FOTY i VIDEO Z EGIPTU REDSEAZONE

Nowy dział z blogami użytkowników kiteforum.
Popularne: Red Sea Zone | Kite-way | Jovi Travel |
Awatar użytkownika
C A M E L
Posty: 218
Rejestracja: 27 paź 2004, 20:13
Lokalizacja: RedSeaZone, EL Gouna EGYPT
Dostał piwko: 2 razy
Kontaktowanie:
 
Post19 paź 2005, 18:11

OK.

Jak Zimas półtora roku temu po trzymiesięcznym pobycie w Egipcie powiedział do mnie: "Budujemy tam bazę, bo tam wieje" to spojrzałem w windguru i poradziłem mu wziąć dobry rozpęd i ucelować w coś twardego żeby mu wybiło z głowy. Potem tam pojechałem i oglądając prognozy czułem się jakbym oglądał Dziennik w TV za starej Polski, a co innego widziałem na żywo.
Stało się jak widać. Po roku walki baza stoi, a jak wiało tak wieje.
Tyle historii.

Teraz prawda z niezależnego źródła.


1 Prognoza a rzeczywistość.

Jeżeli założymy, że windfinder.com to niezależne źródło to polecam porównywanie prognozy z raportem w czasie (prawie) realnym. Rozbieżności (oczywiście na korzyść rzeczywistości) skłaniają do rozmyślań.

2. Satystyka.

Niestety El-Gouna została wprowadzona do serwisu niedawno i nie ma jeszcze materiału statystycznego. Jest natomiast statystyka dla Hurghady (gdzie z innych przyczyn wieje gorzej niż w El Gouna).



http://www.windfinder.com/windstats/win ... rghada.htm


Wind statistic NEW! Wind report Wind forecast
Hurghada (HURGADA)
Stats based on observations taken between 11/2000 & 4/2005 daily from 7am to 7pm local time.Month of year Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug [b]Sep Oct Nov Dec SUM
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 1-12
Wind probability
> = 4 Beaufort (%) 53 61 67 69 72 84 76 89 84 80 59 61 71
Average[/b]

Jak nadmienił GURU w miesiącach zimowych wieje gorzej niż w pozostałych, lecz porównując do Helu latem to:

http://www.windfinder.com/windstats/win ... c_hela.htm

Hela (HEL)
Stats based on observations taken between 3/2002 & 4/2005 daily from 7am to 7pm local time.Month of year Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec SUM
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 1-12
Dominant Wind Dir.
Wind probability
> = 4 Beaufort (%) 24 21 31 7 8 23 11 11 12 29 20 27 18


Podsumowanie:


średnia roczna % wiatru pow. 4 Bft:

Egipt 71 %
Hel 18 %


najlepszy miesiąc:

Egipt /sierpień/ 89 %
Hel /grudzień/ 27 %


najgorszy miesiąc:

Egipt /styczeń/ 59 %
Hel /maj/ 8 %


miesiące wakacyjne /lipiec, sierpień/ - średnia:

Egipt 82,5 %
Hel 11%



No i jeszcze kierunek:

Egipt N i NW (tylko zimą)
Jak powieje z innej strony to w gazetach piszą.

Hel

No wiecie sami...

Niemniej latem widzimy się wszczyscy na Helu :)

Pozdrawiam

Camel
Ostatnio zmieniony 20 paź 2005, 11:00 przez C A M E L, łącznie zmieniany 1 raz.

ZIMAS
Posty: 347
Rejestracja: 14 kwie 2004, 21:54
Kontaktowanie:
 
Post19 paź 2005, 21:48

Zapraszamy !!!

Foty z 19.10
Obrazek
DZIKUSKKI
Obrazek
PLYWANKO 19 pazdziernika 25 - 29kts
Obrazek
CUSTOM MAX POWER MADE BY ZIMAS

MArcinBe
Posty: 1070
Rejestracja: 13 kwie 2005, 11:29
Lokalizacja: Bielsko/Wieden
Dostał piwko: 1 raz
 
Post20 paź 2005, 09:21

Camel:
Dlaczego piszesz, ze w Hurghadzie wieje gorzej niz u was?

oraz Zimas i Camel:
wedlug waszych 'modyfikowanych'(czy mozesz w ogole zdradzic tajemnice jak modyfikujesz prognoze? mnozysz predkosc wiatru razy dwa? ;-), czy jakies inne obserwacje i analizy?) prognoz czesto z samego rana wieje, czy wasz spot lezy blisko jakiegos hotelu zeby na nogach mozna podejsc?
A jezeli nie, to czy w Egipcie, jak w Grecji dziala cos takiego jak pozyczenie skutera, zeby tez przed sniadaniem poplywac.
Ktos jeszcze pisal, ze w bazie u was sa obiady, ile taka przyjemnosc kosztuje?

geronimo
Posty: 26
Rejestracja: 03 paź 2005, 14:25
Lokalizacja: Warszawa
 
Post20 paź 2005, 11:44

do kiedy dziala wasza baza :?:

Awatar użytkownika
kozli
Posty: 1
Rejestracja: 20 paź 2005, 10:48
Lokalizacja: Wawa
 
Post20 paź 2005, 12:00

Cześć!!

Jestem nowy na kiteforum i w ogóle w tym sporcie :oops: , ale właśnie wróciłem z RedSeaZone (12-19.10.05) więc moge rozwiać wątpliwości dotyczące wiatru i prognoz :twisted: .

Wiatr był przez cały pobyt za wyjątkiem pierwszego dnia (na 16-ce może by polatał). Potem już dawało od rana, prawie do zachodu, a czasem i po.
Pierwsze dni jazda na 12-kach, następne na 8-kach, ostatnie dwa na 12-kach. Czasami trochę słabło, a czasami było za dużo, ale ogólnie dało się przejechać cały dzień na jednym latawcu. Rewelka :D

Baza jest super, fajni ludzie, dużo miejsca i fajne klimaty. :D
Ja pojechałem tam dość surowy - wprost po kursie IKO2, i sporo się nauczyłem. :D :D :D

Pozdro dla całego RSZ oraz Marcina i jego ekipy.

Marek

Awatar użytkownika
C A M E L
Posty: 218
Rejestracja: 27 paź 2004, 20:13
Lokalizacja: RedSeaZone, EL Gouna EGYPT
Dostał piwko: 2 razy
Kontaktowanie:
 
Post20 paź 2005, 12:14

MArcin Behrens pisze:Camel:
Dlaczego piszesz, ze w Hurghadzie wieje gorzej niz u was?


Już wyjaśniam.
...otóż ze względu na ukształtowanie poziome i pionowe otaczjącej rzeczywistości:

/wg Google Earth/

RedSeaZone El Gouna mieści się dokładnie

LON 33°40'23" E
LAT 27°25'19" N


czyli na pustynnej, niezbudowanej hotelami równinie dochodzącej do morza na najbardziej na
północ wysuniętym przyczółku El Gouna, gdzie linia brzegowa układa sie na lini NW - SE.


Spot w Hurghadzie mieści się dokładnie


LON 33°49'50" E
LAT 28°08'28" N


czyli w zatoce ograniczonej od północy górą oraz zwartą zabudową centrum Hurghady (do ok. 7 kondygnacji), gdzie linia brzegowa układa się na nieszczęśliwie lini NNE - SES.

Kierunek wiatru w tym rejonie to N, a od późnej jesieni do wiosny NW.

http://www.windfinder.com/windstats/win ... rghada.htm


Efekt:

Podczas gdy w El Gouna wieje side-on lub side równo jak z suszarki do włosów w Hurghadzie mają mocno wnerwiający side-off zmącony jak umysł Leppera.



Przekonują się o tym codziennie kiterzy, którzy z niewiedzy i rozpędu zarezydowali w Hurghadzie i wpadli do nas popływać.


Wybierając miejsce na bazę dołożyliśmy wszelkich możliwych starań żeby było najlepsze. Zajęło to nam kilka miesięcy.

Na marginesie mieliśmy ostatnio wizytację z IKO i baza została uznana za wzorcową. Affiljacja w toku.

Prognozę modyfikuje się na podstawie permanentnych obserwacji różnic pomiędzy wykresami, a rzeczywistością. Po zalogowaniu można wprowadzić poprawki, które będą uwzględniane przy kolejnych zalogowanych wizytach w serwisie.

Pozwól, że na pytania dotyczące transportu i obiadów odpowie ci Fatima bezpośrednio z bazy.

Prawda Martuniu?

Salam

Camel[/i]
Ostatnio zmieniony 20 paź 2005, 12:42 przez C A M E L, łącznie zmieniany 1 raz.

GURU 10.5
Posty: 3172
Rejestracja: 29 paź 2004, 20:22
Latawiec: OZONE EDGE, C4, CATALYST
Lokalizacja: Galicja
Postawił piwka: 24 razy
Dostał piwko: 24 razy
Kontaktowanie:
 
Post20 paź 2005, 12:28

*wiatr zmącony jak umysł Leppera * to naprawdę dobre :lol:

chociaż dla równowagi fajnie by było gdyby wypowiedział się też ktoś kto był w Magawishu w Hurghadzie i podzielił sie swoimi wrażeniami.mam swoje zdanie na ten temat ale mogę być (i pewnie jestem :wink: )nieobiektywny 8) . :hand:

Awatar użytkownika
sampan
Posty: 518
Rejestracja: 30 kwie 2004, 19:19
Lokalizacja: Raszyn-walczy!
Kontaktowanie:
 
Post20 paź 2005, 12:40

Prawda jest taka że El Gouna to najlepsze i prawdopodobnie jedyne cywilizowane miejsce w całym Egiptlandzie. Kto był tylko w zasikanej moczem mułów Hurghadzie to wogóle nie wie o co chodzi... Zdaje się, że macie tam jeszcze 2 konkurencyjne szkoły; Gabi przy Movenpicku na południu i turka zaraz za płotem - ciekaw jestem czy coś jeszcze doszło i jakie panują układy na miejscowym rynku?
Ja w tym roku trafiłem niestety do Safagi i byłem krótko mówiąc niezadowolony bo oprócz nurkowania nie można było nawet nadmuchać kita w hotelu ze szkołą kitową! :evil: Dlatego zamiast dawać się naciągać na podejrzane oferty biur podróży proponuję trzymać się pewnych lokalizacji takich na jaką wygląda RedSea o czym mam nadzieję też się wkrótce przekonać 8)
Pozdro 4all ekipas :wink:

Awatar użytkownika
rolnik
Posty: 4544
Rejestracja: 07 sie 2003, 21:16
Deska: SU2
Latawiec: Obojetne
Lokalizacja: Stara Gwardia
Postawił piwka: 44 razy
Dostał piwko: 44 razy
 
Post20 paź 2005, 12:41

Kazdy kto byl potwierdzi .
W hurghadzie(magawish - colona...) wieje nie rowno .Wychodzisz na 12 ,9 niedopalowany a na sandbanku masz za duzo .Jaedynie tam zdazylo mi sie zaliczyc solidne liptony na 18 (po egipcie doszedlem do wniosku ze najwiekszym kitem dla mnie jest 16).Najczesciej wial sideoffshore z lewej strony."Zabieranych kiciazy " dzielnie zwozi Hassan ale czasem nie wszystkich zauwaza :lol:

Az wierzyc sie nie chce ze gdzies w egipcie moze rowno wiac musze pojechac sprawdzic :twisted:

Awatar użytkownika
C A M E L
Posty: 218
Rejestracja: 27 paź 2004, 20:13
Lokalizacja: RedSeaZone, EL Gouna EGYPT
Dostał piwko: 2 razy
Kontaktowanie:
 
Post20 paź 2005, 12:48

GURU 10.5 pisze:

chociaż dla równowagi fajnie by było gdyby wypowiedział się też ktoś kto był w Magawishu w Hurghadzie i podzielił sie swoimi wrażeniami.mam swoje zdanie na ten temat ale mogę być (i pewnie jestem :wink: )nieobiektywny 8) . :hand:


Ziams pracował tam jako instruktor przez równy rok. Ja w sumie 4 tygodnie, ale my też nie jesteśmy obiektywni. :wink:

Awatar użytkownika
C A M E L
Posty: 218
Rejestracja: 27 paź 2004, 20:13
Lokalizacja: RedSeaZone, EL Gouna EGYPT
Dostał piwko: 2 razy
Kontaktowanie:
 
Post20 paź 2005, 12:51

rolnik pisze:Kazdy kto byl potwierdzi .
W hurghadzie(magawish - colona...) wieje nie rowno .Wychodzisz na 12 ,9 niedopalowany a na sandbanku masz za duzo .Jaedynie tam zdazylo mi sie zaliczyc solidne liptony na 18 (po egipcie doszedlem do wniosku ze najwiekszym kitem dla mnie jest 16).Najczesciej wial sideoffshore z lewej strony."Zabieranych kiciazy " dzielnie zwozi Hassan ale czasem nie wszystkich zauwaza :lol:


słusznie prawi

MArcinBe
Posty: 1070
Rejestracja: 13 kwie 2005, 11:29
Lokalizacja: Bielsko/Wieden
Dostał piwko: 1 raz
 
Post20 paź 2005, 13:00

Dzieki Camel za wytlumaczenie czemu u was lepiej wieje,
ale nawet jezeli mialoby to byc nieobiektywne, to proponowalbym
Guru dawaj ze swoimi odczuciami apropo Magawish!

Ja bylem w Hurghadzie, ale JasminVillage w szkolce jezeli dobrze pamietym Tommiego Friedla, czy jakos tak, z tym ze w czerwcu trzy lata temu, i wiatrowo bylo bardzo slabo, ponoc po moim wyjezdzie caly tydzien kulo mocno, pech.
Sam spot jak dla mnie ok, surf, i kajt, na kajta spora zatoka, fakt daleko po drugiej stronie byly hotele, ale bardzo daleko i w te dni kiedy wialo byl wiatr rowny, ale wtedy nie byl od brzegu.
Zaleta to ze od pokoju na spot na nogach szedlem niecale 5 minut.

A wypytuje sie bo chetnie bym do ElGouny pojechal.

Na temat Safagi czytalem i slyszalem ze niby lepiej wieje niz w Hurghadzie...

RedSeaZone
Posty: 660
Rejestracja: 25 wrz 2005, 15:03
Lokalizacja: Egypt, El Gouna, elgouna.com
Dostał piwko: 5 razy
Kontaktowanie:
 
Post20 paź 2005, 13:01

MArcin Behrens pisze:czy wasz spot lezy blisko jakiegos hotelu zeby na nogach mozna podejsc?
A jezeli nie, to czy w Egipcie, jak w Grecji dziala cos takiego jak pozyczenie skutera, zeby tez przed sniadaniem poplywac.
Ktos jeszcze pisal, ze w bazie u was sa obiady, ile taka przyjemnosc kosztuje?


Marcinie,
Nasza baza leży na pólnoc od El Gouny 800m od najbliższych zabudowań. Można dojechać do nas z każdego hotelu bez żadnych problemów miejscowymi zmotoryzowanymi "rikszami" o uroczej nazwie TokTok (5 L.E. od osoby) lub taksówkami (limousine - 15 L.E.). Można również wynająć skuter, który z tego co się orientuję kosztuje ok 450 L.E. na miesiąc.
Poza tym rzeczywiście można u nas zamawiać obiady, które na chwilę obecną kosztują 15 L.E. Do tego działa juz barek gdzie można zakupić sobie napoje i przekąski.
Dla wyjaśnienia 1 L.E.=0,55zł

Geronimo,
Działamy od lipca tego roku :D

Dla reszty zainteresowanych:
Wieje w tej chwili 26-28 kts, także powyżej 9m nikt nie wychodzi na wodę.

Dziś również oprócz ekipy Kite Akademii zawitalii do nas chłopaki z Kite.pl i Signx. Mamy więc wesoło.

Pozdrowionka
Marta >Fatima<
Ostatnio zmieniony 20 paź 2005, 13:06 przez RedSeaZone, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
C A M E L
Posty: 218
Rejestracja: 27 paź 2004, 20:13
Lokalizacja: RedSeaZone, EL Gouna EGYPT
Dostał piwko: 2 razy
Kontaktowanie:
 
Post20 paź 2005, 13:02

sampan pisze: Zdaje się, że macie tam jeszcze 2 konkurencyjne szkoły; Gabi przy Movenpicku na południu i turka zaraz za płotem - ciekaw jestem czy coś jeszcze doszło i jakie panują układy na miejscowym rynku?:



Nic nie doszło i nie dojdzie, bo plan zagospodarownia El Gouny został już zatwierdzony, a my jesteśmy zupełnie na półconej granicy.
Z sąsiadami układy jak najlepsze: wspólne impry, podsyłanie sobie okresowych nadwyżek klientów... Jakoś dziwnie nie po polsku. :wink:
...a sąsiad to nie Turek tylko Egipcjanin.

Salam


Camel
(jakoś podpasowała im tutaj ta moja ksywa, którą nosze już 18 lat; po arabsku to jest normalne imię - na wielbłądy mówia inaczej) :)

RedSeaZone
Posty: 660
Rejestracja: 25 wrz 2005, 15:03
Lokalizacja: Egypt, El Gouna, elgouna.com
Dostał piwko: 5 razy
Kontaktowanie:
 
Post20 paź 2005, 13:28

Salam
Wlasnie zszedlem z wody - ale wali !!!

zaraz wrzuce fotke dnia

Zdazylem pobierznie przejrzec mocno rozwijajaca sie dyskusje

Camel juz cos odpisywal a propos modyfikacji a modyfikuję to tak:

Od 3 miesiecy notuje i porownuje wiatry na windguru. I faktycznie w kierunkach polnocnych zmodyfikowalem 100% wiecej. Poprostu i bez magii
i jak na razie sie zgadza (oryginalnie windguru podaje 14kts na godz 14, po modyfikacji jest 27 a w zeczywistosci jest na godz 13.30 29kts)

Salam
ZimasAl


Wróć do „Kite Blogi”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości