PORADNIK dla tych przed i po nauce - NOWE pytania 15.04.2009

Forum dla początkujących
Awatar użytkownika
jedi1
Posty: 2272
Rejestracja: 28 maja 2006, 17:37
Lokalizacja: Gdynia
Postawił piwka: 132 razy
Dostał piwko: 83 razy
Kontaktowanie:
 
Post05 gru 2014, 11:38

twigg pisze:Hej.

Mam Warriora 2013 XL.
Obecnie mam w pasie też około 85-87cm i ten trapez jest na mnie za duży.
Paski ściągnięte na maksa i nadal jest trochę niepotrzebnego luzu.

Ja bardziej bym się skłaniał ku rozmiarowi M.
Zresztą po sklepach widzę, że to M ma zakres 81-86cm, a L 86-91


Przesunęli rozmiarówkę w tym roku.

heja banana
Posty: 277
Rejestracja: 03 lis 2009, 17:28
Deska: Nobile T5
Latawiec: Best Kahoona
Lokalizacja: Poznań
Postawił piwka: 8 razy
Dostał piwko: 4 razy
 
Post30 mar 2015, 12:48

Jak dobrać bar do latawca? czy znaczenie ma tylko ilość i długość linek?

Awatar użytkownika
bartolomeo_n
Posty: 521
Rejestracja: 06 gru 2010, 12:09
Deska: (Super+)Shinn(+ster)
Latawiec: RRD, Best TS, Bandit
Lokalizacja: Poznań
Postawił piwka: 14 razy
Dostał piwko: 35 razy
 
Post30 mar 2015, 13:48

heja banana pisze:Jak dobrać bar do latawca? czy znaczenie ma tylko ilość i długość linek?


Bardzo ważna jest też zgodność koloru baru i latawca! :mrgreen:

A tak poważnie, to jest tak:

1) latawce 5 linkowe
a) 5-linka jest napięta (tzn. jest elementem uzdy latawca, przenosi obciązenia, utrzymuje kształt latawca)
b) 5-linka jest minimalnie luźna i służy tylko jako safety i pomoc przy restarcie

2) latawce 4 linkowe
a) z wysokim Y
b) z niskim Y (czyli raczej V)
oraz (w sumie niezależnie czy to jest Y/V):
c) liszowane na 1 linkę nośną
d) liszowane na 2 linki nośne

do tego - w zależności od modelu/producenta możesz mieć nierówne długości linek (np. nośne krótsze niż sterówki, różne długości 5-tej linki).

Generalnie - jak latawiec jest 4 linkowy i ma mieć wszystkie równe, to bary możesz wymieniać dowolnie, aczkolwiek jeżeli latawiec był projektowany jako taki 'dla Y' to może minimalnie gorzej latać przy barze z V (zakładając, że jesteś w stanie to zauważyć - niektórzy na pewno tak). W pewnym stopniu też można mieszać safety na 1-linkę i 2 linki - ale znowu, może nie działać to idealnie (to wynika z konstrukcji uzdy latawca), różne są też odległości na jakie odjeżdża bar po zliszowaniu - a to może mieć bardzo duże znaczenie dla skuteczności. A, jeszcze dla niektórych ma znaczenie długość samego baru (drążka) :)

No, to teraz już prosto...

Fordon
Posty: 484
Rejestracja: 17 mar 2012, 13:27
Deska: Best Armada, Naish Haze XL
Latawiec: Ozone Catalyst
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 42 razy
 
Post30 mar 2015, 18:04

heja banana pisze:Jak dobrać bar do latawca? czy znaczenie ma tylko ilość i długość linek?


Ladnie kolega powyzej wyjasnil :thumbsup:

Uwazam, ze najlepsza opcja jest dobor baru danego producenta dedykowany dla danego modelu latawca. Czyli np. latawiec Cabrinha z barem Cabrinha, latawiec RRD z barem RRD. Zawodowcy moga kombinowac, poczatkujacy i zwykli wyjadacze chleba - raczej lepiej pozostac przy oryginalnym barze. Mozna latac latawiec Cabrinha z barem RRD, ale nie zawsze do konca wiadomo jak z systemem bezpieczenstwa (czy zadziala jak nalezy i czy tak dobrze jak w przypadku oryginalnego baru) czy bedzie latal tak samo dobrze jak w przypadku uzycia oryginalnego baru, itd. itp. Poza tym producent zaleca dana dlugosc linek do konkretnego modelu latawca (np. moj stary Naish - 20m linki, moj Ozone 25m), a jedne bary maja dluzsze linki, inne krotsze. Generalnie dalo sie latac tymi latawcami zamieniajac bary, nie bylo zle, ale latalo sie do konca tak dobrze jak na oryginalnych (Ozone z Ozone, Naish z Naish). Lepiej odzalowac ta stowe czy dwie wiecej i kupic oryginalny bar niz kombinowac i zastanawiac sie czy wszystko jest jak nalezy, czy latawka lata jak powinna i inne tego typu rozkminy.

