Lefkada, Grecja [sierpień 2014]

Zakaz umieszczania komercyjnych opisów wypraw.
Awatar użytkownika
woodysurf
Posty: 37
Rejestracja: 10 sie 2012, 11:19
Dostał piwko: 1 raz
 
Post27 sie 2014, 15:01

Hej,

wybrałem się w tym roku na rodzinne wakacje z opcją pływania na grecką Lefkadę. Wyspa należąca do archipelagu wysp Jońskich (http://pl.wikipedia.org/wiki/Leukada" onclick="window.open(this.href);return false;) poza zielonymi wzgórzami i malowniczymi klifowymi plażami, które znajdziecie na Zakynthos czy Kefalonii oferuje przede wszystkim doskonałe spoty. Pierwszy raz o Lefkadzie czytałem w prehistorycznym magazynie "Deska" (tak, tak, kiedyś źródłem wiedzy była "Deska", "Magazyn Windsurfing" oraz pl.rec.windsurfing :)). Zainteresowała mnie relacja z wypadu do Vasiliki i postawnowiłem, że na pewno kiedyś tam dotrę.

Spanie i dojazd

Lefkada nie jest specjalnie popularna w ofertach biur podróży, brak jest hotelowych all-inclusive, dominują prywatne kwatery i wakacyjne domy, które można znaleźć na booking.com, czy homeaway.com. Wybralismy właśnie dom przy samym spocie przez ten drugi serwis.
Ze względu na mało rozwiniętą zbiorową turystykę i tym samym opcje transportowe z Polski nie są szczególnie atrakcyjne. Trasa samochodem przez m.in. Czechy, Austrię, Węgry, Serbię itd. to ok. 2000km. Wariant drogowo-morski: autem do Wenecji lub Ancony i dalej promem do Igoumenitsy i autem na Lefkadę. Prom jest ok. jeśli mamy dużo czasu i nie ekipie nie przeszkadza spanie na pokładzie, bo nawet najtańsze powrotne połączenie w sezonie to ok. 600-700 EUR. Opcja lotnicza jest szybsza i wliczając wynajęcie auta na dwa tygodnie (450-600 EUR) wychodzi podobnie.

Najbliższe lotnisko to Aktio-Preveza (PVK), położone ok. 20km od stolicy wyspy Lefkady. Niestety brak jest obecnie połączeń bezpośrednich z Polski, co mam nadzieję niedługo się zmieni, bo wyspę promuje m.in. teraz Grecos. Na razie pozostaje przelot na Kefalonię i przeprawa promowa do Vasiliki lub lot na Peloponez do Patry-Araxos (GPA) i taki właśnie wariant wybraliśmy. Lecieliśmy czarterem z Katowic (lot 2:20h) i potem 200km samochodem do celu, co zajmuje jakieś 3h. Na początku lekki szok, bo Grecy jeżdżą jak powaleni. Do normalnej jazdy służy pobocze, a reszta drogi do wyprzedzania. Do wyprzedzania służy również pas do skrętu w lewo na szerszych skrzyżowaniach. Im dalej od większego miasta tym spokojniej i bez narażania życia (nie wliczając jazdy bez kasków na skuterach nawet z małymi dziećmi... gdzieś to już widziałem, aaa w Tajlandii :)).

Do rzeczy:

Transport klopsu

Wyjazd był windsurfingowy, choć żałuję, że nie zabrałem kajta, bo warunki są świetne nawet dla ledwo ogarniających temat. Zdecydowaliśmy się na transport własnego sprzętu, co kosztowało nas po 95zł za quiver w dwie strony. Enter Air, z którym lecieliśmy kasuje w jedną stronę 195 zł za windsurfing ("deska z masztem"), 95zł za surfing ("deska bez masztu"). Nie wiem jak inne deski, ale nasze na czas lotu maszty mają znikające, na quiverze jest napisane jak byk "SURFBOARD" i poleciały za 95zł. W drugą stronę wystarczyło pomachać kwitkiem. Należy wyjść z założenia, że obsługa lotniska nie ma zielonego pojęcia, co wieziesz, a jak jest pływająca, to oczywiście również pomocna i wyrozumiała. Cena transportu KS to 125zł (uwaga! "deska + spadochron" :)). Podejrzewam, że pasażer z własnym spadochronem, to mniejsze ryzyko odszkodowań w razie katastrofy i stąd niższa cena od WS.
Ponoć od tego roku Grecy wprowadzili zakaz udostępniania bagażników dachowych w wypożyczalniach samochodów (lobby wypożyczalni??), to zabrałem własny bagażnik = karimatę z Auchan za 5,62zł. Dwa 30kg quivery trzymały się dachu naszego Priusa doskonale.
Polecam dobrze sprawdzać stan pojazdów, bo w naszym Priusie każda opona była innej marki oraz w stanie opłakanym. Przy oddawaniu auta Grek na uwagę, że to są k... slicki i to jest niezbezpieczne powiedział tylko "formula 1".

SPOTY

1) Vasiliki - południe

Obrazek
Obrazek
Najbardziej znany spot na wyspie, rybacka miejscowość w zatoce położonej między górami. Zachodnia góra produkuje w popołudniowych godzinach wiatr termiczny "Eryk". Z uwagi na tłok na wodzie (jachty, windsurfing, żaglówki sportowe) oraz szkwalisty, włączający i wyłączający się dosłownie w ciągu minuty wiatr w Vasiliki nie można pływać na KS. Baz WS jest kilka, są dobrze zorganizowane i wyposażone. Największa Club Vass (2. ich lokalizacja to Dahab) - http://www.clubvass.com/. Do Vasiliki wybraliśmy się raz, niestety było pochmurno i termiczny wiatr wiał jakieś 5 min, co starczyło na nerwowe taklowanie i sprawdzenie temperatury wody i struktury dna. Plaża jest kamienista, ale dno piaszczyste i jest płytko jakieś 30m od brzegu.
W Vasiliki dominują turyści z Wysp Brytyjskich. Ur rite, mate?

Agios Ioannis Beach - północ
Obrazek
Tutaj mieszkaliśmy i pływaliśmy najwięcej. Spot położony jest na samej północy wyspy tuż obok miasteczka Lefkada. Na północy najwięcej jest Greków i Włochów.
https://goo.gl/maps/UEkvA

Obrazek

Otwarty teren sprawia, że wiatr jest równy, a 4km plaża gwarantuje mnóstwo przestrzeni dla wszystkich. Wiało codziennie od 15 do >20kt, nawet w pochmurne dni, gdy wszędzie była dupa włączając Vasiliki, to u nas wiało na żagle 5,4-6,0 i kajty 9-12m2.

Obrazek
Obrazek

Wiatr
Rano jest lekka bryza, rozwiewa się ok 13:30 i wieje do 19:00 czasem dłużej. Wieje skośnie do brzegu z lewej strony, bardzo bezpiecznie. Dominuje 15-18kt, więc szału nie ma, ale statystyki są bardzo dobre. Gdy przychodzi północno-zachodni wiatr frontowy, wieje 20-20kt przynosząc większe zafalowanie.

Woda
Plaża jest piaszczysto-żwirkowa i przez to woda przejrzysta, turkusowa, bardzo ciepła, Karaiby! Zafalowanie jak na jeziorze czy zatoce przy wietrze termicznym. Gdy wieje frontowy wiatr na morzu, to potrafi się nieźle rozbujać. Przez dwa dni mieliśmy konkretny przybój i dalej swell do połowy masztu.

Sprzęt
Ludzie pływają głównie na latawcach 9-10m2, ale jak ktoś musi zabrać jeden latawiec, to 12'tka będzie ok. Dość sporo typa pływa strapless na waveówkach. Na WS idealny zestaw to 100l. i 5.4m2

Infrastruktura
Jest jedna rozwinięta baza z apartamentami, barem, niezłą restauracją i szkółką - Milos Beach Resort - http://www.milosbeach.gr/. Na plaży jest kompresor, więc nie trzeba latać z pompką. Plaża jest dość wąska i wieje do brzegu stąd spot jest świetny dla osób, które już pływają. Szkolenie kite odbywa się przy wykorzystaniu pontonu. Wyjeżdżają z kursantem na środek akwenu i spokojnie szkolą od razu na głębokiej wodzie.

Miejsce jest naprawdę niezłe, polecam.


2) Agios Nikolaos
Spot położony 15 min jazdy na północ od Lefkady. Warunki wiatrowe podobne i trzy akweny. Jeden przy Hotelu Cleopatra i dwa po drugiej stronie z nawietrzną, płytką, piaszczystą plażą i wewnętrzną, równą jak stół laguną. W lagunie dno lekko bagienne, nie zapędzaliśmy się.
https://goo.gl/maps/knnev

Jest baza i bar - http://www.agiosnikolaos-kitecenter.com/
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Niezłe miejsce do nauki, brak tłoku, piaszczyste dno. Trochę ludzi mieszka na spocie w camperach, głównie Czesi. Wadą jest bardzo drobny piasek, który wiatr nawiewa po prostu k... wszędzie, tfu, tfu.

3) Secret spot
Może niezbyt secret, bo widać go z drogi. Fantastyczna zatoka osłonięta od morza kamienną rafą, z kościółkiem położonym na wysepce na środku morza. Nie udało się popływać tam, zabrakło już czasu.
https://goo.gl/maps/kJEOb

Obrazek
Obrazek

Podsumowanie
Północ Lefkady to mega ciekawa opcja na wakacje z rodziną. Rano czas dla dzieciaków na plaży i basenie, a popołudniami gwarantowane pływanie. Wadą jest trochę kiepski dojazd/dolot w porównaniu z innymi greckimi miejscówkami, ale niezaprzeczalnym plusem jest zupełny brak tłoku nawet w szczycie wakacyjnego sezonu, co widać na fotkach. Byliśmy 9-23 sierpnia. Podobno dobrze wieje od maja aż do końca września, a ceny od ostatniego tygodnia sierpnia już mocno spadają.
Dla miłośników Turystyki jest miejscowość Nidri, skąd wypływają statki (20 eur/os.) na całodzienne wycieczki do słynnych plaż Egremni i Porto Katsiki, wokół Meganisi, Itaki i Scorpios - wyspy Arystotelesa Onassisa, niedawno sprzedanej przez jego córkę sprzedała ruskiemu oligarchowi, który kupił ją swojej córce na urodziny i wysypał plażę piaskiem z Sahary. Kto bogatemu zabroni.

Pozdr,
Woody
Ostatnio zmieniony 29 kwie 2015, 10:48 przez woodysurf, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sander
Posty: 1643
Rejestracja: 11 mar 2004, 13:24
Lokalizacja: Świebodzice
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 11 razy
Kontaktowanie:
 
Post29 sie 2014, 17:50

Fajna i rzeczowa relacja :thumb:
Co do dojazdu to ja przerabiałem Lefkadę dwukrotnie autem (trasą przez Czechy, Słowację, Węgry, Serbie i Macedonię) ale od znajomych Czechów wiem że są (a przynajmniej były jeszcze 2 lata temu) bezpośrednie loty z Pragi do Prevezy.

Awatar użytkownika
woodysurf
Posty: 37
Rejestracja: 10 sie 2012, 11:19
Dostał piwko: 1 raz
 
Post29 kwie 2015, 10:15

Od tego sezonu Grecos i Itaka latają bezpośrednio do Prevezy (PVK), jakieś 20km od spotu Agios Ioannis, więc tym bardziej polecam miejscówkę.


Wróć do „Relacje z wypraw i pływania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

cron