Lo Stagnone + Palermo, Sycylia - [6.25] Pizza, kite mafia i chill

Zakaz umieszczania komercyjnych opisów wypraw.
stiv amoralny
Posty: 1522
Rejestracja: 13 sty 2006, 02:55
Deska: 50fifty/Su-2/Spleene
Latawiec: Cabrinha/SShot/Airush
Lokalizacja: terazFilipiny
Postawił piwka: 12 razy
Dostał piwko: 32 razy
Kontaktowanie:
 
Post23 wrz 2015, 23:45

kukus pisze:Wyjazd organizowali nam Bociany w wyniku czego byly ciagle problemy z dostepem do samochodu, w trakcie trwania wypoczynku niektorzy musieli zmieniac pokoje, niekonczace sie melanze a na koniec klutnie o pieniadze. Dla przyklady chcieli skasowac nas za samochody 550€ a slusznie wyklucilismy sie na 350€.
Nie wrocimy tam. Tak moge to podsumowac.


eee, dawaj o tych Bocianach! wreszcie wątek zaczyna być interesujący :wink:

pozdrawim

stivA

Kadża
Posty: 64
Rejestracja: 16 wrz 2011, 15:17
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 4 razy
 
Post27 wrz 2015, 23:56

Właśne wróciłem z Lo Stagnone i chciałbym dorzucić do wątku parę słów od siebie.

Zaq dzięki za relację. Dzięki tobie dowiedziałem się o tym spocie i z rodzinną mieliśmy super wakacje.

Szukałem miejsca gdzie mogę pojechać z żoną (niepływającą, jeszcze :D) i rocznym dzieckiem, gdzie będę mógł popływać, pozwiedzać i dojazd nie będzie uciążliwy.
Zorganizowałem wyjazd sam, ze względu na małą. Wolałem mieszkać trochę dalej od innych surferów, żeby mogła się spokojnie wyspać :)

Dojazd
Z Łodzi (Samochód) przez Kraków (Ryanair), Trapani dalej wypożyczony samochód zajęło nam to w sumie 7 godz. Córka zniosła to bez większysch kryzysów, więc uważam, że podróż nie jest uciążliwa :)

Lokalizacja
Klimat południowy, pełno winnic, pól z melonami -> malowniczo, żona była zachwycona.
Różne miejsca do zobacznie w okolicy. My akurat codziennie gdzieś jeździliśmy. W kolejności, od najfajniejszych (subiektywnie) Erice, Trapani i saliny, Mazara, Marsala, San Vito lo Capo.
Z plażą nie jest za ciekawie, ale w Marausa jest z 700m piaszczystej plaży i jak my byliśmy po sezonie, to mało ludzi było. Wybraliśmy się też do San Vito lo Capo (1,5h autem) bo był akurat festiwal couscousu i tam plaża jest bardzo ładna, ale niestety jest to typowo turystyczna miejscowość.
Najważniejszą rzeczę o której trzeba pamiętać to, że są tu spore odległości między spotem, sklepem, miastem itd. Według mnie trzeba wypożyczyć samochód.

Spot
Spot podobny do zatoki na wysokości Chałup. Od brzegu ~100m woda mx po kolana (płycej niż w Chałupach), dno mułowate, dosyć śliskie ale do podchodzenia z latawcem w górę ujdzie. Dalej jest trochę głębiej, ale zaczynają się rośliny i muł jest głębszy. Płytko jest przez kilkaset metrów. Ja uczyłem się pływać pod wiatr i dla mnie warunki były bardzo dobre. Raz gdy musiałem wracać spacerkiem spod wyspy, łatwo nie było ale przynajmniej sprzet mi nie spłynął gdzieś na środek morza. Nie ma plaży, na brzegu są porozkładane maty ze sztuczną trawą na której można kłaść latawce.
Infrastruktura na spocie jest słabsza niż ta w Chałupach. Są ze 3 szkółki, restauracja, bar. Nie brałem swojego sprzętu, bo nastawiłem się na max 2 dni pływania. Chciałem wypożyczyć u Czecha. Na mailu wszystko wyglądało spoko, a na miejscu zaczęli kręcić i w końcu mi nie wypożyczyli. Poszedłem więc do Włocha i za 100E za 2 dni wypożyczył.
Warunki trafiłem eleganckie. Na 7 dni 4 wiało. Jednego dnia pływałem na 9 i miałem za dużo, a drugiego na 7 i przy moich 85 kg było idealnie. Pozostałe dni ~12 były w górze.

Nie rozpisuje się więcej, bo sporo już zostało napisane. Zgadzam się z większością opinii. Nam to miejsce bardzo podpasowało i polecam na rodzinne wakacje.

Pzdr

MArcinBe
Posty: 1070
Rejestracja: 13 kwie 2005, 11:29
Lokalizacja: Bielsko/Wieden
Dostał piwko: 1 raz
 
Post05 paź 2015, 09:24

24.09-4.10 lo stagnone (11 dni)

z punktu widzenia osoby 95kg - 1 dzien + 2 godzinki prawdziwego plywania, 4 dni walki o trzymanie wysokosci na skimie (najwiekszy latawiec 13tka)
z punktu widzenia osoby max 70kg i posiadajacej slabowiatrowy latawiec - 5-6 dni plywania.
z punktu widzenia foilowca (z tym ze na lagunie jest za plytko...) - 90% super plywania by ktos mial ;-)

z tego co "lokalesi" mowia: w tym roku kwiecien-polowa lipca ponad przecietnie dobrze, sierpien-wrzesien ponadprzecietnie slabo

Awatar użytkownika
derhase
Posty: 98
Rejestracja: 13 lis 2007, 21:03
Postawił piwka: 2 razy
Dostał piwko: 6 razy
Kontaktowanie:
 
Post12 paź 2015, 14:56

Lecę w czwartek polatać na bezkresnych wodach Sycylii :) ktoś sie może wybiera w tym terminie ? ;) :evil: :D :D oby pogoda dopisala :D

Awatar użytkownika
zaaaak
Posty: 1403
Rejestracja: 24 lip 2011, 17:51
Deska: SU2
Latawiec: FX
Postawił piwka: 60 razy
Dostał piwko: 90 razy
 
Post16 mar 2016, 10:26

pytanko do tych co byli ... ile kosztuje wypożyczenie auta na miejscu(czy te ceny z wypożyczalni obowiązują, czy na miejscu jest toszku taniej) ?

pozdrawiam
Krzysiek

Atris
Posty: 139
Rejestracja: 20 wrz 2014, 23:05
Postawił piwka: 4 razy
Dostał piwko: 10 razy
 
Post16 mar 2016, 13:41

zaaaak pisze:pytanko do tych co byli ... ile kosztuje wypożyczenie auta na miejscu(czy te ceny z wypożyczalni obowiązują, czy na miejscu jest toszku taniej) ?


nie latwiej poszukac w sieci i wyguglowac cos atrakcyjnego np autoeurope.com?

Awatar użytkownika
zaaaak
Posty: 1403
Rejestracja: 24 lip 2011, 17:51
Deska: SU2
Latawiec: FX
Postawił piwka: 60 razy
Dostał piwko: 90 razy
 
Post16 mar 2016, 13:42

od tego zacząłem ... duże autka są bardzo drogie(na 7 osób) przynajmniej w porównaniu do cen na fventurze...

Awatar użytkownika
Kristoff
Posty: 490
Rejestracja: 26 cze 2011, 12:37
Deska: Shinn Bronq Heritage, LF Foil
Latawiec: Flaj Speed 3, Flaj Boost
Postawił piwka: 1 raz
Dostał piwko: 28 razy
 
Post16 mar 2016, 14:18

Czeska baza nad Lo Stagnone podobno wypożycza autka za 30eur/doba. Czy w pakiecie jest ubezpieczenie itp - nie wiem, ale można się z nimi skontaktować: kiteseazon.cz

Awatar użytkownika
szed
Posty: 3853
Rejestracja: 09 lip 2005, 19:34
Deska: CF, North, Shin
Latawiec: Naish
Lokalizacja: Katowice
Postawił piwka: 8 razy
Dostał piwko: 31 razy
Kontaktowanie:
 
Post10 kwie 2016, 19:34

Bierzcie fury online z odbiorem na lotnisku. Jest sporo dobrych ofert i z pewnością taniej niż na miejscu od Czechów :wink:

Awatar użytkownika
Kristoff
Posty: 490
Rejestracja: 26 cze 2011, 12:37
Deska: Shinn Bronq Heritage, LF Foil
Latawiec: Flaj Speed 3, Flaj Boost
Postawił piwka: 1 raz
Dostał piwko: 28 razy
 
Post11 kwie 2016, 10:20

Cześć,

Małe podsumowanie tygodnia na Lo Stagnone:

1) Quiver w Ryanair: wykupiłem (jak się okazało niepotrzebnie) "sprzęt dużych rozmiarów" (cena 470 w obie strony) zamiast "sprzęt sportowy". Limit wagowy w obu przypadkach to 20kg. Quiver w Modlinie nie wszedł nawet na wagę, babka chyba zapomniała, że trzeba zważyć. Po drodze na skaner bagażu dużych rozmiarów (5 metrów od miejsca gdzie przyjmują zwykły bagaż) dopakowałem to co wyjąłem żeby się zmieścić w limicie. Na skanerze oversize NIE MA wagi.

2) Czeska baza: bardzo sympatyczni ludzie, bez ciśnienia na "eksploatację klienta". Z racji bycia pierwszym klientem w sezonie (i z racji tego, że dla nich było jeszcze lekko "przed" sezonem - baza nie do końca otwarta itp.) miałem cenę 25eur/noc i w ramach tej ceny dostałem cały lokal 4 osobowy dla siebie. Normalna cena dla singli to chyba 35 eur/noc w sezonie. Korzystanie z bazy przez tydzień - 20 eur. W ramach korzystania z bazy jest transport z/na lotnisko - wystarczy podać kiedy się przylatuje/wylatuje. W bazie czekają 4 auta do wynajęcia za 30eur/doba z pełnym ubezpieczeniem. Nie wykluczam, że na lotnisku jest taniej -pytanie czy pełne ubezpieczenie czy nie - Włosi mają co najmniej kilka różnych wersji ubezpieczenia.

3) Spot - jest OLBRZYMI. Każdy znajdzie miejsce dla siebie. Od bazy do wyspy, która dzieli lagunę na pół jest 1300 metrów w linii prostej. Można to przejść brodząc w wodzie po łydki/pas - nie znalazłem miejsca, w którym nie miałbym gruntu. Sugerowane buty, chyba że ktoś lubi eksplorować 30-40cm muł bosymi stopami. W lagunie są miejsca niebezpieczne - zazwyczaj duże kamienie na dnie, jednak każde takie miejsce jest oznaczone wystającym z wody kijem. Po lagunie wieczorem pływają także łodzie (rybacy???), które zostawiają białe boje na wodzie - koło nich również lepiej nie pływać. Przy samych bazach woda jest tak płytka, że skoki i freestyle może być niebezpieczny - dalej w kierunku wyspy nieudane eksperymenty zamortyzuje muł na dnie :-D

4) Powrót - panie w check-in deskach w trapani miały wylane na wszystko - waga nie działała, więc sprzęt został ponownie nadany bez ważenia, jednak podobno nie ma tam osobnego stanowiska na oversize - tak mi powiedziała pani popychając nogą quiver, który nie chciał się zmieścić w zakręt na taśmie dla standardowych bagaży. Przez to nie dałem rady dopakować quivera i zostałem z 2 latawkami w plecaku "podręcznym".

5) Wiatr: przez cały tydzień pobytu nie wiało 1.5 dnia. Poza tym non stop (mniej więcej) 15-25 węzłów. Pierwszego dnia odpaliłem 15 Flaja i to był jedyny dzień, który na nim pływałem. Pozostałe dni ogarniałem 11 Flaj Boost (inna sprawa, że ma naprawdę dobry dół). Wpływ na to mogła mieć również deska: 5.3" LF Fish.

6) Foilarze: nie bierzcie hydroskrzydeł, chyba że zamierzacie wypożyczyć auto i jeździć na pełne morze. Laguna jest za płytka. Miałem foila i po pierwszym dniu rozkręciłem i schowałem.

7) Zwiedzanie - nie wiem, nie praktykowałem, na pewno jest dużo do zobaczenia.

Na koniec taka ciekawostka: w zasadzie 80% ludzi na spocie pływa grzecznie lewo/prawo halsując się a to w górę a to w dół wiatru. Kolejne 10-15% to uczący się, którzy chodzą w górę wiatru środkiem spotu. Jak przepłyniesz za blisko uczącego się i jego instruktora - instruktorzy (zwłaszcza Włosi) mają gwizdki, którymi dają wyraz swojej dezaprobacie. Ostatnie 5% to ludzie, którzy robią skoki, rotacje i balet - jest ich niewielu. Włochów na spocie rozpoznasz po tym że: nie zejdą Ci z kursu choćby mieli się zes**ć, pływają w butach prawo/lewo+skok (i nic więcej), dlatego na nich trzeba szczególnie uważać.

Jak ktoś ma pytania, śmiało na priv.

Przy okazji: kupię finy wave pasujące do LF Fish...Tak, laguna jest NAPRAWDĘ płytka...

Awatar użytkownika
szed
Posty: 3853
Rejestracja: 09 lip 2005, 19:34
Deska: CF, North, Shin
Latawiec: Naish
Lokalizacja: Katowice
Postawił piwka: 8 razy
Dostał piwko: 31 razy
Kontaktowanie:
 
Post11 kwie 2016, 10:43

Z tym gwizdkiem to nie wiedziałem. Chyba sobie też taki sprawię i będę odgwizdywał jak ktoś mnie zaczepi. Może to lepsze niż darcie niepotrzebnie ryja :lol:
A jak z temperaturą było?

Awatar użytkownika
Kristoff
Posty: 490
Rejestracja: 26 cze 2011, 12:37
Deska: Shinn Bronq Heritage, LF Foil
Latawiec: Flaj Speed 3, Flaj Boost
Postawił piwka: 1 raz
Dostał piwko: 28 razy
 
Post11 kwie 2016, 11:00

Temperatury niespecjalnie sycylijskie, ale w końcu to początek kwietnia. Temp. powietrza do 25 stopni, ale zazwyczaj 18-20. Wiatr potrafił być dość zimny.

Zapomniałem o jednej rzeczy - przed sezonem (czyli przed majem) tam jest WSZYSTKO zamknięte. Nie ma gdzie zjeść nawet kawałka pizzy - być może w innych szkółkach są otwarte jakieś lokale. Do najbliższego sklepu jest jakieś 45 minut piechotą od apartamentów oferowanych przez Czechów. W kwestii warzyw i chleba ratują obwoźne sklepiki - jeździ sobie taki dostawczak co 2-3 dni i trąbi o 8 rano - albo z chlebem albo z warzywami. Jak ktoś chce coś więcej - dla klientów Czechów dostępne są nieodpłatnie rowery, więc można dojechać do sklepu.

Dodatkowo - Czesi mają na miejscu kucharza, który za 12euro przygotowuje 4 daniową kolację (z dostawą do apartamentu): przystawka,zupa,danie główne, deser - warto przynajmniej raz spróbować.

Morrissey
Posty: 42
Rejestracja: 25 paź 2012, 21:59
Deska: NHP
Latawiec: SS RPM 10, SS Rally 14
Lokalizacja: Wawa
 
Post11 kwie 2016, 22:11

Czy w okolicach spotu (nawet dojezdzajac samochodem) jest jakis hotel obslugiwany przez polskie biura podrozy?

Awatar użytkownika
szed
Posty: 3853
Rejestracja: 09 lip 2005, 19:34
Deska: CF, North, Shin
Latawiec: Naish
Lokalizacja: Katowice
Postawił piwka: 8 razy
Dostał piwko: 31 razy
Kontaktowanie:
 
Post11 kwie 2016, 22:34

:D :clap:
To nie El Gouna (na szczęście).

Awatar użytkownika
Kristoff
Posty: 490
Rejestracja: 26 cze 2011, 12:37
Deska: Shinn Bronq Heritage, LF Foil
Latawiec: Flaj Speed 3, Flaj Boost
Postawił piwka: 1 raz
Dostał piwko: 28 razy
 
Post11 kwie 2016, 23:51

Morrissey,

Myślę, że musisz poszukać ofert na hotele w Trapani lub w Marsala - obie miejscowości są ok. 10-15 km od spotu. W obu jest sporo hoteli. Czy któreś są w ofercie polskich biur podróży - wujek Google prawdę Ci powie...


Wróć do „Relacje z wypraw i pływania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości