Jak znaleść niewielką nieszczelność w tubie.

Pytania odnośnie naprawy, budowy, i modyfikacji sprzętu.
gregory1972
Posty: 38
Rejestracja: 16 sie 2011, 23:29
Deska: Shinn Ronson Ch 144x43
Latawiec: Pivot 14,12,10, Bolt 8M,
Lokalizacja: Lahinch
Postawił piwka: 8 razy
 
Post02 sie 2019, 21:13

Hej
LAtawiec Pivot14m trzyma mi ok 1h i muszę dopompowywać. Wyjąłem tubę główną ale nie mogę znalęść dziury, woda z płynem do mycia naczyń nic nie pokazały a spryskałem całą tubę. Jakieś pomysły? przed wyjęciem tuby - odłączyłem wszystkie poprzeczne i solidnie zawinąłem końcówki do tub poprzecznych duct tape i trytytka, Przed całym zabiegiem jak zostawiłem cały latawiec napompowany to po kilku godzinach z tub też zeszło. Test na innym latawcu - na pewno szczelnym pokazał że te one pump nie trzymają za dobrze jeśli w tubie głównej nie ma powietrza..

Awatar użytkownika
zaaaak
Posty: 1403
Rejestracja: 24 lip 2011, 17:51
Deska: SU2
Latawiec: FX
Postawił piwka: 60 razy
Dostał piwko: 90 razy
 
Post02 sie 2019, 22:50

Jeśli masz tubę na zewnątrz to włóż do michy/wanny z wodą, ale może nieszczelność jest w tubie poprzecznej i powietrze z głównej ucieka poprzez niedomknięty onepump..

Awatar użytkownika
apek
Posty: 859
Rejestracja: 03 cze 2012, 09:42
Deska: Naish
Latawiec: Naish
Postawił piwka: 48 razy
Dostał piwko: 64 razy
 
Post02 sie 2019, 22:59

gregory1972 pisze:Hej
LAtawiec Pivot14m trzyma mi ok 1h i muszę dopompowywać. Wyjąłem tubę główną ale nie mogę znalęść dziury, woda z płynem do mycia naczyń nic nie pokazały a spryskałem całą tubę. Jakieś pomysły? przed wyjęciem tuby - odłączyłem wszystkie poprzeczne i solidnie zawinąłem końcówki do tub poprzecznych duct tape i trytytka, Przed całym zabiegiem jak zostawiłem cały latawiec napompowany to po kilku godzinach z tub też zeszło. Test na innym latawcu - na pewno szczelnym pokazał że te one pump nie trzymają za dobrze jeśli w tubie głównej nie ma powietrza..

Poszukaj najpierw przybliżonego miejsca nieszczelności na normalnie napompowanym kompletnym latawcu, później wyjmij tubę i szukaj już tylko na niewielkim odcinku.

Awatar użytkownika
apek
Posty: 859
Rejestracja: 03 cze 2012, 09:42
Deska: Naish
Latawiec: Naish
Postawił piwka: 48 razy
Dostał piwko: 64 razy
 
Post02 sie 2019, 23:00

gregory1972 pisze:Hej
LAtawiec Pivot14m trzyma mi ok 1h i muszę dopompowywać. Wyjąłem tubę główną ale nie mogę znalęść dziury, woda z płynem do mycia naczyń nic nie pokazały a spryskałem całą tubę. Jakieś pomysły? przed wyjęciem tuby - odłączyłem wszystkie poprzeczne i solidnie zawinąłem końcówki do tub poprzecznych duct tape i trytytka, Przed całym zabiegiem jak zostawiłem cały latawiec napompowany to po kilku godzinach z tub też zeszło. Test na innym latawcu - na pewno szczelnym pokazał że te one pump nie trzymają za dobrze jeśli w tubie głównej nie ma powietrza..

Poszukaj najpierw przybliżonego miejsca nieszczelności na normalnie napompowanym kompletnym latawcu, później wyjmij tubę i szukaj już tylko na niewielkim odcinku.

Awatar użytkownika
kuicets
Posty: 1320
Rejestracja: 26 wrz 2016, 17:49
Deska: Laluz
Latawiec: Rebel 9
Lokalizacja: BIESZCZADY
Postawił piwka: 42 razy
Dostał piwko: 108 razy
 
Post02 sie 2019, 23:38

gregory1972 pisze:Hej
duct tape i trytytka


Może rada głupawa, ale duct tape jest dość sztywny i może puszczać. Ja powycinalem kawałki że zwykłego balona do zabawy i trytytka naokoło.

Swoją drogą jak trzyma Max godzinę, to locha musi być niczego sobie. U mnie jak trzymalo 30min, to woda z mydłem bulgotala jak w garze z jajkami na twardo prawie.

Awatar użytkownika
Fikus
Posty: 778
Rejestracja: 21 lip 2007, 11:20
Lokalizacja: Paweł, Wrocław
Postawił piwka: 7 razy
Dostał piwko: 28 razy
Kontaktowanie:
 
Post03 sie 2019, 07:40

podpompuj balona wiecej np 110% i moze jakos wyczujesz podmuch (blow:)
zanim rozebrales warto bylo sie upewnic ktora tuba popuszcza

gregory1972
Posty: 38
Rejestracja: 16 sie 2011, 23:29
Deska: Shinn Ronson Ch 144x43
Latawiec: Pivot 14,12,10, Bolt 8M,
Lokalizacja: Lahinch
Postawił piwka: 8 razy
 
Post03 sie 2019, 09:28

Zanim wyjąłem tubę to:
1. Napompowałem latawiec na max ++++ i spryskałem wodą z płynem -nic nie znalazłem -a po dłuższym czasie zeszło z wszystkiego - .
2. Zrobiłem próbę na starym latawcu który trzyma b dobrze(24H i nic się nie dzieje) napompowałem na max i wypuściłem powietrze z tuby głównej - jedna tuba(strut) trzymała - reszta opadała - wniosek zawory one pump mogą przepuszczć powoli i nie ma co się nimi sugerować.
3. Wyjąłem tubę i spryskałem wodą z płynem - nic
4. "Podzieliłem" tubę na 2 części - schodzi z jednej więc już jestem bliżej ,dzielę dalej.

Co mogłem zrobić źle:
płyn był za rzadki, zrobiłem próbę na baloniku i nie wykrywał dziury, dopiero jak dłonią przykryłem to pojawiły się bąbelki.
spryskiwanie tworzy masę bąbelków - może to być mylące - będę nakładał pędzlem

Dziś kupię płyn do bąbelków i "pomaluję" nim podejrzaną część tuby bez rozcieńczania. Co o tym myślicie?
Ostatnio zmieniony 03 sie 2019, 09:32 przez gregory1972, łącznie zmieniany 1 raz.

heja banana
Posty: 277
Rejestracja: 03 lis 2009, 17:28
Deska: Nobile T5
Latawiec: Best Kahoona
Lokalizacja: Poznań
Postawił piwka: 8 razy
Dostał piwko: 4 razy
 
Post03 sie 2019, 09:31

I zobacz czy nie masz piasku w tubie. U mnie zrobił kilkadziesiąt mikro dziurek. Nie mogłem ich znalesc i oddałem do serwisu i skończyło się na wymianie balona.

Awatar użytkownika
Fikus
Posty: 778
Rejestracja: 21 lip 2007, 11:20
Lokalizacja: Paweł, Wrocław
Postawił piwka: 7 razy
Dostał piwko: 28 razy
Kontaktowanie:
 
Post03 sie 2019, 09:45

Dizelenie tuby fajny pomysl. Ostatecznie jak w wulkanizacji opon, do miski z woda...

gregory1972
Posty: 38
Rejestracja: 16 sie 2011, 23:29
Deska: Shinn Ronson Ch 144x43
Latawiec: Pivot 14,12,10, Bolt 8M,
Lokalizacja: Lahinch
Postawił piwka: 8 razy
 
Post03 sie 2019, 14:18

cd...
Zrobiłem próbę na moim starym kite(10m) którego już nie mam zamiaru używać. Powietrze trzyma, po 12h nie zauważyłem zmian.(kilka dni temu)
Dziś wyjąłem z niego struta, zrobiłem małą dziurkę nakłuwaczem do palca(pomiar glukozy), oznaczyłem to markerem (1cm średnicy) i tak:
Pryskanie tuby wodą z płynem do mycia naczyń - łatwo można przeoczyć - raz bąbelki są raz ich nie ma,
posmarowanie tuby płynem nierozcieńczonym - też nie jest na 100% - chyba gorzej niż rozcieńczonym
ucho/nos - wyczuwa bez problemu,
zanurzenie - bąbelkuje - ale wystarczy lekko dogiąć i już przestaje.Głębiej w wodzie przestaje, rozciąganie w wodzie pomaga
ALE:
to wszystko działa jak tuba jest dobrze napompowana, tak że prawie się rozciąga, jak już tylko trzyma kształt to bardzo trudno znaleźć - żadna z metod nie działa dobrze.

Włożyłem tubę do kite (testowego) i po napompowaniu straciłem orientacje które to była, (5 tub - którąś boczna). Po obejrzeniu kite wytypowałem podejrzaną i zrobiłem jeszcze jedna dziurkę - oznaczając miejsce na materiale.
Popryskałem obie skrajne tuby - tam gdzie zrobiłem nową dziurkę - widać bąbelki (kite napompowany na 100%) ale słabo, po czasie zobaczyłem sporo piany na dole struta - tam gdzie zrobiłem dziurkę wcześniej, ale jako że dziura na tubie była jakby na wierzchu kite to piana tworzyła się w kilku miejscach - co oznacz że materiał(tkanina) nieźle uszczelnia. Minęło teraz 2h i kite z 2 dziurkami ma jeszcze dobre ciśnienie aby latać - spokojnie bym tego nie zauważył.
Więc teraz się zastanawiam co nie tak robiłem z 14m, może to była nieszczelność na połączeniu octopusa....może dam więcej teflonu... 14m miękną dość szybko - a powietrza ma chyba 2x tyle co 10m więc powinno się to łatwo zauważyć
Nie poddaję się - robię dalej testy.
Acha - a co do piachu to było trochę (płaska mała łyżeczka w tubie głównej 14m), ale w strut kite testowego (ponad 8lat) też było troche (ok 1/2 łyżeczki) i nic się nigdy nie działo - kite trzyma jak nowy.

gregory1972
Posty: 38
Rejestracja: 16 sie 2011, 23:29
Deska: Shinn Ronson Ch 144x43
Latawiec: Pivot 14,12,10, Bolt 8M,
Lokalizacja: Lahinch
Postawił piwka: 8 razy
 
Post07 sie 2019, 21:38

Update.
Znalazłem wyciek. Napompowałem tubę tak że podparta na końcach lekko się uginała.
Użyłem płynu do bąbelków,ale tuż przed spryskaniem okolic dziurki , wyczułem wyciek nosem. Przetestowałem też bąbelki - i działała.
Wniosek - jeśli już masz wyjętą tubę można j podzielić na 2 , owinąłem karimatą i dokręciłem kawałek rurki do deski(ścisk), tym samym po 1h wiedziałem która połowa jest podejrzana.
następnie napompowałem tubę z umiarem - aby była sztywna i znalezienie wycieku było dość łatwe. Chyba za pierwszym podejściem nie dopompowałem wystarczająco.
Wkładanie tuby do środka - cóż nie wyszło za pierwszym razem, posłuchałem YT zamiast pomyśleć. Sam w domu nie mogłem rozłożyć całego latawca więc robiłem to po połowie i wentyla odwrotnie wsunąłem.
Po lekkim napompowaniu od razu zauważyłem nierównomierna napompowanie więc wyjąłem i włożyłem jeszcze raz. Tuba przymocowana do kawałka kartonika zwykła taśmą przezroczystą aby się nie kręciła w czasie przesuwania. Kartonik takiej wielkości aby przeszedł przez rękaw.
Mam nadzieję że ten wątek przyda się tym którzy muszą naprawić wyciek samemu.
Jak coś rozkładacie to róbcie zdjęcia/video - łatwiej potem złożyć.


Wróć do „Zrób to Sam & Naprawa Sprzętu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości