PORADY SPRZĘTOWE! JAKI LATAWIEC I DESKA NA POCZĄTEK?

Forum dla początkujących
przemass
Posty: 3798
Rejestracja: 06 maja 2006, 22:01
Deska: Encore Nirvana
Latawiec: Airush Razor
Lokalizacja: ChalupyCumbuco
Postawił piwka: 26 razy
Dostał piwko: 25 razy
Kontaktowanie:
 
Post08 mar 2019, 12:53

Czesć,

Waga słuszna to i wytrzymałość musi być spora. Rozmiar również moim zdaniem większy ok 6`0.
Na pewno przyda Ci się też konkretny pad pod obiema stopami i na tym bym się skupił żeby ją osłonić/

Wśród wielu dobrych desek surf na rynku polecam Duotone board finder - dobierasz deskę w zależnosći od stylu pływania i spotu

https://www.duotonesports.com/kiteboard ... urfboards/

powodzenia :thumb:

Awatar użytkownika
Dziabag
Posty: 1
Rejestracja: 09 kwie 2019, 18:58
Latawiec: Tykoon skoop 11.5
 
Post09 kwie 2019, 19:09

Cześć wszystkim i mam nadzieję że w dobry temat się wbijam.


Właśnie otrzymałem takoon skoop 2 11.5 na moją wagę 68-70kg powinno być ok. Tak doczytałem we wstępie tutaj.

Pierwsze loty miałem w 2011 na 2tyg szkole w Portugalii "eolis" od tamtej pory mimo chęci życie nie pozwalało, pora wracać do kite.

Reszta sprzętu będzie kompletowana w najbliższych tygodniach, najpierw latawiec na serwis bo tuba puszcza powietrze :/ oby wentyl.... Ale ja nie o tym tu chciałem :)


Ktoś powie czy ten staruszek nada się do zabawy jak i przede wszystkim czy będzie odpowiedni do potrenowania i przypomnienia sobie podstaw?

Moja miejscówka codzienna będzie Trzebież jak jest ktoś kto tutaj pływa to z chęcią poznam.

Dziabąg

mgdz
Posty: 12
Rejestracja: 12 lip 2019, 19:00
Postawił piwka: 5 razy
 
Post12 lip 2019, 20:17

Witam wszystkich na forum .Jako że sezon w pełni pewnie wszyscy na spotach Ale mimo to próbuję ,może znajdzie się ktoś kto wesprze dobrą radą w potrzebie .Chciałem przebrnąć przez całe forum i znależć coś dla siebie ale sezon sę kończy a ja powoli czytam:)) Żeby nie przedłużąc .Wiek -słuszny waga 95 kg wzrost 185cm Kiedyś lata temu miałem przygodę z winsurfingiem ,pływałem rekreacyjnie bez szaleństw. Czas spróbować kita .Szukam sprzętu dobrego na początek a jednocześnie takiego który będzie mi służył kolejne parę lat .Nie chodzi o to żebym miał najnowszy krzyk mody nad głową przy zerowych umiejętnościach .To ma być typowy sprzęt free -ride do miłego spędzenia czasu .Nie planuję uczenia się żadnych poważnych ewolucji ot trochę z wiatrem trochę ostro pod wiatr :) Proszę o pomoc w doborze latawca i deski . Kolega który już lata trochę ma na zbyciu Cabrinha switschblade 12m . latawiec chyba 8-9 letni .Czy to będzie dobry wybór jeśli chodzi o wielkość ? Czy może latawiec za stary? za trudny jak na początek? Proszę o jakieś propozycje myślę o sprzęcie z wcześniejszych paru lat również

ps: Czy warto kupić latawiec treningowy żeby poćwiczyć technikę na lądzie? Jesli tak to to co polecacie? Taki np otwartokomorowy ok 2.5m bedzie ok ? 4 linki czy 2?

Awatar użytkownika
MarekH
Posty: 217
Rejestracja: 02 wrz 2013, 17:56
Deska: Shinn Ronson, Shinn King Gee
Latawiec: Naish Pivot LE
Lokalizacja: Lębork
Postawił piwka: 6 razy
Dostał piwko: 15 razy
 
Post13 lip 2019, 00:08

mgdz pisze:Witam wszystkich na forum .Jako że sezon w pełni pewnie wszyscy na spotach Ale mimo to próbuję ,może znajdzie się ktoś kto wesprze dobrą radą w potrzebie .Chciałem przebrnąć przez całe forum i znależć coś dla siebie ale sezon sę kończy a ja powoli czytam:)) Żeby nie przedłużąc .Wiek -słuszny waga 95 kg wzrost 185cm Kiedyś lata temu miałem przygodę z winsurfingiem ,pływałem rekreacyjnie bez szaleństw. Czas spróbować kita .Szukam sprzętu dobrego na początek a jednocześnie takiego który będzie mi służył kolejne parę lat .Nie chodzi o to żebym miał najnowszy krzyk mody nad głową przy zerowych umiejętnościach .To ma być typowy sprzęt free -ride do miłego spędzenia czasu .Nie planuję uczenia się żadnych poważnych ewolucji ot trochę z wiatrem trochę ostro pod wiatr :) Proszę o pomoc w doborze latawca i deski . Kolega który już lata trochę ma na zbyciu Cabrinha switschblade 12m . latawiec chyba 8-9 letni .Czy to będzie dobry wybór jeśli chodzi o wielkość ? Czy może latawiec za stary? za trudny jak na początek? Proszę o jakieś propozycje myślę o sprzęcie z wcześniejszych paru lat również

ps: Czy warto kupić latawiec treningowy żeby poćwiczyć technikę na lądzie? Jesli tak to to co polecacie? Taki np otwartokomorowy ok 2.5m bedzie ok ? 4 linki czy 2?


Ale, że jak? Sam chcesz się uczyć?!
Z całym szacunkiem dla windsurfingu, gdzie możesz wziąć wielka dechę, mały pędnik i bujać się w prawo lewo, na kite tak się nie da. :naughty:
Umiejętności z wind (oprócz rozumienia kierunków wiatru, pojęć ostrzenie/odpadanie, etykiety zachowania na wodzie...) w niczym nie przydadzą Ci się na kite. No może dobra pozycja i rozumienie na czym polega dobre ostrzenie.
Skoro masz znajomego pływającego, to przejdź z nim etap kajta treningowego (lub nawet sam, bo akurat tego z yt można spokojnie się nauczyć, tutoriali jest mnóstwo) a potem (o ile nie jest doświadczonym kajciarzem i chętnym do uczenia), poszukaj instruktora/szkółki. Zaoszczędzi Ci to sporo czasu a bardzo możliwe (i ważniejsze!) nie doprowadzi do kalectwa i szybkiego zniszczenia sprzętu. Bardzo trudno też o postępy, przez co możesz szybko się zniechęcić.
Przy tej masie podstawowym kajtem dla Ciebie będzie raczej 14m2 niż 12m2.
8-9 letni kite, może być już mega wytargany. Jeżeli kolega, który już trochę lata, to naprawdę kolega, to Ci szrotu nie wciśnie, ale jeżeli nie aż taki kolega, to może chce się przy okazji pozbyć starego sprzętu.
Niestety ważne też jest skąd jesteś i jaki masz dostęp do płytkiego z w miarę równym wiatrem, akwenu.

mgdz
Posty: 12
Rejestracja: 12 lip 2019, 19:00
Postawił piwka: 5 razy
 
Post13 lip 2019, 13:23

Do MarekH
Kolega to słowo na wyrost -raczej znajomy znajomego. Winsurfing dał mi na pewno szeroko pojęte obycie z wodą i tylko tyle alb aż tyle :) Zamierzam pływać na półwyspie ,do zatoki mam blisko . Jeśli chodzi o nauke to skorzystam z instruktora + kurs .Samoukiem byłem na winsurfingu i przedzedłem drogę przez mękę a utrwalone złe nawyki procentują negatywnie do dziś niestety .Ale zaczynałem w czasach gdy w Polsce nie było jeszcze instruktorów ,maszt z bomem wiązany był za pomocą linki, a z deską z przegubem cardana :D Dlatego ponawiam moje pytanie o sprzęt .Posiłkuję się trochę stroną .kitefinder .Ale wolę zaufać wam ludziom opływanym z doświadczeniem i praktyką Są np latawce czy deski lepsze i gorsze bardziej przyjazne i mniej takie które wybaczają błedy i za nie bezlitośnie karzą .Możecie mnie poprowadzić jak ociemniałego przez ulicę -skorzystam z każdej rady :D

heja banana
Posty: 277
Rejestracja: 03 lis 2009, 17:28
Deska: Nobile T5
Latawiec: Best Kahoona
Lokalizacja: Poznań
Postawił piwka: 8 razy
Dostał piwko: 4 razy
 
Post13 lip 2019, 13:49

Sam sobie odpowiedziałeś, potrzebujesz latawca freeride/allround i takiej też deski :D Cabrinha switchblade to właśnie taki latawiec. Większe znaczenie od wieku latawca ma jego stan. Zwłaszcza na początku warto mieć sprawdzony sprzęt żeby skupić się na nauce, a nie problemach sprzętowych:) Szukaj latawców typu SLE, Delta, Bow. Dwa rozmiary 14m i 10m.

Trudno wypowiadać się na temat modeli i firm bo nawet w ramach jednego modelu latawce z różnych roczników mogą być bardziej lub mniej udane. Po za tym każda marka ma swoich wyznawców :D

Pytanie jaki masz budżet czy na nowe czy używki. Jak nowe to wybór masz nieograniczony, a jak używki to musisz szukać i każdorazowo sprawdzić czy to udany model czy nie.

e: generalnie wstrzymałbym się z kupnem sprzętu. Piankę, trapez możesz kupić ale z latawcem poczekałbym do skończenia kursu:) po skończeniu IKO 2 ruszyłbym na objazdówkę po szkółkach i brał na testy różne modele albo jeśli nie czułbyś się na siłach to po godzinie instruktora i testował. Sam sobie wyrobisz opinię, a we wrześniu będą lepsze ceny niż teraz w środku sezonu :D

mgdz
Posty: 12
Rejestracja: 12 lip 2019, 19:00
Postawił piwka: 5 razy
 
Post13 lip 2019, 16:31

Rozumiem że 14 to standard przy mojej masie a 10 to silnowiatrowy .A czy możesz przytoczyć parę konkretnych modeli latawców freeride allround ogólnie uznanych za sprawdzone dobre konstrukcje ? Z racji braku doświadczenia nie mam jeszcze żadnych preferencji. Myślę że w szkółce też dadzą mi np model latawca po prostu takim którym aktualnie dysponują a ja nie bedę wiedział czy właśnie ten jest super i mi pasuje bo nie będę z racji braku doświadczenia tego wiedział .Będę się na nim uczył i już A co jeśli chodzi o latawiec np otwarto komorowy treningowy np 2.5 -3m warto kupić i potrenować czy to się nijak nie przekłada na większy tubowy?

heja banana
Posty: 277
Rejestracja: 03 lis 2009, 17:28
Deska: Nobile T5
Latawiec: Best Kahoona
Lokalizacja: Poznań
Postawił piwka: 8 razy
Dostał piwko: 4 razy
 
Post13 lip 2019, 22:24

Juz bylo wklejane w tym watku: Airush DNA, Best Kahoona, Best TS, Cabrinha Crossbow / Xbow, Cabrinha Switchblade, Cabrinha Vector, Cabrinha Radar(?), F-one Bandit, Naish Park, Naish Ride, North Evo, North Neo, North Rebel, Ozone Catalyst, RRD Passion, RRD Vision, Slingshot Rally, Slingshot RPM(?), Slingshot Z. Core XR.

Większość moich znajomych plywa na North Evo, Neo, Rebel albo Core XR. Ja mam kahoony ale pewnie niedługo przejdę na eleveight RS.

Ale i tak musisz to rozpatrzyć indywidualnie bo np. Tegoroczny North to już inna bajka bo ludzie którzy go tworzyli założyli Duotone.
Z kolei ludzie od Besta założyli Eleveight:)

Ja bym unikał jedynie latawców poszkolkowych i c-shape:)

Co do małego latawca to przyda się na godzinę ale czy na dłużej? Ja bym nie kupowal.

Awatar użytkownika
zaaaak
Posty: 1403
Rejestracja: 24 lip 2011, 17:51
Deska: SU2
Latawiec: FX
Postawił piwka: 60 razy
Dostał piwko: 90 razy
 
Post14 lip 2019, 10:05

Tak jak koledzy piszą - celuj w rozmiar 13,14m unikaj na początek lataków typu "c". Ja z podobną wagą zaczynałem na crossbow a potem xbow 13m (na początku był to mój jedyny latak) + deska 142/42. Jeśli wybierasz się na kurs to decyzję co i jak pozostaw do jego zakończenia.

mgdz
Posty: 12
Rejestracja: 12 lip 2019, 19:00
Postawił piwka: 5 razy
 
Post14 lip 2019, 13:29

Dzięki za wskazówki :) Czy w zestawie który przedstawił heja banana istnieją latawce gorsze i lepsze? (czytaj - mniej trwałe ,trudniejsze do opanowania itd) No wiecie jak z np autami. są marki gorsze lepsze trwalsze i miej trwałe .Te polecane i te które trzeba z regóły odpuścić.Pytam bo zacząłem sobie weryfikować tą listę pod względem roczników i cen i np latawce RRD Passion można kupić już 2- 3 letnie w podobnych cenach jak inne ale dużo starsze.Może to przypadek .Wyciągnąłem stąd -nie wiem czy słuszny wniosek, że musi być coś na rzeczy albo z dostępnośćią albo z jakością. Czy to jest po prostu szukanie dziury w całym z mojej strony i kupić z tej listy np 13-14 m taki który będzie jak najmłodszy ,jak wy to piszecie szeleszczący i nie wytrzepanyw nie naprawiany i przy tym przyzwoity cenowo?

Awatar użytkownika
zaaaak
Posty: 1403
Rejestracja: 24 lip 2011, 17:51
Deska: SU2
Latawiec: FX
Postawił piwka: 60 razy
Dostał piwko: 90 razy
 
Post14 lip 2019, 16:22

Jeśli musiałbym co$ odrzucić to nie kupowałbym na początek rpm'a i parka ze względu na trochę mniejszy zakres wiatrowy co na początku przygody jest dosyć istotne...z drugiej strony są ludzie którzy uczą na open'c i kursanci dają radę, a mieszkańcom 3miasta i zatoki progres przychodzi nie porównywalnie szbciej niż miśkowi ze śródlądzia jak ja.. :wink:

Awatar użytkownika
bartolomeo_n
Posty: 521
Rejestracja: 06 gru 2010, 12:09
Deska: (Super+)Shinn(+ster)
Latawiec: RRD, Best TS, Bandit
Lokalizacja: Poznań
Postawił piwka: 14 razy
Dostał piwko: 35 razy
 
Post14 lip 2019, 18:17

mgdz pisze:Dzięki za wskazówki :) Czy w zestawie który przedstawił heja banana istnieją latawce gorsze i lepsze? (czytaj - mniej trwałe ,trudniejsze do opanowania itd) No wiecie jak z np autami. są marki gorsze lepsze trwalsze i miej trwałe .Te polecane i te które trzeba z regóły odpuścić.Pytam bo zacząłem sobie weryfikować tą listę pod względem roczników i cen i np latawce RRD Passion można kupić już 2- 3 letnie w podobnych cenach jak inne ale dużo starsze.Może to przypadek .Wyciągnąłem stąd -nie wiem czy słuszny wniosek, że musi być coś na rzeczy albo z dostępnośćią albo z jakością. Czy to jest po prostu szukanie dziury w całym z mojej strony i kupić z tej listy np 13-14 m taki który będzie jak najmłodszy ,jak wy to piszecie szeleszczący i nie wytrzepanyw nie naprawiany i przy tym przyzwoity cenowo?


Z tymi markami jest trochę jak z religią :) każdy ma najlepszą, zwłaszcza jak akurat nią handluje. Jestem też przekonany, że mało kto jest w stanie obiektywnie porównać latawce, które mają zupełnie różną charakterystykę. Do każdego trzeba się chwilę przyzwyczaić, wyczuć, nauczyć 'obsługiwać', żeby pływać z przyjemnością i kontrolą. Jak ktoś pisze, że przepłynął się na czymś raz i latawiec jest do dupy, to raczej nie świadczy o jakości sprzętu tylko o wielkim ego i ignorancji testującego :) Nieloty oczywiście są, więc chyba najbezpieczniej (i najrozsądniej) jest poszukać używki 2-4 letniej i poczytać opinie - jeżeli będzie miała generalnie przychylne komentarze, można brać.
Co do cen np. RRD, to ja tego nie rozumiem, ale nie narzekam :) Obecnie mam w quiverze 2 latawki RRD (Obs, Passion), F-One Bandit, Best TS i najlepiej i najsolidniej wykonany jest Passion (2015 bodajże), z kolei najlepszy bar i linki z nich ma bezapelacyjnie Best. Wszystkie latają bardzo dobrze, ale każdy mocno inaczej :)

mgdz
Posty: 12
Rejestracja: 12 lip 2019, 19:00
Postawił piwka: 5 razy
 
Post14 lip 2019, 19:38

Ok dzieki wszystkim za cierpliwość .Za 2 tygodnie urlop i kurs Iko na półwyspie Jeszcze nie wiem u kogo ale pewnie gdzieś w Chałupach Wiem że nie ten temat ale jak możecie kogoś polecić to byłoby miło :) Potem zakup sprzęt .Pianka już jest NP Mission 5/4/3. :D Wiecie co ? Najbardziej pocieszające dla mnie jest to, że przeglądając forum natknąłem sie na wątek ks vs ws .I wszyscy zgodnym chórem powiedzieli że przy kitesurfingu jest szybszy progres co mnie baaardzo cieszy .Do zobaczenia na spocie :thumb:

heja banana
Posty: 277
Rejestracja: 03 lis 2009, 17:28
Deska: Nobile T5
Latawiec: Best Kahoona
Lokalizacja: Poznań
Postawił piwka: 8 razy
Dostał piwko: 4 razy
 
Post15 lip 2019, 08:40

Dobry instruktor to podstawa. Mniejsze znaczenie ma szkółka. Najlepiej poszukaj jakiegoś doświadczonego poważnego gościa, a unikaj takich fifa-rafa:D

I nie wchodz do wody jak nie wieje przynajmniej 15 knt bo to imo. strata czasu i pieniedzy

Awatar użytkownika
zaaaak
Posty: 1403
Rejestracja: 24 lip 2011, 17:51
Deska: SU2
Latawiec: FX
Postawił piwka: 60 razy
Dostał piwko: 90 razy
 
Post15 lip 2019, 09:46

heja banana pisze:I nie wchodz do wody jak nie wieje przynajmniej 15 knt bo to imo. strata czasu i pieniedzy

Ma znaczenie ilość godzin wystanych na wodzie choćby ze względu na panowanie nad latakiem w skrajnych warunkach, ale płacenie za to w ramach kursu gdzie powinieneś przede wszystkim nauczyć się startować, lądować, pływać i jak się nie zabić jest co najmniej niewłaściwe, a wprost to walenie w człona. :wink: Wbrew opinii z którą na tym forum się pewnie spotkałeś poleciłbym Ci kogoś kto pływa, ma sprzęt, ma czas i chce mu się wejść do wody..."klimat surferski" panujący na półwyspie nie sprzyja szybkiemu progresowi. Jeśli chcesz to dam Ci kontakt do koleżki z Gdyni, który opanuje Ci ten temat "z bagażnika" ale z bdb efektem i bez zbędnego siedzenia w wodzie...


Wróć do „Pierwsze Kroki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości