PORADY SPRZĘTOWE! JAKI LATAWIEC I DESKA NA POCZĄTEK?

Forum dla początkujących
heja banana
Posty: 277
Rejestracja: 03 lis 2009, 17:28
Deska: Nobile T5
Latawiec: Best Kahoona
Lokalizacja: Poznań
Postawił piwka: 8 razy
Dostał piwko: 4 razy
 
Post12 maja 2017, 20:07

Giba_kite pisze:Siema

Pytanie dotyczące zmiany sprzętu.

W 2015 zacząłem robić kurs na Helu, pływałem od tamtej pory rzadko (jeden tygodniowy wyjazd na sezon i dodatkowo jakiś jeden weekend, także mocno rekreacyjnie).
Na ten moment udało mi się dojść do poziomu swobodnego pływania i zawracania, dość mocno wkrecilem się w temat i przychodzi czas na zastanowienie się nad zmiana sprzętu. Jak zaczynałem przygodę, kupiłem od znajomego set (deska Nobile 137x44, Airush varial 8 i 10 oraz Airush vapor 12 z dwoma barami - roczniki 2012-2013).
Na tamten czas nie miałem wiedzy na temat sprzętu, ani na temat tego jak chce pływać. Dzisiaj wiem, ze interesuje mnie old school, wiec poza pływaniem na luzie będę chciał ćwiczyć skoki, aby z czasem latać coraz wyżej i w tym kierunku chciałbym dobrać sprzęt. Zauważyłem już, ze mój set jest "za gęsty", wazę 90 kg (czasem trochę więcej) i 12 jest zdecydowanie za mała na wiatr typu 12 węzłów. Brakuje mi 15m. 8 według moich obserwacji jest ok, bo nawet przy 45 węzłach na depowerze jest znośnie.

Do meritum.

Pytania są właściwie dwa.

Biorąc pod uwagę rozwój sprzętu, bo minęło 5 lat od produkcji moich airushy, czy na ten moment set powinien nadal skladac się z trzech kitow, czy zakresy wiatrowe na tyle się rozwinęły, ze dwa latawce są w stanie dać radę? Jeśli tak to jakie rozmiary przy mojej wadze ? Potrzebuje tej 15 na słaby wiatr, czy może teraz wystarczy 13? Może 10 można tak depowerowac, ze zastąpią mi 8?

Kolejne pytanie to jaka markę wybrać ? Jak kupowałem airushe to podobno były topowym sprzętem ... tak słyszałem. Dziś wybór jest duży, rozbieżność cenowa ogromna. Typ latawca sobie dobiorę, można sporo o tym poczytać, bardziej chodzi mi o to czy jest różnica pomiędzy corem, który kosztuje 6000 zł, a cabrina, airushem i cała reszta świata, która jest zdecydowanie tańsza. Czy jest tutaj tak jak w większości innych przypadków, ze rozwój technologiczny spowodował wyrównanie jakości latawców i ich efektywności, czy jednak są marki, za które warto dopłacić, bo biją inne na głowę?

Z góry dzięki za pomoc.

Pozdro.


Z tego co zauważyłem przełomu nie było. Oczywiście każdy sprzedawca będzie zachwalać, że jego nowy model to najlepszy latawiec w historii, bez porównania z poprzednim modelem itp. Generalnie każdy tu chwali to na czym sam pływa albo co sprzedaje;) Ja bym przede wszystkim więcej pływał na tym co masz. Pojechał na hel, potestował różne modele i sam sobie wyrobił opinię:)

AlMastar
Posty: 443
Rejestracja: 19 wrz 2015, 22:07
Deska: SHINN !!
Latawiec: PIVOT 8 / 10 / 12
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 16 razy
 
Post13 maja 2017, 08:38

Giba_kite pisze:Siema

Pytanie dotyczące zmiany sprzętu.

W 2015 zacząłem robić kurs na Helu, pływałem od tamtej pory rzadko (jeden tygodniowy wyjazd na sezon i dodatkowo jakiś jeden weekend, także mocno rekreacyjnie).
Na ten moment udało mi się dojść do poziomu swobodnego pływania i zawracania, dość mocno wkrecilem się w temat i przychodzi czas na zastanowienie się nad zmiana sprzętu. Jak zaczynałem przygodę, kupiłem od znajomego set (deska Nobile 137x44, Airush varial 8 i 10 oraz Airush vapor 12 z dwoma barami - roczniki 2012-2013).
Na tamten czas nie miałem wiedzy na temat sprzętu, ani na temat tego jak chce pływać. Dzisiaj wiem, ze interesuje mnie old school, wiec poza pływaniem na luzie będę chciał ćwiczyć skoki, aby z czasem latać coraz wyżej i w tym kierunku chciałbym dobrać sprzęt. Zauważyłem już, ze mój set jest "za gęsty", wazę 90 kg (czasem trochę więcej) i 12 jest zdecydowanie za mała na wiatr typu 12 węzłów. Brakuje mi 15m. 8 według moich obserwacji jest ok, bo nawet przy 45 węzłach na depowerze jest znośnie.

Do meritum.

Pytania są właściwie dwa.

Biorąc pod uwagę rozwój sprzętu, bo minęło 5 lat od produkcji moich airushy, czy na ten moment set powinien nadal skladac się z trzech kitow, czy zakresy wiatrowe na tyle się rozwinęły, ze dwa latawce są w stanie dać radę? Jeśli tak to jakie rozmiary przy mojej wadze ? Potrzebuje tej 15 na słaby wiatr, czy może teraz wystarczy 13? Może 10 można tak depowerowac, ze zastąpią mi 8?

Kolejne pytanie to jaka markę wybrać ? Jak kupowałem airushe to podobno były topowym sprzętem ... tak słyszałem. Dziś wybór jest duży, rozbieżność cenowa ogromna. Typ latawca sobie dobiorę, można sporo o tym poczytać, bardziej chodzi mi o to czy jest różnica pomiędzy corem, który kosztuje 6000 zł, a cabrina, airushem i cała reszta świata, która jest zdecydowanie tańsza. Czy jest tutaj tak jak w większości innych przypadków, ze rozwój technologiczny spowodował wyrównanie jakości latawców i ich efektywności, czy jednak są marki, za które warto dopłacić, bo biją inne na głowę?

Z góry dzięki za pomoc.

Pozdro.


nie jestem jakiś ekspertem w sprzęcie i pływaniu ale akurat mam Airushe z 2011, 2013 i 2015 (DNA i Lithium więc identyczne modele) i szczerze nie widzę dużej róznicy między nimi, między zachowaniem poszczególnych latawcy (w sensie jasne że 17 jest wolniejsze niż 8, ale nie widać jakiś bardzo dużych zmian)

zaczynałem z latawcami 8 i 12 i po czasie dokupiłem 17 i według mnie taki zestaw jest optymalny - sam ważę 80kg, dokupiłem też deskę 150cm i z takich zakupów i z takiego setu jestem zadowolony i w zasadzie dokupuje kolejne Airushe (pływamy we dwójkę z żoną i muszę zakresy się pokrywać, więc najbliższy zakup to 14m2)

co do firmy i modelu to pewnie się ktoś wypowie, pewnie są lepsze pewnie i gorsze ;) choć cenowo Airush wygląda bardzo atrakcyjnie

Awatar użytkownika
stylusc84
Posty: 2
Rejestracja: 13 maja 2017, 12:20
Postawił piwka: 1 raz
 
Post13 maja 2017, 12:57

Siema! Robiłem kurs iko 1+2 5 lat temu i od tego czasu nic nie pływałem bo nie miałem do tego warunków. Chce na nowo zacząć pływać bo przeprowadziłem sie do trójmiasta ;) Ważę 65 kg. Moge sobie pozowlic narazie na tylko jeden latawiec, jaki rozmiar powinienem wziąć tak aby móc najwięcej dni popływać na zatoce przez cały sezon? Myślałem o 9m ale nie wiem czy to będzie dobry wybór.
Co byście mi mogli polecić? Chodzi mi o latawce używane, kilkuletnie. To samo z deską, jaki model?
wybrałem sobie cos na szybko z allegro, co myślicie?
allegro.pl/kite-f-one-bandit-iii-9m-z-barem-delta-shape-i6813138992.html
olx.pl/oferta/best-kahoona-9-5m-m-najlepszy-do-nauki-latawiec-legenda-CID767-ID8VMuf.html#d1b48a253f
allegro.pl/deska-su-2-proseries-132x39-kitesurfing-pokrowiec-i6818616555.html#thumb/4

Awatar użytkownika
Giba_kite
Posty: 4
Rejestracja: 12 lip 2015, 12:49
 
Post13 maja 2017, 16:23

AlMastar pisze:no dobra górny zakres to pewne VXR - pytanie o dolny i różnicę - faktycznie Lithium One 16m2 jest typowo na słaby wiatr - niby według tabelki Airush to tylko 2 węzły - kwestia czy to nie AŻ 2 węzły i od ilu da się pływać na jednym i drugim (swoją drogą drugą deskę chce kupić bo pływam i ja i żona to byłby kolejny krok - latawce mamy 8-10-12 więc na warunki 15-20knt pływamy oboje na tym zestawie)

a może jeszcze Wainman Hawaii Big Mama 15m ?

i jeszcze jedno pytanie - bary mam zwykły (analog) Airush i ten z kompletu Naish Alana - czy podpinanie między nimi latawcy (wszystkie 4 linki) nie stanowi problemu ? Airsuh depower ma powiedzmy symboliczny czy jak zaciągnie się duży depower na Naish to latawce Airush będą "latać" ?

Bo jak tak to pytanie czy do tej Big Mamy można spokojnie podpiąć obydwa bary (Airush i Naish) ?


Dowiedziałeś się już może czegoś odnośnie zastosowania większego depowera w latawcach airusha ? Mam ten sam problem i chcę przerobić bary Airusha, które mam z taśm depowerowych (które są faktycznie żartem, bo nazwanie ich symbolicznymi to dyplomatyczne mocno) na linę z knagą, co da większy zakres. Pytanie, czy latawce nie zaczną spadać jak liście od zbyt dużego zamknięcia na wiatr ?

AlMastar
Posty: 443
Rejestracja: 19 wrz 2015, 22:07
Deska: SHINN !!
Latawiec: PIVOT 8 / 10 / 12
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 16 razy
 
Post13 maja 2017, 21:53

nawet bardzo nie szukałem ;)

na chwilę obecną jak wiem, że mam za duży latawiec to jeszcze na brzegu przesuwam ręcznie taśmę tak jak nie da się przestawić jej tymi dżinksami do pociągania i zakres ewidentnie się zwiększył - minusem jest to, że nie da się tego zrobić na wodzie (w sensie z latawcem w powietrzu)

a tak ogólnie to pływam na Airush i nie narzekam bardzo - dokupiłem 17m2 i chcę dokupić kolejne 14m2 i mamy z żoną pokryty spory zakres wiatrowy dla dwóch osób (jak by co zawsze zostaje jeszcze 10m2 Naish Alana)

Nie miałem też czasu potestować jak będzie działał latawiec Airush z barem Naisha z knagą i według mnie długim depowerem - ale za tydzień jedziemy na Sycylię i wtedy mam nadzieję popróbuję, szczególnie że żona jest już w stanie pływać samodzielnie

Awatar użytkownika
apek
Posty: 859
Rejestracja: 03 cze 2012, 09:42
Deska: Naish
Latawiec: Naish
Postawił piwka: 48 razy
Dostał piwko: 64 razy
 
Post13 maja 2017, 23:35

Giba_kite pisze:
AlMastar pisze:no dobra górny zakres to pewne VXR - pytanie o dolny i różnicę - faktycznie Lithium One 16m2 jest typowo na słaby wiatr - niby według tabelki Airush to tylko 2 węzły - kwestia czy to nie AŻ 2 węzły i od ilu da się pływać na jednym i drugim (swoją drogą drugą deskę chce kupić bo pływam i ja i żona to byłby kolejny krok - latawce mamy 8-10-12 więc na warunki 15-20knt pływamy oboje na tym zestawie)

a może jeszcze Wainman Hawaii Big Mama 15m ?

i jeszcze jedno pytanie - bary mam zwykły (analog) Airush i ten z kompletu Naish Alana - czy podpinanie między nimi latawcy (wszystkie 4 linki) nie stanowi problemu ? Airsuh depower ma powiedzmy symboliczny czy jak zaciągnie się duży depower na Naish to latawce Airush będą "latać" ?

Bo jak tak to pytanie czy do tej Big Mamy można spokojnie podpiąć obydwa bary (Airush i Naish) ?


Dowiedziałeś się już może czegoś odnośnie zastosowania większego depowera w latawcach airusha ? Mam ten sam problem i chcę przerobić bary Airusha, które mam z taśm depowerowych (które są faktycznie żartem, bo nazwanie ich symbolicznymi to dyplomatyczne mocno) na linę z knagą, co da większy zakres. Pytanie, czy latawce nie zaczną spadać jak liście od zbyt dużego zamknięcia na wiatr ?

Depower używasz kiedy latawiec ma za duży ciąg, a wtedy to on nie ma ochoty spadać. Poza tym systemy z małym zakresem regulacji depowerem, dodatkowo reguluje się ustawieniami na supełkach. Ważne aby w pozycji bar zaciągnięty, wszystkie linki były równe.

Awatar użytkownika
Rigus
Posty: 323
Rejestracja: 29 maja 2012, 12:16
Deska: SU-2 ProS 3d
Latawiec: SLINGSHOT BEST OZONE
Lokalizacja: Crackoff
Postawił piwka: 49 razy
Dostał piwko: 17 razy
Kontaktowanie:
 
Post14 maja 2017, 20:07

stylusc84 pisze:Siema! Robiłem kurs iko 1+2 5 lat temu i od tego czasu nic nie pływałem bo nie miałem do tego warunków. Chce na nowo zacząć pływać bo przeprowadziłem sie do trójmiasta ;) Ważę 65 kg. Moge sobie pozowlic narazie na tylko jeden latawiec, jaki rozmiar powinienem wziąć tak aby móc najwięcej dni popływać na zatoce przez cały sezon? Myślałem o 9m ale nie wiem czy to będzie dobry wybór.
Co byście mi mogli polecić? Chodzi mi o latawce używane, kilkuletnie. To samo z deską, jaki model?
wybrałem sobie cos na szybko z allegro, co myślicie?
allegro.pl/kite-f-one-bandit-iii-9m-z-barem-delta-shape-i6813138992.html
olx.pl/oferta/best-kahoona-9-5m-m-najlepszy-do-nauki-latawiec-legenda-CID767-ID8VMuf.html#d1b48a253f
allegro.pl/deska-su-2-proseries-132x39-kitesurfing-pokrowiec-i6818616555.html#thumb/4


kahoona to dobry kite - jednak te pinhole mogą sprawić że materiał właśnie tam puści,
bandit też da radę - większe siły barze niż kahoona
deska ok ale moim zdaniem za drogo.


Jak jesteś w 3city to najlepiej podjechać na osobiste oględziny po sprzęt do szkółek/riderów.
Rozmiar uważam ,że dobry jako podstawowoy 9-10 m
Powodzenia

heja banana
Posty: 277
Rejestracja: 03 lis 2009, 17:28
Deska: Nobile T5
Latawiec: Best Kahoona
Lokalizacja: Poznań
Postawił piwka: 8 razy
Dostał piwko: 4 razy
 
Post14 maja 2017, 21:29

tylko nie kupuj ze szkółki bez dokładnego obejrzenia bo z reguły po sezonie to już szrot;) Zwłaszcza sprawdź czy tuby trzymają:) Ja kupiłem ze szkółki i wymieniłem teraz tubę bo miała kilkadziesiąt dziur, a po wyjęciu okazało się, że była łatana już wielokrotnie:/ Mój błąd, kupiłem po sezonie, nie sprawdziłem bo nie miałem gdzie napompować latawca i czekać 2 godziny:/

qba111999
Posty: 28
Rejestracja: 13 wrz 2010, 14:31
Deska: nobile
Latawiec: best
Lokalizacja: wawa
 
Post15 maja 2017, 10:55

Witam, mam pytanie. Jak oceniacie poniższy latawiec? Trochę już pływam, małe skoki też już są próbowane. Warto go kupić? Dodatkowo ile warto dać za taki latawiec? Nowy. Z góry dzięki za info.

BEST TS 12m2 V4 2015

Awatar użytkownika
stylusc84
Posty: 2
Rejestracja: 13 maja 2017, 12:20
Postawił piwka: 1 raz
 
Post15 maja 2017, 22:30

dzięki panowanie za odopwiedź - będę szukal w takim razie kahoony albo bandita. Mam jeszcze dwa pytanka:
1. ile mniej-więcej powinna kosztować taka używana kahoona lub bandit z rocznika 2015 rok w niezłym stanie?
2. jaki bar do tych latawców będę potrzebował? Ile linek powinien mieć i jaki szeroki?

pozdrawiam

Awatar użytkownika
shorty
Posty: 127
Rejestracja: 28 cze 2016, 22:57
Deska: 133/136/141
Latawiec: 9/12 RPM
Lokalizacja: Skierniewice
Postawił piwka: 1 raz
Dostał piwko: 2 razy
 
Post16 maja 2017, 17:26

bar do 9-10m to coś w okolicach 45-50 cm

co do ceny, tu niestety nie da się określić, bo to zależy od stanu latawca, tego czy był szyty czy nie, oraz tego jak bardzo sprzedawcy zależy na jego sprzedaży :]



ad qba111999
co do TS'a to bardzo fajny latawiec, mam taki w rozmiarze 12m z 2012 i jestem zadowolony.

qba111999
Posty: 28
Rejestracja: 13 wrz 2010, 14:31
Deska: nobile
Latawiec: best
Lokalizacja: wawa
 
Post17 maja 2017, 08:46

dzięki za info. jednak zamówiłem rocce 2017 w podobnej cenie ;-) dzięki uprzejmości jednej z najlepszych szkół na półwyspie ;-)

Awatar użytkownika
BatOOn
Posty: 4
Rejestracja: 29 lis 2016, 17:03
 
Post17 maja 2017, 11:54

Witam! Musze kupic sobie latawiec bo na pozyczaniu niestety za dlugo juz nie pociagne ;)

znalazlem ozone C4 10m rocznik 2015 w cenie 3500PLN (£700) w tym bar 45cm i linki 23m. Niestety jednak byl uzywany jako demo w szkolce ale bez napraw jak na razie i stan oceniany na dobry.
Tutaj link do sklepu: https://ozone-uk.com/product/2015-ozone ... e=complete
Mam tam znizke 10%. Oplaca sie brac czy probowac negocjowac taniej?

moja waga to 72Kg i podstawy na buggim mam (power-kite), czas startowac na wode :)

Awatar użytkownika
apek
Posty: 859
Rejestracja: 03 cze 2012, 09:42
Deska: Naish
Latawiec: Naish
Postawił piwka: 48 razy
Dostał piwko: 64 razy
 
Post17 maja 2017, 12:47

BatOOn pisze:Witam! Musze kupic sobie latawiec bo na pozyczaniu niestety za dlugo juz nie pociagne ;)

znalazlem ozone C4 10m rocznik 2015 w cenie 3500PLN (£700) w tym bar 45cm i linki 23m. Niestety jednak byl uzywany jako demo w szkolce ale bez napraw jak na razie i stan oceniany na dobry.
Tutaj link do sklepu: https://ozone-uk.com/product/2015-ozone ... e=complete
Mam tam znizke 10%. Oplaca sie brac czy probowac negocjowac taniej?

moja waga to 72Kg i podstawy na buggim mam (power-kite), czas startowac na wode :)

Tu masz Naish Park 10 m2 za 1700, a bar to ok 1000
viewtopic.php?f=2&t=70549

Awatar użytkownika
BatOOn
Posty: 4
Rejestracja: 29 lis 2016, 17:03
 
Post17 maja 2017, 13:00

Dzieki za odpowiedz.

Niestety w gre wchodzi tylko i wylacznie kupno na terenie UK. Najlepiej w poblizu londynu albo essex.


Wróć do „Pierwsze Kroki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości