Bar i latawiec

Pytania odnośnie naprawy, budowy, i modyfikacji sprzętu.
taad
Posty: 16
Rejestracja: 27 sie 2013, 14:38
Deska: Nhp
Latawiec: Rebel
 
Post16 lip 2014, 14:59

Czy mógłby ktoś znający sie opisać temat podpinania barów do latawców rożnych producentów? Czy teoretycznie każdy bar pasuje do każdego latawca (zakładając ze ilośc linek sie zgadza ;) ) czy tylko przypadkiem niektóre pasują do siebie?

Awatar użytkownika
jedi1
Posty: 2272
Rejestracja: 28 maja 2006, 17:37
Lokalizacja: Gdynia
Postawił piwka: 132 razy
Dostał piwko: 83 razy
Kontaktowanie:
 
Post16 lip 2014, 15:24

Było na forum wiele razy. Różnice w barach mające wpływ na zachowanie latawca to:

- długość linek - teoretycznie każdy latawiec na każdej długości długości linek poleci (w granicach rozsądku), ale będzie się inaczej zachowywał
- różnice w długości sterówek i nośnych - latawiec może być przebrany albo zdepowerowany
- miejsce rozwidlenia linek nośnych - ma to wpływ na zachowanie latawca podczas skrętu
- długość linki depowera wraz z możliwością regulacji taśmą - za długa linka depowera - latawiec będzie spadał przy odpuszczeniu baru, za krótka - mniejszy depower, latawiec będzie ciężej utrzymać w powietrzu przy słabym wietrze
- sposób działania systemu bezpieczeństwa - na dwie linki - tylko latawce z odpowiednio przystosowaną uzdą mają szansę tak zadziałać (choć też nie w 100% przypadków, powiedziałbym że raczej rzadziej niż częściej), na jedną linkę - zasadniczo każdy latawiec powinien stracić moc przy takim systemie, ale niektóre mogą zacząć kręcić niebezpieczne loopy
- sposób podłączenia końcówek - czasem są ze sobą nie kompatybilne, ale to zwykle w prosty sposób można rozwiązać

Odpowiadając na Twoje pytanie to raczej przypadek, że niektóre do siebie pasują, a w przypadku 5cio linkowców cud.

taad
Posty: 16
Rejestracja: 27 sie 2013, 14:38
Deska: Nhp
Latawiec: Rebel
 
Post16 lip 2014, 20:43

Dzięki za info ale nie do końca o to mi chodziło. Ok, źle sformułowałem problem.
Pytanie takie - powiedzmy do zestawów 4-linkowych.

Większość barów (wszystkie?) ma równą długość linek (przy pełnym zaciągnięciu ?) - tak piszą na forum, tak tez w instrukcjach. Więc większość (wszystkie?) latawców przystosowane powinno być do baru z równą długością linek. Co w takim razie przeszkadza w poprawnej pracy latawca z barem innego producenta, np. bar north i latawiec ozone? Być może zakres pracy baru i wielkość depowera nie będzie optymalny ale ogólnie powinna działać.
Gdzie jest błąd w moim myśleniu?

gut-ek
Posty: 60
Rejestracja: 12 wrz 2012, 13:04
Deska: Su2
Latawiec: WH Dymek, RRDs, Catalyst
 
Post17 lip 2014, 09:44

Ogólnie będą działać. Różnice tkwią w szczegółach opisanych dokładnie przez Jedi, tyle tylko, że te szczegóły moga mieć duży wpływ na zachowanie latawca w powietrzu i bezpieczeństwo. Zdaża się też choć nie często, że latawiec lepiej się zachowuje z barem innego producenta. Ja tak mam z WH Smoke, który używam z barem Best.

andrzejwodejszo
Posty: 3117
Rejestracja: 11 sie 2008, 08:29
Deska: SU-2, MOSES
Latawiec: komórkowe Ozony / SU-2 / Moses
Lokalizacja: Olsztyn
Postawił piwka: 77 razy
Dostał piwko: 46 razy
Kontaktowanie:
 
Post17 lip 2014, 10:09

dochodzi kwestia elastyczności linek - linki jednego producenta potrafią rozciągnąć się nawet na 20cm podczas obciążenia - linki innego w 5-10cm.
Jedne latawce z natury ciągną non stop - inne dopiero po zaciągnięciu baru - to wszystko ma znaczenie. W latawcach z dużymi siłami na barze ciężar rozchodzi się bardziej równomiernie między linki sterówki, a mocy. W latawcach z małymi siłami na barze - większość masy idzie na linki mocy :)

AlMastar
Posty: 443
Rejestracja: 19 wrz 2015, 22:07
Deska: SHINN !!
Latawiec: PIVOT 8 / 10 / 12
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 16 razy
 
Post15 wrz 2016, 17:24

sorki za odkopanie starego tematu ale akurat jest na temat jaki mnie interesuje, więc może czegoś się dowiem

Mam 3 latawce Airush i do tego bar Airush Analog (taki zwykły najzwyklejszy) i teraz dokupiłem latawiec NAISH Alana z dedykowanym barem Naish ABT 20m. Już wiem że Naish i Airush mają na odwrót supełki/pętelki ale z tym sobie poradzę (chcę do baru i latawca NAISHa dołożyć krótkie linki konwertujące supełek na pętelkę i na odwrót). Czy poza tym wszystko będzie działać i da się pływać z barem Naish na latawcach Airush ?

Wątpliwości mam dwie:
- system depower w Airush jest krótki (regulacja jakieś 5cm?), Naish ma zdecydowanie dłuższy - czy nie będzie problemu ? czy starczy na barze Naish nie zaciągać do końca i problemu nie będzie ?
- czy wydłużenie linek (przy latawcu i barze o te 5-10cm) nie będzie stanowić problemu ?

Ogólnie wydaje się że wszystko powinno być OK, ale wolę się spytać zanim sobie krzywdę zrobię bo się okaże że coś nie zadziała ...

osobny temat to czy wie ktoś gdzie można kupić/zamówić takie linki do konwersji żeby wyglądały (szczególnie pętelki)

Awatar użytkownika
apek
Posty: 859
Rejestracja: 03 cze 2012, 09:42
Deska: Naish
Latawiec: Naish
Postawił piwka: 48 razy
Dostał piwko: 64 razy
 
Post15 wrz 2016, 18:50

Będzie OK, a oni dorobią linki i poradzą
http://www.24surf.pl/pl/p/Koncowki-line ... ulacja/437
Ostatnio zmieniony 16 wrz 2016, 12:00 przez apek, łącznie zmieniany 1 raz.

AlMastar
Posty: 443
Rejestracja: 19 wrz 2015, 22:07
Deska: SHINN !!
Latawiec: PIVOT 8 / 10 / 12
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 16 razy
 
Post16 wrz 2016, 11:29

apek pisze:Będzie OK, a oni dorobią linki i poradzą
https://so-pm.smb.enea.pl/squert/index. ... a9797f8a47


niestety link nie działa - na pewno miał być ten ?

Awatar użytkownika
apek
Posty: 859
Rejestracja: 03 cze 2012, 09:42
Deska: Naish
Latawiec: Naish
Postawił piwka: 48 razy
Dostał piwko: 64 razy
 
Post16 wrz 2016, 11:59

AlMastar pisze:
apek pisze:Będzie OK, a oni dorobią linki i poradzą
http://www.24surf.pl/pl/p/Koncowki-line ... ulacja/437


niestety link nie działa - na pewno miał być ten ?

jasne, że nie taki, pomyliłem schowki, przepraszam
http://www.24surf.pl/pl/p/Koncowki-line ... ulacja/437

Awatar użytkownika
sebro
Posty: 365
Rejestracja: 23 maja 2007, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Brzeźno
Postawił piwka: 13 razy
Dostał piwko: 17 razy
Kontaktowanie:
 
Post16 wrz 2016, 12:48



Wróć do „Zrób to Sam & Naprawa Sprzętu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości