Trymowanie baru Cabrinha

Pytania odnośnie naprawy, budowy, i modyfikacji sprzętu.
Famay
Posty: 1154
Rejestracja: 04 paź 2010, 14:46
Latawiec: Cabrinha
Postawił piwka: 18 razy
Dostał piwko: 17 razy
 
Post24 wrz 2012, 17:34

Mam problem z wytrymowanie linek . Chodzi o to iż linki sterujące są 10 cm dłuższe od nośnych ! Na końcówkach linek zastosowałem wszystkie możliwe patenty skracające linki , a i tak dalej jest ta różnica w długościach linek !
Może ktoś z was ma na to jakiś sposób lub jest jeszcze jakaś inna możliwość skrócenia linek?

Obrazek

P.S zdjęcia były "robione na szybko" więc nie czepiać się tego , ze czerwone jest po prawej :roll:
Ostatnio zmieniony 24 wrz 2012, 19:11 przez Famay, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
walo1
Posty: 467
Rejestracja: 24 lip 2010, 19:35
Deska: SU-2+YETI
Latawiec: CF Moowii/Best Roca/EVO
Lokalizacja: DębskaKuźnia
Postawił piwka: 4 razy
Dostał piwko: 2 razy
 
Post24 wrz 2012, 17:53

Może ten link ci pomże.

http://www.youtube.com/watch?v=v9FmJf4iG5w

Na zdjęciu widać że sterujące są krótsze od nośnych

TIKKO_aloha
Posty: 1627
Rejestracja: 11 lip 2006, 09:16
Deska: custom 140
Latawiec: Switchblade/nomad
Lokalizacja: Katowice
Postawił piwka: 3 razy
Kontaktowanie:
 
Post24 wrz 2012, 20:57

wszystkie rowne maja byc na barze full power, jak nie dajesz skrócić to może spróbuj przedłużyć sterujace??

ale z tego co wiem, jest dość spora regulacja na nośnych w tym barze IDS tak jak widać na filmiku powyzej

Crazy Horse
Posty: 3571
Rejestracja: 07 paź 2003, 21:38
Deska: Cabrinha Spectrum
Latawiec: Cabrinha Drifter
Lokalizacja: CABRINHA
Postawił piwka: 29 razy
Dostał piwko: 117 razy
Kontaktowanie:
 
Post25 wrz 2012, 09:32

No to sprzedam ci piekny i prosty patent....

1. Końcówki linek mają oczko
2. Pigtailsy na sterówkach też mają oczko z dwóch stron
3. Przygotuj sobie z 3-4mm linki w każdym sklepie żeglarskim (no chodzi o to, żeby była cokolwiek wytrzymalasza) odcinki po ok 15-20cm i zrób na dwóch końcach supełki.
4. Teraz włóż między linki i pigtailsy ( te grube końcówki na końcach linek ) i wyreguluj supełkami długośc , ewentulany nadmiar możesz obciąć i opalić zapalniczką lub zostawić mały zapas celem dalszej regulacji.

P.S. w kazym latawcu każej firmy linki nośne (środkowe) szybciej lub wolniej wyciągaja się, co zależy od intensywności pływania, szkawłów, kiteloopów etc.

gareon
Posty: 513
Rejestracja: 11 lis 2014, 14:04
Deska: SU-2 Prorider 136/41
Latawiec: FX9 / Radar10 / Switchblade12
Lokalizacja: Gdynia
Postawił piwka: 14 razy
Dostał piwko: 20 razy
Kontaktowanie:
 
Post24 paź 2016, 22:28

Hej,

Mam pytanie, posiadam bar z 2015 roku, dzisiaj sprawdzilem swoje ustawienie linek i mam dokladnie tak samo jak na fotce. Widzialem wszedzie filmiki, ze bar musi byc zaciagniety na zero tak jak tu: viewtopic.php?t=62050. W ksiazce cabrinhy mam pokazane wszedzie tak: http://cdn.cabrinhakites.com/images/sto ... -pic01.jpg , identycznie mam u siebie teraz. Nie mam problemow z kitem, sprawdzilem z ciekawosci czy cos jest zle.... i wyszlo takie cudo. Powiniennem go wytrymowac (bar) aby bylo jak w 1 linku ?, czy moze mam wszystko ok i tak jest fabrycznie w cabrinhy ?

w manualu strona 10 http://pr.cabrinhakites.com/manuals/pdf ... tem_en.pdf tez tak jest. Gdybym mial trymowac go na zero to hmm nawet jak jedne wydluze a 2 skroce to moze na styk uda mi sie osiagnac efekt z 1 linku.

Edit... poczytalem i chyba jednak bedzie trzeba cos wykombinowac... :)

Awatar użytkownika
boldek
Posty: 2072
Rejestracja: 17 sie 2010, 11:55
Deska: Shinn Ronson, Sling Celeritas
Latawiec: Eleveight RS 8, 10, 12
Lokalizacja: Swarzewo
Postawił piwka: 50 razy
Dostał piwko: 72 razy
 
Post25 paź 2016, 00:03

gareon pisze:Hej,

Mam pytanie, posiadam bar z 2015 roku, dzisiaj sprawdzilem swoje ustawienie linek i mam dokladnie tak samo jak na fotce. Widzialem wszedzie filmiki, ze bar musi byc zaciagniety na zero tak jak tu: viewtopic.php?t=62050. W ksiazce cabrinhy mam pokazane wszedzie tak: http://cdn.cabrinhakites.com/images/sto ... -pic01.jpg , identycznie mam u siebie teraz. Nie mam problemow z kitem, sprawdzilem z ciekawosci czy cos jest zle.... i wyszlo takie cudo. Powiniennem go wytrymowac (bar) aby bylo jak w 1 linku ?, czy moze mam wszystko ok i tak jest fabrycznie w cabrinhy ?

w manualu strona 10 http://pr.cabrinhakites.com/manuals/pdf ... tem_en.pdf tez tak jest. Gdybym mial trymowac go na zero to hmm nawet jak jedne wydluze a 2 skroce to moze na styk uda mi sie osiagnac efekt z 1 linku.

Edit... poczytalem i chyba jednak bedzie trzeba cos wykombinowac... :)

Używałem barów Cabrinhy z lat 2010, 2011, teraz mam 2013, 2016 i we wszystkich prawidłowe wytrymowanie jest "na zero", czyli po odpuszczonym depowerze i drążku przyciągniętym na maxa do chickena linki sterujące i mocy powinny być równe. Myślę że w 2015 i 2017 nic w tym względzie się nie zmieniło.

Jeśli masz linki sterówki krótsze, a mocy dłuższe (czyli jak na wskazanych przez Ciebie obrazkach) gdzie po podpięciu wszystkich linek do 1 stałego punktu np. do płotu na podwórku, nie można zaciągnąć drążka do samego chickena i nie pomaga regulacja na supełkach przy pigtailsach (rys. poniżej, sytuacja po lewej), to polecam odplątanie całkowicie tych supełków przy pigtailsach linek sterowych, co je znacznie wydłuży (rys. poniżej, sytuacja po prawej) i dzięki temu powinno być OK. Gdyby się okazało, że ta czynność spowoduje zbytnie wydłużenie sterówek, to zawsze na pigtailsach linek mocy możesz trochę poprzesuwać te supełki aby też troszkę wydłużyć w/w linki. Po to te supełki są :thumbsup: Jak byś czegoś nie zrozumiał to pisz na priv. Pozdr
Obrazek

gareon
Posty: 513
Rejestracja: 11 lis 2014, 14:04
Deska: SU-2 Prorider 136/41
Latawiec: FX9 / Radar10 / Switchblade12
Lokalizacja: Gdynia
Postawił piwka: 14 razy
Dostał piwko: 20 razy
Kontaktowanie:
 
Post25 paź 2016, 07:15

boldek pisze:
gareon pisze:Hej,

Mam pytanie, posiadam bar z 2015 roku, dzisiaj sprawdzilem swoje ustawienie linek i mam dokladnie tak samo jak na fotce. Widzialem wszedzie filmiki, ze bar musi byc zaciagniety na zero tak jak tu: viewtopic.php?t=62050. W ksiazce cabrinhy mam pokazane wszedzie tak: http://cdn.cabrinhakites.com/images/sto ... -pic01.jpg , identycznie mam u siebie teraz. Nie mam problemow z kitem, sprawdzilem z ciekawosci czy cos jest zle.... i wyszlo takie cudo. Powiniennem go wytrymowac (bar) aby bylo jak w 1 linku ?, czy moze mam wszystko ok i tak jest fabrycznie w cabrinhy ?

w manualu strona 10 http://pr.cabrinhakites.com/manuals/pdf ... tem_en.pdf tez tak jest. Gdybym mial trymowac go na zero to hmm nawet jak jedne wydluze a 2 skroce to moze na styk uda mi sie osiagnac efekt z 1 linku.

Edit... poczytalem i chyba jednak bedzie trzeba cos wykombinowac... :)

Używałem barów Cabrinhy z lat 2010, 2011, teraz mam 2013, 2016 i we wszystkich prawidłowe wytrymowanie jest "na zero", czyli po odpuszczonym depowerze i drążku przyciągniętym na maxa do chickena linki sterujące i mocy powinny być równe. Myślę że w 2015 i 2017 nic w tym względzie się nie zmieniło.

Jeśli masz linki sterówki krótsze, a mocy dłuższe (czyli jak na wskazanych przez Ciebie obrazkach) gdzie po podpięciu wszystkich linek do 1 stałego punktu np. do płotu na podwórku, nie można zaciągnąć drążka do samego chickena i nie pomaga regulacja na supełkach przy pigtailsach (rys. poniżej, sytuacja po lewej), to polecam odplątanie całkowicie tych supełków przy pigtailsach linek sterowych, co je znacznie wydłuży (rys. poniżej, sytuacja po prawej) i dzięki temu powinno być OK. Gdyby się okazało, że ta czynność spowoduje zbytnie wydłużenie sterówek, to zawsze na pigtailsach linek mocy możesz trochę poprzesuwać te supełki aby też troszkę wydłużyć w/w linki. Po to te supełki są :thumbsup: Jak byś czegoś nie zrozumiał to pisz na priv. Pozdr
Obrazek



Wielkie dzieki, prosty patent a nie pomyslalem o tym (o rozplataniu). Dzisiaj albo jutro usiade do tego i postaram sie je ustawic. Jeszcze raz wielkie dzieki :)

Awatar użytkownika
shorty
Posty: 127
Rejestracja: 28 cze 2016, 22:57
Deska: 133/136/141
Latawiec: 9/12 RPM
Lokalizacja: Skierniewice
Postawił piwka: 1 raz
Dostał piwko: 2 razy
 
Post27 lut 2017, 16:41

Hej, nie chcę zakładać nowego tematu więc piszę tu:

mam bar cabrinha 1X overdrive 2016 i latawiec Best TS 2012
bar ma na końcach cabrinhowe pigtaisy, więc je zdjąłem, sprawdziłem i na samych oczkach jest wytrymowany na zero
latawiec ma supełki, więc teoretycznie wszystko powinno pasować...
po podłączeniu wszystkiego, latawiec lata, ale po zaciągnięciu baru na max, wingtipy zawijają się jakby pod latawiec , tak jakby sterówki były za krótkie

i teraz pytanie jak to powinno być?
te bary trymowane są na zero z pigtailsami od cabrinhy czy na oczkach ?

Awatar użytkownika
BraCuru
Posty: 5967
Rejestracja: 13 mar 2006, 20:56
Deska: BraCuru Hover, SABfoil
Latawiec: Flysurfer Sonics
Postawił piwka: 185 razy
Dostał piwko: 374 razy
Kontaktowanie:
 
Post27 lut 2017, 20:35

shorty pisze:te bary trymowane są na zero z pigtailsami od cabrinhy czy na oczkach ?

Na zero dla 4 mini przedłużek (pigtails i oczka).

Po ściągnięciu 4 mini-przedłużek nowe 4 oczka musza być na zero jak bar masz zaciągnięty na max (może być 1-3cm zapasy ale to indywidualne preferencje).

Kadża
Posty: 64
Rejestracja: 16 wrz 2011, 15:17
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 4 razy
 
Post01 kwie 2017, 22:28

Cześć,

po rozplątaniu wszystkiego zostaje mi z 3cm wolnego miejsca. Biorąc pod uwagę, że mam bar od nowości i przez 3 sezony, nauki i pływania lewo-prawo udało mi się rozciągnąć linki poza limit regulacji :shock: to będę musiał co sezon coś z tym robić.

1. Rozwiązanie CrazyHorse powinno pomóc, ale jak dla mnie oczka są zbyt szerokie, żeby supeł na przedłużce rozwiązał problem. Mógłbym przedłużkę montować tak jak linki do latawca, supełek do pętelki i zacisnąć, ale czy to nie puści? Czy ktoś ma może zdjęcie tego rozwiązania?
2. Może lepiej zainwestować w dłuższe, regulowane pigtailsy? Widziałem, że ktoś się reklamował na forum.
3. Jak długo mogę przedłużać, żeby nie miało to wpływu na właściwości latawca?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
apek
Posty: 859
Rejestracja: 03 cze 2012, 09:42
Deska: Naish
Latawiec: Naish
Postawił piwka: 48 razy
Dostał piwko: 64 razy
 
Post01 kwie 2017, 22:58

Kadża pisze:Cześć,

po rozplątaniu wszystkiego zostaje mi z 3cm wolnego miejsca. Biorąc pod uwagę, że mam bar od nowości i przez 3 sezony, nauki i pływania lewo-prawo udało mi się rozciągnąć linki poza limit regulacji :shock: to będę musiał co sezon coś z tym robić.

1. Rozwiązanie CrazyHorse powinno pomóc, ale jak dla mnie oczka są zbyt szerokie, żeby supeł na przedłużce rozwiązał problem. Mógłbym przedłużkę montować tak jak linki do latawca, supełek do pętelki i zacisnąć, ale czy to nie puści? Czy ktoś ma może zdjęcie tego rozwiązania?
2. Może lepiej zainwestować w dłuższe, regulowane pigtailsy? Widziałem, że ktoś się reklamował na forum.
3. Jak długo mogę przedłużać, żeby nie miało to wpływu na właściwości latawca?

Pozdrawiam

Jedyna reguła to wszystkie muszą być równe, aby depower działał zgodnie z intencją konstruktora.
Przedłużki z regulacją supełkami możesz również wstawić również z drugiej strony, między integralną linkę baru, a sterówkę, na zasadzie łączenia supełek pętelka. Takie rozwiązanie pozwalało zmieniać łatwo punk pracy depowera supełkami na przedłużce na przykład w warunkach dużego przeżaglowania.
Przedłużać możesz bez obaw, ale zamiast od razy przedłużać, lepiej najpierw rozciągnąć sterówki.
Najważniejsze jest jednak, aby obie linki nośne były równe i obie sterówki były równe w parach.

Kadża
Posty: 64
Rejestracja: 16 wrz 2011, 15:17
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 4 razy
 
Post03 kwie 2017, 22:06

Przedłużki z regulacją supełkami możesz również wstawić również z drugiej strony, między integralną linkę baru, a sterówkę

Nie mam tego baru przy sobie, ale z tego co kojarzę cała sterówka jest integralną częścią baru. Może takie łączenie jest pod gumową osłoną, ale to wymagałoby rozebrania baru.
lepiej najpierw rozciągnąć sterówki.

:shock: w jaki sposób?

Awatar użytkownika
apek
Posty: 859
Rejestracja: 03 cze 2012, 09:42
Deska: Naish
Latawiec: Naish
Postawił piwka: 48 razy
Dostał piwko: 64 razy
 
Post04 kwie 2017, 02:11

Kadża pisze:
Przedłużki z regulacją supełkami możesz również wstawić również z drugiej strony, między integralną linkę baru, a sterówkę

Nie mam tego baru przy sobie, ale z tego co kojarzę cała sterówka jest integralną częścią baru.
Może takie łączenie jest pod gumową osłoną, ale to wymagałoby rozebrania baru.
?

Nie używam sprzętu Cabrinha, ale łączenie jest sterówek jest tam gdzie zaznaczyłem.
Sterówki rozciągniesz używając baru tak jak na zdjęciu, naciągając drążkiem baru pojedynczo każdą z nich. Silnie naciągasz kilkakrotnie, raz lewą, raz prawą i sprawdzasz efekty. Linki dają się rozciągnąć o kilka centymetrów, a długości linek, dla komfortu pływania, należy sprawdzać i korygować ich d≥ugość co kilka sesji. Nowe linki potrafią się wyciągnąć, tak że różnica w długości może sięgać ponad 10 cm już po kilku intensywnych pływaniach
Załączniki
240920122015.jpg
240920122015.jpg (224.89 KiB) Przejrzano 5540 razy

Kadża
Posty: 64
Rejestracja: 16 wrz 2011, 15:17
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 4 razy
 
Post04 kwie 2017, 11:55

Dzięki, spróbuję

Awatar użytkownika
Butek
Posty: 67
Rejestracja: 21 maja 2016, 16:56
Deska: CrazyFly 136x41 RED
Latawiec: North Mono 9
Lokalizacja: Gdynia
Postawił piwka: 4 razy
Dostał piwko: 2 razy
 
Post04 kwie 2017, 18:48

Podobno nie ma głupich pytań, to zapytam. :D

Miałem podobnie jak kolega wyżej.
Po trymowaniu (skróceniu linek mocy) na ustawionym max powerze przyciągam bar maksymalnie do siebie i jest ok- dochodzi do końca.
I teraz uwaga :? Skoro napięte są wszystkie linki dopiero gdy mam ustawiony max power- odpuszczone na max linki mocy, to powinienem startowac latawiec właśnie na max powerze?

Bo jak wezmę less power- zaciągnę taśmę to pomimo maksymalnego przesunięcia baru do ciała- linki sterujące są dłuższe od linek mocy.

Mam nadzieje, że zrozumiale napisałem i dzięki za odpowiedź :)


Wróć do „Zrób to Sam & Naprawa Sprzętu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości