MALEDIVY South Male Atoll wyspa Rannalhi - czyli wizyta w raju [luty 2015]

Zakaz umieszczania komercyjnych opisów wypraw.
Awatar użytkownika
Fazi
Posty: 19
Rejestracja: 17 lut 2015, 11:45
Deska: SU2
Latawiec: RRD
Lokalizacja: Rewa
Postawił piwka: 8 razy
Dostał piwko: 3 razy
Kontaktowanie:
 
Post19 lut 2015, 12:49

Zainspirowany jednym z użytkowników (BraCuru-pozdrawiam) tego forum chciałbym również podzielić się wizytą na Malediwach.

Co do wycieczki na ten mały skrawek piasku z kilkoma palmami na środku oceanu Indyjskiego namawiała mnie przez parę dobrych wiosen moja piękniejsza połówka...
Wycieczka zorganizowana od A do Z przez niemieckie biuro podróży (oczywiście dla zainteresowanych udzielę więcej info), wylot z Berlina (AirBerlin) do Abu Dhabi, z Abu Dhabi (Etihad) na Male, a stamtąd na wyspę motorówką. Co do lotów ciężko się było do czegoś przyczepić, a oglądanie na żywo meczów ligi angielskiej na ekranie w zagłówku fotela samolotu pozwoliło mi się poczuć jak w domu na kanapie ;-).

Przed wyjazdem śledziłem pogodę na windfinder (prognoza bezpośrednio dla mojej wyspy) oraz porównywałem ją z windguru dla wyspy Guraidhoo oddalonej o ok. 8 km.
Prognoza niestety nie była zbyt dokładna, a wartości ze w/w stron były raczej tymi górnymi realnymi wartościami i trwającymi tylko od kilku do kilkudziesięciu minut, ale 2 dni z wiatrem nawet ponad 20kts + 1 dzień z około 16kts nie pozostawiło mi żadnych wątpliwości żeby zapakować "po pachy" mojego quivera (dla informacji bagaż ze sprzętem sportowym w liniach grupy Etihad o wadze nie przekraczającej 23kg i nie przekraczającej 2,5m jest za FREE!!! ).

wiatromierz.jpeg
wiatromierz.jpeg (30.56 KiB) Przejrzano 4923 razy


Nie znając zupełnie spotu przed jakimkolwiek pływaniem w pierwszej kolejności uderzyłem do znajdującej się na wyspie szkoły windsurfingu (kitesurfingu - BRAK) . Kolega instruktor udzielił mi kilku cennych rad: gdzie i jak daleko pływać, na co uważać, gdzie rafy itp. No i nie omieszkałem podpytać o widziane ponad 2 metrowe rekiny ???
Ponoć przy rafach żerują tylko od zmierzchu do świtu i wtedy są agresywne zaś w dzień odpływają na głębsze wody...

sharki z pomostu.jpeg
sharki z pomostu.jpeg (59.77 KiB) Przejrzano 4923 razy


Nie ukrywam, że zaczynając pływać miałem jeszcze w bani widok tych wielkich potworów, ale z rozkręcający się wiatr szybko wywiał mi te czarne myśli, a na twarzy pojawił się zjawiskowy tzw banan :D

kite2.jpeg
kite2.jpeg (60.34 KiB) Przejrzano 4923 razy


Z racji i nie oszukując się, że nadal jestem początkującym kitesurferem, ale z jakiegoś tam zdobytego doświadczenia to oceniając TYLKO same pływanie to nie należało do tych co by urywało moje "4 litery", ale tak piękne okoliczności przyrody nad jak i pod wodą oraz wszechobecna wysoka temperatura (woda 29C, powietrze 32C) już nigdy nie pozwolą mi zapomnieć o tym raju na ziemi (bo inaczej nie idzie tego nazwać)
Planując ten wypad nie jechałem stricte pod kątem uprawiania kitesurfingu tylko świętować 10-lecie mojego zaobrączkowania ;-), ale jak wcześniej wspomniałem dobra prognoza zmobilizowała mnie do zabrania ze sobą sprzętu i dzisiaj już wiem, że jadąc drugi raz też bym spakował dechę i może tylko jeden latawiec (oprócz 13-tki miałem jeszcze 9-tkę).
Ogółem Malediwy to piękny kawałek świata, którego odwiedzenia życzę wszystkim forumowiczą obojętnie czy na kite czy na leżenie na leżaku. Brak wiatru w pełni rekompensuje nurkowanie powierzchniowe czy w nieco głębszych wodach, a życzliwość i uśmiech lokalesów jest godny pozazdroszczenia.
PS wykupując wycieczkę warto dorzucić parę złotych do pakietu all inclusive bo w kurortach "kroją jak za zboże" ;-)

Awatar użytkownika
Fazi
Posty: 19
Rejestracja: 17 lut 2015, 11:45
Deska: SU2
Latawiec: RRD
Lokalizacja: Rewa
Postawił piwka: 8 razy
Dostał piwko: 3 razy
Kontaktowanie:
 
Post19 lut 2015, 13:57

...kilka pierwszych minut na wodzie

endomondo.jpg
endomondo.jpg (69.31 KiB) Przejrzano 4913 razy




...no i piękne okoliczności przyrody

kite4.jpeg
kite4.jpeg (56.1 KiB) Przejrzano 4913 razy
Załączniki
grab.jpeg
grab.jpeg (24.97 KiB) Przejrzano 4913 razy

Awatar użytkownika
Fazi
Posty: 19
Rejestracja: 17 lut 2015, 11:45
Deska: SU2
Latawiec: RRD
Lokalizacja: Rewa
Postawił piwka: 8 razy
Dostał piwko: 3 razy
Kontaktowanie:
 
Post19 lut 2015, 13:58

set.jpeg
set.jpeg (40.37 KiB) Przejrzano 4913 razy

kite3.jpeg
kite3.jpeg (36.75 KiB) Przejrzano 4913 razy
pogoda.jpeg
pogoda.jpeg (33.97 KiB) Przejrzano 4913 razy

Awatar użytkownika
Fazi
Posty: 19
Rejestracja: 17 lut 2015, 11:45
Deska: SU2
Latawiec: RRD
Lokalizacja: Rewa
Postawił piwka: 8 razy
Dostał piwko: 3 razy
Kontaktowanie:
 
Post19 lut 2015, 14:06

a jak przestało wiać : mask + rurka i znowu do wody...

maska.jpeg
maska.jpeg (54.67 KiB) Przejrzano 4910 razy


ryba.jpeg
ryba.jpeg (95.52 KiB) Przejrzano 4910 razy


oprócz kolorowych rybek były też i żółwie

turtle.JPG
turtle.JPG (192.8 KiB) Przejrzano 4910 razy

Awatar użytkownika
Fazi
Posty: 19
Rejestracja: 17 lut 2015, 11:45
Deska: SU2
Latawiec: RRD
Lokalizacja: Rewa
Postawił piwka: 8 razy
Dostał piwko: 3 razy
Kontaktowanie:
 
Post19 lut 2015, 14:33

co do zakwaterowania to albo bungalow na lądzie

bungalow.jpeg
bungalow.jpeg (57.32 KiB) Przejrzano 4905 razy



albo water villa na wodzie

watervilla.jpeg
watervilla.jpeg (57.4 KiB) Przejrzano 4905 razy



oczywiście oprócz pływania czy snorkelingu był jeszcze bar z napojami wyskokowymi ;-)

bar.jpeg
bar.jpeg (65.35 KiB) Przejrzano 4905 razy

Awatar użytkownika
BraCuru
Posty: 5967
Rejestracja: 13 mar 2006, 20:56
Deska: BraCuru Hover, SABfoil
Latawiec: Flysurfer Sonics
Postawił piwka: 185 razy
Dostał piwko: 374 razy
Kontaktowanie:
 
Post19 lut 2015, 15:13

Fazi pisze:Zainspirowany jednym z użytkowników (BraCuru-pozdrawiam) tego forum chciałbym również podzielić się wizytą na Malediwach.

Od razu witam Cię na forum piwkiem.
Wrzucam link do swojej relacji:
viewtopic.php?f=28&t=61262
a w swojej do Twojej :D
Myślę, że Malediwy będą coraz częściej odwiedzane w styczniu i lutym przez polskich kajciarzy.
Fajnie było przecież, co? :wink:

Ile dni byłeś i jak wyglądało to dokładnie z wiatrem?
Jakbyś mógł skorzystać z mojego szablonu w mojej realcji (jeden z ostatnich postów) to mielibyśmy dobre porównanie :idea:

Nie ukrywam, że zaczynając pływać miałem jeszcze w bani widok tych wielkich potworów, ale z rozkręcający się wiatr szybko wywiał mi te czarne myśli, a na twarzy pojawił się zjawiskowy tzw banan :D

Grubo! Największego (około 4m - white tip chyba) widziałem w oceanie daleko od brzegu. Przy brzegu u nas nie było rekinów. Natomiast po drugiej stronie cieśninki mielismy shark bay z black tip - zwykle 1-1,5m.

Planując ten wypad nie jechałem stricte pod kątem uprawiania kitesurfingu tylko świętować 10-lecie mojego zaobrączkowania

Hahaha - a ja też z okazji rocznicy ale to już piękne 25 lat :D

Ogółem Malediwy to piękny kawałek świata, którego odwiedzenia życzę wszystkim forumowiczą obojętnie czy na kite czy na leżenie na leżaku.
Brak wiatru w pełni rekompensuje nurkowanie powierzchniowe czy w nieco głębszych wodach, a życzliwość i uśmiech lokalesów jest godny pozazdroszczenia.

Podpisuję się dwoma ręcyma i już odkładam oszczędnosci na wyjazd w 2016.

Awatar użytkownika
Fazi
Posty: 19
Rejestracja: 17 lut 2015, 11:45
Deska: SU2
Latawiec: RRD
Lokalizacja: Rewa
Postawił piwka: 8 razy
Dostał piwko: 3 razy
Kontaktowanie:
 
Post20 lut 2015, 12:31

Moja ocena wg. podpunktów BraCuru

b]Ilość wiatru - 10[/b]
Grubo – innymi słowy: non-stop lub jak kto woli: dzień i noc. Nie było chwili, żeby nie dało się pływać. Nadal nie wiem czy mieliśmy po prostu farta.

ad ilość wiatru - 8
Jakbym pływał na foilu dałbym pewnie nawet 10 (zbyt mało wiedzy, ale faktycznie mniej niż 8kts to wiatr nie schodził), dla twintipa ocena gdzieś 6 góra 7 (po prostu mieliście farta;-))

Jakość wiatru – 10
Byliśmy tylko 11 dni. Jeden dzień był poświęcony na nurkowanie i zwiedzanie stolicy. Pozostałe 10 dni na wodzie.
Od świtu wiało 10-15kts. Od 0900 dodawało ze 2 węzły a od 1000 następne 2-3kts. Wówczas wiało już z maksymalną siłą do nocy.
Pływałem 6 dni na foilu na 7m i 4 dni na 10m. Gdy WG prognozowało średni wiatr 15kts choćby przez chwilę w ciągu dnia to był to dzień na siódemkę.
Karaś pływał na twintipie 138cm i miał ze sobą jedynie 16 metrowego latawca. Pływał przeżeglowany.
Jak ja pływałem na 7m to on brał moją 10-tkę. Obiektywnie oceniliśmy, że 90kg rajder przez cały nasz wyjazd używałby tylko dwóch rozmiarów: 12 i 9m

ad jakość wiatru -9
Ja byłem 7 dni na miejscu bez żadnych dodatkowych wypadów poza wyspę, z wyjątkiem wędkowania bez wędek :D pociągając samą żyłkę grubości wkładu do długopisu za ponad 50$ na łeb przez 3h od 5-tej do 8-ej rano :shock: :
I dzień do IV dzień - wiatr od 13 do 20kts, przy 18kts w porywach ponad 20kts nie znając spotu nie chciałem ryzykować zacząłem od 9m2, ale okazał się zbyt mały no i musiałem wrócić do pokoju i zabrać 13m2 to że od plaży do drzwi pokoju miałem aż 80m zmiana latawca zajęła mi nieco ponad 3 minuty :D , do tego latawca deska SU-2 ProRider 142cm no i moje skromne 100kg (przy VII dniu pobytu mogło być nawet ze 105 :oops: )
V dzień do VII dzień - snorkeling, drinking, smażing, plażing i masaż wykonany przez miłe panie pochodzące z Bali

masazystki.jpg
masazystki.jpg (208.18 KiB) Przejrzano 4843 razy



Spoty - 10
Nie jestem tak dobry w pisaniu, aby odważyć opisać się raj. Specjalnie odczekałem parę tygodni, aby nabrać dystansu do tego co tam spotkaliśmy.


ad Spot - 10
Faktycznie szok pourazowy mam do dzisiaj, ciężko się otrząsnąć dlatego pojęcie RAJ jest najkrótszym a zarazem najlepszym przymiotnikiem opisującym ten kawałek świata.


Miejsce dla Freestyle – 9

Miejsce dla Wave – 5

Miejsce dla Freeride – 9

Miejsce dla Racing/Foil - 8

Miejsce dla Big Air – 8


ad powyżej
Zbyta małe doświadczenie i nie chęć do kompromitacji na forum :) oceniam identycznie :D tj POTWIERDZAM :thumb:

Miejsce dla początkujących – 7

ad Miejsce dla początkujących – 4
Mega krótkie plaże, brak płytkich akwenów, dookoła rafa, szybko głęboko czytaj: przepaść, silne prądy, brak rescue to z pewnością nie jest miejsce dla zaczynających przygodę z latawcem i dechą.


Miejsce dla średniozaawansowanych – 8

Miejsce dla zaawansowanych – 9

Miejsce dla ekspertów / zawodników – 9

ad powyżej
Tutaj podobnie oceniam lub milczę (dot. ekspertów/zawodników) chociaż dałbym nawet wszędzie 9 gdyż na Rannalhi nawet podczas odpływu odległość raf od lustra wody wynosił około 0,5m.

Miejsce na wyjazd rodzinny – 8[/b

[b]ad Miejsce na wyjazd rodzinny – 9
Jeżeli ktoś musi lub chce zabrać swoje pociechy na Malediwy to znając dzieciaków zawsze znajdą sobie coś do roboty, a myślę że pogoń za licznymi krabami byłaby niezapomniana. Zaś nurkowanie ze swoimi bohaterami z bajek typu Dori, Idol, Kolo Luzak i z innymi przyjaciółmi Nemo mogłyby skończyć się gorączką lub bezsennością :D

idol.jpeg
idol.jpeg (97.13 KiB) Przejrzano 4843 razy



Miejsce na wyjazd w grupie – 8

ad Miejsce na wyjazd w grupie – 7
Malediwy to raj dla zakochanych spędzających tam miesiąc miodowy i świętujący inne uroczystości (jak np ja z żoną;-)). Jadąc tam kitesurfing miał być jedynie na ewentualne zabicie nudy...taaa i tak było...przez pierwsze 4 dni żona startowała lądowała mi latawiec, a nawet wykonywała niezbędny serwis :clap:

serwis.jpeg
serwis.jpeg (82.75 KiB) Przejrzano 4843 razy



Miejsce na wyjazd solo – 7


ad Miejsce na wyjazd solo – 7
Jak ktoś lubi to nawet 10, ale jak wyżej wspomniałem to nie ten kierunek. Zostawiam 7.

Atrakcje turystyczne – 7

ad Atrakcje turystyczne - 10
A tutaj daję dychę bo każdy jadący na Malediwy wie w co się pakuje i czego się spodziewać. Wspomniany raj nie może mieć mniej niż 10.

Ceny – 3

ad Ceny - 4
NA MALEDIWACH NIE JEST TANIO !!! Myśmy mieli all inclusive i to uratowało nam portfel. Jak wspomniałem gdzieś wcześniej w kurortach kroją równo!!! :twisted:

Bezpieczeństwo – 9
Porozumiewanie się / lokalesi – 8


ad powyżej
Tu się zgadzam z oceną, chociaż transport na wyspę motorówką miał charakter ile fabryka dała z dwóch zaburtowych Yamaha każdej po 200 koni nie ukrywając żona nie czuła komfortu Weneckiej gondoli.

Internet – 7

ad internet - 8
Tu to nawet żonę zaskoczyłem...wyczytałem gdzieś na niemiecki forum, że na lotnisku jest punkt typu nasze sieci GSM ten nazywał się Dhiraagu, w którym zakupiłem starter z pakietem internetu 2GB za 32$ na miesiąc (nie wykorzystałem nawet połowy, są tańsze opcje). Daję wysoką ocenę 8 bo porównanie cen za 100kb z naszymi operatorami mija się z jakimkolwiek celem.

Komunikacja – 10.

ad komunikacja
nie korzystałem...z wyjątkiem transportu na wyspę, który należał do resortu więc nie oceniam...

Pogoda / klimat – 9

ad Pogoda/klimat - 10
Dla mnie jak i żony skromnie pisząc - odpowiedni.


Wróć do „Relacje z wypraw i pływania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

cron