Senegal i Gambia na kite?

Zakaz umieszczania komercyjnych opisów wypraw.
smk
Posty: 110
Rejestracja: 10 wrz 2009, 22:37
Deska: Clash 134cm / Wainmann 5'9"
Latawiec: Ozone C4 7/9/12m
Lokalizacja: Swinoujscie
Postawił piwka: 6 razy
Dostał piwko: 7 razy
Kontaktowanie:
 
Post06 sty 2016, 19:20

W grudniu mieliśmy okazję zwiedzać Senegal i Gambię. Mimo że nie był to wyjazd kiteowy, a wyjazd z żoną na zwiedzanie, to nauczony poprzednimi wyjazdami z wieloma zmarnowanymi wietrznymi dniami ;) podczas których żona miała dosyć mojego narzekania, że "wieje a ja nie mam jak latać", zabrałem sprzęt.

Problem polegał na tym, że NIGDZIE nie można było znaleźć żadnego info na temat spotów i statystyk wiatru w Gambii i w Senegalu. Stąd też mój post, dla tych którzy szukaliby takich informacji w przyszłości. Niby region leży na przeciwko Wysp Zielonego Przylądka, poniżej Dakhli (no jeszcze Mauretania po drodze), więc generalnie powinno wiać.

Nie uśmiechało mi się targać przez Afrykę Zachodnią wielkiego quivera, więc potrzebowałem deskę split aby się spakować w walizkę. Nobile trochę chore ceny ma na splita, na szczęście słyszałem że Karaś robi testy swoich splitów SU2 i na szczęście była opcja wypożyczenia z możliwością ewentualnego odkupienia. Także deska, latawki 9 i 12m, pianka, buty, trapez, pompka itp. zmieściło się do walizki w 20kg. ...ciuchy w podręczny i gotowe :)

Czy warto tam jechać na kite'a?

W telegraficznym skrócie - nie, na wyjazd z deską są lepsze miejsca :)

Zjechaliśmy teren od granicy z Mauretanią do południowego krańca Gambii i jest kilka fajnych spotów, ale z wiatrem bywa słabo. Tak naprawdę szanse na latanie są od St Louis na północy Senegalu, do Dakaru. Prognoza pokazuje 18-20kn a faktycznie wiatr jest 12-16kn. Kierunki pokazuje cross shore a jest off shore. Do tego wiatr silniejszy jest ...po zachodzie słońca.
Poniżej Dakaru i w Gambii jest jeszcze gorzej, bo co prawda wiatr jest ale cały dzień wieje off shore i szarpie od 4-16 kn. Po 17:00 odkręca się na on shore, ale wieje po 4-6 węzła :)
Pytałem się lokalesów z deską surf lub wind (bo kite'a to tam nikt poza Dakarem nie widział) i mówią że wiatr jest ale w okresie lata, ale wtedy to okres mokry (no i rejon malaryczny więc większe zagrożenie w porze deszczowej).

Zatem gdzie jest szansa na latanie jeśli ktoś się uprze tak jak ja?

St Louis

Zdecydowanie najlepiej jest w St Louis. Byliśmy w hotelu Diamarek na półwyspie takim a'la Hel, gdzie po jednej stronie jest ocean (przepiękna szeroka na 200-300m plaża kilkukilomertowej długości z tonami śmieci) a po drugiej namorzyny (czyli teren bagnisty). Akurat wiał offshore więc idealnie na lagunę namorzynową przed hotelem, gdzie cała laguna była głębokości 20cm wody +60cm mułu :) ). Warunki jak na moje 12m C4 i moje 80kg, były bardzo graniczne (12-16kn), ale dzięki splitowi Karasia opartemu na desce SU2 Yeti, miałem przepiękną poranną sesję.
Wybrzeże na południe od St Louis wygląda podobnie - długie łachy lądu oddzielające brzeg od otwartego oceanu, więc nawet przy offshore można dość bezpiecznie pływać i jest szansa że nie skończymy w Brazylii :) (trzeba natomiast uważać na silne prądy). W sumie na upartego były tu dwa dni pływania ale tylko rano i wieczorem.

st_louis_playa.jpg
St Louis plaża
st_louis_playa.jpg (84.47 KiB) Przejrzano 7592 razy


st_louis.jpg
St Louis Laguna
st_louis.jpg (170.62 KiB) Przejrzano 7592 razy



Dakar

Drugą w miarę dobrą opcją był Dakar i okolice. Byliśmy w hotelu Chez Salim położonym między oceanem i Różowym Jeziorem (Lac Rose). Można popływać na obu tych lokalizacjach, z czego bardzo ciekawą opcją na słaby wiatr jest Różowe Jezioro, w którym to zasolenie jest mniej więcej jak w Morzy Martwym, więc i mega wyporność deski :) Tu dałem ciała, bo wiało znowu 12-16kn i odpuściłem wieczorne pływanie, a następnego dnia z zapowiadanych 18-22kn było ...2-4kn.

Dobrą miejscówką jest też Yoff Beach w Dakarze i to jedyne miejsce, gdzie można spotkać kogoś na kajcie.

Obrazek

lac_rose.jpg
Różowe Jezioro
lac_rose.jpg (197.79 KiB) Przejrzano 7592 razy



Południowy Senegal

Tam tym razem nie dotarłem, ale jeśli wierzyć jedynemu filmikowi w sieci jaki znalazłem to całkiem przyjemne pływanko powinno być także na południu Senegalu bliżej Gwinei Bissau - w Cap Skirring. Jednak jeśli przyjrzeć się bliżej to też latają na 14m2 ;)
https://www.youtube.com/watch?v=y48XZyONBgU


Gambia

Kraj jest malutki i jego wybrzeże Atlantyku to jedynie 50km. Niestety W grudniu (i według lokalesów aż do maja) wieje cały dzień wieje od lądu, wiec jest skrajnie szarpany i slaby (4kn w szkwałach do 16kn). Byliśmy przy Kololi Beach i zjechaliśmy większość wybrzeża, gdzie wszędzie było to samo. Jedyna opcja pływania na kite JEŚLI wieje to plaża w stolicy Banjul przy hotelu Laico Atlantico, (obecnie zamknięty do remontu, więc plaża cała dla was) na samym ujściu rzeki Gambia (więc krokodyli tam już nie powinno być ;) ).

Obrazek
Kololi Beach

Bezpieczeństwo

Północny Senegal (może poza granicą z Mauretanią) jest dość bezpieczny. Przy zachowaniu zdrowego rozsądku (nie łażenie samotnie po zmroku po szemranych dzielnicach), to jedynym zagrożeniem mogą być ewentualnie kieszonkowcy w miejscach gdzie zbiera się tłum. Ale raczej chyba każdy ma oczy szeroko otwarte także w metrze w Barcelonie czy Rzymie.

Gambia jest bardzo bezpieczna. Byłem naprawdę zaskoczony. Łaziliśmy nawet po lokalnych baletach po nocy, co lokalesów dość dziwiło, ale szybko się oswoili z nami i my z nimi :) Ludzie są w Gambii bardziej otwarci na turystów niż Senegalczycy, jednak jest to później dość irytujące, bo jak setny się pyta jak tam rodzina i co myślimy o tym czy tamtym, to już człowieka krew zalewa.

Senegal i Gambia czy warto (nie licząc kite'a)?

Oczywiście. Kraj mało rozwinięty turystycznie, więc wolno wiele rzeczy, które gdzie indziej nie przejdą (połazić po parku narodowym z lwami, połazić z krokodylami, połazić z nosorożcami), ludzie są przyjaźni i nie ma jeszcze takiej typowej turystycznej cepelii. Przez to Afryka Zachodnia jest bardzo prawdziwa. Poza paliwem i rzeczami importowanymi, jest bardzo tanio. np 1L lokalnej whiskey 12 zł, wynajęcie "frienda" co was cały dzień będzie oprowadzał po okolicy 15-20 zł itp.

Jeśli ktoś ma wątpliwości czy warto się tam wybrać to zapraszam do obejrzenia mojego filmiku poniżej:
https://www.youtube.com/watch?v=6WQJvjUEkag


I parę fotek:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
IQM1
Posty: 715
Rejestracja: 13 wrz 2009, 14:31
Deska: Nobile NHP Split
Latawiec: Core Riot XR / XR 2/ XR 4
Lokalizacja: Przemyśl
Postawił piwka: 3 razy
Dostał piwko: 7 razy
Kontaktowanie:
 
Post07 sty 2016, 02:38

Super relacja :thumbsup:

smk
Posty: 110
Rejestracja: 10 wrz 2009, 22:37
Deska: Clash 134cm / Wainmann 5'9"
Latawiec: Ozone C4 7/9/12m
Lokalizacja: Swinoujscie
Postawił piwka: 6 razy
Dostał piwko: 7 razy
Kontaktowanie:
 
Post08 sty 2016, 08:40

Dzięki Jacuś :) Ty napiszesz relację z wypadu na Zielony w lutym (także pakuj się już lepiej) :)

stachu
Posty: 102
Rejestracja: 04 cze 2013, 21:25
Lokalizacja: Gdańsk
Postawił piwka: 10 razy
Dostał piwko: 4 razy
 
Post08 sty 2016, 11:29

fajna relacja, dzięki :thumbsup:

Awatar użytkownika
nasa83
Posty: 67
Rejestracja: 16 kwie 2012, 22:21
Lokalizacja: Kurzętnik
Dostał piwko: 2 razy
 
Post02 lut 2016, 00:17

Ciekawostka:
Wiesz że na ostatniej fotce chłopiec turla Polską oponę Dębica passio.
:D

Awatar użytkownika
ProSwimWill
Posty: 8
Rejestracja: 31 sie 2016, 09:22
 
Post31 sie 2016, 09:46

prześwietnie to wygląda, ale skoro średnie warunki na kite'a, to troche kiepa. chociaz no, fajnie i tak byloby sie wybrac i poobczajac :D


Wróć do „Relacje z wypraw i pływania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

cron