Ziomek.
Posty: 13223
Rejestracja: 04 maja 2004, 19:01
Deska: C L A S H / BEST Armada
Latawiec: BEST TS / Airrush Razor
Lokalizacja: EKOLAGUNAChałupy
Postawił piwka: 261 razy
Dostał piwko: 300 razy
Kontaktowanie:
 
Post30 mar 2015, 22:21

serio - konkret opisałeś :hand: :thumb:

bartolomeo_n pisze:[ aczkolwiek jeżeli latawiec był projektowany jako taki 'dla Y' to może minimalnie gorzej latać przy barze z V (zakładając, że jesteś w stanie to zauważyć - niektórzy na pewno tak). ..


ale to - to myślę raczej każdy powinien poczuć tę różnicę :hand:

peace

heja banana
Posty: 277
Rejestracja: 03 lis 2009, 17:28
Deska: Nobile T5
Latawiec: Best Kahoona
Lokalizacja: Poznań
Postawił piwka: 8 razy
Dostał piwko: 4 razy
 
Post30 mar 2015, 22:43

tylko czy w obrębie jednej marki bary pasują do latawców?:) np. czy bar besta z 2015 roku pasuje do latawca np. z 2012.

Ziomek.
Posty: 13223
Rejestracja: 04 maja 2004, 19:01
Deska: C L A S H / BEST Armada
Latawiec: BEST TS / Airrush Razor
Lokalizacja: EKOLAGUNAChałupy
Postawił piwka: 261 razy
Dostał piwko: 300 razy
Kontaktowanie:
 
Post30 mar 2015, 23:25

heja banana pisze:tylko czy w obrębie jednej marki bary pasują do latawców?:) np. czy bar besta z 2015 roku pasuje do latawca np. z 2012.


akurat BEST robi tak , że i 2006 podpasuje do 2016 :idea:
taka niegłupia filozofia :thumb:

peace

Awatar użytkownika
bartolomeo_n
Posty: 521
Rejestracja: 06 gru 2010, 12:09
Deska: (Super+)Shinn(+ster)
Latawiec: RRD, Best TS, Bandit
Lokalizacja: Poznań
Postawił piwka: 14 razy
Dostał piwko: 35 razy
 
Post30 mar 2015, 23:37

Ziomek. pisze:
heja banana pisze:tylko czy w obrębie jednej marki bary pasują do latawców?:) np. czy bar besta z 2015 roku pasuje do latawca np. z 2012.


akurat BEST robi tak , że i 2006 podpasuje do 2016 :idea:
taka niegłupia filozofia :thumb:

peace



Chwali się :) ale ogólnie - to niestety nie jest reguła. W przypadku np. RRD - w przeciągu paru lat zmiany były istotne: V -> Y, leashowanie na 1 linke, potem 2, teraz ponoć znowu na 1... Więc niestety, ogólnie - czasem w obrębie i jednej marki nie pasują. Mogą być też różne bary, dedykowane np. do modeli latawców rejsowych... Maadnessss :)

Oczywiście, nie ma co demonizować - mnóstwo ludzi śmiga z barami (raczej 4-linkowymi, wszystkie równe) innej firmy niż ich latawki i dają radę :thumb: i nad niuansami się nie zastanawiają za bardzo...

Aaaa - zapomniałem jeszcze o jednym problemie (jakby było mało...) - końcówki linek! - bywają różne kombinacje pętelek i supełków :?
Nie jest to wielki problem - można to przerobić, albo dodać takie "pigtailsy-przejściówki" - ale zawsze to coś o czym trzeba pomyśleć i nie zorientować się dopiero na spocie, że coś tu chyba nie gra :)

Fordon
Posty: 484
Rejestracja: 17 mar 2012, 13:27
Deska: Best Armada, Naish Haze XL
Latawiec: Ozone Catalyst
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 42 razy
 
Post31 mar 2015, 00:16

heja banana pisze:tylko czy w obrębie jednej marki bary pasują do latawców?:) np. czy bar besta z 2015 roku pasuje do latawca np. z 2012.

Nawet w przypadku jednej marki jest kilka barow do wyboru! Zazwyczaj (teraz pisze ogolnikowo) jest jeden "uniwersalny" pasujacy do wiekszosci, a pozostale to specjalnie dedykowane do konkretnego modelu (np. do Race czy Freestyle), ktore teoretycznie beda sie lepiej nadawaly niz uniwersalny. I z tego co zauwazylem co kilka lat jest albo nowy bar, albo upgrade - nowe rozwiazania, itp. Na upartego mozna uzyc starszy bar do nowszego latawca, ale nowszy bar bedzie chyba lepszy. Chociaz nowszy bar do starszego latawca bedzie chyba tak samo dobry jak nie lepszy jak starszy. Zalezy, zalezy, zalezy... Jezeli pytasz konkretnie o Best`a 2012 z barem 2015 to odp. masz powyzej. Jak inna kombinacja (inna marka/model/rocznik itp.) to napisz, pomozemy.

namor
Posty: 813
Rejestracja: 08 paź 2013, 12:51
Deska: Shinn Patrol & Shinnster
Latawiec: Duotone Neo
Lokalizacja: Sobieszewo
Postawił piwka: 18 razy
Dostał piwko: 14 razy
Kontaktowanie:
 
Post12 cze 2015, 11:51

Co to jest "czop"?

Awatar użytkownika
muminka
Posty: 4
Rejestracja: 17 wrz 2015, 13:07
 
Post17 wrz 2015, 13:16

Mam pytanie laika, ale myślę, że będziecie dla mnie wyrozumiali ;)
Mój 14 letni syn zafascynował się ostatnio kitesurfingiem. Wierci mi dziurę w brzuchu, żebym go zapisała do szkółki i pozwoliła się uczyć.
Tu moje pytanie - czy w tym wieku już można zacząć naukę, czy sam sport, dobrze wykonywany jest bezpieczny?
Z góry dziękuję za wszystkie porady dla początkujących ;)

yanosik
Posty: 3075
Rejestracja: 22 gru 2006, 22:16
Deska: DaMystery
Latawiec: Twister
Lokalizacja: HelZatokaŻnin
Postawił piwka: 10 razy
Dostał piwko: 13 razy
Kontaktowanie:
 
Post17 wrz 2015, 13:33

Myślę, że odpowiedzią będzie filmik poniżej. Ja nauczyłem swojego 10-letniego synka kitesurfingu, co pozwoliło mi też na nabranie doświadczenia w podejściu do procesu dydaktycznego w odniesieniu do dzieciaków. Samo nauczenie nie powinno stanowić problemu. Ważniejsze jest jednak uświadomienie tak młodemu człowiekowi wszystkich potencjalnych zagrożeń wynikających z uprawiania kitesurfingu, by dzieciak już na początku dążył do tego by być świadomym, samodzielnym i odpowiedzialnym kitesurferem (co nie zawsze idzie w parze z młodym wiekiem niestety :naughty: )
A więc śmiało :thumb:

phpBB [video]


Pozdrawiam

Yano

Awatar użytkownika
muminka
Posty: 4
Rejestracja: 17 wrz 2015, 13:07
 
Post19 wrz 2015, 22:13

Yanosik - dziękuję za filmik, chyba tego potrzebowałam do przekonania się do tego sportu ;)
Przyznam, że początkowo bałam się, ze taki młody człowiek w połączeniu z wodą nie może oznaczać nic dobrego, ale widzę, jak bardzo się pomyliłam.
Wiem, że obcowanie z wodą, no i naturą oczywiście, jest bardzo dobrym bodźcem do stymulowania rozwoju i kształtowania charakteru dziecka. O wiele lepsze to, niż wielogodzinne spędzanie czasu przed komputerem, więc zapiszemy, spróbujemy, może i mama zarazi się pasją do kite-ów ;)
Serdecznie pozdrawiam!

gareon
Posty: 513
Rejestracja: 11 lis 2014, 14:04
Deska: SU-2 Prorider 136/41
Latawiec: FX9 / Radar10 / Switchblade12
Lokalizacja: Gdynia
Postawił piwka: 14 razy
Dostał piwko: 20 razy
Kontaktowanie:
 
Post19 wrz 2015, 22:38

Tyle, ze tam doświadczony ojciec czuwał nad synem indywidualnie :) Posyłanie 14 latka samego do szkółki hmmm...

Awatar użytkownika
reginazuk
Posty: 2
Rejestracja: 20 wrz 2015, 14:01
 
Post20 wrz 2015, 14:06

Witam, Państwa nie wiem czy piszę w odpowiednim dziale ale kompletnie się na tym nie znam. Mój dziesięcioletni syn naoglądał się w telewizji Państwa nie wiem sportu czy hobby i teraz mnie męczy że chciałby na kolejnych wakacjach pojechać na jakiś obóz gdzie będzie się mógł nauczyć tego sportu. Proszę o kilka informacji czy coś takiego w ogóle jest jakiś taki obóz.? Czy to jest w ogóle bezpieczne dla tak młodego nie zdyscyplinowanie chłopaka? Obawiam się czy nie zrobiłby sobie jakiejś krzywdy albo coś jeszcze gorszego.


Wróć do „Pierwsze Kroki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 17 gości

cron