PORADY SPRZĘTOWE! JAKI LATAWIEC I DESKA NA POCZĄTEK?

Forum dla początkujących
namor
Posty: 813
Rejestracja: 08 paź 2013, 12:51
Deska: Shinn Patrol & Shinnster
Latawiec: Duotone Neo
Lokalizacja: Sobieszewo
Postawił piwka: 18 razy
Dostał piwko: 14 razy
Kontaktowanie:
 
Post18 mar 2017, 14:00

rysic pisze:witajcie,
doradźcie mi proszę czy warto ten zestaw na sam początek przygody z kitesyrfingiem ?
moja waga 80 kg
całkowity żółtodziób, na początek pływanie po zalewie w Mietkowie.
czy to jest jakiś oldschool który lepiej odpuścić i kupić coś nowszego czy na początek będzie ok ? :)

nr 250550093 do wklejenia w olx


nie jest to zbyt popularny sprzęt - zanim zakupisz poczytaj forum!
jeśli jesteś całkowitym żółtodziobem przed kursem to powstrzymaj się z zakupami.
pozdrawiam, żółtodziób po kursie :)

Awatar użytkownika
Mikolpa
Posty: 3207
Rejestracja: 05 kwie 2013, 15:58
Deska: SU-2 Prorider 140, Trans 153
Latawiec: Rebel 10,12,14, Addiction 18
Lokalizacja: Wrocław
Postawił piwka: 126 razy
Dostał piwko: 142 razy
 
Post18 mar 2017, 17:46

namor pisze:
rysic pisze:witajcie,
doradźcie mi proszę czy warto ten zestaw na sam początek przygody z kitesyrfingiem ?
moja waga 80 kg
całkowity żółtodziób, na początek pływanie po zalewie w Mietkowie.
czy to jest jakiś oldschool który lepiej odpuścić i kupić coś nowszego czy na początek będzie ok ? :)

nr 250550093 do wklejenia w olx


nie jest to zbyt popularny sprzęt - zanim zakupisz poczytaj forum!
jeśli jesteś całkowitym żółtodziobem przed kursem to powstrzymaj się z zakupami.
pozdrawiam, żółtodziób po kursie :)


Odpuść sobie ten zestaw, zwłaszcza na Mietka.

Awatar użytkownika
KrisIs
Posty: 1049
Rejestracja: 07 lip 2010, 20:18
Deska: Reincarnation 2
Latawiec: Komórka
Lokalizacja: JG
Postawił piwka: 93 razy
Dostał piwko: 52 razy
 
Post18 mar 2017, 19:28

shorty pisze:poszukuje latawca zbliżonego charakterystyka do cabrinha FX, ale z dobrym/lepszym dołem, ktoś coś wie?
w oczy rzucił mi się naish park, podobno od 2013r poprawili szybkość i ma dobry dół, prawda to ?

To musisz wybrać albo charakterystyka albo dół. FX akurat ma dobry dół jak na Open-C.
Co do charakterystyki podobnej to Core GTS3 i GTS4, Ozone Enduro czyli 3 tubowe Open-C.

Awatar użytkownika
rysic
Posty: 4
Rejestracja: 18 mar 2017, 11:39
 
Post18 mar 2017, 23:09

Mikolpa pisze:
namor pisze:
rysic pisze:witajcie,
doradźcie mi proszę czy warto ten zestaw na sam początek przygody z kitesyrfingiem ?
moja waga 80 kg
całkowity żółtodziób, na początek pływanie po zalewie w Mietkowie.
czy to jest jakiś oldschool który lepiej odpuścić i kupić coś nowszego czy na początek będzie ok ? :)

nr 250550093 do wklejenia w olx


nie jest to zbyt popularny sprzęt - zanim zakupisz poczytaj forum!
jeśli jesteś całkowitym żółtodziobem przed kursem to powstrzymaj się z zakupami.
pozdrawiam, żółtodziób po kursie :)


Odpuść sobie ten zestaw, zwłaszcza na Mietka.




Ok, nie będę już pytał dlaczego itp :)

Szukałem czegoś na już bo wesele nie pozwala kupić nowszego zestawu ale myślę że w tym sezonie jeszcze uda mi się kupić coś "normalnego". Tak więc dzięki za opinię :)

Awatar użytkownika
foufoufou
Posty: 2
Rejestracja: 09 maja 2017, 14:37
Postawił piwka: 2 razy
 
Post09 maja 2017, 14:47

Witam wszystkich :hand: :hand:

Nowy na forum szuka Waszej pomocy.

Rok temu miałem kurs kite na półwyspie, ogarniam pływanie w jedną i drugą stronę i udaje mi się zawracać (nie zawsze) ale mega szybko się uczę!

Poszukuje sprzętu dla siebie, waga 68-71 kg, różnie bywa ale w tej okolicy i chce troszkę schudnąć ;) wzrost 172, mam zamiar pływać w okolicy naszego półwyspu w zależności od warunków ;)

Na kursie pływałem na Cabrinha Radar, ale było to tylko kilka godzin. Co polecacie dla mnie ? Czy lepiej kupić od razu dwa latawce ? jakieś 11 i 9 czy inne wymiary ? Czy może jedną 10 ?

Jakiej wielkości deska na początek bo obstawiam, że nie będzie to moja docelowa. Budżet nie pozwala mi na zakup nowego sprzętu w całości, więc podpowiedzcie gdzie mogę dorwać dobre używki.

Czy trapez ma duże znaczenie w początkach pływania ? Czy taki by się nadawał ? Trapez Mystic 2016 Drip MultiUse Navy (po prostu mi się podoba)

Z góry dziękuje za udzielone odpowiedzi i pomocną "dłoń" :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Nomercy
Posty: 1268
Rejestracja: 19 cze 2008, 22:32
Deska: Parapet z OBI
Latawiec: TESCO Bag
Lokalizacja: SouthWales
Postawił piwka: 9 razy
Dostał piwko: 6 razy
Kontaktowanie:
 
Post09 maja 2017, 16:15

latawiec na poczatek jeden jak masz ograniczony budzet nie starszy niz 3 moze 4 lata. - material ma ograniczona zywotosc I jak szukasz czegos co ci jeszcze ma posluzyc, przyjalbym wlasnie takie kryteria wyboru. rozmiar zalezy od tego gdzie chcesz plywac. 11 i 8 ew 10 i 7. mój najwiekszy kajt to 11 przy wadze +- 82kg I nie narzekam ;) ale to opowiesc na inne czasy :D
deska 132
trapez - MA BYC WYGODNY - tu bym nie oszczedzal - trapez kupuje sie jeden na lata, jak bedzie ch..wy/ niewygodny - tylko zepsujesz przyjemnosc plywania
co prawda siedzeniowy jest wygodniejszy na poczatku, ale znam setki ludzi którzy zainwestowali w normalny I dali sobie rade.
Pianka - tak jak wyzej.

JanuszD
Posty: 676
Rejestracja: 15 paź 2013, 09:15
Deska: TS/Hadlow/Spike
Latawiec: Rebel/Dyno/XR4
Lokalizacja: MediolanPoznan
Postawił piwka: 31 razy
Dostał piwko: 44 razy
 
Post09 maja 2017, 17:27

Nomercy pisze:deska 132


Ja bym zdecydowanie większą uwagę zwrócił na szerokość dechy. Min 40 cm to po pierwsze.
Po drugie co to za decha, do czego ma przede wszystkim służyć.
I po trzecie jeśli już o długości piszemy to raczej dłuższą o 2-3 cm. 134-135 dł i 40/41 szerokość.
132 to moim zdaniem dla 50kg kobiety decha.

Co do latawek się zgadzam, natomiast wiek nie jest aż tak istotny co stan styrania.

Awatar użytkownika
foufoufou
Posty: 2
Rejestracja: 09 maja 2017, 14:37
Postawił piwka: 2 razy
 
Post10 maja 2017, 08:58

Nomercy pisze:latawiec na poczatek jeden jak masz ograniczony budzet nie starszy niz 3 moze 4 lata. - material ma ograniczona zywotosc I jak szukasz czegos co ci jeszcze ma posluzyc, przyjalbym wlasnie takie kryteria wyboru.


Czyli poniżej rocznika 2013 nie szukać ? Nie wiem czy najpierw nie szukałbym czegoś na 2 maks 3 sezony a później kupił kolejny nowszy albo nówkę sztukę

Nomercy pisze:rozmiar zalezy od tego gdzie chcesz plywac. 11 i 8 ew 10 i 7. mój najwiekszy kajt to 11 przy wadze +- 82kg I nie narzekam ;) ale to opowiesc na inne czasy :D


Głównie półwysep, Hel, Jastarnia, Chałupy, Rewa, Gdańsk i moje północne klimaty, za granicę na razie nie planuje się wybierać gdyż $$$ ograniczony

Czyli który latawiec będzie moim podstawowym ? rozumiem, że ten większy. Na kursie lataliśmy na 11 i 12. Jak mocniej zawiało to ta 12 była dla mnie zdecydowanie za duża, ale byliśmy we 2. Jak duża jest różnica między 10 a 11?

Nomercy pisze:trapez - MA BYC WYGODNY - tu bym nie oszczedzal - trapez kupuje sie jeden na lata, jak bedzie ch..wy/ niewygodny - tylko zepsujesz przyjemnosc plywania
co prawda siedzeniowy jest wygodniejszy na poczatku, ale znam setki ludzi którzy zainwestowali w normalny I dali sobie rade.


Siedzeniowy masz na myśli, taki z paskami na nogi ? Co do wygody, będę w hydrosferze to sprawdzę jak to wygląda

Nomercy pisze:Pianka - tak jak wyzej.


Trochę jestem zmarzlakiem ale bez przesady, jaka grubość pianki na półwysep ? Tak, żeby pod koniec maja, początek czerwca zacząć pływać i kończyć we wrześniu ? 5/4 ? Czy jedna pianka mi wystarczy na cały sezon czy lepiej kupić jedną cieplejszą i drugą "na lato" ?

Nomercy pisze:deska 132


Gdzieś na fejsie, osoby polecały mi deskę 140+, czy wydaje Wam się, że na początek lepiej kupić większą ?

JanuszD pisze:
Nomercy pisze:deska 132

Ja bym zdecydowanie większą uwagę zwrócił na szerokość dechy. Min 40 cm to po pierwsze.
Po drugie co to za decha, do czego ma przede wszystkim służyć.
I po trzecie jeśli już o długości piszemy to raczej dłuższą o 2-3 cm. 134-135 dł i 40/41 szerokość.
132 to moim zdaniem dla 50kg kobiety decha.

Co do latawek się zgadzam, natomiast wiek nie jest aż tak istotny co stan styrania.


Na początek chciałbym się nauczyć fajnie pływać, a co czego w dalszej kolejności będzie służyć to musiałbym się określić jak już będę ogarniał w 100% pływanie. Co więcej powiedzieć to nie wiem.

Czy polecacie firmę SU-2 ? Czy obojętnie jaki model mogę kupić na początek ? Są jakieś modele na początkowe okresy nauki pływania ? Czym różnią się modele i czy jest to tak bardzo zauważalne na początku ?

JanuszD pisze:Co do latawek się zgadzam, natomiast wiek nie jest aż tak istotny co stan styrania.


Jeśli wiek nie tak bardzo istotny, to jak rozpoznać ten stan którym nie powinienem się już interesować ?

I najważniejsze, gdzie szukać ? tutaj, allegro, olx , facebook ? polecacie jakieś grupy ? sklepy ? cokolwiek ?

AlMastar
Posty: 443
Rejestracja: 19 wrz 2015, 22:07
Deska: SHINN !!
Latawiec: PIVOT 8 / 10 / 12
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 16 razy
 
Post10 maja 2017, 09:52

nie odpisze tak w cytatach, ale jakoś w miarę po kolei ;)

Mam latawce z 2011, 2013, 2014 i 2016 - szczerze nie widzę między nimi dużej różnicy, a z drugiej strony wiem że nie będę ich zmieniał za 1-2 lata - chyba że będzie jakaś rewolucja - więc według mnie jak kupisz po 2013 to nie będziesz ich sprzedawał za 2 lata bo niby i po co ?

ja ważę 80kg na początek kupiłem 12 i 8 i według mnie pokrywały mi 100% pływania, nie wiem jak to by się przełożyło na wagę 70kg - może 11-8 ?

co do pianki to znowu kompromis - według mnie na Polskę niepotrzebna jest krótka, ja pływam w lato w 2/3 na zimniejsze dni mam 5/3, jak miałbym wybrać jedną to bym kupił 4/3 (tylko mi zimno bardzo nie przeszkadza), pewnie w 5/3 też da radę pływać w lato bo woda nie ma 25*C (a jak by miała to bez pianki da się pewnie pływać)

deski mam dwie 134 i 150 i jak miałbym mieć jedną to pewnie kupiłbym pewnie około 140-142-144cm, mam deskę SU-2 i jestem zadowolony, a kupiłem tutaj przez forum ;)

JanuszD
Posty: 676
Rejestracja: 15 paź 2013, 09:15
Deska: TS/Hadlow/Spike
Latawiec: Rebel/Dyno/XR4
Lokalizacja: MediolanPoznan
Postawił piwka: 31 razy
Dostał piwko: 44 razy
 
Post10 maja 2017, 10:00

Uważam, że dla Ciebie decha 140+ jest bez sensu bo to ani słabowiatrowa, ani docelowa. Moim zdaniem w niczym Ci taka decha nie pomoże na początku. Dodatkowe centymetry (szczególnie w szerokości) potrzebne są jak masz za mało wiatru, jak wieje to moim zdaniem nie wielkość dechy istotna, aż tak bardzo. Nie mówię o różnicy między 128 a 140. W każdym bądź razie jeśli masz zamiar pływać kiedy wieje i nastawiać się na półwysep to 140+ sobie odpuść. Może na początku (przez 2-3 dni) będziesz miał trochę trudniej, z naciskiem na trochę, ale potem docenisz mniejszą dechę, a nie kłodę typu Gonzalez northa, który podobno jest do nauki (a na którym uczyło mi się beznadziejnie).

Na temat SU-2 nie pływałem więc się nie wypowiem.

Na temat używanych to nie wiem, ja swoje używane sprzedawałem przez allegro. Nie mam doświadczenia w kupowaniu używek, ale nie kupowałbym w ciemno, odbiór osobisty, napompował, sprawdził czy trzymają powietrze, jak toto lata, żebyś na dzień dobry nie zaczynał od trymowania latawca bo nie masz o tym jeszcze pojęcia. Łatki, szycia, etc, są akceptowalne, zależy jakie, gdzie, jak wykonane, etc. Bardziej bym zwrócił uwagę na materiał, czy jest jak szmata, czy jak papier, czy jest dość sztywny. Zwróciłbym uwagę czy nie ma pleśni bo może ktoś np zwijał latawiec mokry i nie suszył go. Myślę, że będziesz w stanie ocenić czy latawiec to szmata czy się jednak do czegoś nadaje. Jeśli nie, poproś kogoś kto ma o tym pojęcie. Zobacz jak wyglądają w miarę nowe latawce na spotach, dotknij materiału i będziesz wiedział jak powinien się zachowywać materiał.

Nie kupuj C, czyli Vegasów i tym podobnych, kup sobie coś uniwersalnego, poczytaj ten dział, modeli polecanych jest sporo.

Co do rozmiaru latawca, to się zastanów ile chcesz mieć latawców. 2? 3? 1? Jeśli 3 to możesz zacząć od 10-tki, jeśli 1 to też 10-tkę, ale jeśli 2 to bez sensu bo co dalej, 12? 13? bez sensu. Jeśli 2 latawce to 8 i 11 będzie OK.

gareon
Posty: 513
Rejestracja: 11 lis 2014, 14:04
Deska: SU-2 Prorider 136/41
Latawiec: FX9 / Radar10 / Switchblade12
Lokalizacja: Gdynia
Postawił piwka: 14 razy
Dostał piwko: 20 razy
Kontaktowanie:
 
Post10 maja 2017, 10:15

foufoufou pisze:Witam wszystkich :hand: :hand:

Nowy na forum szuka Waszej pomocy.

Rok temu miałem kurs kite na półwyspie, ogarniam pływanie w jedną i drugą stronę i udaje mi się zawracać (nie zawsze) ale mega szybko się uczę!

Poszukuje sprzętu dla siebie, waga 68-71 kg, różnie bywa ale w tej okolicy i chce troszkę schudnąć ;) wzrost 172, mam zamiar pływać w okolicy naszego półwyspu w zależności od warunków ;)

Na kursie pływałem na Cabrinha Radar, ale było to tylko kilka godzin. Co polecacie dla mnie ? Czy lepiej kupić od razu dwa latawce ? jakieś 11 i 9 czy inne wymiary ? Czy może jedną 10 ?

Jakiej wielkości deska na początek bo obstawiam, że nie będzie to moja docelowa. Budżet nie pozwala mi na zakup nowego sprzętu w całości, więc podpowiedzcie gdzie mogę dorwać dobre używki.

Czy trapez ma duże znaczenie w początkach pływania ? Czy taki by się nadawał ? Trapez Mystic 2016 Drip MultiUse Navy (po prostu mi się podoba)

Z góry dziękuje za udzielone odpowiedzi i pomocną "dłoń" :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:


Ja mam 75 kg.

Zaczynalem z 1 latawcem (Radar 10m) + deska 136/41 (plywam na niej do dzisiaj, docelowa) Ten zestaw praktycznie pokrywal moje potrzeby (bywaly dni gdzie troche za malo mialem ale generalnie bylo ok...).

Przy twojej wadze bralbym 10m lub 11m... (jak jeden)... ale, jak bedziesz chcial potem cos dokupic to ta 10, 11 bedzie po srodku bez sensu tak jak u mnie... 9, 10, 12 :)
Gdybym na twoim miejscu mial brac 2 latawce to pewnie bralbym jak ponizej. Ciezko tez troche doradzic jaki rozmiar dokladnie brac jak 2 bierzesz. Zasada jest 3 metrow... bodajze :) ale...

Teraz plywam na 12m SB jak slabiej wieje + 9m FX na "mocniejszy wiatr" (specjalnie mam 2 latawce o rożnej charakterystyce), deska nadal 136/41, a radar czeka na żone jak bedzie sie uczyła :)

... niby 3m... ale SB ciagnie jak 13 a FX jak 8.... Wiec kwestia kto co lubi.

Co do pianki, uzywam 5/4 caly rok jak nie ma lodu na wodzie to spelnia zadanie :) W lato trzeba szybko do wody wiec jak chcesz sie "Flexowac" na plaży to odpada :lol: Mam tez cienka pianke ale uzywam ja na wyjazdach i nieraz w Polsce jak chce sie opalic bardziej niz do szyi.

Trapez kupowalem wysylkowo i nigdy nie mialem go na sobie wczesniej.... przeplywalem na nim 2 lata i jak za cene 300zl.... ktora dalem za niego po promocjach moge stwierdzic, ze "udalo mi sie" jakos dalem rade.... Teraz zmienilem na inny i jest o nieeebo lepiej ale... moglem wczesniej plywac i nie bylo tragedii :P

Nomercy
Posty: 1268
Rejestracja: 19 cze 2008, 22:32
Deska: Parapet z OBI
Latawiec: TESCO Bag
Lokalizacja: SouthWales
Postawił piwka: 9 razy
Dostał piwko: 6 razy
Kontaktowanie:
 
Post10 maja 2017, 10:24

Czyli poniżej rocznika 2013 nie szukać ? Nie wiem czy najpierw nie szukałbym czegoś na 2 maks 3 sezony a później kupił kolejny nowszy albo nówkę sztukę

moze niekoniecznie sztywno trzymaj sie tej zasady - czasem latawce po jednym sezonie intensywnego uzytkowania sa w gorszym stanie niz te 4-letnie... Ocena wizualna albo pomoc kogos ogarnietego w temacie :thumbsup:

Głównie półwysep, Hel, Jastarnia, Chałupy, Rewa, Gdańsk i moje północne klimaty, za granicę na razie nie planuje się wybierać gdyż $$$ ograniczony
Czyli który latawiec będzie moim podstawowym ? rozumiem, że ten większy. Na kursie lataliśmy na 11 i 12. Jak mocniej zawiało to ta 12 była dla mnie zdecydowanie za duża, ale byliśmy we 2. Jak duża jest różnica między 10 a 11?

zaczne od tylu - 10 a 11 róznica to na pewno moc I szybkosc. Mniejszy latawiec - szybszy do tego technika wachlowania pozwoli ci na wygenerowanie dodatkowej mocy. Jesli ma to byc jeden to optowalbym za 10m. Pisze tu o TYM SAMYM MODELU. Moze sie zdarzyc ze 11m firmy X bedzie slabiej ciagnal od 10 firmy Y. :idea: :idea:
jakas delta z duzym depowerem powinna byc OK. Mój subiektywny faworyt - Bandit :D :D :D
zakres wiatrów na pierwszy sezon - 15-26knts (im czesciej bedziesz plywac górna granica bedzie sie wspinac) Historie o plywaniu ponizej 15-16knts raczej bym odpuscil - WIEM rajcygen jest ogromny gdy sie zaczyna I chcialoby sie plywac przy kazdych warunkach, ale do tego trzeba miec przynajmniej 3 kajty I ze dwie deski.


Siedzeniowy masz na myśli, taki z paskami na nogi ? Co do wygody, będę w hydrosferze to sprawdzę jak to wygląda

:thumbsup: co do wygody - to raczej wychodzi podczas plywania, kiedy trapez pracuje, przymierzanie w sklepie jak najbardziej OK, ale jednak na wodzie po kilku godzinach bedziesz bardziej zorientowany czy pasuje czy nie :thumb:

Trochę jestem zmarzlakiem ale bez przesady, jaka grubość pianki na półwysep ? Tak, żeby pod koniec maja, początek czerwca zacząć pływać i kończyć we wrześniu ? 5/4 ? Czy jedna pianka mi wystarczy na cały sezon czy lepiej kupić jedną cieplejszą i drugą "na lato" ?


5/4 5/4/3 lub 5/3 modele zimowe czyli takie z uszczelnionymi szwami. nigdy nie narzekalem ze jest mi za goraco w lecie, nawet jak lalo sie z nieba 35 stopni
Zima zawsze mozesz docieplic sie lycra albo kupic w decatlonie najtansza kurtke ortalionowa I zakladac na pianke.
Moja pierwsza pianke ( BillaBong Solution Gold 5/4/3 kupilem kiedy zaczynalem - 2008 I zmnieliem w 2016 bo rozpadala sie podczas zakladania :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: od 2011 zaczalem prace z kursantami wiec uzytkowana byla raczej intensywnie :wink: :wink: Teraz mam BillaBong Furnace 5/4 ChestZip I jestem mega zadowolony)

Gdzieś na fejsie, osoby polecały mi deskę 140+, czy wydaje Wam się, że na początek lepiej kupić większą ?
przy ograniczonym budzecie opcja na pózniej.

JanuszD pisze:Ja bym zdecydowanie większą uwagę zwrócił na szerokość dechy. Min 40 cm to po pierwsze.
Po drugie co to za decha, do czego ma przede wszystkim służyć.
I po trzecie jeśli już o długości piszemy to raczej dłuższą o 2-3 cm. 134-135 dł i 40/41 szerokość.
132 to moim zdaniem dla 50kg kobiety decha.

szerokosc przewaznie idzie w parze z dlugoscia. wiec mniej wiecej do 132-135 standardem jest 40-41cm tak wiec wszystko opisane powyzej tez bedzie OK
jesli glównie Zatoka to powinno wystarczyc :thumb:

Czy polecacie firmę SU-2 ? Czy obojętnie jaki model mogę kupić na początek ? Są jakieś modele na początkowe okresy nauki pływania ? Czym różnią się modele i czy jest to tak bardzo zauważalne na początku ?

Zaczynalem od Nobile, po dwóch sezonach przesiadlem sie na Sudwy I podeszly mi idealnie; ale o gustach sie nie dyskutuje wiec nie bede wywolywal wojny po raz tysieczny na tym forum co jest lepsze a co gorsze. Moja rada - jak jestes na spocie popros innych zeby sie wymienili sprzetem na kilka minut, próbuj jak najwiecej róznego rodzaju wtedy wyrobisz sobie zdanie.
Prorider 3D 136x41 ew 132x40. (Moj subiektywny typ jesli chodzi o SU-2)
Kite 24.pl to tez mój subiektywny typ :lol:

Awatar użytkownika
Giba_kite
Posty: 4
Rejestracja: 12 lip 2015, 12:49
 
Post12 maja 2017, 09:34

Siema

Pytanie dotyczące zmiany sprzętu.

W 2015 zacząłem robić kurs na Helu, pływałem od tamtej pory rzadko (jeden tygodniowy wyjazd na sezon i dodatkowo jakiś jeden weekend, także mocno rekreacyjnie).
Na ten moment udało mi się dojść do poziomu swobodnego pływania i zawracania, dość mocno wkrecilem się w temat i przychodzi czas na zastanowienie się nad zmiana sprzętu. Jak zaczynałem przygodę, kupiłem od znajomego set (deska Nobile 137x44, Airush varial 8 i 10 oraz Airush vapor 12 z dwoma barami - roczniki 2012-2013).
Na tamten czas nie miałem wiedzy na temat sprzętu, ani na temat tego jak chce pływać. Dzisiaj wiem, ze interesuje mnie old school, wiec poza pływaniem na luzie będę chciał ćwiczyć skoki, aby z czasem latać coraz wyżej i w tym kierunku chciałbym dobrać sprzęt. Zauważyłem już, ze mój set jest "za gęsty", wazę 90 kg (czasem trochę więcej) i 12 jest zdecydowanie za mała na wiatr typu 12 węzłów. Brakuje mi 15m. 8 według moich obserwacji jest ok, bo nawet przy 45 węzłach na depowerze jest znośnie.

Do meritum.

Pytania są właściwie dwa.

Biorąc pod uwagę rozwój sprzętu, bo minęło 5 lat od produkcji moich airushy, czy na ten moment set powinien nadal skladac się z trzech kitow, czy zakresy wiatrowe na tyle się rozwinęły, ze dwa latawce są w stanie dać radę? Jeśli tak to jakie rozmiary przy mojej wadze ? Potrzebuje tej 15 na słaby wiatr, czy może teraz wystarczy 13? Może 10 można tak depowerowac, ze zastąpią mi 8?

Kolejne pytanie to jaka markę wybrać ? Jak kupowałem airushe to podobno były topowym sprzętem ... tak słyszałem. Dziś wybór jest duży, rozbieżność cenowa ogromna. Typ latawca sobie dobiorę, można sporo o tym poczytać, bardziej chodzi mi o to czy jest różnica pomiędzy corem, który kosztuje 6000 zł, a cabrina, airushem i cała reszta świata, która jest zdecydowanie tańsza. Czy jest tutaj tak jak w większości innych przypadków, ze rozwój technologiczny spowodował wyrównanie jakości latawców i ich efektywności, czy jednak są marki, za które warto dopłacić, bo biją inne na głowę?

Z góry dzięki za pomoc.

Pozdro.

Awatar użytkownika
apek
Posty: 859
Rejestracja: 03 cze 2012, 09:42
Deska: Naish
Latawiec: Naish
Postawił piwka: 48 razy
Dostał piwko: 64 razy
 
Post12 maja 2017, 11:58

Spróbuj przetestować Naish Pivot. Pivot 12 przy około 10-12 węzłach spokojnie objeżdża Core GTS 17, czy Edge 13 (przećwiczyłem to nie tylko sam), a co najważniejsze w granicznym wietrze nie przepada tak szybko jak inne. Pivot ma słabszą górę i dlatego zestaw do 10 do 40-50 węzłów to 12, 9, 6m.

Awatar użytkownika
shorty
Posty: 127
Rejestracja: 28 cze 2016, 22:57
Deska: 133/136/141
Latawiec: 9/12 RPM
Lokalizacja: Skierniewice
Postawił piwka: 1 raz
Dostał piwko: 2 razy
 
Post12 maja 2017, 19:59

waga nie jest jedynym wyznacznikiem
dla przykładu , wiatr ok 15-20knt ja (70kg) na 12m TS, kumpel (115kg) na 9,5 kahoona
obaj pływaliśmy komfortowo ..
wniosek taki że może jednak nie potrzebujesz więcej niż 12m tylko musisz pływać trochę częściej :] progress sam się nie zrobi a kupno wiekszego kajta zawsze wiąże się z tym że będzie on wolniejszy niż mniejszy
co do zakresów wiatrowych, tu wiele zależy od konstrukcji. Moim zdaniem najbardziej progresywne kajty (nie wiem czy dobrze dobieram słowo, chodzi mi o kajt który daje najszybszy [w mojej opinii] progress dla osoby która jest na początku przygody z kajtem) to konstrukcja open-C
jest na tyle uniwersalna że bez problemu nawet człowiek po kursie, będzie w stanie sobie poradzić, a po sezonie, nie będzie myślał o zmianie latawca :]

tu musisz poczytać, są lepsze i gorsze latawce, z lepszym dołem, z lepszą górą, bardziej stabilne i bardziej niesforne ...
osobiście nic Ci nie polecę, bo mój najmłodszy kajt jest z 2013 roku i szczerze nie zamierzam go zmieniać do puki będzie latać


Wróć do „Pierwsze Kroki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości

cron