KU PRZESTRODZE! Lądowanie na BMW

Wszystko o bezpieczeństwie - dział prowadzony przez BraCuru
Awatar użytkownika
HELICOPTER58
Posty: 142
Rejestracja: 30 gru 2006, 09:25
Lokalizacja: CALF
Dostał piwko: 3 razy
Kontaktowanie:
 
Post23 cze 2011, 23:42

MIEJSCE : JEZIORKO GDZIEŚ W POLSCE

SPOCIK WYGLĄDA NASĘPUJĄCO : JEZIORKO - 15 M PLAŻY - MAŁA SKARPA - 10 M TRAWKI z zaparkowanymi samochodami - SZOSA - LINIA NAPOWIETRZNA ŚREDNIEGO NAPIĘCIA.
Wiatr : do brzegu

Niedziela, prognoza meteo - raczej kiepska.

Kilkanaście osób wygłodniałych popływania pojawiło się na spociku.
Ranek bezchmurny, ok 10 pojawiają się pierwsze cumulusy i dość szybko się budują z niską podstawą. Punkt rosy na ok 400 - 450 m. Wietrzyk ok 7 - 9 knts. Ludzie się poroskładali i napompowali i czekają w blokach. ok 13 zachmurzenie 6 -7/8 cu i bardzo już mocno wypiętrzone, widać gołym okiem, że jak nic będzie burza.
Na spocie poruszenie bo co przechodzi cumulus z ciemną podstawą to powiewa coraz mocniej i można zrobić parę halsów. Jak przejdzie to znowu kicha i taka zabawa trwa. Cu coraz bardziej wypiętrzone a podstawy ciemniejsze no i zawiewa coraz mocniej kiedy przechodzi chmura. Robi się ciemno, wielki cumulonimbus na horyzoncie - będzie wiało !
No i zobaczcie co się zadziało [dość szczęśliwie zresztą]


phpBB [video]


... skończyło się na porysowanej masce czarnej BM-ki chyba Q7...

Takie pytanie do właścicieli szkółek kitowych w szczególności - czy nie powinno się uczyć podczas kursu chociażby podstaw meteorologii, że o podstawach zdrowego rozsądku nie wspomnę ? [ piszę to i namawiam jako pilot szybowcowy z 26 letnim stażem]
Ostatnio zmieniony 24 cze 2011, 00:57 przez HELICOPTER58, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
przemekskowron
Posty: 1150
Rejestracja: 07 wrz 2006, 19:25
Deska: -SharkENERGY-
Latawiec: -SharkENERGY-
Lokalizacja: Elbląg
Postawił piwka: 3 razy
Kontaktowanie:
 
Post24 cze 2011, 00:19

Bardzo dobra uwaga, trochę METEOROLOGII nigdy nie zaszkodzi,zawsze się przydaje tym bardziej jak latałeś czy nadal latasz szybowcami wiesz o co chodzi, laik popatrzy na szybowiec i powie > "A CO ON TAK LATA Z CHMURKI NA CHMURKĘ?? JAK BY NIE MÓGŁ LATAĆ NAD TYM NIEBIESKIM NIEBEM" :naughty:

Awatar użytkownika
primo04
Posty: 880
Rejestracja: 25 lis 2006, 00:05
Lokalizacja: Gdańsk
Postawił piwka: 2 razy
Dostał piwko: 2 razy
Kontaktowanie:
 
Post24 cze 2011, 10:11

wszystko się zgadza, tyle że Q7 to chyba Audi :D

,ale nie o tym nie o tym.

Awatar użytkownika
onzo
Posty: 5583
Rejestracja: 19 paź 2003, 22:34
Deska: Wainman Joke 138
Latawiec: Vegas 9,12,16
Lokalizacja: WaWa
Postawił piwka: 41 razy
Dostał piwko: 89 razy
Kontaktowanie:
 
Post24 cze 2011, 10:23

ale pytanie - poza tym co mądrze napisałeś, że znajomość meteorologii się przydaje (o czym była już kiedyś dyskusja) - we dwójkę nie potrafili znaleźć zrywki? Dla mnie to bardzo dziwne zachowanie - jeden stoi w wodzie i macha sobie latawcem, drugi stoi przy brzegu i sobie z nim gada (?) - kompletnie nie wiem co to było. Jak przyszedł kop to drugi gościu leci do pierwszego, nawet go nie łapie za trapez, tylko na moje oko łapie za linki (!) a ten z latawcem macha kitem w środku okna wiatrowego biegnąc w kierunku samochodów. Ani żadnej próby złapania gościa, ani próby zlądowania latawca czy zliszowania. Na filmiku niestety nie widać chmur, więc nie wiem czy dało się to przewidzieć czy nie. Patrząc na żagiel WSa to chyba pierdyknęło trochę mocniej z trochę innej strony.
Jak dla mnie goście złamali przynajmniej 3 podstawowe zasady bezpieczeństwa. NIe wykluczone, że nie byli na kursie
Ogólnie warunki nie na pływanie imho.
Ostatnio zmieniony 24 cze 2011, 13:25 przez onzo, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
HELICOPTER58
Posty: 142
Rejestracja: 30 gru 2006, 09:25
Lokalizacja: CALF
Dostał piwko: 3 razy
Kontaktowanie:
 
Post24 cze 2011, 10:34

primo04 pisze:wszystko się zgadza, tyle że Q7 to chyba Audi :D

,ale nie o tym nie o tym.


FAKT NIE ZNAM SIĘ !

Awatar użytkownika
HELICOPTER58
Posty: 142
Rejestracja: 30 gru 2006, 09:25
Lokalizacja: CALF
Dostał piwko: 3 razy
Kontaktowanie:
 
Post24 cze 2011, 10:37

onzo pisze:ale pytanie - poza tym co mądrze napisałeś, że znajomość meteorologii się przydaje (o czym była już kiedyś dyskusja) - we dwójkę nie potrafili znaleźć zrywki? Dla mnie to bardzo dziwne zachowanie - jeden stoi w wodzie i macha sobie latawcem, drugi stoi przy brzegu i sobie z nim gada - kompletnie nie wiem co to było. Jak przyszedł kop to drugi gościu leci do pierwszego, nawet go nie łapie za trapez, tylko na moje oko łapie za linki (!) a ten z latawcem macha kitem w środku okna wiatrowego biegnąc w kierunku samochodów. Ani żadnej próby złapania gościa, ani próby zlądowania latawca czy zliszowania. Na filmiku niestety nie widać chmur, więc nie wiem czy dało się to przewidzieć czy nie. Patrząc na żagiel WSa to chyba pierdyknęło trochę mocniej z trochę innej strony.
Jak dla mnie goście złamali przynajmniej 3 podstawowe zasady bezpieczeństwa. NIe wykluczone, że nie byli na kursie
Ogólnie warunki nie na pływanie imho.


Dyskusja może i była ale w szkółkach się nic nie zmieniło ?

Awatar użytkownika
damian85
Posty: 212
Rejestracja: 15 wrz 2010, 21:06
Deska: Su-2
Latawiec: Core Riot XR2
Lokalizacja: Piaski, Mierzeja Wiślana
Postawił piwka: 4 razy
Kontaktowanie:
 
Post24 cze 2011, 10:47

tja... a koledzy siedzą w suchym z kamerką i nagrywają szoł zamiast ruszyć się do kumpla...

Awatar użytkownika
Fin
Posty: 788
Rejestracja: 05 lip 2004, 18:11
Deska: F1 Trax HRD
Latawiec: Core Riot XR3 12/9/7
Lokalizacja: Poznań
Postawił piwka: 37 razy
Dostał piwko: 17 razy
 
Post24 cze 2011, 10:51

onzo pisze: Na filmiku niestety nie widać chmur, więc nie wiem czy dało się to przewidzieć czy nie. .


Widać było chmurę conajmiej 30-40 min przed i nie było wątpliwości co z niej będzie. Ja nie widziałem tej akcji bo pojachałem do domu właśnie przed tą chmurą.

Awatar użytkownika
HELICOPTER58
Posty: 142
Rejestracja: 30 gru 2006, 09:25
Lokalizacja: CALF
Dostał piwko: 3 razy
Kontaktowanie:
 
Post24 cze 2011, 10:54

damian85 pisze:tja... a koledzy siedzą w suchym z kamerką i nagrywają szoł zamiast ruszyć się do kumpla...


"tja"... Nie zrozumiałeś [a szkoda]. Tu nie chodzi o "szoł". Na brzegu było z 10 osób do pomocy.
Ostatnio zmieniony 24 cze 2011, 18:42 przez HELICOPTER58, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Mondy
Posty: 369
Rejestracja: 04 sie 2008, 10:34
Deska: *** NOBILE ***
Latawiec: OZONE, NOBILE
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Postawił piwka: 2 razy
Kontaktowanie:
 
Post24 cze 2011, 11:09

Fajne, pouczające, dzięki.
BTW: muzyczka super (DS moi ulubieni) i jak trafnie dobrana :clap: :D

Awatar użytkownika
augusrad
Posty: 503
Rejestracja: 23 maja 2009, 07:46
Deska: Nobile XTR 13, Nobile T5 13
Latawiec: C4 13m,11m, Rebel 9m
Lokalizacja: Giżycko/Warszawa
Postawił piwka: 1 raz
Kontaktowanie:
 
Post24 cze 2011, 11:26

Rzadko się wypowiadam na forum głównym ale mimo że temat był poruszany to uważam, że nawet osoby uczące w szkółkach nie do końca mają pojęcie o tym jak się buduje front, typach chmur, termice i meteorologii w szczegółach. Jak jest inaczej to niech którakolwiek szkółka pokaże swój program w którym jest napisany punkt meteorologia ... nie chce nikogo prowokować i z nikim polemizować, zależy mi na tym żeby szkółki uczyły w bloku bezpieczeństwo tego kiedy trzeba zejść z wody i dlaczego wtedy ... więc jeśli którakolwiek taki punkt w szkoleniu ma i tłumaczy to dobrze i fachowo to brawo

Ziomek.
Posty: 13223
Rejestracja: 04 maja 2004, 19:01
Deska: C L A S H / BEST Armada
Latawiec: BEST TS / Airrush Razor
Lokalizacja: EKOLAGUNAChałupy
Postawił piwka: 261 razy
Dostał piwko: 300 razy
Kontaktowanie:
 
Post24 cze 2011, 12:01

augusrad pisze:... więc jeśli którakolwiek taki punkt w szkoleniu ma i tłumaczy to dobrze i fachowo to brawo


pamiętam jeszcze za studiów CEGŁĘ "PODSTAWY METEOROLOGII"
miała ona jakoś ponad 300 stron..
naprawdę TRUDNO jest na standardowej1-1,5 godzinnej teorii wyłuszczyć zagadnienie
esencję z niej - i owszem..

czasem zdarza się nam dłuższa teoria - jeśli nie wieje - a kursanci wykazują nadal aktywność i zainteresowanie
jak np wczoraj - 3,5 h teorii :doh:

jednak nie samą meteorologią można się zając na teorii, tak rzeczywiście może ona zająć 10-15 % tej części kursu.. :idea:

oczywiście jeśli ktoś jest zainteresowany wykupieniem godzin indywidualnych z teorii - nie widzę przeszkód.. :hand:
chętni? :roll:
..również nie widzę.. :(

pzdr

Awatar użytkownika
onzo
Posty: 5583
Rejestracja: 19 paź 2003, 22:34
Deska: Wainman Joke 138
Latawiec: Vegas 9,12,16
Lokalizacja: WaWa
Postawił piwka: 41 razy
Dostał piwko: 89 razy
Kontaktowanie:
 
Post24 cze 2011, 13:26

Fin pisze:
onzo pisze: Na filmiku niestety nie widać chmur, więc nie wiem czy dało się to przewidzieć czy nie. .


Widać było chmurę conajmiej 30-40 min przed i nie było wątpliwości co z niej będzie. Ja nie widziałem tej akcji bo pojachałem do domu właśnie przed tą chmurą.


no to tylko potwierdza geniusz obu Panów. Przyznać się kto to :?: ;)

Awatar użytkownika
teoysta
Posty: 618
Rejestracja: 07 sie 2009, 09:35
Deska: jest
Latawiec: też jest, +nawet bar i trapez
Lokalizacja: Świdnica
Dostał piwko: 5 razy
Kontaktowanie:
 
Post24 cze 2011, 18:20

Podstawowym błędem w sytacji na filmiku bylo przypiecie leasha do chickena, jesli były bardzo zmienne warunki.. Użył zrywki, ale co mu to dalo? Kolega ratownik miota się wkoło, zamiast złapać delikwenta za trapez.. Dlaczego nie trzymał kite-a nisko? Z wielkim dystansem do mojego profesjonalizmu uważam że ta sytacja to mega amatorszczyzna.

Awatar użytkownika
k_gabra
Posty: 403
Rejestracja: 08 lut 2010, 19:58
Deska: Neuron '11
Latawiec: Crossbow '09
Lokalizacja: Szczecin
Postawił piwka: 2 razy
Kontaktowanie:
 
Post24 cze 2011, 19:08

Podobna akcja była w ubiegłą sobotę (?) albo niedzielę na Wolinie. Wiaterek robił sobie pierdy pierdy, ludzie bujali sie na 12-10m z daleka było widać ogromne cimne chmury nie wróżące nic dobrego. No ale głodni pływania kajciarze pływali aż do przyjscia mega mocnego wiatru (35-40knt na wiatromierzu), ci co zdążyli wylądować trzymali latawki zeby nie zdmuchnęło, a reszta pchała się całą grupą na małą plażę z wylądowaniem. Całe szczęscie że wylądowałem 12m dość wczesnie bo nie było by ciekawie.

A podobno jedną pannę podciągneło do góry ale ktoś ją złapał... podobno.

A z całej akcji zadowolony chyba był tylko 1 koleś co na 7m robił 8'semki jak inni pływali.


Wróć do „Bezpieczeństwo”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości