PORADY SPRZĘTOWE! JAKI LATAWIEC I DESKA NA POCZĄTEK?

Forum dla początkujących
Awatar użytkownika
Matiz0n
Posty: 8
Rejestracja: 29 cze 2017, 19:34
Deska: Airush Apex 2015
Latawiec: Cabrinha Switchblade 2013
Lokalizacja: Stargard
Postawił piwka: 2 razy
 
Post02 lip 2017, 23:31

Mikolpa pisze:A może kup to na czym się uczyłeś w szkółce? Będzie Ci łatwiej na początku a z czasem wyrobisz sobie zdanie na temat sprzętu odpowiedniego dla Ciebie.

No właśnie na szkółce uczyłem się na jakimś Best roca i Radarze 2016, radar troche drogi jak na 1 raz, chyba że używany znajdę to okej. Deska to był jakiś starszy model, trapez z Mystic, bar 2016 QuickLoop Fix Trim albo Airush Analog, leashe itp były okej, ale te rzeczy to samemu można ogarnąć - bary i latawce raczej mogą pasować zależy czy znajdę, co do reszty to jeszcze trudno powiedzieć. :idea:

JanuszD
Posty: 676
Rejestracja: 15 paź 2013, 09:15
Deska: TS/Hadlow/Spike
Latawiec: Rebel/Dyno/XR4
Lokalizacja: MediolanPoznan
Postawił piwka: 31 razy
Dostał piwko: 44 razy
 
Post04 lip 2017, 08:44

A ja bym na Twoim miejscu nie sugerował się tym na czym się uczyłeś. Sugeruj się ceną i stanem. Rozumiem, że budżet na jeden latawiec. Przy odrobinie szczęścia może i coś skompletujesz. Przy Twojej wadze, jeśli docelowo chcesz 2 latawce to bym zaczynał od 11, jeśli 3 to bym zaczynał od 10-tki. Potem dokupił 8 i miał 8 i 11, albo 8, 10, 12.

Oprócz latawek Cabrinhii, polecam Rebele, Evo. Idealne na początek. Rebele jeśli nie boisz się 5-ciu linek, a Evo jeśli preferujesz 4 linkowe bary. Northa używek na rynku jest sporo, niestety nie wiem czy cenowo się zmieścisz w budżecie.

Jeśli pytasz o dechę to teoretycznie na jeziorach i na początek powinieneś mieć coś większego, ale docelowa decha dla Ciebie to +/- 136.

Awatar użytkownika
Mikolpa
Posty: 3207
Rejestracja: 05 kwie 2013, 15:58
Deska: SU-2 Prorider 140, Trans 153
Latawiec: Rebel 10,12,14, Addiction 18
Lokalizacja: Wrocław
Postawił piwka: 126 razy
Dostał piwko: 142 razy
 
Post04 lip 2017, 09:32

JanuszD pisze:A ja bym na Twoim miejscu nie sugerował się tym na czym się uczyłeś.

Tak z ciekawości to dlaczego nie? Nie łatwiej będzie na początku pływać na czymś co już się poznało?

JanuszD
Posty: 676
Rejestracja: 15 paź 2013, 09:15
Deska: TS/Hadlow/Spike
Latawiec: Rebel/Dyno/XR4
Lokalizacja: MediolanPoznan
Postawił piwka: 31 razy
Dostał piwko: 44 razy
 
Post04 lip 2017, 11:44

Mikolpa pisze:
JanuszD pisze:A ja bym na Twoim miejscu nie sugerował się tym na czym się uczyłeś.

Tak z ciekawości to dlaczego nie? Nie łatwiej będzie na początku pływać na czymś co już się poznało?


Dlatego, że po kursie nie powinno mu robić różnicy czy będzie pływał na latawcu firmy X czy też latawcu firmy Y.
Jedyne na co musi zwrócić uwagę przy zmianie latawca/firmy to jak działa zrywka i depower.
Aczkolwiek w tym wypadku Radar to nie jest zły wybór na początek, ale gdyby znalazł coś innego w dobrej cenie i stanie to nie powinien się sugerować na czym pływał.

Awatar użytkownika
Mikolpa
Posty: 3207
Rejestracja: 05 kwie 2013, 15:58
Deska: SU-2 Prorider 140, Trans 153
Latawiec: Rebel 10,12,14, Addiction 18
Lokalizacja: Wrocław
Postawił piwka: 126 razy
Dostał piwko: 142 razy
 
Post04 lip 2017, 14:19

JanuszD pisze:
Mikolpa pisze:
JanuszD pisze:A ja bym na Twoim miejscu nie sugerował się tym na czym się uczyłeś.

Tak z ciekawości to dlaczego nie? Nie łatwiej będzie na początku pływać na czymś co już się poznało?


Dlatego, że po kursie nie powinno mu robić różnicy czy będzie pływał na latawcu firmy X czy też latawcu firmy Y.
Jedyne na co musi zwrócić uwagę przy zmianie latawca/firmy to jak działa zrywka i depower.
Aczkolwiek w tym wypadku Radar to nie jest zły wybór na początek, ale gdyby znalazł coś innego w dobrej cenie i stanie to nie powinien się sugerować na czym pływał.

Zgadzam się z tym że firma x czy y to bez znaczenia ale mi chodziło bardziej o profil latawca a to już ma znaczenie bo są spore różnice w zachowaniu, zakresie i itp. tylko może źle napisałem to o co mi chodziło :wink:

JanuszD
Posty: 676
Rejestracja: 15 paź 2013, 09:15
Deska: TS/Hadlow/Spike
Latawiec: Rebel/Dyno/XR4
Lokalizacja: MediolanPoznan
Postawił piwka: 31 razy
Dostał piwko: 44 razy
 
Post04 lip 2017, 17:26

Mikolpa pisze:Zgadzam się z tym że firma x czy y to bez znaczenia ale mi chodziło bardziej o profil latawca a to już ma znaczenie bo są spore różnice w zachowaniu, zakresie i itp. tylko może źle napisałem to o co mi chodziło :wink:


Teoretycznie się zgadzam, ale nie do końca bym się tymi różnicami przejmował. Serio.
Subiektywnie, większe znaczenie rodzaj latawca ma jak się coś umie i chce się iść w jakimś kierunku, niż na początku drogi.
Na każdym latawcu można pływać prawo/lewo, na każdym można ostrzyć i na każdym można skakać.
Trochę popływałem na różnych modelach Northa, oprócz Juice i tych nowych cudaków Mono i Ace.
Tak naprawdę jedyną istotną różnicą jest zakres i to w przypadku typowo freestyle'owych latawców bo naprawdę musi zdrowo dudnić na 9-tkę Vegasa. Ale czy sobie kupi Evo, Rebela, Dice czy Neo to rybka na początek. Ale już jeśli będzie mu zależało na wysokich lotach w przyszłości to już nie jest to rybka, ale to nie od razu.
Piszę o NKB, ale to samo dotyczy innych producentów. Nie kupowałbym Razora czy Chaosa, a reszta dlaczego nie. Inna sprawa, że Razora, Vegasa czy Chaosa nie kupowałbym nawet teraz bo to nie moja bajka.

Podsumowując, skreśliłbym typowe latawki do fikołków i typowe latawki na fale (chyba, że w tym kierunku chce się rozwijać), a reszta.. dobra cena + dobry stan.

Dodam, że biorąc pod uwagę ile czasu trwa IKO 1 i 2 to nie sądzę, żeby się ktokolwiek do czegokolwiek mógł przyzwyczaić.

Awatar użytkownika
Mikolpa
Posty: 3207
Rejestracja: 05 kwie 2013, 15:58
Deska: SU-2 Prorider 140, Trans 153
Latawiec: Rebel 10,12,14, Addiction 18
Lokalizacja: Wrocław
Postawił piwka: 126 razy
Dostał piwko: 142 razy
 
Post08 lip 2017, 09:37

JanuszD pisze:
Mikolpa pisze:Zgadzam się z tym że firma x czy y to bez znaczenia ale mi chodziło bardziej o profil latawca a to już ma znaczenie bo są spore różnice w zachowaniu, zakresie i itp. tylko może źle napisałem to o co mi chodziło :wink:


Dodam, że biorąc pod uwagę ile czasu trwa IKO 1 i 2 to nie sądzę, żeby się ktokolwiek do czegokolwiek mógł przyzwyczaić.


To wszystko mi wyjaśnia, źle robię że biorę swoje doświadczenia z początków, które były nieco inne niż robienie IKO :wink:
Mój pierwszy latawie to Cabrinha Swichblade, typowy stary BOW, czyli konstrukcja z zaletami i wadami ale polecana przez na lokalnym bajorze jako latak na pocztek. Kupowałem 5 letni latak w dobrej cenie i dobrym stanie, spędziłem z nim na początku sporo godzin na wodzie zanim doszedłem do wniosku że czas na coś innego. I wtedy jak testowałem różne lataki (delty, open C, hybrydy) to jako początkujący miałem problemy z całkiem innymi konstrukcjami, źle mi się na nich pływało. Dlatego poszedłem w coś podobnego do tego na czym się uczyłem ale w owiele nowszym wydaniu, czyli Rebel i to był strzał w 10 bo nie musiałem się skupiać na lataku, znów się go uczyć tylko mogłem cieszyć się pływaniem.
Teraz wiem czego oczekuję od lataka i od pływania, wiem czym charakteryzują się lataki bow, delty, hybrydy, open-C, C-shapy i komorowce, jakie mają plusy, minusy i czym się różnią, a różnią się znacznie, różnie zachowóją się w powietrzu i inaczej się na nich pływa. Takie moje zdanie :thumb:

Awatar użytkownika
Campo
Posty: 3
Rejestracja: 10 lip 2017, 17:35
 
Post10 lip 2017, 17:48

Witam,
Jestem początkującym Rider'em i mam problem z dobraniem latawca oraz baru ( Posiadam kartę IKO 1 )
Waga: ok. 70 kg
Wzrost: 177 cm
Szukam latawców freeride/freestyle
Zamierzam kupić bar Cabrinha z 2016 standard 48-56 z regulacją za ok. 1200 pln, aktualnie mam problem z dobraniem latawca, chciałbym kupić latawiec 7m i 10m ale nie wiem czy są to dobre rozmiary i narazie znalazłem latawiec Airush z 2016 C-shape 7m Razor Team Freestyle.
Sądzicie ze będzie to dobry latawiec do tego baru i czy będzie on odpowiedni do mojej wagi?


AlMastar
Posty: 443
Rejestracja: 19 wrz 2015, 22:07
Deska: SHINN !!
Latawiec: PIVOT 8 / 10 / 12
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 16 razy
 
Post10 lip 2017, 18:59

według mnie to najpierw wybierz latawiec a potem bar - najlepiej żeby były tej samej firmy. Jak kupujesz bar Cabrinha to czemu latawce nie Cabrinha ?

I według mnie zestaw 7 i 10 będzie za mały na nasze warunki - według mnie 12 i 8 (taki mam) i da radę popływać (choć ja ważę 80kg)

heja banana
Posty: 277
Rejestracja: 03 lis 2009, 17:28
Deska: Nobile T5
Latawiec: Best Kahoona
Lokalizacja: Poznań
Postawił piwka: 8 razy
Dostał piwko: 4 razy
 
Post10 lip 2017, 19:38

Campo pisze:Witam,
Jestem początkującym Rider'em i mam problem z dobraniem latawca oraz baru ( Posiadam kartę IKO 1 )
Waga: ok. 70 kg
Wzrost: 177 cm
Szukam latawców freeride/freestyle
Zamierzam kupić bar Cabrinha z 2016 standard 48-56 z regulacją za ok. 1200 pln, aktualnie mam problem z dobraniem latawca, chciałbym kupić latawiec 7m i 10m ale nie wiem czy są to dobre rozmiary i narazie znalazłem latawiec Airush z 2016 C-shape 7m Razor Team Freestyle.
Sądzicie ze będzie to dobry latawiec do tego baru i czy będzie on odpowiedni do mojej wagi?



C-shape to raczej dla średnio i zaawansowanych riderów:)

JanuszD
Posty: 676
Rejestracja: 15 paź 2013, 09:15
Deska: TS/Hadlow/Spike
Latawiec: Rebel/Dyno/XR4
Lokalizacja: MediolanPoznan
Postawił piwka: 31 razy
Dostał piwko: 44 razy
 
Post10 lip 2017, 22:16

Campo pisze:Witam,
Jestem początkującym Rider'em i mam problem z dobraniem latawca oraz baru ( Posiadam kartę IKO 1 )
Waga: ok. 70 kg
Wzrost: 177 cm
Szukam latawców freeride/freestyle



Wybacz, że będę dość bezpośredni. IKO 1 czyli nic nie umiesz (chociaż może Ci się wydaje, że umiesz). Gdybym był na Twoim miejscu to bym zainwestował jeszcze w 3 godziny bo szkoda swojego sprzętu na naukę :)
Myślę, że źle szukasz, po pierwsze Razory nie są demonami mocy (bo to C). Kup sobie jakaś hybrydę jeśli chcesz iść we freestyle. Cabrinhe FX'a czy Northa Dice, etc.
Rozmiary 8-11 bym sugerował. Jeśli kiedyś dokupisz 13, albo 14. Jeśli docelowo 2 to 8 i 12.

Bar lepiej mieć tej samej marki co latawce, można dopasować co prawda inne marki, ale po co? 1200 pln moim zdaniem to żadna okazja.

Awatar użytkownika
Campo
Posty: 3
Rejestracja: 10 lip 2017, 17:35
 
Post12 lip 2017, 00:01

Witam,
Jestem początkującym Rider'em i mam problem z dobraniem latawca oraz baru ( Posiadam kartę IKO 1 )
Waga: ok. 70 kg
Wzrost: 177 cm
Szukam latawców freeride/freestyle


Wiesz, chyba jednak coś umiem, a takie pisanie że nic nie umiem jest strasznie aroganckie i agresywne. Na przyszłość proszę opisz co powinienem umieć a nie piszesz od razu że NIC!!!! :evil: :evil: :evil: :evil:

gareon
Posty: 513
Rejestracja: 11 lis 2014, 14:04
Deska: SU-2 Prorider 136/41
Latawiec: FX9 / Radar10 / Switchblade12
Lokalizacja: Gdynia
Postawił piwka: 14 razy
Dostał piwko: 20 razy
Kontaktowanie:
 
Post12 lip 2017, 07:57

Campo pisze:Witam,
Jestem początkującym Rider'em i mam problem z dobraniem latawca oraz baru ( Posiadam kartę IKO 1 )
Waga: ok. 70 kg
Wzrost: 177 cm
Szukam latawców freeride/freestyle


Wiesz, chyba jednak coś umiem, a takie pisanie że nic nie umiem jest strasznie aroganckie i agresywne. Na przyszłość proszę opisz co powinienem umieć a nie piszesz od razu że NIC!!!! :evil: :evil: :evil: :evil:


Hej, nie dam glowy ale razor chyba jest na 5 linkach a bar cabrinhy na 4.... jak jest inaczej to nie bylo tematu :D
Co do rady kolegi to bym zrobil tak jak napisal, jezeli jestes tylko po iko1 to warto chociaz kilka godzin z iko 2 miec gdzie instruktor powie tobie jak wystartowac i plywac :) (nie szukalbys 7 metrowego razora...) Jak juz chcesz bar cabrinhy to dokup sobie 11m FX lub 10m SB. A na mniejszy kite przyjdzie czas.

P.S tutaj masz czemu kolega uznal, ze powiniennes jeszcze z instruktorem spedzic chwile: https://www.kitegeneration.com/kitesurfing-levels-iko-beginner-intermediate-advanced/#Kite-Level-1-Beginner-IKO-Level-1-Discovery

Dopiero od iko 2 wchodzi sie do wody, chyba, ze ty juz w iko 1 plywales :)

JanuszD
Posty: 676
Rejestracja: 15 paź 2013, 09:15
Deska: TS/Hadlow/Spike
Latawiec: Rebel/Dyno/XR4
Lokalizacja: MediolanPoznan
Postawił piwka: 31 razy
Dostał piwko: 44 razy
 
Post12 lip 2017, 10:06

Campo pisze:Witam,
Jestem początkującym Rider'em i mam problem z dobraniem latawca oraz baru ( Posiadam kartę IKO 1 )
Waga: ok. 70 kg
Wzrost: 177 cm
Szukam latawców freeride/freestyle


Wiesz, chyba jednak coś umiem, a takie pisanie że nic nie umiem jest strasznie aroganckie i agresywne. Na przyszłość proszę opisz co powinienem umieć a nie piszesz od razu że NIC!!!! :evil: :evil: :evil: :evil:


Karta IKO 1 to chwyt marketingowy, NIC więcej. Gdybym był właścicielem szkółki i przyszedłbyś do mnie z taką kartą wypożyczyć sprzęt to dałbym Ci... wędkę. Nie było to ani aroganckie, ani agresywne, tylko prawdziwe. Szkoda, że zwróciłeś uwagę na to co akurat było najmniej ważne, a nie na rzeczowe porady, które starałem Ci się przekazać, bazując na swoim doświadczeniu.
Zamiast pisać, że posiadasz IKO 1, napisz co potrafisz to będziemy mieli obraz Twoich zdolności. Nawet gdybyś pływał prawo, lewo i robił zwroty to i tak bym podtrzymywał swoje zdanie, że Razor dla Ciebie jest bez sensu. A podpinanie Razora do 4 linkowego baru Caby skończy się kłopotami.

Gdybym wiedział, że jesteś taki wyczulony na punkcie swoich umiejętności to bym się po prostu nie odzywał. Powodzenia.

Awatar użytkownika
Campo
Posty: 3
Rejestracja: 10 lip 2017, 17:35
 
Post12 lip 2017, 22:05

Gdybym wiedział, że jesteś taki wyczulony na punkcie swoich umiejętności to bym się po prostu nie odzywał.

Nic się nie stało, cieszę się że ktoś potrafi napisać porządną opinię/krytykę a nie bawił się w ceregiele, o to MI CHODZIŁO :) :)


Wróć do „Pierwsze Kroki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości

cron