PORADY SPRZĘTOWE! JAKI LATAWIEC I DESKA NA POCZĄTEK?

Forum dla początkujących
Awatar użytkownika
jubel
Posty: 2
Rejestracja: 16 sie 2015, 16:02
 
Post16 sie 2015, 23:52

Cześć.
Wiem, że to mnie nie usprawiedliwia( bo w końcu po to jest internet, żeby móc wyszukać sobie informacje i nie zadawać ludziom głupich pytań), ale na wstępie muszę powiedzieć, że jestem zupełnie początkujący- dosłownie tydzień temu miałem pierwszą styczność z kajtem. Mimo to już strasznie się wkręciłem- na tyle, że właśnie kupiłem pierwszy latawiec. I odnośnie tego mam pytanie, ponieważ oczywiście najpierw znalazłem i kupiłem, a dopiero potem zacząłem o nich czytać. :D Jest to latawiec pompowany z typowym kształtem litery c. Z tego co już zdążyłem się dowiedzieć latawce typu bow są bardziej komfortowe w użyciu. Wychodzę z założenia, że jeśli się chce to na wszystkim można się nauczyć, ale po prostu jestem ciekaw i chciałbym wiedzieć czego się spodziewać. Jakie są zasadnicze odczuwalne różnice między tymi typami ? I czy faktycznie jest tak że bow jest ulepszoną wersją typu c jako wytwór pewnego rodzaju powiedzmy "ewolucji" jaka się dokonała w produkcji sprzętu? Czy może są one pewną alternatywą w zależności od tego czego się oczekuje od latawca? I jeszcze jeśli ktoś mógłby mi dać jakieś wskazówki, ponieważ myślałem żeby próbować na początku poskakać i ogólnie pouczyć się na ziemi, ale wiecie- jeszcze nawet nie przyszedł, a już się boje, że go rozbije przy zderzeniu z podłożem :D . Czy jest się wgl. o co obawiać? Na co zwracać uwagę? Od czego zaczynać taką zabawę ?
Z góry dzięki za odpowiedz.

Fordon
Posty: 484
Rejestracja: 17 mar 2012, 13:27
Deska: Best Armada, Naish Haze XL
Latawiec: Ozone Catalyst
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 42 razy
 
Post17 sie 2015, 02:31

Na pewno od szkolenia w porzadnej szkole z porzadnym intruktorem. Proba skakania juz na samym poczatku i to jeszcze na ziemi to przoszenie sie klopoty - od drobnych typu zwichniecie kostki po duzo powazniejsze. Gleboka woda zamortyzuje uderzenie, upadek, itp. Ziemia nie. Lepiej tez byc byc przeciagnietym po wodzie nic po ziemi, choc to zalezy czy spot jest zatloczony czy nie, czy tylko Cie przeciagnie przez powiedzmy 20 metrow czy bedzie kieloop`owal non stop i dociagnie Cie do Szwecji... C-Shape (bo tak to sie nazywa) jest typem latawca dla wprawionych, sredniozaawansowanych/zaawansowanych. Bow dla poczatkujacych. Mozna sie nauczyc na C-Shape... ja sie nauczylem... i byla to droga przez meke... Bardzo zaluje, ze nie mialm na poczatku zwyklego bow`a do nauki. Roznica jest odczuwalna, C-Shape jest szybszy, zwinniejszy, mniej wybacza bledy. Typowy latawiec Freestyle`owy, wiec nie na nauke, nie na poczatek. Bow ogolnie mowiac "wybacza bledy", nadaje sie wlasnie idealnie do nauki/na poczatek. Napisalbys jaki latawiec kupiles (model, rok, rozmiar i jaka masz wage), wiedzielibysmy wiecej.

Nie polecam zaczynac nauki samemu czy z YouTube czy z internetu czy z filmow instruktazowych czy "ze szwagrem". Polecam zaczac od nauki w szkolce albo z dobrym instruktorem. Jezeli juz to samemu mozna sprobowac z malym latawcem treningowym, ale z duzym kitem zdecydowanie odradzam. Na prawde mozna zrobic krzywde nie tylko sobie ale i innym, o zniszczeniu sprzetu nie wspomne. Latawiec to tak naprawde posiadajacy bardzo duzo mocy silnik przypiety do Ciebie, przy nieodpowiednim lub nieumiejetnym operowaniu moze przeciagnac po ziemi, a podczas takich "nietypowych body drag`ow" mozna zachaczyc o rozne przeszkody lezace na ziemi jak np. kamienie, moze Cie porwac w jakas przeszkode typu krzaki, drzewo, samochod, a jezeli uczysz sie na wodzie to przeciagniecie po wodzie bedzie najmniejszym problemem, tu najgorsze jest to, ze moze Cie porwac w molo, pomost, w innych plywajacych, mozesz wleciec w ludzi znajdujacych sie na brzegu, albo po prostu latawiec moze porwac Cie w gore i wrecz ze rzucic w przyczepy kempingowe, budynki itp.

Awatar użytkownika
jubel
Posty: 2
Rejestracja: 16 sie 2015, 16:02
 
Post17 sie 2015, 09:38

Waże około 75-80kg. Latawiec to: RRD Obsession PRO MkII 2015- 9m i 12m. Tak jak mówisz- typowo do freestyle :|. Skoro tak sądzisz to może zacznę na jeziorach (myślałem o ziemi z tego względu żeby rozłożyć sobie wydatek na raty- nie trzeba kupować deski itd.) A co do instruktora i szkoły na pewno masz rację. Tylko wiesz, po jakimś czasie można zbankrutować- wziąłem sobie chyba 7-8 h z instruktorem i po tych lekcjach miałem takie poczucie, że mógłbym już ostrożnie popróbować robić coś samemu. Nie wiem, ale tak mi się wydaję, że po jakimś czasie liczy się po prostu praktyka i ilość czasu jaką spędzasz z latawcem. Inna sprawa tylko, że faktycznie nie wiem jak sobie będę radził na tym sprzęcie...

llokoo
Posty: 2
Rejestracja: 05 sie 2014, 13:07
Postawił piwka: 1 raz
 
Post17 sie 2015, 18:23

Witam,
Szukam deski, jestem amatorem, w sumie to dopiero zaczynam, jakie firmy polecacie a jakie nie, jakie modele konkretnej firmy, proszę o profesjonalną odpowiedz, nie piszcie ze każdemu pływa się lepiej na innej desce bo to wiadomo ale są na pewno modele na których pływa się wszystkim dobrze, cena do 2.5tyś chyba ze myślicie ze na początek była by lepsza tańsza i po czasie zmienić na inną.
Dzieki

Fordon
Posty: 484
Rejestracja: 17 mar 2012, 13:27
Deska: Best Armada, Naish Haze XL
Latawiec: Ozone Catalyst
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 42 razy
 
Post18 sie 2015, 10:22

jubel pisze:Waże około 75-80kg. Latawiec to: RRD Obsession PRO MkII 2015- 9m i 12m. Tak jak mówisz- typowo do freestyle :|. Skoro tak sądzisz to może zacznę na jeziorach (myślałem o ziemi z tego względu żeby rozłożyć sobie wydatek na raty- nie trzeba kupować deski itd.) A co do instruktora i szkoły na pewno masz rację. Tylko wiesz, po jakimś czasie można zbankrutować- wziąłem sobie chyba 7-8 h z instruktorem i po tych lekcjach miałem takie poczucie, że mógłbym już ostrożnie popróbować robić coś samemu. Nie wiem, ale tak mi się wydaję, że po jakimś czasie liczy się po prostu praktyka i ilość czasu jaką spędzasz z latawcem. Inna sprawa tylko, że faktycznie nie wiem jak sobie będę radził na tym sprzęcie...


Rozmiarowka OK, w sumie 11-8 tez nie byloby zlym pomyslem, ale przy tych wiatrach co mamy ostatnimi czasy na zatoce lepiej ciut wiecej. Latawce tegoroczne, wiec pewnie calkiem sporo sosu za nie dales. Szkoda, ze wczesniej nie spytales sie, bo zaoszczedzilbys sobie moim zdaniem nienajlepszego wyboru na poczatek i tym samym mogl za te pieniadze kupic na prawde fajny i dobry sprzet, duzo bardziej nadajace sie do nauki. Jezeli miales kilka godzin szkolenia to to juz zupelnie zmienia postac rzeczy. Masz w takim razie podstawy, a jak zapewne wiesz na poczatku wlasnie ucza Cie bodydragow bez deski, potem zaczyna sie plywanie z deska. Nie moja sprawa, ale skoro bylo Cie stac na 2 nowe latawce to bez problemu powinienes byc w stanie zakupic deske, chocby i uzywana. Zalezy do jakiego poziomu doszedles na szkoleniu, ale wierz mi - z wlasnego doswiadczenia - lepiej dokupic ta godzinke by ktos pokazal starty z deska niz probowac samemu. Moze sam szybko dojdziesz, a moze bedziesz sie niepotrzebnie meczyl, popelniajac podstawowe, proste bledy i nauka zajmie niepotrzebnie duzo czasu, ktory po odpowiednim szkoleniu moglbys poswiecic na plywanie. Jeziora nie sa najlepsze na poczatek i na szkolenie ze wzgledu na nierowny wiatr. Racja, wszystko opiera sie na praktyce, ale... duzo szybciej idzie jak wiesz jak robic podstawowe rzeczy typu wlasnie stary z deska, jak operowac latawcem, itp.

Fordon
Posty: 484
Rejestracja: 17 mar 2012, 13:27
Deska: Best Armada, Naish Haze XL
Latawiec: Ozone Catalyst
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 42 razy
 
Post18 sie 2015, 10:31

llokoo pisze:Witam,
Szukam deski, jestem amatorem, w sumie to dopiero zaczynam, jakie firmy polecacie a jakie nie, jakie modele konkretnej firmy, proszę o profesjonalną odpowiedz, nie piszcie ze każdemu pływa się lepiej na innej desce bo to wiadomo ale są na pewno modele na których pływa się wszystkim dobrze, cena do 2.5tyś chyba ze myślicie ze na początek była by lepsza tańsza i po czasie zmienić na inną.
Dzieki


Best Armada, North X-Ride - te dwie deski szczerze polecam, dobre na nauke, a i potem bedzie sie na nich przyjemnie komfortowo plywac. Z innych to Nobile NBL, Cabrinha Spectrum, F-One Next... Sporo osob moze jeszcze sporo innych polecic. Ogolnie na poczatek deski FreeRide.

Awatar użytkownika
guśka
Posty: 1
Rejestracja: 20 sie 2015, 12:15
 
Post21 sie 2015, 12:48

Jestem początkującą i pływam na desce North X-Ride, jestem z niej zadowolona

dawidrumia
Posty: 28
Rejestracja: 24 paź 2013, 12:29
Deska: Nobile fifty
Latawiec: SS RPM, Ozone
 
Post21 sie 2015, 16:06

Siema. Zastanawiam się nad latawcem na większy wiatr. Ważę 93kg, dysponuję 13m Edkiem, deską 140x40 i pływam na zatoce. Jaki latawiec byście polecili? Rozmyślam rozmiar 9m lub 10m.

Fordon
Posty: 484
Rejestracja: 17 mar 2012, 13:27
Deska: Best Armada, Naish Haze XL
Latawiec: Ozone Catalyst
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 42 razy
 
Post22 sie 2015, 01:24

10m. Przeskok o 4 metry bylby juz ciut za duzy, choc to tez zalezy jak silnie wieje, czy silnie czy bardzo silnie. No i masz tez spora deske jak na silny wiatr. Jednak ja bym wybral 10m. Edge jak najbardziej dobry wybor, wiec nie widze powodu, by kolejnym latawcem nie byl kolejny Edge w rozmiarze 10m.

Awatar użytkownika
boldek
Posty: 2072
Rejestracja: 17 sie 2010, 11:55
Deska: Shinn Ronson, Sling Celeritas
Latawiec: Eleveight RS 8, 10, 12
Lokalizacja: Swarzewo
Postawił piwka: 50 razy
Dostał piwko: 72 razy
 
Post22 sie 2015, 03:39

9 m też da spokojnie radę i powiedziałbym, że będzie lepszym uzupełnieniem przy secie 13 m + 9 m do wiatru ~ 35 węzłów. Jeśli 3 latawce, to i owszem np. 13 / 10 / 7 ale przy 2 latawcach zestaw 13 i 9 m będzie git. Testowane na własnej osobie od 3 lat z deską 140x42 przy wadze 95-98 kg :)
Na dziewiątkę wchodzę przeważnie od 20 węzłów, no chyba, że mi się nie chce schodzić z trzynastki, to spokojnie ogarniam na niej do 23-25 węzłów (choć wiadomo - fajniej wtedy już na 9 m). Także zakres pokrywa się bezproblemowo. A co do deski, to moja jak to pisze Fordon - spora deska - bez problemu radzi sobie przy 30 węzłach :thumbsup:
Pozdr

Awatar użytkownika
Filip/STM
Posty: 6
Rejestracja: 21 sie 2015, 20:34
Deska: Su-2 ProSeries
Latawiec: Airush Viralx
 
Post22 sie 2015, 18:11

http://olx.pl/oferta/zestaw-do-kitesurf ... beVzZ.html ile może być faktycznie warty ten zestaw podobno ma 2 niewielkie dziurki ?

Awatar użytkownika
mary.dk
Posty: 1918
Rejestracja: 17 cze 2009, 21:13
Deska: Aero, Airush - Compact, Slayer
Latawiec: Airush Wave
Lokalizacja: Bydgoszcz
Postawił piwka: 58 razy
Dostał piwko: 88 razy
 
Post24 sie 2015, 09:53

Filip/STM pisze:http://olx.pl/oferta/zestaw-do-kitesurfingu-CID767-IDbeVzZ.html ile może być faktycznie warty ten zestaw podobno ma 2 niewielkie dziurki ?


Wszystko zalezy od stanu sprzetu.
Jeli sprzet jest w dobry stanie to 3 kola nie jest zle,
choc na twoim miejscu stargowalbym jeszcze troche :thumbsup:

Pozdro...

Awatar użytkownika
JarekJ
Posty: 167
Rejestracja: 18 paź 2005, 14:45
Deska: T5
Latawiec: Bularoo 9,Charger 12,speed3 19
Lokalizacja: WARTA , UK
Dostał piwko: 1 raz
Kontaktowanie:
 
Post24 sie 2015, 22:57

Cześć,wie ktoś może czy linki w barze cabrinhy 2009 powinny być po zaciągnięciu baru równe? Czy bar cabrinhy 2013 będzie pasował do latawca cabrinhy 2009-bez przeróbek? Pozdro.Jarek

Awatar użytkownika
boldek
Posty: 2072
Rejestracja: 17 sie 2010, 11:55
Deska: Shinn Ronson, Sling Celeritas
Latawiec: Eleveight RS 8, 10, 12
Lokalizacja: Swarzewo
Postawił piwka: 50 razy
Dostał piwko: 72 razy
 
Post27 sie 2015, 04:01

JarekJ pisze:Cześć,wie ktoś może czy linki w barze cabrinhy 2009 powinny być po zaciągnięciu baru równe? Czy bar cabrinhy 2013 będzie pasował do latawca cabrinhy 2009-bez przeróbek? Pozdro.Jarek

Tak, w barze 2009 przy odpuszczonej taśmie depowera wszystkie linki powinny być równe po zaciągnięciu baru do czerwonego grzybka przy chickenie. Bary 2013 miały chyba jeszcze leashowanie na 2 linkach czyli tak jak te z 2009 więc powinno być OK :thumb:

Awatar użytkownika
Oskar90
Posty: 1
Rejestracja: 30 sie 2015, 20:56
 
Post30 sie 2015, 21:04

Mieszkam w Hollandi, ważę 85 kg. Proszę o informację jaki sprzęt najlepiej wybrać, wiatry są tu dość silne, latawiec,deska,bar jaki typ, rozmiar która firma dobra..?


Wróć do „Pierwsze Kroki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości