IKO a POIK

Forum dla początkujących
Awatar użytkownika
totti8
Posty: 6
Rejestracja: 29 maja 2016, 17:57
Postawił piwka: 1 raz
 
Post29 maja 2016, 18:11

Cześć wszystkim,

Szukam dla siebie i narzeczonej szkoły KITE, aby latem zacząć zupełnie od zera i w jeden wyjazd podłapać podstawy oraz zacząć chociaż trochę pływać samodzielnie. Dlatego też wybraliśmy pare szkół na Helu i zastanawiamy się nad wykupieniem pełnego kursu IKO 1+2+3.

Nie mam za bardzo wiedzy na temat szkół i kursów i nie szukam tutaj nazwy i adresu, ale tak naprawdę chciałbym się kogoś poradzić, czy dla osób, które wcześniej nie miały styczności z tym sportem bardziej przydatne będzie zapisanie się na pełny kurs (IKO 1,2,3) kite'a (12-15h) , zamiast 1+2 (+- 8h). Przejrzałem sporo wątków na tym forum i z tego, co pisze sporo osób widać, że kurs 1+2+3 wydaje się być lekkim naciągnięciem kogoś, kto nie ma o tym pojęcia, stąd moje pytanie.

Znalazłem pare szkół, które mnie interesują i zapewne jej wybór będzie kwestią najlepszej oferty, lecz na stronach na zmianę widzę kurs zakończony licencją IKO bądź licencją POIK. Czy jest ktoś w stanie mi wytłumaczyć różnicę pomiędzy tymi dwiema licencjami oraz doradzić, czy lepiej kierować się jak najdłuższym kursem i robić pełny kurs 1+2+3, czy lepiej skupić się na początek na samym 1+2?

Z góry dziękuję za odpowiedź

namor
Posty: 813
Rejestracja: 08 paź 2013, 12:51
Deska: Shinn Patrol & Shinnster
Latawiec: Duotone Neo
Lokalizacja: Sobieszewo
Postawił piwka: 18 razy
Dostał piwko: 14 razy
Kontaktowanie:
 
Post29 maja 2016, 18:19

1+2

Temat kilkakrotnie byl poruszany na forum i nie pamietam zeby ktokolwiek bezwarunkowo polecal 1+2+3.
Przypuszczam, ze oferta 1+2+3 jest dla osob ktore maja naprawde dluuuugi urlop :)

Awatar użytkownika
Grzegorz KiteLife
Posty: 695
Rejestracja: 02 mar 2013, 22:10
Lokalizacja: JastarniaToruńUK
Postawił piwka: 41 razy
Dostał piwko: 32 razy
Kontaktowanie:
 
Post29 maja 2016, 22:00

Kup pakiet godzin a jak daleko zajdziesz będzie zależało głównie od ciebie.

Awatar użytkownika
totti8
Posty: 6
Rejestracja: 29 maja 2016, 17:57
Postawił piwka: 1 raz
 
Post30 maja 2016, 07:20

Ok dzięki. A jest roznica, czy skorzystam z kursu, ktory konczy sie licencja IKO, czy licencja POIK?

Rozumiem, ze pierwsza jest międzynarodowa, a druga Polska, lecz nie wiem czym roznia sie one w praktyce.

gareon
Posty: 513
Rejestracja: 11 lis 2014, 14:04
Deska: SU-2 Prorider 136/41
Latawiec: FX9 / Radar10 / Switchblade12
Lokalizacja: Gdynia
Postawił piwka: 14 razy
Dostał piwko: 20 razy
Kontaktowanie:
 
Post30 maja 2016, 09:44

totti8 pisze:Ok dzięki. A jest roznica, czy skorzystam z kursu, ktory konczy sie licencja IKO, czy licencja POIK?

Rozumiem, ze pierwsza jest międzynarodowa, a druga Polska, lecz nie wiem czym roznia sie one w praktyce.

Majac karte IKO mozesz wypożyczyć sprzet poza krajem. Na forum byly jednak informacje, ze i bez karty jak pokażesz, ze potrafisz to ci wypożyczą. Ja mam iko 3 i z mojego punktu widzenia nic mi ona nie daje, powiem wiecej... mam znajomego który ma iko 3 a nie potrafi zawracac :)
Ostatnio zmieniony 30 maja 2016, 18:51 przez gareon, łącznie zmieniany 1 raz.

namor
Posty: 813
Rejestracja: 08 paź 2013, 12:51
Deska: Shinn Patrol & Shinnster
Latawiec: Duotone Neo
Lokalizacja: Sobieszewo
Postawił piwka: 18 razy
Dostał piwko: 14 razy
Kontaktowanie:
 
Post30 maja 2016, 12:12

Znam troche podobny przypadek co "gareon" i rowniez nie przypuszczam, zeby moja legitymacja IKO2 byla mi niezbedna, ale skoro mozna skonczyc kurs z zaswiadczeniem to czemu tego nie wykorzystac?

Awatar użytkownika
DeadMan
Posty: 67
Rejestracja: 08 lip 2015, 18:09
Dostał piwko: 1 raz
 
Post30 maja 2016, 17:23

Wracając do szkoleń, najlepiej żebyś znalazł taką szkołę w której rozliczasz się tylko za wypływane godziny z instruktorem.
Kupowanie :"z góry" godzin jest jak najbardziej ok w przypadku kiedy jedziesz na długi urlop i masz w miarę pewną prognozę.

Co do licencji dla samego siebie - popieram poprzedników, nie jest ona niezbędna do wypożyczenia latawca.
Ważne jest również to, aby Twój instruktor był "licencjonowany" - co możesz sprawdzić na stronie danej organizacji.

przemass
Posty: 3798
Rejestracja: 06 maja 2006, 22:01
Deska: Encore Nirvana
Latawiec: Airush Razor
Lokalizacja: ChalupyCumbuco
Postawił piwka: 26 razy
Dostał piwko: 25 razy
Kontaktowanie:
 
Post17 kwie 2017, 12:11

POIK od tego roku wchodzi w struktury PZKite, zatem koniec z 2 organizacjami instruktorskimi w Polsce ;) Na pewno przyczyni się to do normalizacji stosunków i wzrostu znaczenia polskich kwalifikacji na świecie.

Karta IKO jest wizytówką prywatnej organizacji która dokumentuje Twój progres w szkole i może ( ale wcale nie musi ) być podładką do późniejszego wypożyczenia sprzętu. Karta Kiteboardera wystawiana przez PZKite jest również wyznacznikiem Twoich umiejętności, ale zawiera w sobie również ubezpieczenie OC i NNW czyli jest zdecydowanie atrakcyjniejsza przy wynajmie sprzętu - który zwykle ubezpieczony nie jest. :idea:

Co do szkolenia zapraszam do FlowCamp w Kuźnicy - rozliczasz się tylko za wypływane godziny, w przypadku braku wiatru otrzymujesz zwrot za niewykorzystane h. Licencjonowani instrukotrzy IKO/PZKite i mnóóóstwo wolnego miejsca na wodzie - co ma znaczenie zwłaszcza w środku sezonu ;) Wystawiamy Karty Kiteboardera i licencje IKO.

aloha


Wróć do „Pierwsze Kroki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości