Stabilizator na kolano

Wszystko o bezpieczeństwie - dział prowadzony przez BraCuru
Slawek-Kopiec
Posty: 913
Rejestracja: 08 sty 2011, 08:42
Deska: Su-2 Custom.Airush Livewire
Latawiec: Airush Varial X
Lokalizacja: www.kitebite.pl
Postawił piwka: 10 razy
Dostał piwko: 6 razy
Kontaktowanie:
 
Post24 mar 2012, 11:25

Ziomek. pisze:
FilipN pisze:Jeżeli bolą Cie kolana po pływaniu, to może tez być w pewnej mierze wina deski. Widzę, ze pływasz na 2HD a to właściwie najtwardsza deska w ofercie Nobila. Według specyfikacji malo komfortowa i przeznaczona na plaską wodę. Na takiej desce, na chopie, kolana dostają mocny wpierdol...


..nie chciałem tego pisać - kolana mam dość mocne po latach kolarstwa
na większości desek mogę pływać i po 8 godzin, po kilka tygodni z rzedu..
ALE - po 2HD i kilku innych :hand: czuję je już po 2-3 godzinach pierwszej sesji
JA - DZIĘKUJĘ :hand:

pzdr

Ja trenowalem kolarstwo prawie 10lat PRO.Teraz wlasnie mam problemy z kolanami zwiazane wlasnie z tym sportem.To jest cenna uwaga Ziomku

Awatar użytkownika
FilipN
Posty: 801
Rejestracja: 05 sie 2008, 11:08
Lokalizacja: Warszawa/Jastrzębia Góra
Postawił piwka: 68 razy
Dostał piwko: 77 razy
 
Post24 mar 2012, 17:12

Slawek-Kopiec pisze:
FilipN pisze:Jeżeli bolą Cie kolana po pływaniu, to może tez być w pewnej mierze wina deski. Widzę, ze pływasz na 2HD a to właściwie najtwardsza deska w ofercie Nobila. Według specyfikacji malo komfortowa i przeznaczona na plaską wodę. Na takiej desce, na chopie, kolana dostają mocny wpierdol...

Masz racje - moze czas pomyslec o desce z wiekszym flex. Co polecasz z Nobile?NHP czy T5?


nie pływałem na T5 ani 2011 ani 2012 a nie lubię pisać zasłyszanych farmazonów... jak pływałem na Twoim poziomie, miałem Nobila 555 (odpowiednik T5) i byłem z niej bardzo zadowolony. Zmieniłem ją dopiero gdy zabrałem się na poważnie za tricki UH...
To jest tak, że dużo zależy w jaką stronę chcesz iść. Do tricków UH z oferty Nobila lepsza będzie NHP, do zwykłego freeride, skoków przez zenit, backrolli w haku wziąłbym T5 - bo przy takim pływaniu przewagi NHP nie poczujesz/nie wykorzystasz a T5 będzie bardziej komfortowa.

ps. pływasz jednakowo dobrze na obu halsach? skaczesz na obu? pytam bo przeciążyłem kiedyś kolano przez to, że skakałem większość trików na jednym halsie. Kilkadziesiąt lądowań dziennie, na dużym powerze, na jedną nogę i zaczęło boleć.... rehabilitant polecił mi Zeel T w zastrzykach (ale są też tabletki) - po tygodniu przeszlo (ale to inna bajka, nigdy wcześniej nie miałem kłopotów z tym kolanem, a tym bardziej rekonstrukcji więzadeł)

Awatar użytkownika
surfbabe
Posty: 689
Rejestracja: 17 lip 2005, 16:25
Deska: su2 custom
Latawiec: FX, nemesis
Lokalizacja: wwa
Postawił piwka: 47 razy
Dostał piwko: 29 razy
 
Post24 mar 2012, 18:44

mój mąż też walczył z takimi stabilizatorami gumowymi z szynami... okropność, jak jest ciepło to to coś po prostu parzy!
i miał też właśnie tak, że po sportach (głównie snowb) w tym stabilizatorze noga bolała go bardziej niż bez stabilizatora, ale że kolano ma takie, że mu rzepka na boki "wylata", to musi mieć stabilizator.
ktoś podpowiedział mu rozwiązanie podobne to tego w czym jeździ Youri Zoon i to bardzo fajna rzecz (niestety nie tania :x ):
http://www.rehmed.com.pl/pl/armor-armor ... point.html
on nie uciska tak kolana, jak ta okropna guma... ale zabezpiecza, żeby ci nóżka na boczek nie poleciała...

Slawek-Kopiec
Posty: 913
Rejestracja: 08 sty 2011, 08:42
Deska: Su-2 Custom.Airush Livewire
Latawiec: Airush Varial X
Lokalizacja: www.kitebite.pl
Postawił piwka: 10 razy
Dostał piwko: 6 razy
Kontaktowanie:
 
Post26 mar 2012, 08:24

FilipN pisze:
Slawek-Kopiec pisze:
FilipN pisze:Jeżeli bolą Cie kolana po pływaniu, to może tez być w pewnej mierze wina deski. Widzę, ze pływasz na 2HD a to właściwie najtwardsza deska w ofercie Nobila. Według specyfikacji malo komfortowa i przeznaczona na plaską wodę. Na takiej desce, na chopie, kolana dostają mocny wpierdol...

Masz racje - moze czas pomyslec o desce z wiekszym flex. Co polecasz z Nobile?NHP czy T5?


nie pływałem na T5 ani 2011 ani 2012 a nie lubię pisać zasłyszanych farmazonów... jak pływałem na Twoim poziomie, miałem Nobila 555 (odpowiednik T5) i byłem z niej bardzo zadowolony. Zmieniłem ją dopiero gdy zabrałem się na poważnie za tricki UH...
To jest tak, że dużo zależy w jaką stronę chcesz iść. Do tricków UH z oferty Nobila lepsza będzie NHP, do zwykłego freeride, skoków przez zenit, backrolli w haku wziąłbym T5 - bo przy takim pływaniu przewagi NHP nie poczujesz/nie wykorzystasz a T5 będzie bardziej komfortowa.

ps. pływasz jednakowo dobrze na obu halsach? skaczesz na obu? pytam bo przeciążyłem kiedyś kolano przez to, że skakałem większość trików na jednym halsie. Kilkadziesiąt lądowań dziennie, na dużym powerze, na jedną nogę i zaczęło boleć.... rehabilitant polecił mi Zeel T w zastrzykach (ale są też tabletki) - po tygodniu przeszlo (ale to inna bajka, nigdy wcześniej nie miałem kłopotów z tym kolanem, a tym bardziej rekonstrukcji więzadeł)

No wlasnie nie plywam rowno na 2 halsach.Skacze tylko narazie jednym- co jest mega bledem!Ale caly czas probuje sie przelamac.
Wczoraj w miare udana sesja w Kadynach na Zalewie-NObile 2HD + turbo chop dzis wstaje i kolana w miare,nie ma plynu ani zadnego wysieku.Dochodze do wniosku ze przygotowanie na silowni jest lepsze od stabilizatora :)
Wracajac do desek - to ktora jest bardziej flexi?T5 czy NHP?
Surfbabe- dzieki za linka napewno rozpatrze ten stabilizator

Ziomek.
Posty: 13223
Rejestracja: 04 maja 2004, 19:01
Deska: C L A S H / BEST Armada
Latawiec: BEST TS / Airrush Razor
Lokalizacja: EKOLAGUNAChałupy
Postawił piwka: 261 razy
Dostał piwko: 300 razy
Kontaktowanie:
 
Post26 mar 2012, 10:03

Slawek-Kopiec pisze:Wracajac do desek - to ktora jest bardziej flexi?T5 czy NHP?


..T5 oczywiście :idea:

pzdr

zwierzak
Posty: 17
Rejestracja: 01 sty 2012, 22:52
 
Post26 mar 2012, 21:46

Witam! Nie będę się rozpisywał co i jak, w kolanie zostało mi jedno więzadło, obecnie używam krótkiej ortezy firmy Mueller, modelu nie pamiętam, z „metalowymi” stabilizatorami po bokach (orteza ma zastępować więzadła krzyżowe i poboczne). Materiał neopren, także nie ma żadnego problemu z utrzymaniem czystości. Obecnie gram w siatkówkę, narty, decha i kite (ogólnie używam, gdzie jest ryzyko „wysypania” kolana), a waga dobrze ponad 100kg. Jak na razie nic się nie stało i niech tak zostanie. pzdr

Awatar użytkownika
zasz83
Posty: 142
Rejestracja: 12 lip 2009, 19:47
Deska: Momentum
Latawiec: Naish Park
Lokalizacja: Wejherowo
Postawił piwka: 1 raz
Dostał piwko: 1 raz
 
Post28 mar 2012, 21:19

Temat kolan to chyba jedna z najtrudniejszych działek ortopedii. Poprzez niewłaściwe leczenie można zabrać komuś bardzo dużo czasu. Wiem to akurat z własnych doświadczeń zawodowych oraz treningowych. Ciężko mi odpowiedzieć na wszystkie posty w tym temacie ale może wyjaśnię co mi się rzuciło na oczy.
Więc tak odstawienie stabilizatora bo kolano traci czujność - jest w tym część prawdy receptory kolona muszą mieć bodźce żeby stabilizować kolano ale żeby to osiągnąć potrzebna jest solidna rehabilitacja i nie mam tutaj na myśli laserów, ultra dźwięków czy innych wymysłów które nie działają. Potrzeba ruchu wzmocnienia mięśni odpowiednimi ćwiczeniami to musi trwać i niestety jak ten proces trwa to TRZEBA pływać w stabilizatorze. Szczególnie osoby przed rekonstrukcją.
Płyn w kolanie - jak masz kolano jak banie to niestety czas do lekarza. Płyn który zebrał Ci się w kolanie jest płynem zapalnym pełnym komórek które zjadają więzadła ( najprostsze wyjaśnienie jakie znam :) ) Oczywiście jeżeli zrobi to się po jakimś urazie to tak jak ktoś napisał leczenie ( jeżeli nie ma czynnościowego bloku kolana ) proste : Noga wyżej tj kolano musi być wyżej niż biodro, okłady z lodu 4 razy dziennie na około 15 min ( żadnych maści rozgrzewających :!: :!: :!: ) ni i można przez 5 dni pobrać jakiś NLPZ przeciw zapalnie np ibuprom.
Stabilizatory - niestety, dobry musi kosztować. Wszystkie szmatki zakładane na kolano nic nie dają. Jeśli będzie potrzeba dobrania stabilizatora postaram się pomóc może uda mi się nawet załatwić jakaś zniżkę. Jak pojawią się jakieś pytania z zakresu ortopedii też postaram się odpowiedzieć :D

Slawek-Kopiec
Posty: 913
Rejestracja: 08 sty 2011, 08:42
Deska: Su-2 Custom.Airush Livewire
Latawiec: Airush Varial X
Lokalizacja: www.kitebite.pl
Postawił piwka: 10 razy
Dostał piwko: 6 razy
Kontaktowanie:
 
Post29 mar 2012, 06:58

zasz83 pisze:Temat kolan to chyba jedna z najtrudniejszych działek ortopedii. Poprzez niewłaściwe leczenie można zabrać komuś bardzo dużo czasu. Wiem to akurat z własnych doświadczeń zawodowych oraz treningowych. Ciężko mi odpowiedzieć na wszystkie posty w tym temacie ale może wyjaśnię co mi się rzuciło na oczy.
Więc tak odstawienie stabilizatora bo kolano traci czujność - jest w tym część prawdy receptory kolona muszą mieć bodźce żeby stabilizować kolano ale żeby to osiągnąć potrzebna jest solidna rehabilitacja i nie mam tutaj na myśli laserów, ultra dźwięków czy innych wymysłów które nie działają. Potrzeba ruchu wzmocnienia mięśni odpowiednimi ćwiczeniami to musi trwać i niestety jak ten proces trwa to TRZEBA pływać w stabilizatorze. Szczególnie osoby przed rekonstrukcją.
Płyn w kolanie - jak masz kolano jak banie to niestety czas do lekarza. Płyn który zebrał Ci się w kolanie jest płynem zapalnym pełnym komórek które zjadają więzadła ( najprostsze wyjaśnienie jakie znam :) ) Oczywiście jeżeli zrobi to się po jakimś urazie to tak jak ktoś napisał leczenie ( jeżeli nie ma czynnościowego bloku kolana ) proste : Noga wyżej tj kolano musi być wyżej niż biodro, okłady z lodu 4 razy dziennie na około 15 min ( żadnych maści rozgrzewających :!: :!: :!: ) ni i można przez 5 dni pobrać jakiś NLPZ przeciw zapalnie np ibuprom.
Stabilizatory - niestety, dobry musi kosztować. Wszystkie szmatki zakładane na kolano nic nie dają. Jeśli będzie potrzeba dobrania stabilizatora postaram się pomóc może uda mi się nawet załatwić jakaś zniżkę. Jak pojawią się jakieś pytania z zakresu ortopedii też postaram się odpowiedzieć :D

Ciesze sie za mamy na forum takiego fachowca.

Awatar użytkownika
waldir
Posty: 1118
Rejestracja: 14 lut 2007, 08:52
Deska: ZEEKO
Latawiec: ZEEKO Krush
Lokalizacja: Miedwie 503185453
Kontaktowanie:
 
Post29 mar 2012, 09:02

zasz83 pisze:Stabilizatory - niestety, dobry musi kosztować. Wszystkie szmatki zakładane na kolano nic nie dają. Jeśli będzie potrzeba dobrania stabilizatora postaram się pomóc może uda mi się nawet załatwić jakaś zniżkę. Jak pojawią się jakieś pytania z zakresu ortopedii też postaram się odpowiedzieć :D

Jestem po USG kolana okazało się że jest w 40% naderwane więzadło poboczne wewnętrzne. Jaki stabilizator (marka i model) byś mi doradził? Nie odczuwam już bólu, uraz miałem w czasie świąt 2011, snowboard. Do tej pory ćwiczyłem kolano ćwiczeniami wg wskazania terapeuty. Boje się jednak że uraz się odnowi. Nie jest to pierwszy. Miałem już przed kilku laty naderwane więzadła poboczne zewnętrzne w obu kolanach. :oops: Teraz pływam w stabilizatorze ale szmatkowym z szynami.

Awatar użytkownika
zasz83
Posty: 142
Rejestracja: 12 lip 2009, 19:47
Deska: Momentum
Latawiec: Naish Park
Lokalizacja: Wejherowo
Postawił piwka: 1 raz
Dostał piwko: 1 raz
 
Post29 mar 2012, 17:21

Usg dobrze diagnozuje więzadła poboczne. Naderwanego więzadła się nie rekonstruuje. Wszystkie urazy wielo więzadło to przesrana sprawa :( jedyne niestety co Ci pozostaje w tym momencie to właśnie dobry stabilizator i bardzo dożo wzmacniania mięśni bo jedno skręcenie i będzie czekało Cie dużo zabiegów które nie dają zadowalających efektów tj pełnej stabilizacji. Teraz weszła nowa firma która robi całkiem fajne stabilizatory i za mniejszą kase niż np donjoy http://www.bauerfeind.com/en/products/s ... -genu.html -> tutaj można jeszcze zamówić kolejny pasek na udo żeby jeszcze lepiej się trzymał.

Ziomek.
Posty: 13223
Rejestracja: 04 maja 2004, 19:01
Deska: C L A S H / BEST Armada
Latawiec: BEST TS / Airrush Razor
Lokalizacja: EKOLAGUNAChałupy
Postawił piwka: 261 razy
Dostał piwko: 300 razy
Kontaktowanie:
 
Post30 mar 2012, 11:47

zasz83 pisze:.. i bardzo dożo wzmacniania mięśni .



JAKIE ćwiczenia polecasz?
naście lat kite jeszcze więcej snowboardu , deskorolki i innych wariactw
a więzadła obu kolan dostały w dwa sezony na nartach :?

pzdr

Awatar użytkownika
waldir
Posty: 1118
Rejestracja: 14 lut 2007, 08:52
Deska: ZEEKO
Latawiec: ZEEKO Krush
Lokalizacja: Miedwie 503185453
Kontaktowanie:
 
Post30 mar 2012, 12:27

O to samo chciałem zapytać - ćwiczenia

Awatar użytkownika
zasz83
Posty: 142
Rejestracja: 12 lip 2009, 19:47
Deska: Momentum
Latawiec: Naish Park
Lokalizacja: Wejherowo
Postawił piwka: 1 raz
Dostał piwko: 1 raz
 
Post30 mar 2012, 15:16

Dobry temat. Postaram się coś nakreślić jakiś plan.
Zacznijmy od podstaw które są ważne żeby lepiej zrozumieć problem. Wzmacnianie mięśni to takie umowne stwierdzenie lepiej oddaje sprawę hasło stabilizacja kolana.
Same mięśnie nic nie dają - można mieć nogi jak Pudzian i mieć niestabilne kolano. Potrzebne są trzy elementy Propriocepcja, Siła mięśniowa i Rozciąganie. Krótkie wyjaśnienie z wikipedii :D

Propriocepcja (kinestezja, zmysł kinestetyczny, czucie głębokie) - zmysł orientacji ułożenia części własnego ciała. Receptory tego zmysłu (proprioreceptory) ulokowane są w mięśniach i ścięgnach. Dostarczają mózgowi informacji o tonusie mięśniowym. Dzięki temu zmysłowi wiemy jak ułożone są nasze kończyny bez patrzenia.
Układ propriocepcji odbiera bodźce związane z uciskiem, rozciągnięciem, ustawieniem i ruchem ciała wobec siebie. Prawidłowa integracja w obrębie tego układu jest niezbędna do dobrego rozwoju odruchów (rozwój reflektoryczny) planowania i prowadzenia ruchu, regulacji napięcia mięśniowego i koordynacji pracy mięśni, a także wyższych czynności umysłowych, przede wszystkim związanych ze schematem ciała. Niedostatek informacji proprioceptywnej może być częściowo kompensowany wzrokiem. Osoby, które mają uszkodzony układ czucia głębokiego (proprioceptywnego) dostarczają sobie więcej bodźców przez zwiększone napięcie mięśniowe (np. bardzo mocno trzymają ołówek) lub przez ruchy stereotypowe. Mają problemy zarówno ze stabilizacją jak i dysocjacją np. mają trudności w oddzielaniu pracy rąk od pracy tułowia podczas pisania.
Wydaje mi się że jest to powód około 70 % bólu kolan i niestabilności ( wykluczam tutaj oczywiście jakiś uraz skrętny ). Więc jak nad tym pracować. Z własnego doświadczenia ( rok walczyłem ze swoimi kolanami ) najlepiej sie sprawdził dysk TOGU wygląda tak http://rehazakupy.pl/p/31/183/dynair-se ... nair-.html ( podałem przykładową stronę żeby nie było :) czasem zdarzają się w supermarketach ) I teraz cała filozofia stajemy na tym na jednej nodze i utrzymujemy równowagę to pierwsza faza. Druga faza to kontrola żeby kolano nie latało na boki - ryzujemy kreskę na środku rzepki i staramy się aby celowała w drugi palec stopy. Dlatego też warto robić te ćwiczenia na boso.Kolejny etap to delikatne przysiady
i teraz ważna informacja NIGDY kolano (rzepka) nie powinna wychodzić poza obrys palców.
Zasada tych przysiadów będzie opisana dalej w akapicie wzmacniania mięśni:) Przejście do kolejnych etapów wymaga trochę czasu. Kiedy już jeden etap opanowaliśmy do perfekcji przechodzimy dalej. Najlepiej ćwiczenie wykonywać kilka razy dziennie.

Wzmacnianie mięśni połączone z kontrolą czucia kolana
Zaczynam o prostych ćwiczeń. Skupiamy się na DOKŁADNOŚCI nie szybkości !!!!
Podstawowe : Ponownie malujemy kreske na rzepce ( dokładnie środek ) ręce opieramy delikatnie o ścianę. Jedną nogę wysuwały delikatnie do tyłu ( ma pomagać na na początku utrzymać równowagę ) i teraz uginamy nogę z kreską ( przysiad) kontrolujemy żeby kreska kierowała się nad drugi palec stopy ( oczywiście kolano nie wychodzi poza obrys palców) i tak 12 wolnych kontrolowanych przysiadów 3x dziennie. I znowu kolejny etap to to samo ćwiczenie lecz bez kontroli wzroku. Następny to tylna noga do góry i bez podtrzymywania się ściany. Oczywiście później można zwiększyć liczbę powtórzeń i serii.
Następny etap. Tutaj już są potrzebne takie kolorowe gumy do ćwiczeń ( dostępne w rozsądnej cenie w supermarketach ) wiążemy gumę na wysokości kolana do kaloryfera lub co tam mamy pod ręką. Wkładamy nogę do powstałej pętli układając ją w dole podkolanowym. Stajemy tak daleko żeby guma była w napięciu i znowu ten sam przysiad z kreską na rzepce. Odsuwając się dalej od miejsca przywiązania gumy zwiększamy obciążenie.
Po tych ćwiczeniach możemy przejść do typowych ćwiczeń siłowych np.
http://www.mojakontuzja.pl/trenuj/jakie ... w-cwiczen/
i znowu powtórzę można stosować każde ćwiczenie ale pamiętajmy o niewychodzeniu kolanem poza palce i nie przesadzać z obciążaniem.
ROZCIĄGANIE
Zawsze przed rozciągnięciem konieczna rozgrzewka ( nawet szybki spacer ), nie rozciągamy „zimnych mięśni „ I kolejny błąd po solidnym rozciąganiu nie uprawiamy wysiłku tj. bieganie, pływanie i szczególnie siłownia. Ponieważ wtedy staw jest rozciągnięty i mniej stabilny zanim dojdzie do siebie :)

Trochę tego wyszło ciekawe czy komuś będzie chciało się czytać. Rehabilitanci mnie zabiją za zabieranie im pracy :D:D

To tak z grubsza bo to temat rzeka jeszcze kwestia odżywienia chrząstki, wagi ciała itd.
Jeśli są jakieś pytania do tematu to zapraszam do dyskusji :) Mam nadzieję że udało mi się jakoś nakreślić te ćwiczenia. Jak coś pokaże na Trójmiejskich spotach :)

pawel*struck
Posty: 35
Rejestracja: 03 lut 2012, 16:25
Deska: Nobile
Latawiec: north rebel 2012
 
Post31 mar 2012, 11:34

zgadzam sie z kolegom,mam ten sam problem(Miałem)Pływałem w tamtym roku na NOBILE 2HD 2011 i nieustepliwy bul kolana prawej nogi :oops: zamieniłem deche na NHP 2012 i jak rekom odjoł...
POLECAM :thumbsup:

Awatar użytkownika
peg
Posty: 1440
Rejestracja: 27 wrz 2006, 23:23
Deska: C.L.A.S.H
Latawiec: EVO, Rebel, Vegas
Lokalizacja: Białystok
Postawił piwka: 11 razy
Dostał piwko: 9 razy
Kontaktowanie:
 
Post31 mar 2012, 15:58

pawel*struck pisze:zgadzam sie z kolegom,mam ten sam problem(Miałem)Pływałem w tamtym roku na NOBILE 2HD 2011 i nieustepliwy bul kolana prawej nogi :oops: zamieniłem deche na NHP 2012 i jak rekom odjoł...
POLECAM :thumbsup:


do jasnej cholery ja rozumiem te debilne wymysły zaczynające się na DYS ale czy ignorancja niektórych osób jest aż tak dalece posunięta, że nie chce się Wam używać choćby AUTOKOREKTY dostępnej w PRZEGLĄDARCE :?: :?: :!: :!:

To powinno być KARALNE!!


Wróć do „Bezpieczeństwo”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości

cron