Dobór latawca / rok produkcji / śródlądzie

Forum dla początkujących
Trupek
Posty: 10
Rejestracja: 23 sie 2019, 12:42
 
Post16 paź 2019, 11:25

Cześć,

Jestem po szkoleniu IKO i zastanawiam się nad zakupem pierwszego latawca. Nie mam sprecyzowanego budżetu jaki chciałbym wydać, aczkolwiek czym taniej tym lepiej (oczywiście w granicy rozsądku oraz jakości względem ceny). Latawiec będzie głównie użytkowany na południu Polski na jeziorach (sporadyczne wypady nad naszą zatokę), stąd rozglądam się za latawkami które są bardziej stabilne i przewidywalne w kwestii mocnych szkwałów. Mam niemałe wątpliwości które chciałbym rozwiać, stąd zakładam ten temat w nadziei, że uzyskam jakieś konstruktywne porady.

Moja waga waha się w okolicy 75 kg. Na chwilę obecną chciałbym zakupić jedną szmatę (w niedalekiej przyszłości może się skuszę na kolejne) , gdyż kitesurfing będzie traktowany jako dodatkowy sport który mam zamiar uprawiać.

Proszę uprzejme, aby odnieść się do poniższych podpunktów, gdyż chciałbym potwierdzić informacje które gdzieś w mojej głowie się kotłują, jak i każda dodatkowa porada / uwaga będzie na wagę złota.

1) Podstawowym latawcem z tego co wyczytałem byłby rozmiar w okolicy 12 m w zależności od konstrukcji latawca, który procentowo dałby mi możliwość na uczestniczenie w największej ilość sesji spędzonych na wodzie, chyba że śródlądzie rządzi się swoimi prawami i mylę się względem rozmiaru? (proszę o wyprowadzenie z błędu jeżeli się mylę).

2) Latawiec który wstępnie biorę pod uwagę to Cabrinha Switchblade 12, ze względu na 5 tubową konstrukcje, która jak w moim mniemaniu będzie miała przewagę nad konstrukcjami 3 tubowymi (w szkwalistych warunkach).

3) Znalazłem powyższy latawiec w UK, nowy z 2017 roku, z tego co widzę/wyczytałem to oprócz drobnych zmian, konstrukcja nie uległa zmianie od tamtego czasu, bardziej budzi moją wątpliwość kwestia dotycząca wytrzymałości materiału. Ciekawi mnie to w jaki sposób na wytrzymałość materiału z którego wykonywane są latawce wpływa upływ czasu (czy te 2-3 lata mają jakieś kolosalne znaczenie czy też nie, a różnica w postaci 2000 zł to już całkiem sporo - a nie muszę mieć, najnowszego produktu jeżeli ciut starszy będzie się spisywał równie dobrze).

4) Na forum natrafiłem na latawce producenta "switchkites", czytając o sposobie dystrybucji i pomijaniu pośredników, daję wiarę, że mogą zaproponować konkurencyjne ceny względem jakości ale czy oby na pewno?. Trochę czasu już minęło od publikacji niektórych wątków na forum, więc i pewnie jakieś opinie wyrobiły się w temacie tego czy warto zaopatrzyć się w sprzęt tego producenta czy też nie. Wiem, że chybiony zakup może trochę zrazić do uprawianej dyscypliny, chociaż ja nie z takich osób. Chciałbym jednak dokonać jak najbardziej świadomego zakupu, stąd ten rozległy post.

5) Jestem żółtodziobem w temacie, więc chętnie rozpatrzę jakieś Wasze propozycje odnośnie udanych modeli ze stajni innych producentów, które w śródlądowych warunkach powinny spisywać co najmniej poprawnie.

Za udzielone odpowiedzi, dziękuję z wyprzedzeniem,

Pozdrawiam.

heja banana
Posty: 277
Rejestracja: 03 lis 2009, 17:28
Deska: Nobile T5
Latawiec: Best Kahoona
Lokalizacja: Poznań
Postawił piwka: 8 razy
Dostał piwko: 4 razy
 
Post16 paź 2019, 23:34

Nie odpowiem Tobie na wszystkie pytania ale rozmiar latawca to tak 12-14m ponieważ na śródlądziu słabo wieje. Cały czas pływam na Bestach więc nie będę obiektywny odnośnie marki;) słyszałem tylko że Cabrinha w którymś roczniku miała wpadkę z jakością materiału.

Imo. na śródlądziu bardzo ważna jest deska, o ile na zatoce i morzu nie potrzebna jest duża decha to na śródlądziu jak najbardziej. Szkwały to jeden problem, a drugi to dziury wiatrowe więc deska 142-145 albo nawet większa jest bardzo wskazana. Generalnie na śródlądziu królują ostatnio foile;)

Upływ czasu nie wpływa na wytrzymałość materiału chyba że go myszy w magazynie nadgryzą:) latawiec zużywa się pracując na wietrze dlatego nawet latawiec który przeleżał w szafie 5 lat będzie w lepszym stanie niż szkółkowy po 2 miesiącach

Trupek
Posty: 10
Rejestracja: 23 sie 2019, 12:42
 
Post17 paź 2019, 14:14

Bądź co bądź, dziękuję za skrobnięcie odpowiedzi. To nie jest też tak, że muszę kupić Cabrinhe, a inni producenci będą pominięci. Tak naprawdę, nie chciałbym na pierwszy swój latawiec kupić jakiejś niesprawdzonej konstrukcji, ponieważ nie mam porównania względem innych latawców i mój poziom umiejętności również jest mierny, przez co według mnie byłoby głupotą kupić konstrukcje która mogłaby utrudnić mi stawianie pierwszych indywidualnych kroków.

Z tego co widzę, obecnie Best ma fajne promocje. Miał ktoś może możliwość korzystania z latawca Roca V3? - Wiem, że obecnie Best i North // Eleveight i Duotone to tak naprawdę firmy posiadające znak firmowy w postaci loga, działające po rozpadzie i nie wiem czy latawce umieszczone w ich ofercie to stare sprawdzone konstrukcje występujące pod innymi nazwami czy też nowe wymysły które mogą być rewelacyjne jak i całkiem niewarte uwagi. Zależałoby mi, aby ktoś, kto miał jakąś styczność z latawcami tych producentów (w nowej odsłonie) coś skrobnął.

Pozytywną opinię słyszałem na temat Eleveight (dawnego Besta, ale czy obecny Best to marka godna uwagi, tego niestety nie wiem, a nie chciałbym się wpakować w maliny).

Patrząc jednak na ceny latawców Eleveight też mam niemałe wątpliwości, czy nie lepiej za tą cenę +/- , jednak postawić na producenta z wyrobioną renomą, np. Airush, Cabrinha, Slingshot, etc.

heja banana
Posty: 277
Rejestracja: 03 lis 2009, 17:28
Deska: Nobile T5
Latawiec: Best Kahoona
Lokalizacja: Poznań
Postawił piwka: 8 razy
Dostał piwko: 4 razy
 
Post17 paź 2019, 17:16

W Besta bym się już nie pakował. Chyba, że trafisz model w dobrym stanie sprzed rozpadu czyli chyba od 2017 w dół. Ceny Eleveight-a są chyba podobne, a chyba nawet niższe od innych topowych marek.

Generalnie unikaj latawców c-shape i używanych ze szkółek i tyle. Większość współczesnych konstrukcji będzie ok. A czy to będzie North, Duotone, Core, Eleveight, Naish, Airush, Ozone itd to już bardziej kwestia preferencji:) Nie kupuj tylko jakichś wynalazków i staroci.

Teraz jest dobry moment na zakupy i możesz ponegocjować ceny.

e: ile chcesz wydać? jeśli nie masz kasy na nowy to i tak dobrze by było żeby ktoś Ci pomógł przy zakupie bo możesz się naciąć.

Trupek
Posty: 10
Rejestracja: 23 sie 2019, 12:42
 
Post18 paź 2019, 08:56

Teoretycznie nie mam określonego limitu jaki chciałbym wydać, chociaż raczej mniej jak więcej (ze względu na to, że jeszcze daleko mi do etapu w którym ten sport będzie sprawiał mi mnóstwo frajdy). Muszę wyrobić sobie poglądowe preferencje, upodobania do tego czego będę oczekiwał w zależności od ścieżki rozwoju, a to jest związane ze spędzonymi godzinami na wodzie. Raczej będę szukał latawców z wyprzedaży posezonowej, ewentualnie używki w dobrym stanie, a żeby się nie naciąć z braku doświadczenia, to takiej która nie będzie w jakikolwiek sposób naprawiana.

heja banana
Posty: 277
Rejestracja: 03 lis 2009, 17:28
Deska: Nobile T5
Latawiec: Best Kahoona
Lokalizacja: Poznań
Postawił piwka: 8 razy
Dostał piwko: 4 razy
 
Post18 paź 2019, 09:43

Profesjonalna naprawa nie wpływa na właściwości latawca. Gorzej jeśli kupisz latawiec wytrzepany i z nieszczelnymi tubami.

A na jakim latawcu plywales na kursie?

Trupek
Posty: 10
Rejestracja: 23 sie 2019, 12:42
 
Post18 paź 2019, 13:07

Jeżeli zdecyduję się na używkę to faktycznie będę tylko rozglądał się za nienaprawianymi (domyślam się, że dobrze wykonana naprawa nie dyskwalifikuje latawca, jednak to już trzeba być trochę doinformowanym w temacie, aby nie wpakować się na minę, stąd wolę zapłacić ciut więcej i mieć sprzęt z którym jednak nie było nic robione i jeszcze mi trochę posłuży), sprawdzę szczelność tub w przeciągu jakiegoś czasu i jak materiał wygląda pod słońcem, czy na coś konkretnego zwróciłbyś jeszcze uwagę?. Niestety nie mam nikogo ze znajomych co uprawiłby ten sport, a tym bardziej miał jakąś wiedzę w zakresie weryfikacji, więc postawię na swoje rozeznanie i jak będę czegoś niepewny to pominę zakup.

Miałem okazję pływać na sprzęcie Airush, model: DNA oraz LITHIUM

Ps: Btw. bardzo Ci dziękuje za czas który mi poświęciłeś.

heja banana
Posty: 277
Rejestracja: 03 lis 2009, 17:28
Deska: Nobile T5
Latawiec: Best Kahoona
Lokalizacja: Poznań
Postawił piwka: 8 razy
Dostał piwko: 4 razy
 
Post18 paź 2019, 15:12

Airush DNA i Lithium to dobre latawce na początek więc jeśli pasowały Tobie to możesz zacząć od nich:)

IMO. Żeby sprawdzić szczelność musisz poczekać minimum godzinę a lepiej dwie bo czasem tuby mają mikro dziurki i powietrze ucieka bardzo powoli.

Żeby sprawdzić stan materiału najlepiej pomacac nowy latawiec żeby mieć punkt odniesienia:D

Awatar użytkownika
MarekH
Posty: 217
Rejestracja: 02 wrz 2013, 17:56
Deska: Shinn Ronson, Shinn King Gee
Latawiec: Naish Pivot LE
Lokalizacja: Lębork
Postawił piwka: 6 razy
Dostał piwko: 15 razy
 
Post18 paź 2019, 22:44

Ja pływam głównie na śródlądziu (jezioro Sarbsko), do tego zatoka jak tylko mogę i raczej nie w sezonie, plus sporadycznie morze. Masa ciała ok 78kg.
Podstawowy kite Switchblade 12m2 i deska 137x41. Podstawowy i najczęściej używany. Jestem z tego setu bardzo zadowolony i polecam. Do tego mam jeszcze SB 8m2 i Contrę 15m2, na słabe i mocniejsze warunki wiatrowe. Do tego deska 155x47. Trochę gratów jest, ale pierwszy zestaw najczęściej jest wykorzystywany i to od marca do listopada. Zimą na razie nie pływam.

heja banana
Posty: 277
Rejestracja: 03 lis 2009, 17:28
Deska: Nobile T5
Latawiec: Best Kahoona
Lokalizacja: Poznań
Postawił piwka: 8 razy
Dostał piwko: 4 razy
 
Post18 paź 2019, 23:49

Sarbsko ciężko nazwać srodladziem bo co prawda warunki są gorsze niż na morzu ale jednak bez porównania lepsze niż na jeziora położonych zdala od morza:)

Awatar użytkownika
MarekH
Posty: 217
Rejestracja: 02 wrz 2013, 17:56
Deska: Shinn Ronson, Shinn King Gee
Latawiec: Naish Pivot LE
Lokalizacja: Lębork
Postawił piwka: 6 razy
Dostał piwko: 15 razy
 
Post20 paź 2019, 21:38

heja banana pisze:Sarbsko ciężko nazwać srodladziem bo co prawda warunki są gorsze niż na morzu ale jednak bez porównania lepsze niż na jeziora położonych zdala od morza:)


Tak oczywiście...


Wróć do „Pierwsze Kroki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości