Strona 1 z 1
Bar od switchblade2 przy xbow3
: 12 paź 2015, 13:54
autor: Asasan
Witajcie.
Pytanie do kustoszów i miłośników archeo. No i do CH.
Do tej pory pływałem sobie na CO2. Na nim się uczyłem i fajnie było.
Ostatnio trafił w me ręce okazyjnie xbow 3 w niezłym stanie. Ale.... Okazało się że w zestawie jest bar od Switchblade2 czyli 121 - bez bloczków. Dramatu nie ma - wszystko da się przerobić, ale mam pytanie czy waszym zdaniem warto. Przeczytałem prawie cały internet w tej sprawie i wiem że ktoś polecał nawet przeróbkę z 221 do 121. Ponoć lepiej i lżej chodzi. Z tym że zależy mi na maksymalnie szerokim zakresie wiatrowym, bo głównie z tego powodu wymyśliłem sobie że zmieniam CO2 na Xbow. Czy poza dołożeniem bloczków na barze, wymianie i innym podpięciu linek sterujących muszę coś jeszcze zmieniać? Czy taśmy depowera są takiej samej długości?
Zauważyłem też różnicę w miejscu zamocowania lisza. W moim (switchbalde) jest na lince sterującej, a w xbow na jednej z linek nośnych. Ale to chyba nie ma znaczenia dla działania przy ewentualnej akcji.
Planuję jeszcze wymianę bloczków na uprzęży latawca bo jeden się nie obraca, a pewnie następne też padną.
No i ostatnie pytanie: Na latawcu stoi jak wół napisane xbow3, a sprzedawca mówi że latawkę kupował w 2007 roku. To jest możliwe? Myślałem że xbow3 to dopiero 2008.
Czuwaj.
Re: Bar od switchblade2 przy xbow3
: 12 paź 2015, 15:49
autor: borex
daj zdjęcia może go rozpoznamy
co do baru jak chcesz mieć większy zakres to musisz mieć bloczki na barze
lisz powinien być na linkach nośnych w bowach
na sterówkach to tylko na cshape
Re: Bar od switchblade2 przy xbow3
: 12 paź 2015, 18:30
autor: Asasan
Tu w sumie nie ma co rozpoznawać. Wszystko da się zobaczyć na stronie cabrinha. Bar jest od Switchblade 2 a latawiec xbow3.
Re: Bar od switchblade2 przy xbow3
: 13 paź 2015, 08:05
autor: borex
mam bar bloczkowy jak chcesz to ci go zwymiaruje jak chcesz robić konwersje
jak ci się nie chce to może się zamienie pomyślę jeszcze nad tym mam crossbow 2 tylko uszkodzone ale zamierzam naprawić fajny był latawiec
Re: Bar od switchblade2 przy xbow3
: 13 paź 2015, 08:09
autor: sebro
http://www.kiteforum.pl/forum/viewtopic.php?f=3&t=25688&p=249886#p249886Jak w powyższym linku, bardzo polecam zmianę na bar bez bloczków 121.
Crossbow 3 na barze bez bloczków będzie miał o niebo większy zakres niż CO2.
Zakres na barze z bloczkami rzeczywiście w teorii jest trochę większy ale moim zdaniem latawiec zachowuje się kiepsko, nie skręca i nie daje takiej przyjemności z pływania i czucia jak przy 121.
Pozdrawiam
Seba
Re: Bar od switchblade2 przy xbow3
: 13 paź 2015, 09:33
autor: Asasan
@Sebro
No właśnie twój wpis czytałem.
Nie do końca rozumiem dlaczego latawiec z bloczkami nie skręca, choć zwiększamy dwukrotnie wysterowanie, a przy 121 skręca żwawiej?
A jak z regulacją linek przy rezygnacji z bloczków do standardu121? Ustawienie standardowe czyli wszystkie równe przy zaciągniętym barze, czy coś zmieniałeś?
Może pozostawię to tak jak jest..... choć z drugiej strony lubię mieć wszystko tak jak producent wymyślił. W ostateczności zawsze mógłbm sobie przepiąć 211 na 121 i zobaczyć samemu jak to będzie działało. Ważne że jak piszesz, da się pływać nawet tak jak jest.
Re: Bar od switchblade2 przy xbow3
: 13 paź 2015, 10:15
autor: sebro
Przy odpuszczonym barze z bloczkami latawiec jest tak baaardzo zdepowerowany, że przestaje reagować na skręt. Słabo się wtedy na nim pływa.
Przy barze bez bloczków latawiec bardziej bezpośrednio/szybciej reaguje na Twój skręt barem, natomiast samo skręcanie latawca przebiega wolniej niż z bloczkami. Krótko - 1:1 szybciej reaguje, 1:2 szybciej skręca (jak już zacznie to robić

)
Trymowanie baru w obu opcjach standardowe.
Z tym wymyślaniem przez producentów to jest różnie - żadna firma nie została przy barze z bloczkami.
Tobie też to odradzam

Pozdrawiam
Seba
Re: Bar od switchblade2 przy xbow3
: 13 paź 2015, 15:50
autor: borex
a skąd jesteś może pożyczę ci na próbę bar bloczkowy
Re: Bar od switchblade2 przy xbow3
: 14 paź 2015, 11:30
autor: Asasan
@borex
Jestem spod Pucka.
Dzięki Sebro wiem, że najprawdopodobniej będę pływał bez bloczków, ale chyba jednak zacznę od układu oryginalnego z bloczkami, choćby po to żeby samemu sprawdzić to o czym Sebro pisałeś. Dwa bloczki i parę metrów linki to nie majątek. Można poeksperymentować. Najwyżej je potem zdejmę. W tym roku już raczej nie będę pływał, więc mam na to całą zimę.
Póki co zamówiłem bloczki do uprzęży na latawcu bo akurat w sklepie mieli tylko dwa, a chcę wymienić wszystkie i mieć spokój. Tym bardziej że to też grosze sa (24,40 brutto za 2 szt).
Re: Bar od switchblade2 przy xbow3
: 14 paź 2015, 12:03
autor: borex
zatem ci wszystko zwymiaruje i sfotografuje
Re: Bar od switchblade2 przy xbow3
: 07 lis 2015, 17:06
autor: Asasan
No i zrobione. Bloczki są, podpięcie lisza przełożyłem ze sterówki na jedną z linek nośnych. Jedno mnie tylko zastanawia. W oryginale linki nośne mocowane są do taśmy depowera przez dodatkowy krętlik (poz 32) Czy on jest konieczny? Przecież jest krętlik przy chockenloopie. Jakie jest jego zadanie, bo nie zamontowałem go u siebie.
Re: Bar od switchblade2 przy xbow3
: 11 lis 2015, 15:26
autor: borex

- bar wymiary.jpg (43.58 KiB) Przejrzano 3726 razy
zwymiarowany bar jak jeszcze jakiś wymiar byś potrzebował to pisz
gdzie dokładnie masz ten krętlik choć obawiam się że powinien być właśnie w tym miejscu bo linki będą się skręcać
Re: Bar od switchblade2 przy xbow3
: 12 lis 2015, 14:51
autor: Asasan
Dzięki za chęci pomocy i to, że ci się chciało wyciągać i mierzyć. Jak pisałem, już mam to zrobine, ale sobie popatrzę i porównam.
Co do krętlika, to pisałem gdzie jest w oryginale: Poz 32. Na twoim rysunku też go trochę widać. Ponieważ mam przeróbke z baru switchbale 2, tego krętlika nie mam. Nie wydaje mi się potrzebny, ale być może są sytuacje o których nie pomyślałem.