PORADY SPRZĘTOWE! JAKI LATAWIEC I DESKA NA POCZĄTEK?

Forum dla początkujących
Fordon
Posty: 484
Rejestracja: 17 mar 2012, 13:27
Deska: Best Armada, Naish Haze XL
Latawiec: Ozone Catalyst
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 42 razy
 
Post17 kwie 2015, 02:23

Latawcom Sigma (a takim jest Helix) mowimy zdecydowane nie :hand:. Nie warto. Sam sie niestety nauczylem tego na wlasnej skorze. Zgadzam sie z Ziomkiem.

Na 90kg latawiec 12-13m (13m nie bedzie za duzo na taka wage), zalezy tez jaka deska, umiejetnosci, wiatr. Na Twoje 137 oba rozmiary sie nadadza. Ja bym bral 12m jak zamierzasz jezdzic na dobra, "pewna" (choc z ta "pewnoscia" to bywa roznie) prognoze.

heja banana
Posty: 277
Rejestracja: 03 lis 2009, 17:28
Deska: Nobile T5
Latawiec: Best Kahoona
Lokalizacja: Poznań
Postawił piwka: 8 razy
Dostał piwko: 4 razy
 
Post17 kwie 2015, 20:54

waga waha mi się tak od 85 do 92 teraz mam 90:) umiejętności mam niewielkie, kurs zrobiłem ale myślę że i tak w tym roku zacznę od nauki z instruktorem bo pewnie ciężko będzie od razu samemu popłynąć:)

Docelowo na pewno kupię drugi mniejszy latawiec ale raczej dopiero na kolejny sezon więc w tym chciałbym mieć jak najbardziej uniwersalny. Szukam też w miarę taniego bo wiem co się dzieje z latawcem jak się człowiek dopiero uczy;)

duża jest różnica między 12, a 13? do ilu węzłów osoba początkująca o mojej wadze może je bezpiecznie używać? wiem, że są tabele ale pytam o praktykę, a nie teorię;)

Fordon
Posty: 484
Rejestracja: 17 mar 2012, 13:27
Deska: Best Armada, Naish Haze XL
Latawiec: Ozone Catalyst
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 42 razy
 
Post17 kwie 2015, 23:02

Poczatkujacy po kursie ze slaba technika i wadze 90kg z deska 137: moim zdaniem 14-15 wezlow spokojnie. Nawet 13. Jezeli bedzie wialo rowno te 14-15 kts bez zbyt silnych porywow. Dobrze, ze planujesz sobie wziasc godzinke czy dwie z instruktorem celem przypomnienia. A czy duza roznica miedzy 12m a 13m... to juz zalezy od modelu latawca. Do uczenia sie moim zdaniem nie warto kupowac nowego czy zbyt drogiego latawca, ale nie ma tez sensu kupowac starego czy przeoranego. To nie jest tak, ze pare uderzen o wode czy glebe i juz po latawcu. Kupic dobry latawiec za 1500zl-2500zl: odpowiedni model w odpowiednim stanie.

heja banana
Posty: 277
Rejestracja: 03 lis 2009, 17:28
Deska: Nobile T5
Latawiec: Best Kahoona
Lokalizacja: Poznań
Postawił piwka: 8 razy
Dostał piwko: 4 razy
 
Post17 kwie 2015, 23:24

14-15kts minimalnie, a maksymalnie? 25 kts? nie jest łatwo kupić dobry latawiec dla początkującego w tej cenie:)

Fordon
Posty: 484
Rejestracja: 17 mar 2012, 13:27
Deska: Best Armada, Naish Haze XL
Latawiec: Ozone Catalyst
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 42 razy
 
Post17 kwie 2015, 23:42

Mysle, ze dla normalnego plywajacego te 25kts jako gora dla rozmiaru 12m (a nawet i ciut mniej), dla poczatkujacego tak sobie ogarniajacego raczej zanizylbym do 20kts stalego rownego wiatru.
heja banana pisze:nie jest łatwo kupić dobry latawiec dla początkującego w tej cenie:)

Za 2000-2500zl mozna dostac sensowny latawiec w sensownym stanie.

Nie chce by zostalo zle odebrane to co napisze, nie chce nikomu robic reklamy, ani namawiac do kupna tego a nie innego latawca od tego a nie innego sprzedawcy, zupelnie nie to jest moim celem, ale masz przyklad konkretnej oferty kilka postow wczesniej na poprzedniej stronie. Jest to jeden z modeli latawcow ktore bym polecal do nauki, progresu i lajtowego przyjemnego plywania, bujania sie lewo-prawo od czasu do czasu z jakims leniwym skokiem.

Zawsze tez pozostaje jeszcze zalozyc temat w Gieldzie typu: kupie latawiec 12-13m dla zaczynajacego zabawe z tym sportem do 2500zl. Na bank pojawia sie fajne oferty.

Ziomek.
Posty: 13223
Rejestracja: 04 maja 2004, 19:01
Deska: C L A S H / BEST Armada
Latawiec: BEST TS / Airrush Razor
Lokalizacja: EKOLAGUNAChałupy
Postawił piwka: 261 razy
Dostał piwko: 300 razy
Kontaktowanie:
 
Post18 kwie 2015, 09:52

heja banana pisze:waga waha mi się tak od 85 do 92 teraz mam 90:) umiejętności mam niewielkie, kurs zrobiłem ale myślę że i tak w tym roku zacznę od nauki z instruktorem bo pewnie ciężko będzie od razu samemu popłynąć:)


..to powinni wziąć sobie do serca Ci - którzy chcą wyłącznie samodzielnie opanować kitesurfing :idea:
jeśli osoba PO kursie -JEDNAK uważa, że na początek sezonu kilka h z Instruktorem ułatwi i przyspieszy progres, to chyba coś w tym musi być :hand:

Fordon pisze:Do uczenia sie moim zdaniem nie warto kupowac nowego czy zbyt drogiego latawca, .


..to już kwestia zasobności portfela :hand:
NOWY na pewno będzie ZDECYDOWANIE LEPSZY niż stary :idea:
pod KAŻDYM względem - tylko nie cenowym - po prostu będzie droższy
to tak, jakby twierdzić , że zaraz po skończonym kursie prawa jazdy - nie polecisz NOWEGO samochodu ..a właściwie DLACZEGO, z JAKIEGO powodu ..poza wyższą ceną??
są ku temu jakieś sensowne, obiektywne przesłanki?

Fordon pisze:.. ale nie ma tez sensu kupowac starego czy przeoranego. To nie jest tak, ze pare uderzen o wode czy glebe i juz po latawcu.


..to , że nie ma sensu kupować styranego - to na pewno , ktoś się tylko problemu pozbywa ..na nasz poczet :hand:
i to że ze styranym po kilku glebach będzie po latawcu - to się zgodzę.. :hand:

a co do nowych - JEŚLI ktoś ma uzasadnione obawy o "rozlatywalność" nowych latawców topowych brandów

ZAPRASZAM do doświadczenia:

proponuję TEST - udostępnię swoje prywatne BEST Kahoony - jeśli komuś (nawet zaawansowanemu - bo początkujący wiadomo, że tak nie będzie umiał) :hand: )
podczas CELOWYCH i ŚWIADOMYCH jak najmocniejszych uderzeń , powiedzmy 50ciu :idea: - bo i tak zajmie to lekko z ponad godzinę - więc np na 100 nie chce mi się czekać ..bo efekt będzie taki sam.. uda się rozwalić Kahoonę - może ją zabrać ze sobą za darmo do domu..
jeśli jednak się NIE uda - również ją zabiera, w cenie detalicznej..


..to chyba uczciwa propozycja, dla tych pewnych, że nowy latawiec nie nadaje się do "szkoleń" bo się "rozwali" :hand:

KTO CHĘTNY?

peace


ps: do samochodów takich ofert nie dają :hand:

Fordon
Posty: 484
Rejestracja: 17 mar 2012, 13:27
Deska: Best Armada, Naish Haze XL
Latawiec: Ozone Catalyst
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 42 razy
 
Post18 kwie 2015, 20:06

Nie wiem czy post byl pisany odnosnie mnie czy ogolnie. Jakby co to dodam, ze nie napisalem, zeby nie kupowac nowych latawcow bo sie rozwala przy uczeniu sie - bo tak nie uwazam (co zreszta wyzej juz napisalem). Nawet logicznie myslac mozna stwierdzic, ze nowe beda bardziej wytrzymalsze pod tym katem niz uzywane w dobrym stanie. Poza tym jak wyzej napisalem to nie jest tak, ze latawiec rozwala sie podczas nauki - bo na prawde trzeba sie postarac by go rozwalic. Sa tak zaprojektowane by wytrzymac uderzenia o wode i plaze. Jedna z glownych rzeczy jaka mi przychodzi do glowy gdzie latawiec moze sie rozwalic przy uczeniu sie to jak sie nie opanuje, zle posteruje i wpadnie w krzaki, plot, drzewa, itp. I to moze byc jeden z powodow by na poczzatku niepotrzebnie sie nie wykosztowywac - bo ryzyko takiego zdarzenia jest realne. Ale co do samego "czystego" walenia o wode i glebe to raczej obecnie nie dotyczy. Pro`si przy treningu FS wala latawcem o wode wiele razy i latawce wytrzymuja (nierzadko wala z naprawde wielkim impetem). Jezeli kogos stac to jak najbardziej moze kupic. Ale inny powod by na poczatku nie pakowac sie w niepotrzebne koszta - jak nie jest sie pewnym (a sporo osob nie jest pewna) - kupic dobry uzywany za nizsza cene w porownaniu do nowego, zobaczyc jak sie plywa, jaki styl plywania nas kreci i wtedy juz zupelnie swiadomie wybrac nowy za ktory da sie odpowiednio wiecej - wiedzac czemu i za co konkretnie placi sie wiecej. Spora czesc osob tutaj piszacych na taki wydatek raczej nie moze sobie pozwolic (jak chociazby sporo osob z tego dzialu podajac swoj pulap cenowy). I z tego co zauwazylem obawiaja sie, ze kupno uzywanego sprzetu nie jest najlepszym pomyslem i stad od razu siegaja po nowe (czesto modele o polke nizej ale nowe) - tak na prawde nie do konca bedac tego pewnym, nie zdajac sobie sprawy, ze mozna kupic za nizsze pieniadze cos rownie dobrego, albo za podobne, ale model polke wyzej.
Ostatnio zmieniony 18 kwie 2015, 22:00 przez Fordon, łącznie zmieniany 1 raz.

Ziomek.
Posty: 13223
Rejestracja: 04 maja 2004, 19:01
Deska: C L A S H / BEST Armada
Latawiec: BEST TS / Airrush Razor
Lokalizacja: EKOLAGUNAChałupy
Postawił piwka: 261 razy
Dostał piwko: 300 razy
Kontaktowanie:
 
Post18 kwie 2015, 21:56

Fordon pisze:Nie wiem czy post byl pisany odnosnie mnie czy ogolnie. .



nie, zaproszenie ogólne, do wszystkich, ale chyba nikt nie skorzysta a możliwości zdobycia latawca za free :?

co do płotów i krzaków - JEŚLI zagrożenie wpadania latawcem jest tak częste i realne - to nie za dobrze, bo wiąże się również ze sporym ryzykiem wpadnięcia w te "płoty" samego ridera :?

peace

Fordon
Posty: 484
Rejestracja: 17 mar 2012, 13:27
Deska: Best Armada, Naish Haze XL
Latawiec: Ozone Catalyst
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 42 razy
 
Post18 kwie 2015, 22:05

Niestety z tego co widzaielm na wlasne oczy: chodzilo mi o to, ze np. latawiec wpada w te krzaki co sa na wydmach albo te "plotki" (te powbijane w piach kije przed wydmami ). Latawiec sie zatrzymuje na przeszkodzie, a rider przed ta przeszkoda - bo juz nie ma co go ciagnac. Ogolnie uwazam, ze po prostu mamy rozny poglad na sprawe, niemniej jednak Twoje argumenty sa sensowne i tez masz racje :thumbsup:

Ziomek.
Posty: 13223
Rejestracja: 04 maja 2004, 19:01
Deska: C L A S H / BEST Armada
Latawiec: BEST TS / Airrush Razor
Lokalizacja: EKOLAGUNAChałupy
Postawił piwka: 261 razy
Dostał piwko: 300 razy
Kontaktowanie:
 
Post18 kwie 2015, 22:18

Fordon pisze: Ogolnie uwazam, ze po prostu mamy rozny poglad na sprawe, niemniej jednak Twoje argumenty sa sensowne i tez masz racje :thumbsup:


ogólnie z Twoimi również się zgadzam :thumb:
z tym że to jest JEDYNIE kwestia zasobności :hand:
bo nikt nie zabroni zaraz po kursie na prawko, kupić sobie ałdi za pół bańki, bo jest ryzyko porysowania w krzakach
straty większe niż opla 20sto letniego, ale w razie "wpadnięcia w płot" ryzyko kierowcy też mniejsze ..podobnie jak z latawcami..

peace

ufo666
Posty: 28
Rejestracja: 12 cze 2010, 14:11
 
Post21 kwie 2015, 21:59

hej

Chcielibyśmy z dziewczyna sprawić sobie secik 3 latawców dla nas dwóch. ona waży 52 kg ja 75. Każdy z nas ma swoja deskę( ja 134 ona 128) i chcielibyśmy do tego 3 latawce i dwa bary. Ja popływałem już jeden sezon na cabrinhie convert 11 , ogarnięte skoki przez zenit, backrolle i takie proste tricki w tym stylu. Ona uczy się ostrzyć. Jak dobrać rozmiary żebyśmy mogli zawsze wybrać dwa latawce i pływać razem? ja do tej pory pływałem na 11 i wydaje mi się że to odpowiedni rozmiar ale dalej nie wiem co wybrać. Myślałem o cabrinhie switchblade, airush varial x, RPM, ja bym chciał robić progres w trickach, ona raczej tylko chce ogarnąć skoki przez zenit. jakie rozmiary byście nam doradzili? i może jakieś inne latawce byłyby lepsze ?

Fordon
Posty: 484
Rejestracja: 17 mar 2012, 13:27
Deska: Best Armada, Naish Haze XL
Latawiec: Ozone Catalyst
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 42 razy
 
Post21 kwie 2015, 22:46

Dla niej docelowo 7-8m, dla Ciebie 10-11m. Mysle, ze 7-9-11 na wiatry od 14-15 wezlow i wiecej? Jak dobrze sie plywa na 11m i jestes zadowolony to tego sie trzymac (choc przetestowac inne rozmiary nie zaszkodzi), dla niej 7m, a jak bedzie za malo to bierze 9m. Jak wieje lepiej to Ty przeskakujesz na 9m, ona nadal na 7m powinna dac rade. Chyba 6m nie ma sensu kupowac, bo to juz TROCHE musialoby wiac. Bo skoro tak to wtedy 6-8-11? Raczej nie. Inna opcja: 8-11-13 jezeli troche slabiej by wialo (czyt. czesto slabo by wialo)? Zalezy tez od modelu i tego jak wieje oraz indywidualnych preferencji.

Jestem zwolennikiem by do danego modelu uzywac dedykowanego baru (Cabrinha do Cabrinha, SS do SS). Pomysl nad RPM dla Ciebie, Rally dla niej? Na upartego tez da rade z RPM dla niej, skoro troche juz temat ogarnia. Mysle, ze tak byloby najlepiej - 1 model, 2 bary (dlugi i sredni), 3 rozmiary. Cabrinha Switchblade spoko latawiec, ale nie jestem przekonany co do opcji z barem... Tzn bar SS z Cabrinha albo na odwrot. Pomysl tez nad Bestami Kahoona i TS, albo Ozone Catalyst i Edge... Inne osoby moga tez jeszcze podrzucic fajne propozycje. Pozdrawiam.

Ziomek.
Posty: 13223
Rejestracja: 04 maja 2004, 19:01
Deska: C L A S H / BEST Armada
Latawiec: BEST TS / Airrush Razor
Lokalizacja: EKOLAGUNAChałupy
Postawił piwka: 261 razy
Dostał piwko: 300 razy
Kontaktowanie:
 
Post22 kwie 2015, 08:09

Fordon pisze:Dla niej docelowo 7-8m, dla Ciebie 10-11m. Mysle, ze 7-9-11 na wiatry od 14-15 wezlow i wiecej? . Pomysl tez nad Bestami Kahoona i TS, albo Ozone Catalyst i Edge... Inne osoby moga tez jeszcze podrzucic fajne propozycje. Pozdrawiam.


7 - 9 11 to bdb set :idea:
również 8 - 10 - 12 nie jest złym wyborem :idea:

BEST Kahoona polecam :hand: pozwoli Wam na naprawdę wiele, a jest dokładnie pośrodku tych obu zestawień: 7.5 - 9.5 - 11.5 :idea:
tu na szybko pokazałem jak można na nich polatać, jak będę miał i gopro wenę dogram nieco trudniejszego wakestyle ne Kahoonach :thumb:

BEST KAHOONA Only for Begginers? ;)

na takim secie na dwóch barach w Waszych wagach nie będziecie mieli z doborem sajzu oboje do wiatru :idea:

supersłaby wiatr oniżej 12 węzłów - Ona pływa na 11,5 - ty kamerujesz :hand:
12-20 węzłów - Ona na 9,5 - Ty na 11,5
16-30 węzłów - Ona na 7,5 - Ty na 9,5
powyżej - Ty na 7,5 - Ona kameruje :wink:

..na set 3 szt nowych możemy zrobić naprawdę bdb ofertę :thumb:

peace

Awatar użytkownika
rolnik
Posty: 4544
Rejestracja: 07 sie 2003, 21:16
Deska: SU2
Latawiec: Obojetne
Lokalizacja: Stara Gwardia
Postawił piwka: 44 razy
Dostał piwko: 44 razy
 
Post22 kwie 2015, 15:32

ale model polke wyzej

W pewnym sklepie(internetowym) wszystkie leza na podlodze jak je rozpoznac , albo firma ma w ofercie freeride/freestyle/wave /race ktore beda z gornej polki .czy kryteriumn modelu gornej polki to cena ,jakosc czy przeznaczenie?
Neo kiedys byl prostym latawcem i wielu go pokochalo Edge w jednym roczniku to totalny nielot jak to jest?
Dobrym rozwiazaniem sa kitey stokowe bo cos wiadomo na ich temat z nowosciami roznie bywa :think:

Fordon
Posty: 484
Rejestracja: 17 mar 2012, 13:27
Deska: Best Armada, Naish Haze XL
Latawiec: Ozone Catalyst
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 42 razy
 
Post22 kwie 2015, 20:11

Zalezy, zalezy, zalezy. Na przyklad.

Catalyst czy Kahoona czy Rally to raczej modele podstawowe, a Edge czy TS czy RPM to raczej juz polka wyzej (przenosnia :wink: ) - dla sredniozaawansowanych, dla troche bardziej wymagajacych - wiec tu ta polka wyzej (znowu przenosnia) w sensie modelu wyzej.

W sensie typu i tez umiejetnosci: C-Shape polka wyzej jak hybryda czy delta.

W sensie jakosci i nierzadko ceny: Cabrinha czy Slingshot polka wyzej jak te Decathlon`owskie czy Takoon...

W sensie przeznaczenia: latawiec Race polka wyzej jak Freeride.

W sensie ceny: jak doskonale wiemy cena nie zawsze jest wyznacznikiem jakosci, drozsze nie znaczy lepsze, zalezy tez jaki sklep ma jaka oferte, ale niekiedy tez nie bez powodu jedne latawce kosztuja tyle a inne tyle.

Jak rozpoznac? czytac, pytac, sprawdzac :thumbsup:


Wróć do „Pierwsze Kroki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości

cron