Systemy bezpieczeństwo w kite'ach różnych brandów

Wszystko o bezpieczeństwie - dział prowadzony przez BraCuru
Barosz21
Posty: 528
Rejestracja: 01 gru 2007, 12:15
Deska: SU-2 Warcraft
Latawiec: Zeeko Krush
Lokalizacja: Szczecin/Piła
Postawił piwka: 1 raz
Dostał piwko: 1 raz
Kontaktowanie:
 
Post05 wrz 2010, 12:29

Mnie bardziej zastanawia ten biały szkwał:D
Bo o ile moje info jest prawdziwe to coś takiego zdaża się "niezmiernie czesto :P" a Poza tym wiatr dochodzi do 100węzłów.
Zastanawiam się jaka jest szansa utrzymania w rękach napompowanego latawca a co dopiero latawca na lince. Czytałem kiedyś o wrazeniach ludzi z takich szkwałów i twierdzą że sam napór kropel wody unoszonych podczas takiego powiedzmy białęgo szkwału nie daje oddychać naciskajac na klatkę piersiową

Tak wiec napewno to grubo przegiety marketing.

Nie mniej jednak też uzywam crossa 010 i powiem szczerze że przy silnych wiatrach takich koło 25 wezłów nie lubie odkładać latawca na plaży i boje sie o podmuchy szkwały. Wtedy IDS sprawdza sie super. Odkłądam latawiec na przeciwną strone niż jest plaza zrywam IDS a potem dociagam sobie latawiec do brzegu i ktoś wyjmuje go z wody. Do tego nadaje sie idealnie ten system:D

Awatar użytkownika
BraCuru
Posty: 5967
Rejestracja: 13 mar 2006, 20:56
Deska: BraCuru Hover, SABfoil
Latawiec: Flysurfer Sonics
Postawił piwka: 185 razy
Dostał piwko: 374 razy
Kontaktowanie:
 
Post05 wrz 2010, 13:20

Barosz21 pisze:Mnie bardziej zastanawia ten biały szkwał:D
Czytałem kiedyś o wrazeniach ludzi z takich szkwałów i twierdzą że sam napór kropel wody unoszonych podczas takiego powiedzmy białęgo szkwału nie daje oddychać naciskajac na klatkę piersiową


Mam okazję "stosunkowo" często doświadczać mega wiatry na otwartym morzu (tzn parę razy w roku).
Rozbitkowie topią się nawet siedząc w otwartej szalupie i nie będąc zanurzeni w wodzie :idea:
Najwzyklej w świecie brakuje im powietrza przy powierzchni morza. Powietrze wypierane jest przez mikroskopowe kropelki wody morskiej zrywanej z czubków fal.
Będąc pomiędzy przewalającymi sie falami nie mają czym oddychać poza sprejem morskiej wody.
Takie zjawisko pojawia się już od 50kts. Im silniejszy wiatr tym warstwa spreju jest wyższa. Przy wietrze 70kt na morzu Północnym rzekłbym, ze jest to do około 3-5m od powierzchni morza w dole fali.
Będac prawie 25 metrów nad wodą na otwartym skrzydle mostku w takich warunkach czuje się spore ilości kropelek wody i przeszkadza to w oddychaniu.

Doświadczyłem kajtowania przy warunkach on-shore z wiatrem na pewno ze szkwałami powyżej 50kt.
Pamiętam, że po rozbiciu się fali uderzał w twarz właśnie sprej z bardzo drobnych kropelek. Ciężko bylo to wdychać. Najlepiej było zrobić sobie hang-time na 10m aby zachłysnąć się świeżym powietrzem :lol:
Co innego było na Flag Beach na Fuercie - bardzo silny offshore sypał piachem zamiast wody. Zaden stomatolog nie wypiaskowałby tak żębów :lol: A w płucach miałem więcej piachu niz jodu :lol:

Obrazek

Awatar użytkownika
rolnik
Posty: 4544
Rejestracja: 07 sie 2003, 21:16
Deska: SU2
Latawiec: Obojetne
Lokalizacja: Stara Gwardia
Postawił piwka: 44 razy
Dostał piwko: 44 razy
 
Post05 wrz 2010, 14:20

przy silnych wiatrach takich koło 25 wezłów
:think:

Barosz21
Posty: 528
Rejestracja: 01 gru 2007, 12:15
Deska: SU-2 Warcraft
Latawiec: Zeeko Krush
Lokalizacja: Szczecin/Piła
Postawił piwka: 1 raz
Dostał piwko: 1 raz
Kontaktowanie:
 
Post05 wrz 2010, 19:54

moze dla ciebie to mało :)
ja waże 74-75 i od 13 węzłów juz pływam. stabilne 25 to jakieś 27-30 w szkwałach jak nie lepiej. Ostatni podniosłem go przy czymś takim przy zaciagniętych pałerach i stojąc w zenicie z każdym podmuchem miałem niską ale bardzo gwałtowna katapultę :)

Dla mnie 25 plus szkwał to wiatr bardzo niekomfortowy. co znaczy silny. Ale faktycznie obiektywnie moze to i huragan nie jest.

Awatar użytkownika
rolnik
Posty: 4544
Rejestracja: 07 sie 2003, 21:16
Deska: SU2
Latawiec: Obojetne
Lokalizacja: Stara Gwardia
Postawił piwka: 44 razy
Dostał piwko: 44 razy
 
Post05 wrz 2010, 22:15

Ale przeciez ja nic nie napisalem :hand: 25 kt to idealny wiatr na kitea jesli ma sie set latawcow (np.12,9,7) .Jesli posiadasz 7 to bedziesz mial najwieksza frajde wlasnie w takim wietrze . Jesli ograniczysz sie do podsiadania wylacznie 10 to jest to juz silny wiatr przy twojej wadze . :thumb:

Barosz21
Posty: 528
Rejestracja: 01 gru 2007, 12:15
Deska: SU-2 Warcraft
Latawiec: Zeeko Krush
Lokalizacja: Szczecin/Piła
Postawił piwka: 1 raz
Dostał piwko: 1 raz
Kontaktowanie:
 
Post05 wrz 2010, 22:26

no właśnie za 7 sie rozgladam. Uporam się z uczelnia i kupie :)

Awatar użytkownika
Wiktorek
Posty: 715
Rejestracja: 02 sty 2004, 09:34
Deska: Skywalker, OR Mako!
Latawiec: RRDs, Rally
Lokalizacja: Poznań
Postawił piwka: 10 razy
Dostał piwko: 11 razy
 
Post06 wrz 2010, 09:28

kanap4 pisze:W srode mialem sytuacje, ze musialem uzywac zrywki....

Barosz21 pisze:TEż miałem taka sytuacje zaraz potem jak założyłem ten wątek.....


Jak mieliście podczepione leash'e - "standard" (do dwóch linek nośnych i przez oczko w barze), czy innaczej?

Barosz21
Posty: 528
Rejestracja: 01 gru 2007, 12:15
Deska: SU-2 Warcraft
Latawiec: Zeeko Krush
Lokalizacja: Szczecin/Piła
Postawił piwka: 1 raz
Dostał piwko: 1 raz
Kontaktowanie:
 
Post06 wrz 2010, 11:07

Wiktorek pisze:
Jak mieliście podczepione leash'e - "standard" (do dwóch linek nośnych i przez oczko w barze), czy innaczej?


ten metalowy pierścień przy barze.

Awatar użytkownika
kanap4
Posty: 184
Rejestracja: 27 sie 2009, 17:27
Deska: 77
Latawiec: RRD Obsession, SS RPM
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
 
Post06 wrz 2010, 14:45

Linka puszczona przez bar...leash podczepiony do jednej linki.

Awatar użytkownika
jedi1
Posty: 2272
Rejestracja: 28 maja 2006, 17:37
Lokalizacja: Gdynia
Postawił piwka: 132 razy
Dostał piwko: 83 razy
Kontaktowanie:
 
Post06 wrz 2010, 18:00

kanap4 pisze:Linka puszczona przez bar...leash podczepiony do jednej linki.


To generalnie nie jest dobre podłączenie w RRD. Nawet nie jest nic o nim napisane w instrukcji. Żeby podłączenie do jednej linki działało prawidłowo, musi ona być jedyną napiętą linką. Niestety jak puścisz przez bar, to pierścień do którego podłączona jest linka zablokuje się w barze, druga linka nośna dalej pozostanie lekko napięta. Jak chcesz do jednej linki przez bar jak w Ozone, czy Naish to trzeba by wymienić system podczepienia linek nośnych. W barach Naisha 2010/2011 jest taki fajny poczwórny pierścień, pewnie można by podmienić i podczepić tam linkę, ale tego już nie testowałem.

Oczywiście prawidłowe podpięcie pod jedną linkę też nie daje 100% bezpieczeństwa, bo zawsze coś się może poplątać, ale chyba jednak jest najlepszym możliwym jeśli chodzi o utratę mocy przez latawiec.

paralizator
Posty: 730
Rejestracja: 14 wrz 2008, 18:08
Deska: Joke
Latawiec: Razor 13,11,9
Lokalizacja: wAWA
Postawił piwka: 15 razy
Dostał piwko: 16 razy
Kontaktowanie:
 
Post06 wrz 2010, 22:59

Jak nie jest napisane w instrukcji. Takie przelozenie linki przez bar to jest jedno z trzech ustawien podpiecia lisza. Jest nawet napisane ze odpuszcza moc bodajze w 60 czy 70%. Nie zmienia to jednak faktu ze latawiec dalej ciagnie i generuje duzo wiecej mocy niz napisane w maualu, dlatego go nie uzywam :D

Awatar użytkownika
jedi1
Posty: 2272
Rejestracja: 28 maja 2006, 17:37
Lokalizacja: Gdynia
Postawił piwka: 132 razy
Dostał piwko: 83 razy
Kontaktowanie:
 
Post06 wrz 2010, 23:07

paralizator pisze:Jak nie jest napisane w instrukcji. Takie przelozenie linki przez bar to jest jedno z trzech ustawien podpiecia lisza. Jest nawet napisane ze odpuszcza moc bodajze w 60 czy 70%. Nie zmienia to jednak faktu ze latawiec dalej ciagnie i generuje duzo wiecej mocy niz napisane w maualu, dlatego go nie uzywam :D


Nie jest. Strona 11.

http://get.abcsurf.pl/RRD%202010/instrukcjaRRD.pdf

paralizator
Posty: 730
Rejestracja: 14 wrz 2008, 18:08
Deska: Joke
Latawiec: Razor 13,11,9
Lokalizacja: wAWA
Postawił piwka: 15 razy
Dostał piwko: 16 razy
Kontaktowanie:
 
Post07 wrz 2010, 09:34

Nie chce sie klucic ale wydaje mi sie ze opcja nr 2 tryb zaawansowany to jest wlasnie to ustawienie. Nawet jest napisane ze jest to ustawienie fabryczne. Zdjecie D linka przez bar :think: Chyba ze chodzi Ci o cos innego ?

Awatar użytkownika
jedi1
Posty: 2272
Rejestracja: 28 maja 2006, 17:37
Lokalizacja: Gdynia
Postawił piwka: 132 razy
Dostał piwko: 83 razy
Kontaktowanie:
 
Post07 wrz 2010, 15:30

paralizator pisze:Nie chce sie klucic ale wydaje mi sie ze opcja nr 2 tryb zaawansowany to jest wlasnie to ustawienie. Nawet jest napisane ze jest to ustawienie fabryczne. Zdjecie D linka przez bar :think: Chyba ze chodzi Ci o cos innego ?


Linka puszczona przez bar...leash podczepiony do jednej linki.


To jest błędne ustawienie. Leash jest podpięty do tego małego kółka (jednej linki nośnej) i puszczony przez bar.

Obrazek

Ustawienie fabryczne jest, że leash podpięty jest do dużego pierścienia, czyli dwóch linek nośnych. Tak jest wszystko ok, jak puścimy przez bar, bo leashowanie działa trochę inaczej niż jak podepniemy do jednej linki.

Obrazek

Jeśli podpinamy do małego kółka (górny rysunek), to 5-ta linka nie powinna przechodzić przez bar, tyle.

Teraz chyba już jest mam nadzieję bardziej klarownie.

paralizator
Posty: 730
Rejestracja: 14 wrz 2008, 18:08
Deska: Joke
Latawiec: Razor 13,11,9
Lokalizacja: wAWA
Postawił piwka: 15 razy
Dostał piwko: 16 razy
Kontaktowanie:
 
Post07 wrz 2010, 17:19

:thumb:


Wróć do „Bezpieczeństwo”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości

cron