PORADY SPRZĘTOWE! JAKI LATAWIEC I DESKA NA POCZĄTEK?

Forum dla początkujących
Rafraf
Posty: 37
Rejestracja: 13 sie 2014, 22:58
Lokalizacja: Słupsk
Postawił piwka: 2 razy
 
Post22 maja 2015, 08:48

Kombinuję tak: 12-stka pokryje mi zakres 12-22, a 8-mka 20-32. Jak coś nie będzie grało to wtedy dokupię 10-tkę.
narka

Awatar użytkownika
Grzegorz KiteLife
Posty: 695
Rejestracja: 02 mar 2013, 22:10
Lokalizacja: JastarniaToruńUK
Postawił piwka: 41 razy
Dostał piwko: 32 razy
Kontaktowanie:
 
Post22 maja 2015, 09:30

Rafraf pisze:Cześć
Myślałem raczej o dodatkowej 8-mce, żeby polatać ciut powyżej 30 knotów. Na 9-tce 30 to max dla mnie.
narka


Ósemka na ciut powyżej 30 węzłów podstawy przy 70kg? Raczej szóstka :wink: ale 30 węzłów podstawy na półwyspie to rzaaaadkość w sezonie letnim. :)

Rafraf
Posty: 37
Rejestracja: 13 sie 2014, 22:58
Lokalizacja: Słupsk
Postawił piwka: 2 razy
 
Post22 maja 2015, 10:37

W ostatnią niedzielę w Chałupach wiało w okolicach 28 węzłów i 50 kg dziewczęta pływały na 5-tkach, więc 6-tka byłaby dla mnie trochę mała w takich warunkach.
Oczywiście czysto teoretyzuję, bo doświadczenie dopiero nadejdzie z czasem.
narka

Awatar użytkownika
adii
Posty: 265
Rejestracja: 22 sty 2012, 11:28
Deska: ACE
Latawiec: SB,Vector
Lokalizacja: Zegrze
Postawił piwka: 8 razy
Dostał piwko: 7 razy
 
Post22 maja 2015, 11:07

Rafraf pisze:W ostatnią niedzielę w Chałupach wiało w okolicach 28 węzłów i 50 kg dziewczęta pływały na 5-tkach, więc 6-tka byłaby dla mnie trochę mała w takich warunkach.
Oczywiście czysto teoretyzuję, bo doświadczenie dopiero nadejdzie z czasem.
narka


6-tka nie będzie trochę mała ja przy większej wadze powyrzej 30 węzłach urzywam 7 i jest wystarczająca :hand:

Rafraf
Posty: 37
Rejestracja: 13 sie 2014, 22:58
Lokalizacja: Słupsk
Postawił piwka: 2 razy
 
Post22 maja 2015, 12:23

JanuszD pisze:Jedyny minus to piąta linka.

Dlaczego piąta linka to minus?

JanuszD
Posty: 676
Rejestracja: 15 paź 2013, 09:15
Deska: TS/Hadlow/Spike
Latawiec: Rebel/Dyno/XR4
Lokalizacja: MediolanPoznan
Postawił piwka: 31 razy
Dostał piwko: 44 razy
 
Post22 maja 2015, 13:19

Rafraf pisze:
JanuszD pisze:Jedyny minus to piąta linka.

Dlaczego piąta linka to minus?


Bo jeśli Ci się latawiec przewinie to czeka Cie wizyta na brzegu. Jak masz 4 linki to przeważnie da się "odwinąć" bez takiej wizyty.
Ja pływam na Rebelach od prawie 2 lat, w tym czasie przewinęły mi w taki sposób kilka razy. Nie jest to dla mnie dyskwalifikujące, ale trzeba o tym pamiętać.

Wszystkie przewijki były spowodowane tym, że latawiec spadał na luźnych linkach, bez żadnej kontroli. Im lepiej ogarniasz, tym rzadziej się taki przypadki będą zdarzały.

Awatar użytkownika
zaaaak
Posty: 1403
Rejestracja: 24 lip 2011, 17:51
Deska: SU2
Latawiec: FX
Postawił piwka: 60 razy
Dostał piwko: 90 razy
 
Post23 maja 2015, 10:40

ale jak już jesteś na etapie że ci się nie przewija, to więcej plusów niż minusów ...

Ziomek.
Posty: 13223
Rejestracja: 04 maja 2004, 19:01
Deska: C L A S H / BEST Armada
Latawiec: BEST TS / Airrush Razor
Lokalizacja: EKOLAGUNAChałupy
Postawił piwka: 261 razy
Dostał piwko: 300 razy
Kontaktowanie:
 
Post23 maja 2015, 11:56

zaaaak pisze:ale jak już jesteś na etapie że ci się nie przewija, to więcej plusów niż minusów ...


..nie zgadzam się z Tobą - jakie plusy? jak jesteś na etapie "nieprzewijania" - to postawisz WSZYSTKO na czterech
poza tym ..mi się jednak zdarza przewinąć, i niezmiennie narzekam na piątą linkę , same wady.. ale model , który lubię ją mam, więc używam.. :hand:

peace

Awatar użytkownika
zaaaak
Posty: 1403
Rejestracja: 24 lip 2011, 17:51
Deska: SU2
Latawiec: FX
Postawił piwka: 60 razy
Dostał piwko: 90 razy
 
Post23 maja 2015, 12:07

może dlatego lubisz bo tą piątą ma, a mnie się nie przewija bo nie robię tych wszystkich wygibasów tylko pływam sobie spokojnie prawo-lewo raz na jakiś czas kalecząc skok przez zenit :wink: ;) jednym plusem który przegania wszystkie minusy jest moim zdaniem spoooro lepsza stabilność np w szkwałach i przy granicznym wietrze, pewnie trzeba by tu wziąć konkretny model do porównania i konkretny wiatr dla danego rozmiaru - w takich warunkach 5linkowce z tego co widziałem zachowują się po prostu lepiej...żeby nie było-mam latawki 4rolinkowe, jakoś się nie mogę do tej 5tej przekonać;)

Ziomek.
Posty: 13223
Rejestracja: 04 maja 2004, 19:01
Deska: C L A S H / BEST Armada
Latawiec: BEST TS / Airrush Razor
Lokalizacja: EKOLAGUNAChałupy
Postawił piwka: 261 razy
Dostał piwko: 300 razy
Kontaktowanie:
 
Post23 maja 2015, 13:59

zaaaak pisze: a mnie się nie przewija bo nie robię tych wszystkich wygibasów tylko pływam sobie spokojnie prawo-lewo raz na jakiś czas kalecząc skok przez zenit :wink: ;)


..no widzisz, mi się w tym sezonie przewinął 3 razy
- raz w skoku przez zenit właśnie - ale pod 50 węzłów
- raz po jednym z KL - też ponad 40
- i raz tylko przy passie na powerze


zaaaak pisze:może dlatego lubisz bo tą piątą ma :wink: ;)


..może i tak być, "rozchodzi się o to by ten minus nie przysłonił nam plusów"
choć Yarga na której pływałem miała 4 i byłą genialna - poza MEGA siłownią na barze oraz Kiteloopami, które wszystkie C robią trudniej niż "okrągłe" C - czytaj open-C - choć Razor w tym zakresie na 2015 zmienił się super, że znów polubiłem KL unhooked :idea:

Majowe podskoki

..przy okazji sesyjka z najmocniej obecnie pływającym riderem Su2 :hand:

peace

Awatar użytkownika
SebMr
Posty: 1
Rejestracja: 12 kwie 2015, 20:23
 
Post25 maja 2015, 11:24

Cześć,
jestem świeżo po kursie IKOI+II,
moja waga 62-65kg,
na starcie planuję kupić jeden latawiec na najczęściej występujące (czyli raczej słabe) wiatry na Helu oraz Rewie, a za rok dozbierać na drugi mniejszy na silniejsze,
instruktorzy podpowiedzieli mi najrozsądniejsze parametry obu KITE'ów: jako pierwszy 11m, za rok 8m.
Z kolei deskę o długości 134.
Czy parametry KITE'a oraz deski są rzeczywiście ok. przy mojej masie oraz umiejętnościach?

Mam też kolejne pytanko - niektóre firmy nie wypuszczają w ogóle 11m (np. Airush), są tylko 10m oraz 12m.
Jeśli zdecydowałbym się na taki KITE, to jaki zestaw wówczas wybrać? 12m i 9m, czy 10m i 7m?
Czy może jeszcze jakaś inna kombinacja? Podkreślę, że w tym roku planuję kupić tylko 1 KITE (brak kasy na drugiego), więc chciałbym aby obsługiwał najczęstsze u nas na Helu i Rewie warunki wiatrowe.

Ponadto będę wdzięczny za wyjaśnienie jeszcze jednej sprawy, mianowicie producenci latawek podają zakresy wiatrowe dla ridera 75kg, jak się przelicza graniczne zakresy węzłów wiatrowych do swojej wagi?

Z góry bardzo dziękuję za cenne podpowiedzi :)

Ziomek.
Posty: 13223
Rejestracja: 04 maja 2004, 19:01
Deska: C L A S H / BEST Armada
Latawiec: BEST TS / Airrush Razor
Lokalizacja: EKOLAGUNAChałupy
Postawił piwka: 261 razy
Dostał piwko: 300 razy
Kontaktowanie:
 
Post25 maja 2015, 12:03

SebMr pisze:Czy parametry KITE'a oraz deski są rzeczywiście ok. przy mojej masie oraz umiejętnościach?




NAJlepiej dobrane :idea:

nie wiem KTO doradzał - ale NAJlepsze rozmiary do Twojej wagi..

w parzystych dużych - sam nie wiem - ale chyba 9 i 12 na PL :idea:

i tak będziesz najczęściej pływał na 9..

peace

peace

Fordon
Posty: 484
Rejestracja: 17 mar 2012, 13:27
Deska: Best Armada, Naish Haze XL
Latawiec: Ozone Catalyst
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 42 razy
 
Post25 maja 2015, 15:45

Dla 62-65 kg polecilbym ok. 10m przy normalnych warunkach? Ale jak slabo wieje to 12m wydaje sie rozsadne, bo wieksze beda juz troche zamulac (choc zalezy tez od modelu). Wiec opcja 11m i 8m jak i 12m i 9m wydaje sie rozsadna.

Deska: jako normalna rozmiarowo na normalne warunki to cos kolo tych 134 powiino styknac, ale jak slabo wieje to... 134 tez powino styknac, choc wybor wiekszego rozmiaru nie bedzie zlym pomyslem. Choc mimo wszystko chyba lepiej bedzie wybrac te 134.

llokoo
Posty: 2
Rejestracja: 05 sie 2014, 13:07
Postawił piwka: 1 raz
 
Post25 maja 2015, 18:03

Witam,
Mam pytanko, jestem po kursie czyli amator, posiadam latawiec slingshota Z 11M, zastanawiam się nad deską, myślę o Nobile NHP tylko nie wiem jaki rozmiar, moja waga to 66-70 kg wzrost 173 cm , będę pływał w Irlandii czyli warunki bardzo zmienne

Awatar użytkownika
mary.dk
Posty: 1918
Rejestracja: 17 cze 2009, 21:13
Deska: Aero, Airush - Compact, Slayer
Latawiec: Airush Wave
Lokalizacja: Bydgoszcz
Postawił piwka: 58 razy
Dostał piwko: 88 razy
 
Post25 maja 2015, 20:18

Ziomek. pisze:
Majowe podskoki


Cenzura nie ominela Richiego :lol:
Slychac go bylo na drugim koncu campingu ;-)

Pozdro...


Wróć do „Pierwsze Kroki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości