[K] Leash do deski

Trapezy, pianki, bary, linki, t-shirty i wszystkie inne rzeczy.
Awatar użytkownika
Tolek, Koszalin
Posty: 1275
Rejestracja: 14 gru 2006, 12:26
Lokalizacja: Koszalin
Dostał piwko: 14 razy
 
Post30 sie 2016, 09:14

Cześć!
Stosować leash czy nie? ( zaznaczam, że mam na mysli leash zwijany innych np. "sprężyn " nie stosowałem).
Moim zdaniem wszystko zależy od tego gdzie pływamy i jak/co pływamy.
Leash NIE :naughty:
- na płytkiej wodzie, w kontrolowanych warunkach leash jest zbędny, bez problemu wracamy/czekamy na zgubioną deskę. Napisałem w kontrolowanych warunkach bo zdarzyło mi się na zatoce, że musiałem zliszować latawiec aby dojść do deski bo wiatr był tak mocny, że mimo iż stałem w wodzie po pas z latawcem w powietrzu ściągało mnie w dół. Poza tym na płytkiej wodzie leash zostanie zerwany po zaczepieniu deska o dno (prędzej czy później).
- pływamy na głębokiej wodzie/morzu nawet w trudnych warunkach ale bez szaleństw, nie ćwiczymy żadnych trików i wykonujemy tylko dobrze opanowane manewry, przy których ryzyko odpadnięcia deski jest minimalne.
- j.w. i ćwiczymy triki ale...mamy dobrych kolegów :clap: na wodzie - wzajemnie się asekurujemy/podajemy deskę,
- nie przejmujemy się ewentualnie zgubieniem deski 8)

Leash TAK :thumb: ale z kaskiem :D
- jesteśmy początkujący (zdarza się, że jesteśmy zdani tylko na siebie) często się wywracamy i tracimy kontrolę nad sprzętem, woda jest głęboka/nieznana a wiatr może być nierówny/za mocny, duża fala - trudno dostrzec zagubioną deskę,
- ćwiczymy triki na głębokiej wodzie/ morzu często glebimy, nie chcemy tracić czasu i sił na dochodzenie do deski
( czasem z uwagi na trudne warunki jest to niemożliwe), nie mamy asekuracji.

Ja jestem za leashem (z przyzwyczajenia pływam z nim częściej niż powinienem :D) jestem też za kaskiem - bo po prostu jest niezbędny na początku zabawy z kite i znowu...jak zaczyna się ćwiczyć coś nowego w powietrzu (upadki i uderzenia o wodę) lub chcemy pływać w trudniejszych/sztormowych warunkach.

Co do kontuzji: dostałem deską z leashem raz w głowę na morzu bo... napłynęła na mnie z tyłu z falą ( starałem się wpierw opanować latawiec i nie zdażyłem deski do siebie ściągnąc i złapać ręką).
Co do opinii instruktorów o leashu: opinie mogą być nieobiektywne bo występuje tu sprzeczność interesów :roll:
Co do NIemców w kaskach: może wymagają tego warunki ich ubezpieczenia :D ,pewnie więcej niż my mają do stracenia :(

Podsumowanie:
Jesli pchasz się w trudne sytuacje i liczysz głównie na siebie stosuj leash, kask i ...kamizelkę antyudzerzeniową.
Jeśli zawsze robisz tylko to co masz pod kontrolą i nie jesteś zbyt skłonny do ryzyka - wystarczy kolorowa lycra i fajne gacie.
Osobiście używam...wszystkiego - w zależności od potrzeby (warunków danego dnia i mojej despozycji).
Pozdrawiam,
Tolek :D

Nikt nie mówił, że bedzie łatwo...ale dlaczego nie może być.

Awatar użytkownika
Rigus
Posty: 323
Rejestracja: 29 maja 2012, 12:16
Deska: SU-2 ProS 3d
Latawiec: SLINGSHOT BEST OZONE
Lokalizacja: Crackoff
Postawił piwka: 49 razy
Dostał piwko: 17 razy
Kontaktowanie:
 
Post30 sie 2016, 20:38

Ten koleż z Krk to ja ;). Już był o tym wątek...
Na zatoce pierwsze kroki robiłem na Sztormowej w Chałupach i zdarzyło mi się tam zgubić deskę bo jest tam jedno miejsce głębsze - wtedy bez leasha. Później kilka razy używałem go na jeziorze Goczałkowickim. Na morze też go raz wziąłem - miny innym kajterów bezcenne :mrgreen: ale miałem wyrąbane do chciałem jak najszybciej się nauczyć...
Mi bardzo pomógł - zaznaczam na samym początku nauki. Poźniej go sprzedałem bez problemu.
Tak jak pisał Tolek jak jesteś zadany na siebie na początku to powinien się przydać.
Jest jeszcze jeden minus którego chyba nikt nie wymienił - dla mnie utrudnieniem było dodatkowe stałe przymocowanie do sprzętu - bar + leash do latawki i jeszcze plątający się miedzy nogami leash do deski

Awatar użytkownika
Tolek, Koszalin
Posty: 1275
Rejestracja: 14 gru 2006, 12:26
Lokalizacja: Koszalin
Dostał piwko: 14 razy
 
Post31 sie 2016, 11:03

Może to co napiszę jest oczywiste: ja montuję leash z prawej strony zapięcia trapezu (na szerokich taśmach) a zaczep leasha na desce montuję do jej prawego wyższego-switch statecznika (pod jego śrubami). W ten sposób taśma leasha jest naprężona i nie ma kontaktu z wodą ani nawet z jej bryzgami spod dolnej krawędzi deski ( pięty). W takim układzie, w razie potrzeby lewą reką kontroluję latawiec (chwyt za środek baru) a prawą trzymam-łapię deską/zapinam ją do leasha. Zamontowanie leasha z prawej strony trapezu wymusza obsługiwanie deski prawą ręką. Myślę, że osobom leworęcznym bedzie lepiej/wygodniej zamontować go z lewej strony.
Pozdrawiam w... ostatnim dniu wakacji :(
Tolek :D

Awatar użytkownika
apek
Posty: 859
Rejestracja: 03 cze 2012, 09:42
Deska: Naish
Latawiec: Naish
Postawił piwka: 48 razy
Dostał piwko: 64 razy
 
Post31 sie 2016, 11:30

Tolek, Koszalin pisze:Cześć!

Co do kontuzji: dostałem deską z leashem raz w głowę na morzu bo... napłynęła na mnie z tyłu z falą ( starałem się wpierw opanować latawiec i nie zdażyłem deski do siebie ściągnąc i złapać ręką).

W takiej sytuacji mogłeś oberwać tą deską nawet gdyby nie była na leashu, a także inny pływający w pobliżu.

piotr73
Posty: 289
Rejestracja: 16 paź 2014, 19:23
Deska: SU-2 3D ProRider 136-41
Latawiec: Naish Park 12m
Lokalizacja: Elbląg
Postawił piwka: 3 razy
Dostał piwko: 1 raz
 
Post07 wrz 2016, 15:38

Dalej aktualne :D

koko
Posty: 144
Rejestracja: 25 kwie 2006, 16:48
Lokalizacja: Szczecin
Postawił piwka: 1 raz
Kontaktowanie:
 
Post13 wrz 2016, 08:49

Może zamiast Leasha mamy takie coś, pisz na priv jakby co.
Załączniki
pobrane.jpg
pobrane.jpg (11.7 KiB) Przejrzano 2793 razy

Awatar użytkownika
Wełniacz
Posty: 1392
Rejestracja: 02 maja 2012, 10:10
Deska: Nobile555 i DOOR
Latawiec: Edge 08 9 11 13
Lokalizacja: LidzbarkW
Postawił piwka: 185 razy
Dostał piwko: 64 razy
Kontaktowanie:
 
Post13 wrz 2016, 20:01

Nie kupuj lisza do deski tylko więcej ćwicz, za dużo pod wiatr chodzisz i nie potrzebnie się meczysz... spłyń raz a dobrze na rowierę i wtedy się przejdź ... ale zrobisz jak będziesz chciał ;)


Wróć do „Akcesoria | Inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości