Zimowy trening w El Gounie 2014/15 - Wojtek & Janek

Zakaz umieszczania komercyjnych opisów wypraw.
Awatar użytkownika
kitejanek2000
Posty: 7
Rejestracja: 27 gru 2014, 12:21
Deska: Nobile 50fifty 2015
Latawiec: Nobile 50fifty 2015
Dostał piwko: 1 raz
 
Post17 sty 2015, 20:53

Sylwestra 2014/15 postanowiliśmy spędzić w El Gounie. Przez 3 tygodnie trenowaliśmy przygotowując się do mistrzostw Polski Ford Kite Cup.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
El Gouna


Zapraszamy do przeczytania relacji z naszego wyjazdu. ;)

1.Ilość wiatru 8/10

Właściwie w przeciągu naszego 3 tygodniowego pobytu w El Gounie, tylko przez 4 dni wiatr spadł poniżej 10 węzłów. Resztę czasu spędziliśmy na wodzie, czasami było to pływanie na 14-17m2 latawcach, czasem na 5-7…

Obrazek
Porównanie prognozy GFS 50km i WRF 9km z tego samego okresu. Zdecydowanie bardziej sprawdza się ta druga, niestety możemy ją przewidzieć tylko na 3 dni...


2. Jakość wiatru 7/10

Kiedy kierunek wiatru oscylował pomiędzy N/NE, na spocie panował przyjemny side/side-on, równy wiatr w granicy 12-17 węzłów. Niestety kiedy kierunek odwracał się na NE/E spot zmieniał się nie do poznanie. Siła wiatru przekraczała 25-30 węzłów, a szczytowe różnice między szkwałami wynosiły czasem nawet 7 jednostek. Na szczęście taki wiatr panował tylko przez 5 dni i z doświadczenia mogę Wam powiedzieć, że z reguły na tym spocie sytuacja taka zdarza się tylko zimą i to rzadko.


3. Opis spotów 9/10


Spot przy polskiej bazie RedSeaZone, na którym spędziliśmy większość czasu, według naszej opinii jest jednym z najbardziej przyjaznych spotów na świecie. Przy bazie rozciąga się szeroka plaża, wyłącznie do dyspozycji szkółki wraz laguną sięgającą ok. 500m od brzegu, z płaską wodą, której poziom w zależności od pływów wynosi od 0,3 do 0,9m. Może się zdarzyć 2 razy w miesiącu – zaraz po pełni i nowiu, że poziom wody spada poniżej tych wartości. W takiej sytuacji bez problemu można bezpiecznie pływać na głębokiej wodzie przy asekuracji motorówki. Wtedy też może się pojawić problem w postaci pasa obumarłej rafy o szerokość max. 50m, którą można ominąć bez większych trudności. W bazie jest wszystko co potrzeba kitesurferom i miła atmosfera. Drugi spot, na którym mieliśmy przyjemność pływać to laguna, która wypełnia się wodą przy przypływie. Oddalona od bazy o ok. 1,5km na północ, do której można dopłynąć w kilka minut. Dzięki mierzei , która oddziela ją od głębokiej wody, miejsce to staje się idealne do ćwiczenia nowych tricków ze względu na dosłownie idealnie płaską wodę, nawet powyżej 20 węzłów.

Obrazek
Spot przy RedSeaZone


Obrazek
Lagunka


Freestyle na lagunie:
Obrazek
Obrazek


4. Miejsca dla Freestyle 8/10 :D

Co tu dużo mówić…zajwakowo, zarówno na spocie RedSeaZone, jak i na lagunie.
Przy wyższym stanie wody pojawia się niewielki chopp.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Wojtas znowu odwrotnie przykręcił buty :D


5. Miejsce dla Wave 0,5/10

Niestety w Egipcie ciężko o spot na wave. Jedynie niewielka fala typu swell przesuwająca się wzdłuż brzegu. Rafy i laguny tylko ją wypłaszczają, wniosek…nie ma przyboju.


6. Miejsce dla Freeride 9/10


Baza organizuje downwindy z asekuracją.

Obrazek

7. Miejsce dla Racing/Foil 5/10

Bez problemu można pływać zarówno na foilach jak i deskach race’owych. Wymaga to jednak wyjścia na głęboką wodę lub przekazanie deski do przetransportowania motorówką i wypłynięcie na twintipy'e.

8. Miejsce dla Big Air 8/10

Toby Braeuer, często wpada tu na treningi ;)


Wojek lata na nowym sprzęcie od RRD.

Obrazek

9. Miejsce dla początkujących 8/10

Spot ma wyraźnie wydzieloną strefę dla początkujących. Dodatkowo równy wiatr side-on, przez większość roku ułatwia naukę ;)

10. Miejsce dla średniozaawansowanych 9/10

Daleko płytko, stosunkowo równy wiatr.

11. Miejsce dla zaawansowanych 8/10

12. Miejsce dla ekspertów / zawodników 8/10


Przy odpływie zdarza się, że jest zbyt płytko do lądowania radykalnych tricków.

13. Miejsce na wyjazd rodzinny 9/10

El Gouna jest bardzo dobrym miejscem na wyjazd rodzinny. Różnorodne hotele oddalone od spotu o max. 5-15 min. drogi transportem wewnętrznym. Z naszej subiektywnej oceny najbardziej atrakcyjnym hotelem dla dzieci jest Rihanna. W bazie bezpieczna plaża oddzielona od plaży dla kitesurferów. Wydzielone kąpielisko. Jedyne czego brakuje w bazie to plac zabaw, ale doszły nas słuchy, że jeszcze tej zimy na zostać zbudowany profesjonalna strefa dla dzieci, wraz z innymi atrakcjami.


14. Miejsce na wyjazd w grupie 8/10


Miejsce bardzo przyjazne nawet dla dużych grup.

15. Miejsce na wyjazd solo 8/10

Zawsze znajdziesz miłe towarzystwo :D

16. Atrakcje turystyczne 9/10

Przede wszystkim ogromy wakepark Sliders, który jest świetną alternatywą dla kitesurferów w bezwietrzną pogodę.

Obrazek
Sliders Watersports Complex.

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Dodatkowo na terenie El Gouny znajdują się:
- gokarty
- profesjonalne 18-dołkowe pola golfowe
- boiska do piłki nożnej i siatkówki
- korty tenisowe
- kluby nocne
- liczne restauracje i bary (zdecydowanie polecamy tajską i wietnamską), w wielu transmitowane są najważniejsze wydarzenia sportowe, więc na wyjeździe nie ominiesz meczu swojej ulubionej drużyny
- nurkowanie
- wycieczki katamaranem
- koncerty na żywo
- kino
- stadnina koni
- wycieczki na wielbłądach i quadach

17.Ceny 9/10

Obowiązująca waluta funt egipski (LE lub EGP), kurs – 1 LE = ok. 0,55 PLN. Korzystanie z bazy, przechowanie sprzętu i asekuracja - 110€ za 3 tygodnie. Bardziej opłaca się wymienić pieniądze na miejscową walutę w banku, automatach, ponieważ przelicznik w sklepach z reguły jest gorszy. Ceny średnio nieco niższe niż w Polsce, np.
- woda mineralna 2,50 LE
- paliwo w tej samej cenie co woda :D
- egipskie słodycze 0,50 LE – 3,50 LE, zdecydowanie polecamy.

Najbardziej popularne markety w El Gounie to:
- Bestway
- Ebaid Market
Czynne 24h.
Dostępne jest prawie wszystko co u nas.
Artykuły wyprodukowane bądź pakowane w Egipcie są w cenach takich samych lub niższych niż w Polsce. Produkty importowane w opakowaniach detalicznych, mogą być kilkakrotnie droższe.
Ceny w restauracjach podobne jak w Polsce, jednak trzeba zwracać uwagę na to, że często (szczególnie w typowo egipskich restauracjach) do kwoty na rachunku doliczane jest 10% podatku i 12% serwisu informacja ta zawarta jest w menu, czasami więc bardziej opłaca się wziąć jedzenie na wynos, wtedy można zaoszczędzić przynajmniej na tym drugim ;)

18. Bezpieczeństwo 8/10

BeachBoy’e na plaży, podział stref, motorówka asekuracyjna, bardzo dobry szpital w El Gounie.

19. Porozumiewanie się / lokalesi 7/10

Lokalesi z reguły są pozytywnie nastawieni do turystów, wszyscy dla nich są „my friend”. Niestety piramid oni raczej nie zbudowali, jeśli wiecie o co mi chodzi :). Bez problemu wszędzie się dogadasz po angielsku, choć można się zdziwić jak bardzo można uprościć gramatykę.

20. Internet 8/10

Darmowe wi-fi jest dostępne w bazie na spocie oraz w większości restauracji. Jeśli ktoś potrzebuje niezależnego 3G istnieje możliwość zakupienia karty SIM Egipskiego operatora w El Gounie lub na stoisku Vodafone’a, przy wyjściu z lotniska w Hurgadzie po lewej stronie. W naszym wypadku 3GB transferu (koszt 50 LE + 50 LE za kartę SIM) starczyły dla 2 osób na ok. 2 tygodnie. Jeśli natomiast komuś niezbędne jest szybkie, stałe łącze bez ograniczeń transferu, można skorzystać z Internetu bez ograniczeń czasowych w bibliotece w okolicy centrum miasta – wstęp 10 LE, czynne 10-22.

21. Komunikacja 8/10

Najbardziej popularnym środkiem transportu po El Gounie, są Tok-toki czyli 3-kołowe „motorki” od których dosłownie roi się w całym mieście. Mieszczą standardowo 3 pasażerów (nasz rekord to 8, jednak komfort i bezpieczeństwo podróży spadają z każdym następnym pasażerem), koszt transportu to 5 LE od osoby w dowolne miejsce na terenie El Gouny. Drugą opcją transportu są taksówki BugedTaxi, koszt – 25 LE niezależnie od ilości pasażerów, w dowolne miejsce. Dodatkowo z bazy RedSeaZone istnieje możliwość przejazdu prywatną firmą taksówkarską w takiej samej cenie jak Tok-tok.

Obrazek
TOK-TOK


22. Pogoda/klimat 8/10


Zimą średnia temperatura dobowa nie spada poniżej 17 stopni, a chmury należą do rzadkości. W ciągu dnia krótki rękawek, wieczorem bluza, po pływaniu ewentualnie cienka wiatrówka. Temperatura wody przy brzegu w tym okresie ok. 20 stopni, dalej od brzegu 22-23.


Podsumowując, bardzo fajna miejscówka. Szczerze możemy ją polecić zarówno dla początkujący jak i dla profesjonalnych riderów. Pomimo zimy trafiliśmy na całkiem dobre warunki wiatrowe, a nawet kiedy nie wiało robiliśmy progres na waku’u. El Gouna jest prawdziwą oazą na środku pustyni, zupełnie odmiennym miejscem w porównaniu do innych miast w Egipcie.
Do El Gouny wracamy w połowie lutego ;)

Obrazek
Obrazek


Średnia ocena 7,7/10

Specjalne podziękowania:

Za sprzęt:
Janek: Nobile Kiteboarding
Wojtek: RRD Wind and Kitesurfing

Za zdjęcia dla:
Camela

Oraz dla:
Rodziców, RedSeaZone, Sliders Watersports Complex, GoPro - Freeway OMT

Wróć do „Relacje z wypraw i pływania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości