PORADY SPRZĘTOWE! JAKI LATAWIEC I DESKA NA POCZĄTEK?

Forum dla początkujących
Awatar użytkownika
kuicets
Posty: 1320
Rejestracja: 26 wrz 2016, 17:49
Deska: Laluz
Latawiec: Rebel 9
Lokalizacja: BIESZCZADY
Postawił piwka: 42 razy
Dostał piwko: 108 razy
 
Post02 lip 2018, 11:30

toro pisze:Czyli im silniejszy wiatr tym powinienem mieć mniejszą dechę?

Jaki wpływ ma moja waga czy rozmiar stopy w tym przypadku? Nie ma to większego znaczenia przy wyborze rozmiaru dechy?


Tak, na silniejszy wiatr mniejsza deska, a raczej odwrotnie - na słabszy większa a na normalny... normalna :) Różne są szkoły, ale na Twoją wagę coś w przedziale 136-140 to norma, ale 142 też obskoczy spokojnie.

Rozmiar stopy bez znaczenia, ewentualnie inne ułożenie padów ale tam jest pewien zakres regulacji więc jeśli nie masz kajaków >50 to będzie git.

Awatar użytkownika
Krzysiek kite
Posty: 31
Rejestracja: 01 lip 2017, 17:11
Deska: Nobile, Su2
Latawiec: Nobile, Ozone, Cabrinha
Lokalizacja: Śląsk
Postawił piwka: 1 raz
Dostał piwko: 1 raz
 
Post03 lip 2018, 09:22

kuicets pisze:
toro pisze:Jestem początkujący, przepływałem na desce może 3h po kursie IKO.

Kupiłem deskę SU-2 ProSeries 2017 142x42.

Teoretycznie czytałem, że ta deska nadaje się dla początkujących. Z nazwy samej deski tak nie wynika :) Jakieś opinie na jej temat?

Dodatkowo czy rozmiar jest dla mnie dobry? Waga 80kg, 183cm wzrostu, 46r. buta - jeżeli wzrost i but maja jakieś znaczenie (nie znam się).


Może ciut duża jak na mój gust, ale w sumie na nasze letnie (słabe) wiatry (nie licząc ostatniego weekendu :) ) spokojnie się nada.

pozdro



Jak pływanie w PL to rozmiar bardzo dobry, możesz też spróbować inne kombinacje: 140x46 (przy nieco słabszych wiatrach), 138x43 (ogarnia spory zakres)

AlMastar
Posty: 443
Rejestracja: 19 wrz 2015, 22:07
Deska: SHINN !!
Latawiec: PIVOT 8 / 10 / 12
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 16 razy
 
Post03 lip 2018, 13:55

według mnie kwestia ile chcesz mieć docelowo desek - jak jedną to 142x42 wydaje się być rozsądnym kompromisem, jak dwie to według mnie jedna większa około 150cm, a druga mniejsza około 135cm

koziolo
Posty: 22
Rejestracja: 21 maja 2018, 21:15
Lokalizacja: Wałbrzych
Postawił piwka: 1 raz
 
Post04 lip 2018, 19:23

Jestem na etapie nauki ostrzenia waga ok 85.

Jaka deskę wybrać cabrinha spectrum czy SU2 prorider 3D? Spectrum jest tylko 144 a SU2 140 i 144.
Nie mam w planie kupować za jakiś czas nowej, dobrze jak bym parę sezonów później na niej popływał.

Awatar użytkownika
kuicets
Posty: 1320
Rejestracja: 26 wrz 2016, 17:49
Deska: Laluz
Latawiec: Rebel 9
Lokalizacja: BIESZCZADY
Postawił piwka: 42 razy
Dostał piwko: 108 razy
 
Post04 lip 2018, 19:40

koziolo pisze:Jestem na etapie nauki ostrzenia waga ok 85.

Jaka deskę wybrać cabrinha spectrum czy SU2 prorider 3D? Spectrum jest tylko 144 a SU2 140 i 144.
Nie mam w planie kupować za jakiś czas nowej, dobrze jak bym parę sezonów później na niej popływał.


Rozgladnij się za uzywkami i jak Ci nie podpasuje to wyjdziesz na 0. Musisz poprobowac, moja obecna deska która mi odpowiada to trzecia z kolei....

Możesz zawsze wziąć na testy i będziesz wiedział. Wiele sklepów oferuje testowanie sprzętu.

Awatar użytkownika
Turbo_Sen
Posty: 555
Rejestracja: 06 wrz 2017, 18:11
Deska: Jest
Latawiec: Też są
Lokalizacja: Gdansk
Postawił piwka: 15 razy
Dostał piwko: 15 razy
 
Post04 lip 2018, 19:42

koziolo pisze:Jestem na etapie nauki ostrzenia waga ok 85.

Jaka deskę wybrać cabrinha spectrum czy SU2 prorider 3D? Spectrum jest tylko 144 a SU2 140 i 144.
Nie mam w planie kupować za jakiś czas nowej, dobrze jak bym parę sezonów później na niej popływał.


To na ile Ci deska "wystarczy" zależy jak dużo będziesz pływać, jak szybko robił postępy i co będziesz chciał na tej desce pływać, prawo-lewo tzn "koszenie trawnika" czy skakać i trzaskać triki jeśli tylko prawo-lewo to każda deska będzie okay ale pamiętaj, że te deski są budżetowe szału nie oczekuj, ostrzyć nie będą jakoś szczególnie dobrze a radzić sobie z chopem tym bardziej.
Jest tam jakaś logika w braniu budżetowej deski na początek bo możesz ją zgubić łatwo, zniszczyć itp. Jeśli planujesz deskę na dłużej i coś porządnego poszukaj nawet używanej deski Nobile czy Shinn, na lepszej desce będzie na pewno łatwiej robić postępy.

hati
Posty: 18
Rejestracja: 21 cze 2018, 12:28
Lokalizacja: BWA
Postawił piwka: 1 raz
Dostał piwko: 1 raz
 
Post04 lip 2018, 19:57

Hejka.
To ja ponawiam pytanie - moze ktos ma doswiadczenie z większą wagą - 110 kg. Jak tutaj deska moglaby pelnic rolę podstawowej?

Awatar użytkownika
zaaaak
Posty: 1403
Rejestracja: 24 lip 2011, 17:51
Deska: SU2
Latawiec: FX
Postawił piwka: 60 razy
Dostał piwko: 90 razy
 
Post04 lip 2018, 20:02

Jeśli chcesz mieć jedną deskę to celuj w coś o rozmiarach 142/44, jeśli dwie to 140/42 + 160lubdłużej/45lubszerzej

hati
Posty: 18
Rejestracja: 21 cze 2018, 12:28
Lokalizacja: BWA
Postawił piwka: 1 raz
Dostał piwko: 1 raz
 
Post04 lip 2018, 20:11

Ok, 142-144 to jeszcze mi sie do auta jakos zmiesci, wlasnie dlatego dopytuję. A krótsza ale szersza, np 132 / 47 - ma to jakis sens?

Awatar użytkownika
zaaaak
Posty: 1403
Rejestracja: 24 lip 2011, 17:51
Deska: SU2
Latawiec: FX
Postawił piwka: 60 razy
Dostał piwko: 90 razy
 
Post04 lip 2018, 20:21

hati pisze: A krótsza ale szersza, np 132 / 47 - ma to jakis sens?

Ma, ale nie w takich wymiarach jak podałeś. Uczyłem się na bigfoocie 135/45 i w okolicach 90kg było całkiem spoko, ale jesteś 20kg cięższy więc ciężko powiedzieć. Spleen robił kiedyś coś rozmiarowo mniej więcej 138/47(czy jakoś tak), to był baaaardzo szeroki klocek(funtech), pamiętam że miałem problemy żeby wbić krawędź przy szkwale, ale to pewnie kwestia opływania. Kup sobie używanego dużego bigfoota i na początek będzie git,

Awatar użytkownika
kuicets
Posty: 1320
Rejestracja: 26 wrz 2016, 17:49
Deska: Laluz
Latawiec: Rebel 9
Lokalizacja: BIESZCZADY
Postawił piwka: 42 razy
Dostał piwko: 108 razy
 
Post04 lip 2018, 20:41

Turbo_Sen pisze:
koziolo pisze:Jestem na etapie nauki ostrzenia waga ok 85.

Jaka deskę wybrać cabrinha spectrum czy SU2 prorider 3D? Spectrum jest tylko 144 a SU2 140 i 144.
Nie mam w planie kupować za jakiś czas nowej, dobrze jak bym parę sezonów później na niej popływał.


To na ile Ci deska "wystarczy" zależy jak dużo będziesz pływać, jak szybko robił postępy i co będziesz chciał na tej desce pływać, prawo-lewo tzn "koszenie trawnika" czy skakać i trzaskać triki jeśli tylko prawo-lewo to każda deska będzie okay ale pamiętaj, że te deski są budżetowe szału nie oczekuj, ostrzyć nie będą jakoś szczególnie dobrze a radzić sobie z chopem tym bardziej.
Jest tam jakaś logika w braniu budżetowej deski na początek bo możesz ją zgubić łatwo, zniszczyć itp. Jeśli planujesz deskę na dłużej i coś porządnego poszukaj nawet używanej deski Nobile czy Shinn, na lepszej desce będzie na pewno łatwiej robić postępy.


A co to, żeby deska była dobra to musi być droga? A co powiesz na to, ze za swoja dalem kilka stow z kompletem okuc w igla stanie? I co to w ogole znaczy dobra deska? Albo komuś pasi albo nie. To chyba dobrze że istnieje firma która nie rząda kilku klocków za blat?

Po drugie, z całym szacunkiem do tych firm, ale zakup Nobile czy Shinn to żadna gwarancja że mu jedna czy druga bedzje leżeć. Jest jeszcze kilka szanujacych się na rynku marek...

A postępy w 99% biorą się z ilości spędzonego czasu na wodzie i niezliczonych prób. Na pewno nie z deski czy z innego elementu wyposażenia. Nie montuj nikomu że to sprzęt pływa, bo jeszcze faktycznie ktoś uwierzy i będzie przekonany że coś mu nie idzie bo sprzęt go ogranicza. Wszystko jest w głowie.

Poprobuj desek freeride różnych producentow i na pewno któraś Ci podpasuje. Unikaj twardych z dużym rockerem i będzie git.

koziolo
Posty: 22
Rejestracja: 21 maja 2018, 21:15
Lokalizacja: Wałbrzych
Postawił piwka: 1 raz
 
Post04 lip 2018, 20:57

kuicets pisze:
koziolo pisze:Jestem na etapie nauki ostrzenia waga ok 85.

Jaka deskę wybrać cabrinha spectrum czy SU2 prorider 3D? Spectrum jest tylko 144 a SU2 140 i 144.
Nie mam w planie kupować za jakiś czas nowej, dobrze jak bym parę sezonów później na niej popływał.


Rozgladnij się za uzywkami i jak Ci nie podpasuje to wyjdziesz na 0. Musisz poprobowac, moja obecna deska która mi odpowiada to trzecia z kolei....

Możesz zawsze wziąć na testy i będziesz wiedział. Wiele sklepów oferuje testowanie sprzętu.


Ciężko znaleźć używki powyżej 140. Znalazłem używaną Airush Switch 142 tańsza o 300 od tej cabrinhy i su2. To jest lepsza deska?


Niestety w moim regionie nie ma sklepów ze sprzętem nie mam jak protestować. Moje skillsy i tak nie dają mi możliwości odczucia różnic w deskach.

Nowe Nobile 50/50 i T5 140 niecałe 700 więcej i NBL146 niecałe 300 więcej. Czy warto dopłacić , dlaczego i ewentualnie do której?

28.07 wyjeżdżam a przedtem jeszcze bym chciał się pouczyć dlatego nie za bardzo mam czas na czekanie a pewnie każdy będzie sprzedawał deski po sezonie.

koziolo
Posty: 22
Rejestracja: 21 maja 2018, 21:15
Lokalizacja: Wałbrzych
Postawił piwka: 1 raz
 
Post04 lip 2018, 21:02

kuicets pisze:
Turbo_Sen pisze:
koziolo pisze:Jestem na etapie nauki ostrzenia waga ok 85.

Jaka deskę wybrać cabrinha spectrum czy SU2 prorider 3D? Spectrum jest tylko 144 a SU2 140 i 144.
Nie mam w planie kupować za jakiś czas nowej, dobrze jak bym parę sezonów później na niej popływał.


To na ile Ci deska "wystarczy" zależy jak dużo będziesz pływać, jak szybko robił postępy i co będziesz chciał na tej desce pływać, prawo-lewo tzn "koszenie trawnika" czy skakać i trzaskać triki jeśli tylko prawo-lewo to każda deska będzie okay ale pamiętaj, że te deski są budżetowe szału nie oczekuj, ostrzyć nie będą jakoś szczególnie dobrze a radzić sobie z chopem tym bardziej.
Jest tam jakaś logika w braniu budżetowej deski na początek bo możesz ją zgubić łatwo, zniszczyć itp. Jeśli planujesz deskę na dłużej i coś porządnego poszukaj nawet używanej deski Nobile czy Shinn, na lepszej desce będzie na pewno łatwiej robić postępy.


A co to, żeby deska była dobra to musi być droga? A co powiesz na to, ze za swoja dalem kilka stow z kompletem okuc w igla stanie? I co to w ogole znaczy dobra deska? Albo komuś pasi albo nie. To chyba dobrze że istnieje firma która nie rząda kilku klocków za blat?

Po drugie, z całym szacunkiem do tych firm, ale zakup Nobile czy Shinn to żadna gwarancja że mu jedna czy druga bedzje leżeć. Jest jeszcze kilka szanujacych się na rynku marek...

A postępy w 99% biorą się z ilości spędzonego czasu na wodzie i niezliczonych prób. Na pewno nie z deski czy z innego elementu wyposażenia. Nie montuj nikomu że to sprzęt pływa, bo jeszcze faktycznie ktoś uwierzy i będzie przekonany że coś mu nie idzie bo sprzęt go ogranicza. Wszystko jest w głowie.

Poprobuj desek freeride różnych producentow i na pewno któraś Ci podpasuje. Unikaj twardych z dużym rockerem i będzie git.



tu nie ma w co wierzyć przecież to tylko wina sprzętu ;)

Awatar użytkownika
kuicets
Posty: 1320
Rejestracja: 26 wrz 2016, 17:49
Deska: Laluz
Latawiec: Rebel 9
Lokalizacja: BIESZCZADY
Postawił piwka: 42 razy
Dostał piwko: 108 razy
 
Post04 lip 2018, 21:11

Nie wiem która lepsza gorsza ale 50/50 to na pewno sobie odpuść. Twarda deska raczej dla zaawansowanych pacjentów.

Awatar użytkownika
Turbo_Sen
Posty: 555
Rejestracja: 06 wrz 2017, 18:11
Deska: Jest
Latawiec: Też są
Lokalizacja: Gdansk
Postawił piwka: 15 razy
Dostał piwko: 15 razy
 
Post04 lip 2018, 21:15

kuicets pisze:


A co to, żeby deska była dobra to musi być droga? A co powiesz na to, ze za swoja dalem kilka stow z kompletem okuc w igla stanie? I co to w ogole znaczy dobra deska? Albo komuś pasi albo nie. To chyba dobrze że istnieje firma która nie rząda kilku klocków za blat?

Po drugie, z całym szacunkiem do tych firm, ale zakup Nobile czy Shinn to żadna gwarancja że mu jedna czy druga bedzje leżeć. Jest jeszcze kilka szanujacych się na rynku marek...

A postępy w 99% biorą się z ilości spędzonego czasu na wodzie i niezliczonych prób. Na pewno nie z deski czy z innego elementu wyposażenia. Nie montuj nikomu że to sprzęt pływa, bo jeszcze faktycznie ktoś uwierzy i będzie przekonany że coś mu nie idzie bo sprzęt go ogranicza. Wszystko jest w głowie.

Poprobuj desek freeride różnych producentow i na pewno któraś Ci podpasuje. Unikaj twardych z dużym rockerem i będzie git.



Hej nie miałem na myśli że trzeba duzo pieniędzy wydać by mieć dobra deske, wystarczy kupić dobra używana.
Firmy ‚renomowane’ takie jak shinn, nobile, north i inne maja team riderów którzy objeżdżają ich sprzęt wzdluż i szerz co trafia pózniej do R&D i powstają udane produkty.

Miałem deske cabrihna spectrum przez 4 miesiące. A na tych deskach SU2 różnych modelach uczyłem sie plywac wiec mam porównanie do obecnej Nobile, dla mnie to niebo a ziemia. Jak kupowałem pierwszy blat to myślałem że deska nie ma żadnego znaczenia pózniej okazało sie że czasem ma większe czasem niż latawiec bo zapewnia kontakt między nami a woda, pracuje ugina sie amortyzuje skoki itp.

W sklepach chętnie polecają te tanie blaty bo wiedza że jak ktoś juz nauczy sie plywac to za rok wróci kupić lepsza deske. Dla nich super interes jak ktoś kupi dwie deski zamiast jednej.

Te różnice są widziane jak pływa sie przy silnym wietrze, duży chop i skacze. Do zwykłego pływania prawo lewo każda deska jest okay.

To jest moje osobiste zdanie proszę nie traktować tego jak kolejnego przykazania


Wróć do „Pierwsze Kroki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości