PORADY SPRZĘTOWE! JAKI LATAWIEC I DESKA NA POCZĄTEK?

Forum dla początkujących
Awatar użytkownika
KrisIs
Posty: 1049
Rejestracja: 07 lip 2010, 20:18
Deska: Reincarnation 2
Latawiec: Komórka
Lokalizacja: JG
Postawił piwka: 93 razy
Dostał piwko: 52 razy
 
Post12 sie 2017, 21:49

Nomercy pisze:patrzac realnie - plywanie ponizej 15knts to mordega wiec trzeba przemyslec co oczekiwac po lokalnym spocie


Waga 65 kg głównie bajora
Ulubiony latawiec openc 12m sweetspot 14 węzłów góra 24 węzły bez zaciągania trymera
latawiec openc 15m sweetspot 11 węzłów góra 18 węzłów bez zaciągania trymera.

Co kto lubi ja woję wiatry poniżej 15 węzłów bo równiejsze i mniejszy czop.
Latawce coraz sprawniejsze 12m od 10 węzłów 15m od 7-8 węzłów
Samo pływanie raczej mnie nie jara.

Ulubiona decha na bajora 140x41 z finami 30mm miekka komfortowa z popem pod buty i pod wake.

MatrikPL
Posty: 15
Rejestracja: 06 lis 2016, 09:22
 
Post19 sie 2017, 15:47

Witam serdecznie moja waga ok 90kg i tu moje pytanie posiadam Best roca 12m i tu moje pytanie przy jakim wietrze mogę spokojnie wyjść na wodę by doskonalić i szlifowac swoje mizerne umiejetnosci z góry dzięki za pomoc ☺️☺️

Awatar użytkownika
zaaaak
Posty: 1403
Rejestracja: 24 lip 2011, 17:51
Deska: SU2
Latawiec: FX
Postawił piwka: 60 razy
Dostał piwko: 90 razy
 
Post19 sie 2017, 16:06

MatrikPL pisze:Witam serdecznie moja waga ok 90kg i tu moje pytanie posiadam Best roca 12m i tu moje pytanie przy jakim wietrze mogę spokojnie wyjść na wodę by doskonalić i szlifowac swoje mizerne umiejetnosci z góry dzięki za pomoc ☺️☺️

Myślę że okolice 13/14 knot z normalną deską .. :thumb:

MatrikPL
Posty: 15
Rejestracja: 06 lis 2016, 09:22
 
Post19 sie 2017, 16:39

zaaaak pisze:
MatrikPL pisze:Witam serdecznie moja waga ok 90kg i tu moje pytanie posiadam Best roca 12m i tu moje pytanie przy jakim wietrze mogę spokojnie wyjść na wodę by doskonalić i szlifowac swoje mizerne umiejetnosci z góry dzięki za pomoc ☺️☺️

Myślę że okolice 13/14 knot z normalną deską .. :thumb:


Dzięki wielkie.... Posiadam airush vox 140x41(42) ☺️☺️

blacksun
Posty: 15
Rejestracja: 23 sie 2017, 16:10
Deska: F-One Fifty, SU2 Prorider
Latawiec: Cabrinha Radar 10 & 14
Lokalizacja: Bruksela
Postawił piwka: 1 raz
Dostał piwko: 1 raz
 
Post23 sie 2017, 16:28

Witam, pierwszy post na forum wiec lekki stres ;)

Jestem swiezo po kursie i zaczynam myslec nad skompletowaniem wlasnego zestawu. Najczejsciej "plywam" na spocie w Rockanje (Holandia) gdzie sa wiatry 8-25knt i do czasu nabrania wprawy nie planuje porywac sie na silniejsze wiatry.
Niestety jestem duzym facetem co tylko bardziej utrudnia wybor sprzetu: 185cm/95kg

Uczylem sie na latawcu Ozone (hybryda) 12m2, ktory przy dobrym wietrze dawal rade, ale przy 10-12knt bywalo slabo z poderwaniem mojej masy :)
Prosze zatem o podopowiedz, w ktora strone powinienem isc przy wyborze latawca i deski (majac chwile przegladalem stare watki na forum i mniej wiecej ogarniam temat).
Nie planuje scigac sie na najblizszej przyszlosci na tym sprzecie wiec nie szukam sprzetu racing'owego tylko raczej do spokojnego freeride'u, ktory nie powyrywa mi rak ze stawow przy wstawaniu z wody (co pewnie bedzie mialo miejsce czesto na poczatku).
Dodam, ze instruktor mowil, ze powinienem celowac w 12-14m2 latwiec oraz deske ok 141x44.

Co byscie polecili swiezakowi - interesuje mnie raczej sprzet nowy bo bede kupowal online (nie mieszkam w PL, nie moge pojechac na hel zeby ogladac, testowac, sprawdzac itd)

ps. sorrki za brak PL literek ale pisze z fikusnej klawiaturki i bez polskich znakow w komputerku ... taka praca, a nie brak szacunku :)

dzieki i pozdrawiam

Awatar użytkownika
Mikolpa
Posty: 3207
Rejestracja: 05 kwie 2013, 15:58
Deska: SU-2 Prorider 140, Trans 153
Latawiec: Rebel 10,12,14, Addiction 18
Lokalizacja: Wrocław
Postawił piwka: 126 razy
Dostał piwko: 142 razy
 
Post23 sie 2017, 21:43

blacksun pisze:Witam, pierwszy post na forum wiec lekki stres ;)

Jestem swiezo po kursie i zaczynam myslec nad skompletowaniem wlasnego zestawu. Najczejsciej "plywam" na spocie w Rockanje (Holandia) gdzie sa wiatry 8-25knt i do czasu nabrania wprawy nie planuje porywac sie na silniejsze wiatry.
Niestety jestem duzym facetem co tylko bardziej utrudnia wybor sprzetu: 185cm/95kg

Uczylem sie na latawcu Ozone (hybryda) 12m2, ktory przy dobrym wietrze dawal rade, ale przy 10-12knt bywalo slabo z poderwaniem mojej masy :)
Prosze zatem o podopowiedz, w ktora strone powinienem isc przy wyborze latawca i deski (majac chwile przegladalem stare watki na forum i mniej wiecej ogarniam temat).
Nie planuje scigac sie na najblizszej przyszlosci na tym sprzecie wiec nie szukam sprzetu racing'owego tylko raczej do spokojnego freeride'u, ktory nie powyrywa mi rak ze stawow przy wstawaniu z wody (co pewnie bedzie mialo miejsce czesto na poczatku).
Dodam, ze instruktor mowil, ze powinienem celowac w 12-14m2 latwiec oraz deske ok 141x44.

Co byscie polecili swiezakowi - interesuje mnie raczej sprzet nowy bo bede kupowal online (nie mieszkam w PL, nie moge pojechac na hel zeby ogladac, testowac, sprawdzac itd)

ps. sorrki za brak PL literek ale pisze z fikusnej klawiaturki i bez polskich znakow w komputerku ... taka praca, a nie brak szacunku :)

dzieki i pozdrawiam


Już sobie tak nie dodawaj że jesteś duży przy 185 i 95kg :-) nie wiem jak w Holandii ale w Polsce takie wymiary to raczej norma a duzi zaczynają się od 2m i 110+ :wink:

Taki żarcik oczywiście, tak na początek :thumbsup:
W Polsce przy Twojej wadze to 14m byłby dal Ciebie rozmiarem moim zdaniem podstawowym (12-20kt) a 12m (15-25kt), deska 141×44 moim zdaniem ok ale pomyśl też o drugiej większej.
Jeżeli chcesz freeride to raczej konstrukcje typu bow, delta i jakieś hybrydy, na pewno nie C-shape. Nie skreślaj też latawców do race, to fajne konie pociągowe i w cale nie tylko do ścigania.

Awatar użytkownika
walo1
Posty: 467
Rejestracja: 24 lip 2010, 19:35
Deska: SU-2+YETI
Latawiec: CF Moowii/Best Roca/EVO
Lokalizacja: DębskaKuźnia
Postawił piwka: 4 razy
Dostał piwko: 2 razy
 
Post23 sie 2017, 22:14

Mikolpa pisze:
blacksun pisze:Witam, pierwszy post na forum wiec lekki stres ;)

Jestem swiezo po kursie i zaczynam myslec nad skompletowaniem wlasnego zestawu. Najczejsciej "plywam" na spocie w Rockanje (Holandia) gdzie sa wiatry 8-25knt i do czasu nabrania wprawy nie planuje porywac sie na silniejsze wiatry.
Niestety jestem duzym facetem co tylko bardziej utrudnia wybor sprzetu: 185cm/95kg

Uczylem sie na latawcu Ozone (hybryda) 12m2, ktory przy dobrym wietrze dawal rade, ale przy 10-12knt bywalo slabo z poderwaniem mojej masy :)
Prosze zatem o podopowiedz, w ktora strone powinienem isc przy wyborze latawca i deski (majac chwile przegladalem stare watki na forum i mniej wiecej ogarniam temat).
Nie planuje scigac sie na najblizszej przyszlosci na tym sprzecie wiec nie szukam sprzetu racing'owego tylko raczej do spokojnego freeride'u, ktory nie powyrywa mi rak ze stawow przy wstawaniu z wody (co pewnie bedzie mialo miejsce czesto na poczatku).
Dodam, ze instruktor mowil, ze powinienem celowac w 12-14m2 latwiec oraz deske ok 141x44.

Co byscie polecili swiezakowi - interesuje mnie raczej sprzet nowy bo bede kupowal online (nie mieszkam w PL, nie moge pojechac na hel zeby ogladac, testowac, sprawdzac itd)

ps. sorrki za brak PL literek ale pisze z fikusnej klawiaturki i bez polskich znakow w komputerku ... taka praca, a nie brak szacunku :)

dzieki i pozdrawiam


Już sobie tak nie dodawaj że jesteś duży przy 185 i 95kg :-) nie wiem jak w Holandii ale w Polsce takie wymiary to raczej norma a duzi zaczynają się od 2m i 110+ :wink:

Taki żarcik oczywiście, tak na początek :thumbsup:
W Polsce przy Twojej wadze to 14m byłby dal Ciebie rozmiarem moim zdaniem podstawowym (12-20kt) a 12m (15-25kt), deska 141×44 moim zdaniem ok ale pomyśl też o drugiej większej.
Jeżeli chcesz freeride to raczej konstrukcje typu bow, delta i jakieś hybrydy, na pewno nie C-shape. Nie skreślaj też latawców do race, to fajne konie pociągowe i w cale nie tylko do ścigania.



Witaj.

Polecam taki latawiec http://allegro.pl/show_item.php?item=6927063360

JanuszD
Posty: 676
Rejestracja: 15 paź 2013, 09:15
Deska: TS/Hadlow/Spike
Latawiec: Rebel/Dyno/XR4
Lokalizacja: MediolanPoznan
Postawił piwka: 31 razy
Dostał piwko: 44 razy
 
Post24 sie 2017, 09:59

blacksun pisze:Witam, pierwszy post na forum wiec lekki stres ;)

Jestem swiezo po kursie i zaczynam myslec nad skompletowaniem wlasnego zestawu. Najczejsciej "plywam" na spocie w Rockanje (Holandia) gdzie sa wiatry 8-25knt i do czasu nabrania wprawy nie planuje porywac sie na silniejsze wiatry.
Niestety jestem duzym facetem co tylko bardziej utrudnia wybor sprzetu: 185cm/95kg



Nie wiem gdzie się szkoliłeś, ale IMHO, 14 metrowa krowa na Holandie jest bez sensu. Tam masz tyle wiatru, że nie musisz jeździć na byle jaką prognozę i łapać każdy moment. Jeśli byś miał 2 latawce to co innego, ale jako jedyny to lepiej zdecydowanie celować w wiatry +/- 20 knt, których tam nie brakuje. Ja bym nic większego niż 12 nie kupował.

blacksun
Posty: 15
Rejestracja: 23 sie 2017, 16:10
Deska: F-One Fifty, SU2 Prorider
Latawiec: Cabrinha Radar 10 & 14
Lokalizacja: Bruksela
Postawił piwka: 1 raz
Dostał piwko: 1 raz
 
Post24 sie 2017, 10:09

Mikolpa pisze:Już sobie tak nie dodawaj że jesteś duży przy 185 i 95kg :-) nie wiem jak w Holandii ale w Polsce takie wymiary to raczej norma a duzi zaczynają się od 2m i 110+ :wink:

Taki żarcik oczywiście, tak na początek :thumbsup:
W Polsce przy Twojej wadze to 14m byłby dal Ciebie rozmiarem moim zdaniem podstawowym (12-20kt) a 12m (15-25kt), deska 141×44 moim zdaniem ok ale pomyśl też o drugiej większej.
Jeżeli chcesz freeride to raczej konstrukcje typu bow, delta i jakieś hybrydy, na pewno nie C-shape. Nie skreślaj też latawców do race, to fajne konie pociągowe i w cale nie tylko do ścigania.


hehehe tak tak wiem ze w PL to ja jestem raczej standardowych gabarytow, ale w BE/NL polskie XL to takie bardziej XXXL :) wiec kiedy przyszlo nas 3 takich na kurs to instruktor wazacy 60kg mial powazny problem z dobraniem nam sprzetu i chodzilismy powciskani w za male pianki :) ale jakos sie udalo

Co do deski to sadzilem ze 141cm to juz duza myslisz ze potrzebuje jeszcze wiekszej?

Pozdr
N.

blacksun
Posty: 15
Rejestracja: 23 sie 2017, 16:10
Deska: F-One Fifty, SU2 Prorider
Latawiec: Cabrinha Radar 10 & 14
Lokalizacja: Bruksela
Postawił piwka: 1 raz
Dostał piwko: 1 raz
 
Post24 sie 2017, 10:15

JanuszD pisze:Nie wiem gdzie się szkoliłeś, ale IMHO, 14 metrowa krowa na Holandie jest bez sensu. Tam masz tyle wiatru, że nie musisz jeździć na byle jaką prognozę i łapać każdy moment. Jeśli byś miał 2 latawce to co innego, ale jako jedyny to lepiej zdecydowanie celować w wiatry +/- 20 knt, których tam nie brakuje. Ja bym nic większego niż 12 nie kupował.


Szkolilem sie na 12m Ozonie hybrydowym i przy slabych wiatrach poprostu bywalo ciezko ... kiedy wialo 10-12knt to latawiec czesciej lezal w wodzie niz w powietrzu ... a takie wiatry tam to norma i moze dla tego duzo osob tam lata na 14m

Nie wiem, nie znam sie :) Stad moje pytania do tych co juz wiedza :)

JanuszD
Posty: 676
Rejestracja: 15 paź 2013, 09:15
Deska: TS/Hadlow/Spike
Latawiec: Rebel/Dyno/XR4
Lokalizacja: MediolanPoznan
Postawił piwka: 31 razy
Dostał piwko: 44 razy
 
Post24 sie 2017, 10:28

blacksun pisze:
JanuszD pisze:Nie wiem gdzie się szkoliłeś, ale IMHO, 14 metrowa krowa na Holandie jest bez sensu. Tam masz tyle wiatru, że nie musisz jeździć na byle jaką prognozę i łapać każdy moment. Jeśli byś miał 2 latawce to co innego, ale jako jedyny to lepiej zdecydowanie celować w wiatry +/- 20 knt, których tam nie brakuje. Ja bym nic większego niż 12 nie kupował.


Szkolilem sie na 12m Ozonie hybrydowym i przy slabych wiatrach poprostu bywalo ciezko ... kiedy wialo 10-12knt to latawiec czesciej lezal w wodzie niz w powietrzu ... a takie wiatry tam to norma i moze dla tego duzo osob tam lata na 14m

Nie wiem, nie znam sie :) Stad moje pytania do tych co juz wiedza :)


Nie wiem czy norma. Może w lipcu/sierpniu. Jeździliśmy np do Ostvorne całą poprzednią wiosnę (2016) i naprawdę było na bogato. Każdy weekend praktycznie wiało i to nie 10 węzłów bo na takie progno byśmy 2 godziny nie jechali z Brukselki.

blacksun
Posty: 15
Rejestracja: 23 sie 2017, 16:10
Deska: F-One Fifty, SU2 Prorider
Latawiec: Cabrinha Radar 10 & 14
Lokalizacja: Bruksela
Postawił piwka: 1 raz
Dostał piwko: 1 raz
 
Post24 sie 2017, 11:56

JanuszD pisze:Nie wiem czy norma. Może w lipcu/sierpniu. Jeździliśmy np do Ostvorne całą poprzednią wiosnę (2016) i naprawdę było na bogato. Każdy weekend praktycznie wiało i to nie 10 węzłów bo na takie progno byśmy 2 godziny nie jechali z Brukselki.


No ja tez z Bruks jezdze i wlasnie w okresie Lipiec/Sierpien bylo cieniutko ... no nic bede myslal - docelowo szukalem czegos pomiedzy i widzialem 13m latawce wiec moze to jest jakis pomysl :)

matsor
Posty: 286
Rejestracja: 08 wrz 2016, 15:16
Deska: SU2, Shinn
Latawiec: XR4
Lokalizacja: Gdańsk
Postawił piwka: 28 razy
Dostał piwko: 15 razy
 
Post24 sie 2017, 12:10

Ja mam 13 i deskę 140/42, waga 85. Mój pierwszy sprzęt i pływam od 12 węzłów. Szukam teraz drzwi bo koniec końców jak chcesz pływać low wind to się nie obejdzie. A to co kupisz zależy od budżetu... :) Pytanie czy na początku poczujesz różnice między latawcem za 3500 i za 6000 zł :) I czy nie będzie Ci szkoda jak pierd...sz 10 raz w wodę przy nieudanym triku czy skoku :)

blacksun
Posty: 15
Rejestracja: 23 sie 2017, 16:10
Deska: F-One Fifty, SU2 Prorider
Latawiec: Cabrinha Radar 10 & 14
Lokalizacja: Bruksela
Postawił piwka: 1 raz
Dostał piwko: 1 raz
 
Post24 sie 2017, 13:29

matsor pisze:Ja mam 13 i deskę 140/42, waga 85. Mój pierwszy sprzęt i pływam od 12 węzłów. Szukam teraz drzwi bo koniec końców jak chcesz pływać low wind to się nie obejdzie. A to co kupisz zależy od budżetu... :) Pytanie czy na początku poczujesz różnice między latawcem za 3500 i za 6000 zł :) I czy nie będzie Ci szkoda jak pierd...sz 10 raz w wodę przy nieudanym triku czy skoku :)


na 300% roznicy na wodzie nie poczuje masz racje, ale chcialbym miec sprzet na co najmniej 3-4 sezony wiec nie chce na dzien dobry pakowac sie w styrane poszkolkowe latawce klejone i zszywane bog wie ile razy :) :hand: poza tym szanse ze rozerwie sie cos jak mowisz przy nie udanym skoku czy tricku sa wieszke wg mnie w sprzecie ktory ma za soba iles tam sezonow niz w nowym ktory jest mocniejszy ... nie wiem, moze sie myle, ale wole tanszy nowy nie super brandowy (srednia polka) niz styrany uzywany "bo to Cabrinha" ;)

matsor
Posty: 286
Rejestracja: 08 wrz 2016, 15:16
Deska: SU2, Shinn
Latawiec: XR4
Lokalizacja: Gdańsk
Postawił piwka: 28 razy
Dostał piwko: 15 razy
 
Post24 sie 2017, 15:50

blacksun w pełni popieram to co mówisz i poszedłem dokładnie takim samym tropem. Kupiłem nowy sprzęt (gwarancja, większa trwałość niż uzywka) ale bez rozpruwania portfela. RRD Passion przeżył ze mną wszystkie błędy mojej młodości i dalej służy jak trzeba - myślę że jeszcze spokojnie dam radę rozwijać się na nim z 2 sezony. Cenowo bardzo spoko.

Funfact, pływam teraz w Szwecji i RRD robi tu zamieszanie na spocie, mało kto wie co to za marka:) A deska SU2 to już w ogóle :)


Wróć do „Pierwsze Kroki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości