Sardynia Mistral & all kind of boards [czerwiec 2014]

Zakaz umieszczania komercyjnych opisów wypraw.
Awatar użytkownika
zaq
Posty: 922
Rejestracja: 12 wrz 2010, 11:52
Deska: Clash
Latawiec: Ozone Catalist
Lokalizacja: Wuwa
Postawił piwka: 21 razy
Dostał piwko: 71 razy
Kontaktowanie:
 
Post16 cze 2014, 09:13

Hej,

Poszukując idealnych spotów i miejsc wybrałem się tym razem do Skyhigh -Porto Botte na Sardyni. Dwie godziny przelotu z Krakowa i byłem w miejscu które od razu mi się spodobało. Więcej napiszę w kolejnych dniach, bo jeszcze trochę jestem skatowany po wake & kite ;) i klimie w samolocie. :?

Dziękuje za pomoc organizacyjną w organizacji wyprawy dla Jovi Travel & Skyhigh.

Na zachętę to zdjęcie które mnie rozwala jak na nie patrzę ;) Idealna miejscówka na surfa

Obrazek

A dalej już tylko lepiej :D

Dla internetowych "rozkminiaczy" i znawców windguru... Nie ma co się sugerować tym co tam się zobaczy. Porto Botte - jest efekt Venturiego (lejka między górami/wzgórzami/przewiężeniami lądu/budynków) przy NW i termika. Przy wiatraw z południa - sytuacja podobna jest w Punta Trettu (V Efekt)

Na winduru pokazywało tak:

Obrazek
Obrazek

Pływałem w Punta Trettu (gdzie jest troche słabszy wiatr o 2-5kns niż w Porto Botte): czwartek 12m Ozone catalist (do momentu jak była burza)

Obrazek

piatek - 12m catalist rano & 9m c4 po południu, sobota - 8m catalist, 9m c4 i na koniec skatowałem sie 10m catalist z butami - uh & loopy. Niedziela też była sroga na Porto Botte - w powietrzu latawce 7-9m. Wniosek - w ogóle nie patrzeć w te prognozy. Dokłada 10-15 kns każdego dnia. Niech wejdzie tylko NW /mistral. Sirocco wiatry z południa też dobre, można wtedy jechać do Punta Trettu i jest bardzo dobre pływanie.

Obrazek

Termika też wchodzi w Porto Pino. I na Petrol Beach po 2 stronie wyspy.

Obrazek

Spokojnie, nie ma co panikować - 9 m latawiec myślę robi robotę a jak wejdzie mocniejszy mistral to 7-8m wystarczy. Jeśli czegoś brakuje rozmiarowo, to wbija się do Skyhigh i pożycza co trzeba.

Awatar użytkownika
onzo
Posty: 5583
Rejestracja: 19 paź 2003, 22:34
Deska: Wainman Joke 138
Latawiec: Vegas 9,12,16
Lokalizacja: WaWa
Postawił piwka: 41 razy
Dostał piwko: 89 razy
Kontaktowanie:
 
Post18 cze 2014, 10:36

zaq pisze:Na zachętę to zdjęcie które mnie rozwala jak na nie patrzę ;) Idealna miejscówka na surfa

Obrazek


hehe - też tam byłem, ale akurat nic nie wiało, a fale były interesujące. Myślę, że jak wieje to trzeba przetestować.
Czyli podobnie jak mnie - Tobie też prognozy się nie sprawdziły :thumbsup:

Awatar użytkownika
zaq
Posty: 922
Rejestracja: 12 wrz 2010, 11:52
Deska: Clash
Latawiec: Ozone Catalist
Lokalizacja: Wuwa
Postawił piwka: 21 razy
Dostał piwko: 71 razy
Kontaktowanie:
 
Post18 cze 2014, 15:33

Nie narzekałem na progno ;) 4 dni pływania spoko. Był czas też na wake, quady, rowery (dobre trasy w górach) czy zwiedzania i filmowanie (troche tego miałem do zrobienia) , więc rozłożyłem sobie dobrze czas.

Obrazek

Obrazek

NW kierunek tam jest jak złoto, jak go widać na prognozach można jechać "na pewniaka" i pływanie 7-9 i 12m latawce jest spoko. Można trafić na mistral 11-13 dni i mieć full wypas i pływać do skatowania się.

Obrazek

Awatar użytkownika
zaq
Posty: 922
Rejestracja: 12 wrz 2010, 11:52
Deska: Clash
Latawiec: Ozone Catalist
Lokalizacja: Wuwa
Postawił piwka: 21 razy
Dostał piwko: 71 razy
Kontaktowanie:
 
Post23 cze 2014, 17:56

Hej,

Wracam do mojej relacji po kilku dniach pływania w Rewie i na półwyspie. Boże Ciało jak zawsze wiatr - daje radę! Skatowany jestem trochę ale coś napisze

Obrazek

Transport:
Leciałem Rayanem. Specyficzne linie lotnicze, niby tanie a jak cokolwiek więcej bagażu wziąć/quiver liczą jak za zboże. 20 kg to max w quverze (za to słona opłata), wiecej już trzeba dobierać kolejny bagaż i płacić.
Jak dać sobie radę z bagażem?
Moim zdaniem opcją jest brać minimalnie bagażu a sprzęt wypożyczać w Skyhigh. Po co tuczyć linie lotnicze i wozić się ze sprzetami. Zwłasza jakby trzeba było wziąć kilka latawców, desek /wake, kite/ czy buty wake,longa.
Wiatr
Jak wspomniałem, jeśli jest kierunek jakikolwiek wschód czy NW, pływanie jest na małych rozmiarach 7-9, góra 12. Termika + efekt Venturiego i nie ma co patrzeć w winszita. Dodaje 10-15 kns do prognozy.
Ceny jedzenie, spanie, fura.
Przystępne ceny jedzenie, spanie. Samochód ok 250 euro tydzien (do 300-350), paliwo 1,78 euro. Kamper też można dość przystępnie wypożyczyć i jeździć po okolicach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Znajomy opis:
1. Ilość wiatru - przywiewa mistral NW lub Sirocco (S) - to 100% ;) A na poważnie - godziwa statystyka 70/75% jest i małe/średnie rozmiary latawców. Nie ma się co oglądać na windguru, efekty termiki i Venturiego. Jeśli nie wieje - to jest przerwa 1-3 dni które można wykorzystać na surfa, wake, rowery, quady, zwiedzanie. jest tam co robić.
2. Jakość wiatru - czasem równy, czasem szkwalisty (pierwszego dnia jak odkeca na NW) - 8/9 na 10.
3. Opis spotów - Porto Botte, okolice - typu Porto Pino, Punta Trettu . Bardzo przyjemne pływanie, płaska woda. Czopu nie zanotowałem. Można pojechać na północ, poszukać spotów z falami czy na surfa. 8/10 Porto Botte - dobre miejsce także do nauki winda.
4. Miejsca dla Freestyle - (8/10) Punta Trettu - trochę zbyt płytko ale duża przestrzeń. (9/10) Porto Botte - mega dużo przestrzeni i głebia
5. Miejsce dla Wave - nie pływam, wiec trudno mi ocenić. Jest dużo spotów na Sardyni tego typu, miłośnicy pływania na pewno je znajdą.
6. Miejsce dla Freeride - (7/10), sporo miejsca i możliwość swobodnego płyania.
7. Miejsce dla Racing/Foil - nie pływam ale w Porto Botte, bardzo dużo miejsca i głębia, fajny wiatr - idealnie.
8. Miejsce dla Big Air - 9/10, miejsca dowoli ;) dobry NW jak przywieje to wysokie loty są.
9. Miejsce dla początkujących - 9/10, bardzo dobre miejscówki/spoty do nauki. w Skyhigh mają kaski dla kursantów, przez co stały kontakt z nim i ekspresową naukę. Pożniej ten sam patent widziałem w Kitepark (na campie Victora Borsuka, pozdro i thx za El Goune)
10. Miejsce dla średniozaawansowanych (8/10) Różnorodność spotów
11. Miejsce dla zaawansowanych (9/10) . Spokojnie swoim tempem pływając, 2-3 sesje dziennie zaliczałem. Strapy lub buty.
12. Miejsce dla ekspertów / zawodników (9/10). Spokój, chillout, dobra miejscówka sprzyja treningowi.
13. Miejsce na wyjazd rodzinny - (9/10) - najbardziej chyba pro-rodzinna baza kite jaką widziałem do tej pory.
14. Miejsce na wyjazd w grupie - (9/10) - brakuje na wszystko czasu ;) Spoty, rzeczy które można zrobić lub zwiedzić na Sardynii. Brakuje czasu.
15. Miejsce na wyjazd solo - (9/10) - jest co robić na wodzie + fajna ekipa w bazie. Zwłaszcza fajnie jak chce się w spokoju potrenować zgodnie z planem.
16. Atrakcje turystyczne (10/10) - mega, mega dużo miejsc do zobaczenia. Można cały miesiąc jezdzić i dalej nic nie zobaczyć. Ja wziąłem na ambit i tylko wyrywek południa zobaczyłem
17. Ceny - no tutaj mi trudno mówić pewnie 7/10 bo to eurostrefa, więc cenny lekko inne niż w Polsce. Ale da się godnie przeżyć, jeść czy wynająć furę. Wszystko lepiej sobie ogarnąc przez Skyhigh/Jovi Travel. Wychodzę z założenia że pozorne oszczędności później więcej mnie kosztują.
18. Bezpieczeństwo - (10/10) Normalna cywilizacja i przyjaźni ludzie.
19. Porozumiewanie się / lokalesi (9/10) - język włoski, angielski też się da. Ludzie na bazie pomagają ogarnąć większość spraw.
20. Internet - (8/10) - na bazie, albo można sobie pakiety w PL kupić i spokojnie pracować.
21. Komunikacja - (9/10), wynajem samochodu proste na maxa. Na bazie też transport, jeśli jest opcja wyjazdu na wake czy surf.
22. Pogoda / klimat (9/10) - 30C i wiecej w czerwcu. Sucho. Letnie temp od maja do października. A...zdarzyła się nawet burza! jednego dnia.

Podsumowując - super miejsce, dobra alternatywa dla mnie jak patrze gdzie można popływać "progresowo". Różnorodność spotów, wiecej sportów deskowych, góry w których można pojeździć wyczynowo na rowerze czy quady i cross/MX. Dobra opcja na surfing jesienia/zimą. Dużo miejsc do zwiedzania.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Duży plus dla ekipy Skyhigh. Bardzo pomocni, serdeczni. Baza na światowym poziomie i wiecej nic nie muszę dodawać 8) I kolejny plus za normalną muzę w bazie u Orłów ;)) a nie jakieś dojcze disko.

Obrazek

Obrazek

Blisko... z Krakowa 2 h lotu, pozniej ok 45 min transfer na bazę do Porto Botte. Następny sezon będą też loty z Wawy, są loty z Berlina więc Sardynia nie jest tak daleko

Wpisuję zatem na listę spotów, które będę często odwiedzał. Zwłaszcza na prognozę NW/Mistral. No i muszę coś więcej na crossie pojeżdzić po górach :)

Przejrzę jeszcze foty + jak złoże filmy to uzupełnię relację.

ss7pro@gmail.com
Posty: 459
Rejestracja: 21 sie 2012, 16:03
Dostał piwko: 8 razy
 
Post25 cze 2014, 00:44

gdzie te fury po 200 EUR za tydzien ; ? Masz linka ? Ja lipcu/sierpniu nie widze nic ponizej 350 - 400 EUR :((

Awatar użytkownika
BraCuru
Posty: 5967
Rejestracja: 13 mar 2006, 20:56
Deska: BraCuru Hover, SABfoil
Latawiec: Flysurfer Sonics
Postawił piwka: 185 razy
Dostał piwko: 374 razy
Kontaktowanie:
 
Post25 cze 2014, 06:51

Jacek - dzięki za szczegółówą relację. Dużo 8,9 i są 10.
Wydaje się być dobrym miejscem na foila.
Widziałeś tam jakiegoś na patyku?
Zaraz sprawdzam loty i chyba uderzę na tydzień w drugiej połowie lipca.
A tą ładną panią chyba widziałem w Wietnamie :wink:

Poproszę o jakieś namiary na wypożyczalnię aut a może jak znasz to i kamperów.

ss7pro@gmail.com
Posty: 459
Rejestracja: 21 sie 2012, 16:03
Dostał piwko: 8 razy
 
Post25 cze 2014, 15:12

Wlasnie skonczylem bookowac mojego tripa na sarydnie kilka uwag:

1) Odnosnie auta, to finalnie znalazlem:

http://comparecarrent.com/italy/

Wbieramy lotnisko gdzie ladujemy (nie kazdy bedzie lecial do CAG). Wychodzi jakies ~ 300 EUR za tydzien nawet w szczycie sezonu. Do tego polecam https://www.icarhireinsurance.com/ za 50 GBP na caly rok mamy ubepieczenie wkladu wlasnego w ewentualnych szkodach.

2) Co do lotow na Sardynie to polecam olac Ryanair, bo z Krakowa mozna taniej doleciec Aitalia (po uwzglednieniu oplat za bagaz w Ryanair ktore min. to 100 EUR za 20kg) !!! W Aitali placimy 40 EUR za quiver 20kg w dwie strony i do tego w ramach biletu mam 20kg regularnego bagazu. A sam bilet w Aitali 219 EUR w dwie strony z KRK.

Co do wyszukiwania lotow to polecam: http://www.google.pl/flights - jest tam kalendarz ktore pokazuje najnizsze ceny w calym kalendarzu. Bardzo pomocne !

3) Tanie apartamenty na sardynii: http://www.wimdu.com :-) Ja utrafilem dwa pokoje + salon blisko bazy skyhigh za 280 EUR za caly tydzien :>



Ja sie wybieram w lipcu :-)) Mam nadzieje utrafic Mistrala !






Pzdr.

Awatar użytkownika
bartolomeo_n
Posty: 521
Rejestracja: 06 gru 2010, 12:09
Deska: (Super+)Shinn(+ster)
Latawiec: RRD, Best TS, Bandit
Lokalizacja: Poznań
Postawił piwka: 14 razy
Dostał piwko: 35 razy
 
Post25 cze 2014, 16:02

Ja też niedawno byłem na Sardynii 22.05-05.06. Wyjazd nie był kajtowy, ale 'miałem oczy szeroko otwarte' ;)
W tym czasie (przed pełnią sezonu) pływać można praktycznie wszędzie - tydzień spędziłem w pobliżu Alghero - pare km plaży, wiatr non stop (kierunek zmieniał sie tak ok 14:00). W Alghero jest mały sklepik kajtowy gdzie można pożyczyć sprzęt (chyba 170Eur za komplet/dzień chcieli...). Kolejny tydzień - w okolicach Vilassimus (Cagliari), totalnie z innej strony wyspy. Mnóstwo plaż w okolicy jak najbardziej nadające sie dla kite. Na jednej, bardziej 'ucywilizowanej' między morzem a słonym jeziorem (na Capo Carbonara) były super warunki na surfa (klasycznego).
Podczas 2 tygodni widziałem 1 (słownie: 1 kitesufera) na południu - samotny rider dobry kilometr w morzu :shock: a wiatr był codziennie przynajmniej po 20kt. Fakt, że nie byłem w pobliżu żadnego 'dedykowanego' spotu i generalnie ludzie nie wiedzieli co to w ogóle jest 'kitesurfing'...
Co do cen - to bardzo przyzwoita kwatera dla rodziny 4 osobowej to 400Eur (w tym okresie). Nie ma sensu moim zdaniem szukać na samym wybrzeżu jak sie i tak wypożycza samochód - lepiej mieszkać sobie w ciszy i spokoju w jakiejś dolince i dojechać 15 min, codziennie na inny spot... A żarcie polecam robić samemu - bo w restauracjach generalnie jest drogo, kicha i syf - zwłaszcza jak napisali że mają 'Menu turistico' to uciekać. Zwykle przed południem kupowałem rybkę(i) (czy inne robactwo morskie) w lokalnym rybnym na wiosce i potem do piekarnika z cytrynką i gotowe. Pizza nadaje się do jedzenia tylko jeżeli to jest pizzeria w której kupują lokalesi (na wynos, do domu) i tylko wieczorem, bo piec odpalają dopiero jak się skończy sjesta (dobre miejsce jest np. w Villaputzu).
Leciałem easyjet'em z Berlina - nie miałem problemów z nadbagażem - nie zwrócili uwagi na nieduże przekroczenie wagi (25kg, a wykupione 23kg), troche sie awanturowali (w Olbi) na temat fotelików dla dzieci - kobieta nie znała regulaminu własnej linii - więc może być podobnie przy np. bagażu sportowym...
Samochód brałem (niestety) z Europcars - zdarzyło mi się przyrysować przedni zderzak od spodu (zjeżdzając z niedorzecznie stromej uliczki w jednym miasteczku). Koszt: 350Eur, a samo wypożyczenie 400Eur/2tyg. Biorąc samochód z lokalnej wypożyczalni można sporo oszczędzić i może wybrać sobie furę z nieco wyższym zawieszeniem.

Awatar użytkownika
zaq
Posty: 922
Rejestracja: 12 wrz 2010, 11:52
Deska: Clash
Latawiec: Ozone Catalist
Lokalizacja: Wuwa
Postawił piwka: 21 razy
Dostał piwko: 71 razy
Kontaktowanie:
 
Post25 cze 2014, 16:22

@all

Przelot
Jest też Wizair z Berlina /to bedzie dobra opcja pewnie dla @Bracuru

Ja wybrałem Rayana mimo że nie jest najszczęśliwiej (ograniczenia z bagażem). Bo... jest szybki przelot z Krakowa, bez przesiadek w Rzymie (czasem czas oczekiwania 4-5h) jak w przypadku Air Italia. Która jak patrzę teraz wcale też nie jest tania opcją w sezonie (lipiec/sierpień), 1350-1600 pln za 2 strony + do tego quiver 40 euro (który mocno sprawdzają kg) - dziękuje.

Poza tym z tego co widzę z cenami zmienia się z godziny na godzinę, teraz nie ma już biletów poniżej 1 tys za 2 strony /w zeszłym tygodniu jeszcze były. Natomiast wrzesień czy pażdziernik bez tłoku, można mieć bilety za 250-300 pln w 1 stronę z tego co widzę. A temperatura +25C utrzymuje się do października! (wiec termika też)

Fura, raczej w granicy 300 euro. A jak coś wiekszego typu camper to pewnie 400-450 eur za tydzień. Ale nie napiszę dokładnie bo nie sprawdzałem.

@Bracuru
- o fury pytaj w Skyhigh. Znają lokalnie co i jak , ogarną to. To lepsza opcja niż sprawdzanie z internetu gdzie zawsze w sezonie wyjdą stawki jakie widzisz. Poza tym jak wspomniałem, stamtąd mozna ogarnąć sobie wyjazdy na okoliczne spoty spokojnie.

Oceny 8-10 zasłużenie, nie stawiam na wyrost.
Różnorodność spotów, brak zatłoczenia, bezpiecznie i europejsko. Dla mnie jest to 100% tego co chce na wyprawie kite a nie jarmarków i bydła jak np. na Helu. Mnie osobiście Sardynia mocno przypasiła i na pewno będzie miejscem gdzie jeszcze nie raz wrócę zwłaszcza na NW czy S.

Foil - nikogo nie widziałem. Wydaje się że byłbyś tam jednym z 1 prekursorów. 100% znajdziesz dla siebie dobre spoty z głęboką wodą, fajnym wiatrem i widokami.

Awatar użytkownika
zaq
Posty: 922
Rejestracja: 12 wrz 2010, 11:52
Deska: Clash
Latawiec: Ozone Catalist
Lokalizacja: Wuwa
Postawił piwka: 21 razy
Dostał piwko: 71 razy
Kontaktowanie:
 
Post29 cze 2014, 20:26

Pierwszy z filmów z Sardyni. Enjoy ;)

phpBB [video]

Awatar użytkownika
zaq
Posty: 922
Rejestracja: 12 wrz 2010, 11:52
Deska: Clash
Latawiec: Ozone Catalist
Lokalizacja: Wuwa
Postawił piwka: 21 razy
Dostał piwko: 71 razy
Kontaktowanie:
 
Post14 lip 2014, 11:17

Drugi film z Sardyni :)

phpBB [video]

Awatar użytkownika
zaq
Posty: 922
Rejestracja: 12 wrz 2010, 11:52
Deska: Clash
Latawiec: Ozone Catalist
Lokalizacja: Wuwa
Postawił piwka: 21 razy
Dostał piwko: 71 razy
Kontaktowanie:
 
Post15 lip 2014, 11:38


JanuszD
Posty: 676
Rejestracja: 15 paź 2013, 09:15
Deska: TS/Hadlow/Spike
Latawiec: Rebel/Dyno/XR4
Lokalizacja: MediolanPoznan
Postawił piwka: 31 razy
Dostał piwko: 44 razy
 
Post16 lip 2014, 09:28

zaq pisze:Jest też Wizair z Berlina /to bedzie dobra opcja pewnie dla @Bracuru


Jestes pewny? Bo cos mi sie wydaje, ze Wizz nie lata z Berlina nigdzie.

I mam prosbe na przyszlosc, podawajcie kod lotniska (jesli pamietacie) na ktore lecieliscie lub chociazby nazwe pelna, a nie tylko miasto. Ulatwi to poszukiwania potencjalnym nasladowcom.

Awatar użytkownika
zaq
Posty: 922
Rejestracja: 12 wrz 2010, 11:52
Deska: Clash
Latawiec: Ozone Catalist
Lokalizacja: Wuwa
Postawił piwka: 21 razy
Dostał piwko: 71 razy
Kontaktowanie:
 
Post16 lip 2014, 10:41

@JanuszD
Aj, no tak to chodziło o innego taniego przewoźnika - GermanWings ;) Można też ew. Air Berlin. O ile pamiętam z Tegel.

ss7pro@gmail.com
Posty: 459
Rejestracja: 21 sie 2012, 16:03
Dostał piwko: 8 razy
 
Post16 lip 2014, 12:55

JanuszD pisze:
zaq pisze:Jest też Wizair z Berlina /to bedzie dobra opcja pewnie dla @Bracuru


Jestes pewny? Bo cos mi sie wydaje, ze Wizz nie lata z Berlina nigdzie.

I mam prosbe na przyszlosc, podawajcie kod lotniska (jesli pamietacie) na ktore lecieliscie lub chociazby nazwe pelna, a nie tylko miasto. Ulatwi to poszukiwania potencjalnym nasladowcom.


Na Sardyni masz trzy lotniska:

AHO, OLB - polnoc
CAG - poludnie

Z lowcostow lataja: EasyJet (lata z Berlina - SXF na OLB i CAG), RyanAir lata z Krakowa na CAG.

Z niemieckich miast lata tez tuifly.de.

Ogolnie polecam: http://google.pl/flights


pzdr.


Wróć do „Relacje z wypraw i pływania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości