Materiały do wyrobu desek

Pytania odnośnie naprawy, budowy, i modyfikacji sprzętu.
Awatar użytkownika
IgorS
Posty: 407
Rejestracja: 25 wrz 2003, 09:26
Deska: North/Nobile/Cab
Latawiec: Cabrinha, AirRush
Lokalizacja: Gdynia
Dostał piwko: 1 raz
 
Post08 paź 2003, 15:00

Dla mieszkańców Trójmiasta ma dobrą wiadomość, gdyż większość materiałów będzie można kupić w hurtowni Laminopol w Gdańsku na ul.Łódzka 1, tel.058-3099312

Dostępne materiały (niektóre z nich na zamówienie):
- żywica RL10 z utwardzaczem H12 lub/i H11 (ściągane są z firmy Connector)
- tkaniny szklane
- tkaniny węglowe
- taśmy węglowe
- już osławiony Herex (na zamówienie płyty 2000x1000x8mm), ok 40zł/m2

W końcu pomacałem paluchami ten Herex i w dotyku jest jak wysuszona na kamień gąbka. Jest on twardy, w tym sensie, że nie zrobi się wgniecenia paluchami tak jak w płytach XPS, a z drugiej strony jest on elastyczny tzn, promień zgięcia szacuję poniżej 0.7 metra.
Z pewnością może on zastąpić płytę XPS, którą trzeba było ciąć na cieńsze plastry, gdyż sprzedawana jest w grubościach od 3cm.
Natomiast jeszcze nie jestem pewien, czy z Herexu uda się uzyskać odporny na uderzenia i ostry kant deski.
Rozwiązaniem może być zalaminowanie rantu tworzywem PCV lub użycie sklejki jako dolnej powierzchni deski (przy budowie typu sandwitch).
Nie mniej materiał już zamówiłem i w artykułach o budowie deski będę przekazywał swoje spostrzeżenia i być może zapodam kilka zdjęć z kolejnych etapów budowy deski.

Dzięki dla Wszystkich, którzy pomogli uzyskać mi nowe spojrzenie na budowe desek.

Awatar użytkownika
ZAK
Posty: 961
Rejestracja: 05 sie 2003, 23:30
Lokalizacja: Gdańsk,Warszawa, Koniec Świata
Kontaktowanie:
 
Post08 paź 2003, 20:36

a jaką dechę sobie lepisz?

Ja jak chciałem kupić w laminopolu materiały to mało na solo ze sprzedawcą nie poszło. Może teraz jest inny gość alę tamtan to kawał...

Jak ten harex ma 8mm to hyba trzeba tp kleic warstwowo?

To wsztstko co podajesz tzn. źywice i maty to można sobie kupic np 2 kg bo jeszcze rok temu właśnie ten gościu chciał żebym go na kolanach prosił o to żeby mi odlał 2 kilo z 50 kilowej beczki i własnie wtedy rzuciłem mu wiązankę a on do mnie z łapami :shock: ale szybko go uspokoiłem.

Awatar użytkownika
IgorS
Posty: 407
Rejestracja: 25 wrz 2003, 09:26
Deska: North/Nobile/Cab
Latawiec: Cabrinha, AirRush
Lokalizacja: Gdynia
Dostał piwko: 1 raz
 
Post09 paź 2003, 13:49

Przypuszczam że to ten sam gość.
Rozmawiałem z nim zdecydownie albo sprzedaje bez "błagania" albo spadam bo mam innego hurtownika na celowniku (firma Reja, tel.343-81-17, ul.Ku Ujściu 42)
Generalnie stwierdził, że będzie w stanie ściągnąć dla mnie żywice z Connector'a (Poznań, Toruń), jak i taśmy węglowe z C-L (Poznań).
Co do tkanin węglowych to na magazynie ma tylko 2 rodzaje, ale jest szansa że może wkrótce będzie ich więcej (reprezentuje firmę CS-Interglas, osobiściem zainteresowany jestem kupnem tkaniny o numerze 98345, 240g/m2)
Ewentualnie zawsze można złożyc zamówienie do Poznania i odebrać poprzez pocztę.
Nie mniej zamówił dla mnie herex 8mm w niestandardowym wymiarze 2x1m, i skubany chciał zaliczkę w wysokości 200zł przy zamówieniu na 240zł (dostał stówę, chociaż to i tak za dużo).
Gość ten tłumaczył mi, że firmy handlujące chemią połączyły się (Laminopol zwany jako również C-L oraz Connector) i teraz kooperują razem.
Ta współpraca nie jest jednak do końca czysta, gdyż jednak pewne produkty nie będą sprzedawane przez te wszystkie firmy, ale to są już szczegóły.

Zamierzam skleić dechę z dwóch warstw, w środku tkanina szklana 200g/m2, na zewnątrz to samo + taśmy węglowe lub tkanina węglowa.
Szczegóły będę postował oczywiście w dziale Budowa Desek.

Awatar użytkownika
ZAK
Posty: 961
Rejestracja: 05 sie 2003, 23:30
Lokalizacja: Gdańsk,Warszawa, Koniec Świata
Kontaktowanie:
 
Post10 paź 2003, 20:51

Kilka pytań od ciebie.
Sam zrobiłem już dwie deski ale ciężko mi uzyskać wagę poniżej 4kg.
Jak chcesz uzyskać gładkie podgięcie? Masz zrobiony stół na który będziesz kładł i dociskał żeby po wyschnięciu żywicy był już sztywny roker? Będziesz używał worka próżniowego? Jaka to jest żywica, której chcesz użyć ( epoksydowa, poliestrowa) lepka czy bardziej płynna? Ja miałem taki problem. Na początku podczas nakładania pierwszej warstwy na dno dechy było ok, problem zaczynał się gdy chciałem nadmiar maty zawinąć na pokład dechy. Chyba miałem zbyt żadką żywicę bo mata nie chciała się trzymać i pod swoim cieżarem odlepiała się od pokładu i zwisała.
Nie wiem też jak w efektowny sposób zrobić worek próżniowy tak żeby po odessaniu powietrza nie wracało do środka. Może masz jakiś sprytny sposób na to?

No i ile tego wszystkiego musiałeś kupić . Bo chyba nie ściągnie ci 2m 2 tkaniny węglowej. Na Rej byłem rok temu ale nie sprzedawali wtedy żywic epoksydowych a tkanine węglową mogli sprowadzić ale najmniejsz ilość to 100m2 więćc sobie odpuściłem.
Napisz conieco

Awatar użytkownika
IgorS
Posty: 407
Rejestracja: 25 wrz 2003, 09:26
Deska: North/Nobile/Cab
Latawiec: Cabrinha, AirRush
Lokalizacja: Gdynia
Dostał piwko: 1 raz
 
Post10 paź 2003, 22:41

Do produkcji desek typu sandwitch używam specjalnej konstrukcji "stołu", który umożliwia w płynny sposób uzyskać dowolną krzywiznę deski.
Składa się on z poprzeczek o regulowanej wysokości.
Jego konstrukcję i zdjęcia opublikuję w listopadzie na swojej stronce web jak będę miał więcej czasu.
Generalnie biorę dwie cienkie płyty, wycinam pożądany kształt. Jedną z płyt kładę na stole o wyprofilowanym dnie (kładę nie bezpośrednio na poprzeczkach, tylko używam jeszcze miękkiego PCV jako podkładki), pędzluję cienka warstwą żywicy (stosuje dosyć płynną żywicę epoksydową o gęstość kiślu, np.Rutapox L1000).
Na to nakładam tkaninę szklaną, nasączam ją wałkując a następnie nakładam kolejną warstwę żywicy. Nadmiar ściągam miękką łopatką. Na to kładę płytę i dociskam poprzecznymi belkami (nie zapominając o podkładce z PCV).
Zostawiam to ustrojstwo na 24godz. do zaschnięcia.
Na drugi dzień mam już gotowy sztywny profil deski, który wymaga obrobienie i zewnętrznego zalaminowania
Zdecydowanie nie należy zawijać maty na krawędziach, gdyż krawędzie muszą pozostać ostre, po prostu tkanine po wyschnieciu trzeba przyciąć przy krawędzi.
Zawijanie maty na krawędzi zawsze powodowało u mnie albo odchodzenie od materiału klejonego albo powstawanie pęcherzów powietrza.
Tutaj pojawia się problem samej krawędzi, który w moich najnowszych deskach zamierzam obejść stosując krawedź ze sklejki (np. cała dolna płyta ze sklejki (jest to ciężar ok 1.3 kg) lub tylko zewnętrzne paski ze sklejki (oszczędzam wówczas na wadze ok 0.7kg), środek z XPS), twardego PCV lub innego materiału.
Jeszcze nie zdecydowałem jak to zrobię, na razie zbieram pomysły i szukam materiałów.
Alternatywą może być również zastosowanie żywicy z dodatkiem aluminium do zabezpieczenia samej krawędzi, co powinno spowodować wzrost jej twardości. Żywica taka jest stosowana jako kity w przemyśle stoczniowym.
Nie używam worka próżniowego, przez co tracę 30% na wytrzymalości ale mam mniej roboty do wykonania. Można ewentualnie przy laminowaniu dolnej powierzchni obiążyć wystające poza dechę krańce tkaniny przez co materiał dobrze się rozłoży na podłożu.
Niestety górny pokład ma ugięcie do środka i tkanina musi już luźno leżeć przy laminowaniu, ale też z nie przenosi ona większych obciążeń podczas pływania.
Żywicę do tej pory kupowałem na litry w firmie Connector w Popowie Toruńskim, tam też można było kupić tkaninę węglową na metry, bo akurat klient nie odebrał, chociaż do tej pory używałem jedynie tkaniny szklanej. Teraz gdy zamierzam wystrugać dosyć cienką deskę (16mm)użycie węgla zdaje się być konieczne.
Postaram się to poprzedzić testami wytrzymałościowymi :idea:

Awatar użytkownika
ZAK
Posty: 961
Rejestracja: 05 sie 2003, 23:30
Lokalizacja: Gdańsk,Warszawa, Koniec Świata
Kontaktowanie:
 
Post12 paź 2003, 20:17

Myślałeś może żeby dać laminat na dno zamiast sklejki? Taki laminat jak na blaty kuchenne? Można go kupić w niewielkich rozmiarach.

Wydaje mi się że aby to wszystko się trzymało kupy to powinna być taka zakładka z dna na pokład lub z pokładu na dno :?:. Nie wiem czy bez zakładki decha się nie rozwarstwi przy mocniejsztm uderzeniu o wodę.

Fajnie problem krawędzi ma rozwiązane dechy skywalkera. Tam jest wklejony pasek twardego plastiku który by można było na końcu produkcji dechy odpowiednio wyprofilować. Tylko gdzie taki plastik kupić :( :?: .

Awatar użytkownika
apache_board
Posty: 495
Rejestracja: 07 sie 2003, 11:45
Lokalizacja: wawa-ochota
Kontaktowanie:
 
Post12 paź 2003, 20:36

zak pisze:Myślałeś może żeby dać laminat na dno zamiast sklejki? Taki laminat jak na blaty kuchenne? Można go kupić w niewielkich rozmiarach.


Tylko gdzie taki plastik kupić :( :?: .


Czesc!!!
Ten plastik to tzw. ABS , jesli chodzi o blat kuchenny to jest tzw. Formica, a zakladka wzmacnia znacznie deske...
Poland
Formica PSM Sp. z o.o.
ul. Ostrobramska 101, PL-04041 Warszawa
Tel: +48 22 672 4773. Fax: +48 22 813 7896
Próbki i informacje:
Tel: +48 22 672 4775. Fax: +48 22 813 7896
E-mail: infopolska@formica-europe.com
to adres do dystrybutora formica,

http://www.kitesurfing-kiel.de/ a na tym linku jest jak moga byc robine zakladki, sa w dziale tips and tricks
Unterschiedliche Verarbeitungsmöglichkeiten am Rail, 29.03.03 pod ta nazwa!

pozdro Apache
be careful on electric drill

Awatar użytkownika
ZAK
Posty: 961
Rejestracja: 05 sie 2003, 23:30
Lokalizacja: Gdańsk,Warszawa, Koniec Świata
Kontaktowanie:
 
Post13 paź 2003, 15:39

Witam

Jak robić to niby wiadomo. Osobna sprawa jest taka że to nie wychodzi :( .
Napisz coś więcej na temat tego plastiku ABS. Może wiesz gdzie to można zakupić. Oczywista niewielką ilość.
Tą strone co podałeś znam (tylko ze zdjęć bo nie znam niemieckiego) a nawet kilka innych. Tylko no jakoś to mi nie wychodzi jak na zdjęciach.

Kibi
 
Post15 paź 2003, 21:32

Zakładki wychodzą w zależności od profilu deski. Jeżeli jest mocno wcięta, wybrzuszona w talii to dobrze jest nacinać tkaninę co pewien odcinek, tak aby sie ładnie układało. Tak w ogóle to jest to możliwe tylko przy cienkiej tkaninie. Po prostu: lepiej kilka warstw cienkich niż jedna gruba. :!:
A tak od siebie: Jak uzyskujecie gładką powierzchcnię laminatu? Bo ja po przetestowaniu różnych metod nadal mam pewne nierówności. Nie mam możliwości z pompą próżniową, a szlifowanie uważam za metodę niedopracowaną. Qrcze przecież to nie może tak być, żeby tak się narobić :wink:

Pozdr
Kibi

Awatar użytkownika
ZAK
Posty: 961
Rejestracja: 05 sie 2003, 23:30
Lokalizacja: Gdańsk,Warszawa, Koniec Świata
Kontaktowanie:
 
Post15 paź 2003, 22:30

Myślę że bez worka próżniowego nie da się uzyskać gładkiej powierzchni. Ja próbowałem z folią. Po nasyceniu tkaniny żywicą kładłem na np. dno folię i naciągałem ją taśmą samoprzylepną z drugiej strony. Nawet się to sprawdzało ale też nie do końca. Wydaje mi się że ta folia podczas schnięcia żywicy troszkę się rozciąga i traciła naciąg przez co nie była już tak super naciągnięta jak na początku. Ale efek był taki że było gładziutko ale nie wszędzie :? . Myślę że przyczyną była temperatura którą wytwarza schnąca żywica. Z tego samego powodu też nie sprawdza się taki worek próżniowy w którym zostanie odessane powietrz tylko raz na początku np . przez odkurzacz- ja tak próbowałem. Efek bardzo dobry. Efektywnie by było żeby co kilkanaście minut poprawiać odsysanie ale do tego już chyba odkurzacz nie wystarczy. Musi być to już sprężarka działająca w odwrotną stronę.

Teraz chcę sobie zrobić mutanta 150cm. Chcę użyć żywicy epoksydowej
( doradźcie jaka jest dobra i tania) na dno i pokład mata :?: chyba coś ok 200gr/m2 i węgiel o chyba jedynej dostępnej wadze 300gr/m2. Nie wiem po ile dokładnie jest włókno węglowe. IgorS pisze że po 150zł za m2. ale to chyba troche drogo? A może wystarczy dać dwa razy włókno szklane. Tak zrobiłem tą dechę którą teraz mam i jak do tej pory nie pękła. Nie chciałem jej testować bo jakby pękła to bym został bez deski. Ale wydaję mi sie że jak owinę dwa razy szkłem 200gr/m2. to nie pęknie nawet przy płaskim upadku na nią . Co Wy na to????


Z zakładkami to się zastanawiam. Widziałem deskę skywalkera z tym plastikiem ABS ale też widziałem chyba starszy model bez plastiku. Było normalnie widać piankę pod żywicą. Więc do końca nie wiem. Żeby te gówniane zakładki w miarę wychodziły to bym się nie zastanawiał.

Co o tym myślicie.

maski
Posty: 1394
Rejestracja: 06 sie 2003, 22:34
Latawiec: sligshot FUEL, RPM
Lokalizacja: kite24.pl olsztyn
Kontaktowanie:
 
Post16 paź 2003, 16:40

jezeli chcesz robic w worku warto pomyslec o zasobniku podcisnienia i utrzymaniu jego parametru na odpowiedniim poziomie, to pozwoli na zachownie optymalnej proporcji zywica/zbrojenie
zywice polecam rl10/Rutapox L1000(jest to ta sama zywica) z utwardzaczem VE 5194/H i VE 5195/H (mieszanym ze soba 50na50%)
zobacz http://www.c-l.pl/

co do krawedzi to owszem starsze sw nie mialy nic na nich ale byly za miekkie

Awatar użytkownika
ZAK
Posty: 961
Rejestracja: 05 sie 2003, 23:30
Lokalizacja: Gdańsk,Warszawa, Koniec Świata
Kontaktowanie:
 
Post16 paź 2003, 19:51

Dzięki za ten link. Super stronka. :thumb: . Może masz takich linków więcej? Ja niestety na dzień dzisiejszy łącze się przez modem i nie moge sobie pozwolić na długie szukanie ciekawych stron.

Dzięki

Pawlak
 
Post10 lis 2003, 08:52

Cześć Słodowi. 8) Zakładki wychodzą tylko płutno musi być super cienkie ( coś jak jedwab). Po zalaminowaniu co 15/20 min poprawiać przy temperaturze otoczenia 15 st.C. Ja laminowałem tylko paski 15 cm. na krawędziach. Na dwie krawędzie zrobił mi się tylko jeden bąbelek. Po zaschnięciu przeszlifowałem nieruwności ( ostrożnie ) i maznołem topcotem i przeszlifowałem. Miłej pracy.

Awatar użytkownika
apache_board
Posty: 495
Rejestracja: 07 sie 2003, 11:45
Lokalizacja: wawa-ochota
Kontaktowanie:
 
Post10 lis 2003, 09:09

Pawlak pisze:Cześć Słodowi. 8) Zakładki wychodzą tylko płutno musi być super cienkie ( coś jak jedwab). Po zalaminowaniu co 15/20 min poprawiać przy temperaturze otoczenia 15 st.C. Ja laminowałem tylko paski 15 cm. na krawędziach. Na dwie krawędzie zrobił mi się tylko jeden bąbelek. Po zaschnięciu przeszlifowałem nieruwności ( ostrożnie ) i maznołem topcotem i przeszlifowałem. Miłej pracy.


Czesc!!!

Powiedz jaka gramature tkanin kladziesz, 45; 90 gr na m2? Ja oklejam 160 i 250 gr. na m2 bez wiekszych problemow na zakladke, warunek , dobra pompa i zywica ktora bedzie zelowac dopiero po min 30 minutach bo inaczej bedzie dupa jak zacznie zelowac przed dokladnym ustawieniem i uszczelnieniem worka.
Podpowiem ze swietnie w roli pompy prozniowej sprawdza sie agregat od lad chlodniczych , takich w jakch miecho w sklepach se lezy ... Jesli nie ma mozliwosci zdobycia takiego agregatu to mozna sobie poradzic i z agregatem od lodowki ale jego moc troszke mala jest wiec w tym wypadku warto miec dwa.
pozdro Apache :jive:

ps. mam nadzieje ze lodowki nie zaczna sie nagle psuc w waszych domach .... hi hi hi

Awatar użytkownika
jokitek
Posty: 3
Rejestracja: 28 lip 2015, 00:00
Deska: Luigii
Latawiec: Kodak
Lokalizacja: Mileno
Kontaktowanie:
 
Post28 lip 2015, 01:39

Muszę przyznać, ze jak odwiedziłam hurtownię w Gdańsku to mają naprawdę duży wybór w przystępnych cenach.


Wróć do „Zrób to Sam & Naprawa Sprzętu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości