Zgrzewanie balona na zgrzewie

Pytania odnośnie naprawy, budowy, i modyfikacji sprzętu.
Alien161
Posty: 21
Rejestracja: 13 cze 2014, 12:34
Lokalizacja: Sycylia
Kontaktowanie:
 
Post12 lis 2015, 13:51

Witam ostatnio bo ostrym pływaniu w Leucate pękł mi balon i rozerwała się tuba główna. Zastanawiam się nad samodzielną naprawą balona z tego co się orientuje nie jest to trudne i potrzebne jest tylko żelazko domowe :).
Problem jest w tym, że nie chce zrobić fuszery więc proszę was o pomoc, jakiś tutorial? Jak się dobrze za to zabrać
Załączam zdjęcia uszkodzenia. Liczę na wasza pomoc Kiterzy :)

Obrazek
Obrazek

andrzejwodejszo
Posty: 3117
Rejestracja: 11 sie 2008, 08:29
Deska: SU-2, MOSES
Latawiec: komórkowe Ozony / SU-2 / Moses
Lokalizacja: Olsztyn
Postawił piwka: 77 razy
Dostał piwko: 46 razy
Kontaktowanie:
 
Post12 lis 2015, 14:24

zdobądź duże wykałaczki do szaszłyków, kilka kartek papieru i skrawek niepotrzebnej tuby na testy "temperatura żelazka/czas trzymania/siła nacisku/ruchy żelazka" czynników jest bardzo dużo jak to sobie pomnożysz to wyjdzie Ci liczba kombinacji :) - zgrzejesz za słabo - nie złapie, zgrzejesz za mocno, wypalisz kolejną dziurę, nierówno przyciśniesz - część przepalisz, części nie dogrzejesz:) . Generalnie BARDZO zaawansowana czynność. Przerabiałem temat 2 razy i więcej się za to nie biorę. Musisz odseparować miejsca których nie chcesz zgrzać najlepiej materiałem, musisz odseparować też żelazko od balona przy pomocy kartki papieru z zeszytu np.. Dodatkowo musisz umiejętnie wszystko przetestować i ustawić. Jest zabawy od cholery. Pamiętam, że do zgrzania miałem otworek okolo 3x3cm.. po naprawach została dziura 10x30cm :D ale udało się.
Powodzenia, ale radzę Ci to oddać do fachowców :) , ewentualnie użyć taśmy typu tear-aid jeśli rozerwanie nie przekracza 28centymetrów długości.

Alien161
Posty: 21
Rejestracja: 13 cze 2014, 12:34
Lokalizacja: Sycylia
Kontaktowanie:
 
Post12 lis 2015, 14:54

o kurde trochę mnie przestraszyłeś, myślałem, że to będzie dużo łatwiejsze. Do czego te wykałaczki do szaszłyków?

Famay
Posty: 1154
Rejestracja: 04 paź 2010, 14:46
Latawiec: Cabrinha
Postawił piwka: 18 razy
Dostał piwko: 17 razy
 
Post12 lis 2015, 16:03


andrzejwodejszo
Posty: 3117
Rejestracja: 11 sie 2008, 08:29
Deska: SU-2, MOSES
Latawiec: komórkowe Ozony / SU-2 / Moses
Lokalizacja: Olsztyn
Postawił piwka: 77 razy
Dostał piwko: 46 razy
Kontaktowanie:
 
Post12 lis 2015, 16:12

wykałaczki aby stworzyć linię zgrzewu :)

pedros_85
Posty: 721
Rejestracja: 09 sty 2008, 14:53
Lokalizacja: lubleskie
Postawił piwka: 11 razy
Dostał piwko: 5 razy
Kontaktowanie:
 
Post12 lis 2015, 16:25

poszukaj po koleżankach dobrej prostownicy do włosów, moja żona ma taka z temperatura co 5 stopni, sprawdź gdzieś na koncówce balona bo różne balony reagują na różne temperatury, najpierw połap rożkiem prostownicy co 2-3 cm dosłownie punkcik, następnie po długości bardzo mocno sciskając i długo trzymając ( odtłuść wcześniej klejone obszary) , i na zakończenie puść na koncach zgrzewy pod łagodnymi kontami wyrównujące do oryginalnych zgrzewów, najważniejsze aby dobrze dobrac temperaturę. Testowane wielokrotnie :)

Alien161
Posty: 21
Rejestracja: 13 cze 2014, 12:34
Lokalizacja: Sycylia
Kontaktowanie:
 
Post12 lis 2015, 17:10

Super dzięki za rade.
Tą prostownicą bezpośrednio na balon czy jeszcze muszę dać jakąś warstwę ochronną? balon się nie przyklei do prostownicy?

Jeszcze jedne pytanie. Mam już kilka łatek zgrzanych na poprzednich dziurach i widzę, że zgrzewy powoli puszczają? jak to poprawić? boje się że przykleje balon z dwoch stron do siebie i bedzie kicha :P. Łaty są prostokątne i mają 3 zgrzewy idące od wewnatrz na zew. łaty.

pedros_85
Posty: 721
Rejestracja: 09 sty 2008, 14:53
Lokalizacja: lubleskie
Postawił piwka: 11 razy
Dostał piwko: 5 razy
Kontaktowanie:
 
Post13 lis 2015, 11:47

hmm generalnie mi nic nie przywierało, jak jest dobra warstwa teflonu nie uszkodzona to nie powinno nic przywierać, oczywiscie o ile nie przesadzisz z celcjuszami :twisted:
a co do poprawy tamtych zgrzewów ciężka sprawa, ja to robiłem tak ze rozcinałem balon w tym miejscu i zgrzewałem ten obszar po czym zgrzewałem balon z powrotem, ale wtedy masz dodatkowe teoretycznie słabe miejsce i możliwość ze coś się spierdaczy, w takim przypadku proponował bym : uciąć zgrzew na samym końcu balona, włożyć tamtędy zrolowany papier, przemieścić go pod obszar do poprawki ( możesz pomiędzy warstwy włożyć folię "ameliniową" odbije ciepło i nie pojdzie na drugą stronę) i zgrzać zelazkiem, profilaktycznie tez przez gazetę, po czym wyciągasz z powrotem cały ten bajzel i z powrotem zgrzewasz balon na tipie.

andrzejwodejszo
Posty: 3117
Rejestracja: 11 sie 2008, 08:29
Deska: SU-2, MOSES
Latawiec: komórkowe Ozony / SU-2 / Moses
Lokalizacja: Olsztyn
Postawił piwka: 77 razy
Dostał piwko: 46 razy
Kontaktowanie:
 
Post13 lis 2015, 13:02

abo wyciągasz rzez zawór spustowy :) jak moje wykałaczki :)

Awatar użytkownika
boldek
Posty: 2072
Rejestracja: 17 sie 2010, 11:55
Deska: Shinn Ronson, Sling Celeritas
Latawiec: Eleveight RS 8, 10, 12
Lokalizacja: Swarzewo
Postawił piwka: 50 razy
Dostał piwko: 72 razy
 
Post22 lis 2015, 18:31

A tak z ciekawości - na zimno odpowiednimi klejami się nie da takich rzeczy zrobić? Mam na myśli kleje, które rozpuszczają lekko obie części (pęknięty balon + łatę) i je wiążą ze sobą. Coś na zasadzie łatek do opon rowerowych czy tak jak pisze Andrzej - taśma tear-aid. Mało skuteczne?

andrzejwodejszo
Posty: 3117
Rejestracja: 11 sie 2008, 08:29
Deska: SU-2, MOSES
Latawiec: komórkowe Ozony / SU-2 / Moses
Lokalizacja: Olsztyn
Postawił piwka: 77 razy
Dostał piwko: 46 razy
Kontaktowanie:
 
Post23 lis 2015, 09:39

użyłem kiedyś kleju do miękkiego PVC - niestety wszystko się rozkleiło przy pompowaniu. Tear- aid działa rewelacyjnie, ale na mniejsze uszkodzenia. Pasek tear aida ma 30cm długości i 8cm szerokości.

andrek
Posty: 1843
Rejestracja: 27 gru 2004, 14:55
Deska: PocketAir/AirWave&Race/Bhoot
Latawiec: NOTUS Rev&Air
Lokalizacja: Słubice
Postawił piwka: 16 razy
Dostał piwko: 12 razy
Kontaktowanie:
 
Post24 lis 2015, 21:36

nie widzę fotek :( ale większość takich napraw można robic żelazkiem + papier do piczenia żeby nie przywierało :) albo zamiast żelazka można użyć tzw gofrownicę do włosów z płaskimi nakładkami :thumb:

zojsan
Posty: 1194
Rejestracja: 18 maja 2013, 07:32
Deska: SU-2, SPLEENE Door
Latawiec: Cabrinha FX 7.10.14
Lokalizacja: Lubelskie
Postawił piwka: 3 razy
Dostał piwko: 33 razy
 
Post28 lis 2015, 17:11

przerabiałem wszystkie metody... :|
zgrzewanie... tanie przede wszystkim (pod warunkiem że się ma stare balony) ale stosunkowo trudne do wykonania (przegrzanie, niedogrzanie)
Trzeba spędzić trochę czasu na naukę
klejenie klejem... teoretycznie trzyma dobrze ale klej który nadtapia obie części powoduje marszczenie się łaty i problem przy dokładnym dopasowaniu jej
klejenie tear aidem... według mnie najlepszy efekt (naprawa najmniej osłabiona) ale i NAJDROŻSZA. Trzeba też nabrać wprawy do przyklejania dużych łat

Używam wszystkich metod... w zależności od uszkodzenia

Awatar użytkownika
Kosa1337
Posty: 158
Rejestracja: 21 mar 2011, 14:00
Deska: su-2, spleene
Latawiec: ozone, NKB
Lokalizacja: Poznań
Postawił piwka: 2 razy
Dostał piwko: 2 razy
 
Post29 lis 2015, 02:16

Ja kleje silikonem do szyb bezbarwnym i jest rakieta na lata:) plus silikonu ze można nim zalać każde laczenie od środka i nie ma szans puścić.


Wróć do „Zrób to Sam & Naprawa Sprzętu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości

cron