 2018, 10:29
Deska: E8 Master C+ 139 cm
Latawiec: E8 RS 12-9-7
Lokalizacja: Pucka_Bay
Postawił piwka: 14 razy
Dostał piwko: 6 razy
 
Post29 gru 2020, 09:04

To chyba jednak wina algorytmu wetsuit, bo nie wyszło by im w testach tak mała rozbieżność pomiędzy WOO3 a trybem board. Z drugiej strony póki apka jest darmowa, to zarabiają jedynie na etui więc trochę rozumiem taką politykę i skupiają się na głównych poprawkach.
Poniżej porównanie dla młodego chłopaka z NL, ten co skacze 30 :) ale to może taki marketing. Musiałby nam Mincek potestować...
https://www.wetestkites.com/2020/10/29/ ... ning-data/

Ale etiu na telefon ma też swoje wady (pływałem dwa razy) i już zgubiłem dwie gumki trzymające telefon(trzeb je wkleić) no i cholernie ciężko się je zapina/odpina szczególnie po pływaniu. Na szczęście na razie jest szczelne. Gdyby ktoś jednak w razie potrzeby musiał wyjąć telefon na wodzie, to raczej zadanie dla Ethana Hunta.
Producent w komplecie przysłał dwa komplety uszczelek, gumek i naklejek pod deskę także plus, bo można się poratować.

Awatar użytkownika
Mincek
Posty: 891
Rejestracja: 15 cze 2010, 20:35
Deska: Duotone Jaime
Latawiec: DT Rebel 8/13 Orbit 10
Lokalizacja: Elbląg
Postawił piwka: 15 razy
Dostał piwko: 76 razy
Kontaktowanie:
 
Post29 gru 2020, 09:24

kaczmimo pisze:To chyba jednak wina algorytmu wetsuit, bo nie wyszło by im w testach tak mała rozbieżność pomiędzy WOO3 a trybem board. Z drugiej strony póki apka jest darmowa, to zarabiają jedynie na etui więc trochę rozumiem taką politykę i skupiają się na głównych poprawkach.
Poniżej porównanie dla młodego chłopaka z NL, ten co skacze 30 :) ale to może taki marketing. Musiałby nam Mincek potestować...
https://www.wetestkites.com/2020/10/29/ ... ning-data/

Ale etiu na telefon ma też swoje wady (pływałem dwa razy) i już zgubiłem dwie gumki trzymające telefon(trzeb je wkleić) no i cholernie ciężko się je zapina/odpina szczególnie po pływaniu. Na szczęście na razie jest szczelne. Gdyby ktoś jednak w razie potrzeby musiał wyjąć telefon na wodzie, to raczej zadanie dla Ethana Hunta.
Producent w komplecie przysłał dwa komplety uszczelek, gumek i naklejek pod deskę także plus, bo można się poratować.



Z pewnoscią wetsuit mode moze byc bledne, bo telefon sie jednak przesuwa cos pod pianka (dlatego mowie jak mam podlaczone). Jakos nie wyobrazam sobie by swoj telefon za tyle hajsu, wlozyc na deche i ew. zgubic (nawet woo mam na smyczy), nie wspominajac o napierdzielaniu nim dech o wode (wstrzasy), chyba mi szkoda jednak czegos takiego ;/
Oczywiscie, caly czas powtarzam ze wcale nie uwazam iz "łu" jest nieomylne (przyklad z Wczoraj skoku Michaliny) ale jakoś mniej bedzie bolalo, jak sie zgubi te 500 czy 700 zl niz patefon za pare tysi...

Awatar użytkownika
kaczmimo
Posty: 123
Rejestracja: 28 wrz 2018, 10:29
Deska: E8 Master C+ 139 cm
Latawiec: E8 RS 12-9-7
Lokalizacja: Pucka_Bay
Postawił piwka: 14 razy
Dostał piwko: 6 razy
 
Post29 gru 2020, 10:27

Ja póki co pływam z telefonem służbowym, opcja budżetowa :lol:
I kiedyś jak miałem go pod docieplaczem to mi uciekł po glebie pod pachę i nie mogłem go znaleźć, już myślałem że go zgubiłem.
Sam case od surfr sprawia wrażenie dość solidnego, także ma linkę do mocowania do uchwytu, a telefon jest ściśnięty na 4 okrągłych gumkach przyciskach kilkumilimetrowych więc raczej nic mu się nie stanie, chyba że ktoś rąbnie o skały.
Ja osobiście liczę na rozwój dodatkowych funkcji aplikacji o których piszą na stronie, w tym powiadomienia o znajomych na spocie, pojedynki live lub szukanie deski, itp..
Ostatnio zmieniony 29 gru 2020, 12:39 przez kaczmimo, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Grzegorz KiteLife
Posty: 695
Rejestracja: 02 mar 2013, 22:10
Lokalizacja: JastarniaToruńUK
Postawił piwka: 41 razy
Dostał piwko: 32 razy
Kontaktowanie:
 
Post29 gru 2020, 12:27

Z tego co czytałem to tryb pracy czy to na desce czy pod pianką nie wpływa na pomiar. W trybie na desce chyba dochodzą tylko jakieś dodatkowe funkcje/informacje. Powiadomienia o znajomych na spocie działają, należy zacząć obserwować daną osobę- jeśli to masz na myśli. Powiadomienie przyjdzie jeśli obserwowana osoba włączy apke.

Awatar użytkownika
jedi1
Posty: 2272
Rejestracja: 28 maja 2006, 17:37
Lokalizacja: Gdynia
Postawił piwka: 132 razy
Dostał piwko: 83 razy
Kontaktowanie:
 
Post29 gru 2020, 17:03

Grzegorz KiteLife pisze:Z tego co czytałem to tryb pracy czy to na desce czy pod pianką nie wpływa na pomiar. W trybie na desce chyba dochodzą tylko jakieś dodatkowe funkcje/informacje. Powiadomienia o znajomych na spocie działają, należy zacząć obserwować daną osobę- jeśli to masz na myśli. Powiadomienie przyjdzie jeśli obserwowana osoba włączy apke.


Jeszcze kilka miesięcy temu pisali, że wetsuit mode jest prawdopodobnie w ogóle niemożliwe :) Jak zamocuję do swojej deski to spróbuję 2 telefony wziąć i porównać wyniki.

Awatar użytkownika
Grzegorz KiteLife
Posty: 695
Rejestracja: 02 mar 2013, 22:10
Lokalizacja: JastarniaToruńUK
Postawił piwka: 41 razy
Dostał piwko: 32 razy
Kontaktowanie:
 
Post27 sty 2021, 22:15

Bardzo ciekawy post dziś pojawił się na fb przy okazji tematu o skakaniu z woo. Szkoda by zaginął w fejsbukowym śmietniku i myślę, że warto go tu zacytować:

źródło: https://www.facebook.com/groups/1268027853214845/permalink/5298631923487731/

Bartek pisze:
Jako amator o skokach, technice i zawodach wypowiadać się nie zamierzam, bo się nie znam ;)

Mogę natomiast naświetlić trochę sytuację jeśli chodzi o pomiary, bo kilka razy w życiu miałem od czynienia z projektowaniem i programowaniem systemów związanych z fuzją sensoryczną z czujników inercyjnych (czyli takich jak tu używają) - tworzyłem od zera płytkę sterującą do dronów. Nie jestem żadnym ekspertem, więc jak ktoś zna się lepiej to proszę mnie poprawić ;)

Uwaga, będzie nieco technicznie.

IMU (Inertial Measurement Unit) ma zazwyczaj wewnątrz 3 czujniki - magnetometr, żyroskop i akcelerometr. Każdy może mierzyć max 3 osie (bo mamy trójwymiarową przestrzeń), stąd bierze się "9-axis measurement unit".

Wszystkich trzech czujników lepiej lub gorzej można użyć do określenia orientacji (czyli w którą stronę jesteś obrócony), ale tylko z akcelerometru można tak na prawdę wyciągnąć informacje na temat translacji (przemieszczenia, w tym przypadku - interesującej nas wysokości)

Problem z akcelerometrem jest taki, że nie mierzy wysokości, tylko przyspieszenie.
Wyobraźcie sobie że siedzicie na wózki i macie zamknięte oczy. Ktoś popycha wózek - czujecie przyspieszenie. Na tej podstawie próbujecie określić jak daleko zajechaliście.
Taki pomiar to jest pomiar pośredni, który jest w praktyce obarczony sporym błędem, jak jesteście sobie w stanie wyobrazić z powyższego eksperymentu.

Tak właśnie działa akcelerometr, który bezpośrednio mierzy przyspieszenie. Całkując przyspieszenie otrzymujemy translację (przemieszczenie/wysokość) jako pomiar pośredni.
Niestety taki pomiar na podstawie sygnału z akcelerometru jest mega niedokładny i łatwo go zaburzyć. Im większa pochodna (nagła zmiana/skok) przyśpieszenia (czyli np. właśnie takie mocne wyrzucenie nóg w powietrze), tym te pomiary są zazwyczaj bardziej zaburzone. Dodatkowo środowisko deski napierd***** o wodę przy kilkudziesięciu kilometrach na godzinę absurdalnie utrudnia obróbkę takich danych i kalibrację czujników.

Aby skompensować błędy takich pomiarów, w fuzji sensorycznej najlepiej dołożyć dane z czujnika który mierzy zupełnie inne zjawisko fizyczne. W przypadku wysokości najczęściej korzysta się z barometru, który mierzy ciśnienie atmosferyczne.

Fuzja danych z akcelerometru i barometru potrafi dać już całkiem niezłe wyniki, chociaż barometr dla małych zmian (<5m) też nie jest złotym gralem (ale i tak jest DUŻO lepiej).

Niestety WOO nie korzysta z barometru. Nie do końca wiem czemu, ale być może ma to związek z tym że taki sensor nie przeżyłby zderzenia z wodą (aka ciśnienia które się wtedy wytworzy). Barometr - jak membrana ucha czy głośnika - to zazwyczaj całkiem delikatne urządzenie.

Edit:
No i dodam jeszcze że taki akcelerometr który jest w WOO to jest chip elektroniczny za mniej niż 10-20zł (a nie zdziwiłbym się jakby i za 1-2zł w hurcie), o takich samych parametrach jak te w Waszych telefonach.

Więc z CZYSTO TECHNICZNEGO punktu widzenia, Woo to jest Apple pomiaru wysokości, tzn. płacisz fpizdu nie wiadomo za co, bo to samo daje Ci za darmo surfr ;)
Cała magia jest w obróbce danych, nie w czujnikach.
Oczywiście nie wspominam o ładnym pudełku i community które Woo zebrało, ale technicznie niczym się to nie różni. Woo po prostu zrobiło nieprawdopodobnie dobry biznes na dość prostym sprzęcie.

That's it folks!

Awatar użytkownika
Mincek
Posty: 891
Rejestracja: 15 cze 2010, 20:35
Deska: Duotone Jaime
Latawiec: DT Rebel 8/13 Orbit 10
Lokalizacja: Elbląg
Postawił piwka: 15 razy
Dostał piwko: 76 razy
Kontaktowanie:
 
Post28 sty 2021, 07:30

nie znam sie wiec sie wypowiem :P

a tak powaznie, czujnik to wlasnie jedna sprawa, ale przerobienie danych z czujnika i zrobienie odpowiednich algorytmow, to tutaj jest moim zdaniem sztuka, ktora moim zdaniem WOO udalo sie lepiej.
Jak wspominalem powyzej, nie sadze by woo bylo nieomylne, ale surfapp, niestety nawet z samych odczuc jest bledne...

Awatar użytkownika
123
Posty: 223
Rejestracja: 08 lis 2004, 12:11
Lokalizacja: Malbork
Postawił piwka: 14 razy
Dostał piwko: 1 raz
 
Post28 sty 2021, 08:23

"Całkując przyspieszenie otrzymujemy translację (przemieszczenie/wysokość) jako pomiar pośredni."
Mała korekta.
Aby uzyskać przemieszczenie należy scałkować przyspieszenie dwukrotnie.
Po pierwszym całkowaniu przyspieszenia otrzymujemy prędkość. Po scałkowaniu prędkości otrzymujemy przemieszczenie.

Patynka
Posty: 116
Rejestracja: 09 lut 2020, 18:30
Deska: Nobile NHP 134x42
Latawiec: Rebel 7,9,12
Lokalizacja: Elbląg
Postawił piwka: 27 razy
Dostał piwko: 5 razy
 
Post29 sty 2021, 17:19

Grzegorz KiteLife pisze:Bardzo ciekawy post dziś pojawił się na fb przy okazji tematu o skakaniu z woo. Szkoda by zaginął w fejsbukowym śmietniku i myślę, że warto go tu zacytować:

źródło: https://www.facebook.com/groups/1268027853214845/permalink/5298631923487731/


Oprócz technicznych zawiłości zczytania danych z urządzenia oraz ich przetwarzania zastanowił mnie fakt montażu czujnika na desce. W w/w wątku na FB Michał B. napisał ciekawą rzecz, że rozwiązaniem (możliwe, że pozornym, ale zawsze) było by przyczepienie urządzenia do trapezu. Pomijając już jak to zrobić, podać trzeba by było dokładną długość nóg (wzrost) i mamy po kłopocie, można skakać z trikami, z deską na dole, na górze lub w ręku 8) :lol:
Ktoś próbował czegoś takiego? :|

Awatar użytkownika
jedi1
Posty: 2272
Rejestracja: 28 maja 2006, 17:37
Lokalizacja: Gdynia
Postawił piwka: 132 razy
Dostał piwko: 83 razy
Kontaktowanie:
 
Post01 lut 2021, 16:17

Patynka pisze:
Grzegorz KiteLife pisze:Bardzo ciekawy post dziś pojawił się na fb przy okazji tematu o skakaniu z woo. Szkoda by zaginął w fejsbukowym śmietniku i myślę, że warto go tu zacytować:

źródło: https://www.facebook.com/groups/1268027853214845/permalink/5298631923487731/


Oprócz technicznych zawiłości zczytania danych z urządzenia oraz ich przetwarzania zastanowił mnie fakt montażu czujnika na desce. W w/w wątku na FB Michał B. napisał ciekawą rzecz, że rozwiązaniem (możliwe, że pozornym, ale zawsze) było by przyczepienie urządzenia do trapezu. Pomijając już jak to zrobić, podać trzeba by było dokładną długość nóg (wzrost) i mamy po kłopocie, można skakać z trikami, z deską na dole, na górze lub w ręku 8) :lol:
Ktoś próbował czegoś takiego? :|


Woo przyczepione do trapezu nie będzie działało poprawnie (Surfr w trybie wetsuit w miarę, aczkolwiek ja jak trzymałem go w kieszeni bluzy to miałem wrażenie, że mierzył mniej dokładnie niż jak wisiał na szyji w aquapacku. Przy czym to są tylko moje wrażenia). Woo ma algorytmy zrobione do bycia przyczepionym do deski twin tip. Być może zrobili coś do skoków z foilem, aczkolwiek bardzo wątpię (kiedyś mówili, że nad tym pracują, ale z tego, co wiem nic potem o tym nie mówili).

Przede wszystkim zakładam, że nikt nawet nie sprawdził, czy podniesienie deski nad głowę faktycznie dodaje do wyniku. Jak dla mnie jest olbrzymia możliwość, że zaburza pomiar, ale niekoniecznie tak łatwo, że ktoś ma skok wyższy o 1m. Wszystko zależy od tego jaki jest algorytm w woo zaimplementowany i jak ktoś ruchy deską liczy. Przy czym dopóki nikt nie zrobi testu skacząc przy miarce (jak miało to miejsce w kota kiedyś) to jest to tylko zabawa, a nie rekordy. Dlatego cały czas woo mówi o sobie kite game.

Awatar użytkownika
Mincek
Posty: 891
Rejestracja: 15 cze 2010, 20:35
Deska: Duotone Jaime
Latawiec: DT Rebel 8/13 Orbit 10
Lokalizacja: Elbląg
Postawił piwka: 15 razy
Dostał piwko: 76 razy
Kontaktowanie:
 
Post02 lut 2021, 08:01

W kazdym aucie jest ABS i inne ASR`y czy inne systemy zapobiegajace uslizgom i poslizgom. W kazdym aucie czujniki sa "takie same" a jednak, kazdy dziala inaczej. To co wspominalem wczesniej, tu nie chodzi o czujniki, a o "lepsze" wykorzystanie tych danych poprzez wlasnie algorytmy.

mielizna
Posty: 51
Rejestracja: 22 mar 2014, 08:37
Deska: Nobile XTR
Latawiec: Cabrinha, OZONE
 
Post04 lut 2021, 11:26

Jambo!
Wczoraj wykonałem kilka prób na sucho i nic, żadnych rezultatów. A wyglądało to tak, że po uruchomieniu apki w trybie Board mount unosiłem dynamicznie telefon do góry na wysokość ok. 2.5m i po chwili opuszczałem go z powrotem do poziomu 0. Wynik na wyświetlaczu niezmiennie pokazuje 1.0 m.
W teście uczestniczyły dwa telefony: iPhone 6s oraz Galaxy A51, obydwa przeszły poprawnie kalibrację, GPS był oczywiście włączony. Testy były wykonywane w domu i na zewnątrz.
Wszystkie sugestie mile widziane

Awatar użytkownika
jedi1
Posty: 2272
Rejestracja: 28 maja 2006, 17:37
Lokalizacja: Gdynia
Postawił piwka: 132 razy
Dostał piwko: 83 razy
Kontaktowanie:
 
Post04 lut 2021, 11:32

mielizna pisze:Jambo!
Wczoraj wykonałem kilka prób na sucho i nic, żadnych rezultatów. A wyglądało to tak, że po uruchomieniu apki w trybie Board mount unosiłem dynamicznie telefon do góry na wysokość ok. 2.5m i po chwili opuszczałem go z powrotem do poziomu 0. Wynik na wyświetlaczu niezmiennie pokazuje 1.0 m.
W teście uczestniczyły dwa telefony: iPhone 6s oraz Galaxy A51, obydwa przeszły poprawnie kalibrację, GPS był oczywiście włączony. Testy były wykonywane w domu i na zewnątrz.
Wszystkie sugestie mile widziane


Przeczytaj mój post trochę wyżej. Nie jesteś w stanie wygenerować wystarczającego przyspieszenia machając telefonem, aby aplikacja uznała to za skok (skok jest mierzony przyspieszeniem w górę, które dość liniowo maleje, aby potem uzyskać w miarę stałą wartość w dół i dopiero po osiągnięciu zerowego przyspieszenia w dół skok jest zaliczony). Pójdziesz na wodę to będzie mierzyło :)

Awatar użytkownika
kaczmimo
Posty: 123
Rejestracja: 28 wrz 2018, 10:29
Deska: E8 Master C+ 139 cm
Latawiec: E8 RS 12-9-7
Lokalizacja: Pucka_Bay
Postawił piwka: 14 razy
Dostał piwko: 6 razy
 
Post04 lut 2021, 12:54

Przy energicznym wyrzucie telefonu w górę jest szansa że coś zmierzy, ja tak sprawdziłem na trawniku, teraz jest śnieg więc śmiało :thumb:

Patynka
Posty: 116
Rejestracja: 09 lut 2020, 18:30
Deska: Nobile NHP 134x42
Latawiec: Rebel 7,9,12
Lokalizacja: Elbląg
Postawił piwka: 27 razy
Dostał piwko: 5 razy
 
Post04 lut 2021, 14:47

Już widzę oczami wyobraźni ten telefon lecący przez pokój ...i bum :mrgreen: lub na podwórku siup i w śnieg :lol: chyba jednak lepiej poczekać na test wodny :lol:


Wróć do „Forum Główne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości

cron