Chałupy vs Kuźnica

Miejscówki Kitesurfingowe
Awatar użytkownika
kukus
Posty: 576
Rejestracja: 23 maja 2013, 16:40
Deska: HM Split / 50fifty
Latawiec: Obsession 5/7/10.5/13.5
Lokalizacja: Warszawa
Postawił piwka: 14 razy
Dostał piwko: 22 razy
 
Post15 lip 2016, 16:00

Panowie patrzę, kombinuję i nie mam pomysłu. Jak to jest, że w chałupach wieje więcej?

https://beta.windguru.cz/station/604

https://beta.windguru.cz/station/101

Z wykresów widać, że praktycznie każdego dnia w chałupach wieje ciutkę mocniej. Myślałem, że im dalej w morze czyli im dalej w kierunku Helu tym wiatr może lepiej się rozkręcić.
Niestety nie myślałem... wydawało mi się :)
Jakie macie teorie? Czy to kwestia że kuźnica leży bardziej na południe czy usytułowanie stacji?
Idąc tym tropem między Chałupami a Jastarnią powinna być już naprawdę duża różnica.

Awatar użytkownika
boldek
Posty: 2072
Rejestracja: 17 sie 2010, 11:55
Deska: Shinn Ronson, Sling Celeritas
Latawiec: Eleveight RS 8, 10, 12
Lokalizacja: Swarzewo
Postawił piwka: 50 razy
Dostał piwko: 72 razy
 
Post15 lip 2016, 18:25

Ogólnie przy zachodzie prawie zawsze jest tak, że kempingi i Chałupy będą miały większą siłę wiatru ale będzie on bardziej nierówny, im dalej tym równiej, ale i trochę słabiej. Różnicę można czasem zauważyć już między pierwszymi kempingami (MM, Kaper), a ostatnimi (Ch6) czy właśnie dalej - Kuźnicą. Powodów może być kilka, ale mi się wydaje że wiatr od zachodu idzie ogólnie morzem (jeśli oczywiście nie odkręca), potem trafia na Karwię/J. Górę/Władek czyli zabudowania i teren powoduje jego nierówność oraz lekką utratę mocy. Mimo wszystko jest jeszcze silny, dochodzi do zatoki no i trochę osłabia go teren półwyspu (np. jak jest kierunek pn-zachód) ale też zatoka powoduje jego wyrównanie. Od MM do Kuźnicy masz jakieś 15 km więc wiatr zawsze wytraci nieco na mocy. No i sprawa też dość ważna - wiatr rzadko kiedy wieje u nas nad morzem przez kilkadziesiąt km z tego samego kierunku, odchyla się na różne strony (co nie zawsze dobrze obrazują prognozy) i przez to trafia po drodze na teren (lasy, zabudowania), więc niestety im dalej w głąb półwyspu, tym potrafi wytracać na mocy... Ale też nie zawsze, bo mam wrażenie że kierunki południowe lepiej wchodzą w dalszej części półwyspu. Ehh dużo by tu można pisać na te tematy :wink:

Awatar użytkownika
sebro
Posty: 365
Rejestracja: 23 maja 2007, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Brzeźno
Postawił piwka: 13 razy
Dostał piwko: 17 razy
Kontaktowanie:
 
Post15 lip 2016, 23:06

Podzielam zdanie Boldka.
Przy zachodzie zazwyczaj im dalej w półwysep tym słabiej ale równiej (co osobiście wolę). Pewnie właśnie dlatego, że "zachody idą górą".
Kierunki południowe wchodzą z reguły mocniej w głębi półwyspu, co jest dość ostotne, bo zwykle są słabsze od zachodów. O jakość wiatru raczej się wtedy nie martwię :thumb: Oddałbym i trzy zachody za jeden porządny SE :mrgreen:

Lokales
Posty: 146
Rejestracja: 25 wrz 2010, 16:35
Lokalizacja: Władysławowo
Postawił piwka: 3 razy
Dostał piwko: 6 razy
Kontaktowanie:
 
Post18 sty 2021, 14:53

Tu dlaczego się dzieje. Może ktoś skorzysta. Pozdro :)

https://capekite.pl/poradnik-kitesurfera-czytania-prognozy-i-warunkow/

Patynka
Posty: 116
Rejestracja: 09 lut 2020, 18:30
Deska: Nobile NHP 134x42
Latawiec: Rebel 7,9,12
Lokalizacja: Elbląg
Postawił piwka: 27 razy
Dostał piwko: 5 razy
 
Post27 mar 2021, 07:03

Mam prośbę, czy mógłby ktoś zrobić mapkę (nawet oznaczyć na google maps) gdzie są spoty na półwyspie - Kuźnica Abc, Syberia, Maszo, Draga (chyba pomyliłam kolejność). No i jak są jeszcze jakieś fajne to poproszę :) to dla leniwych, zapominalskich i mało rozeznanych.
Z góry dziękuję. :)


Wróć do „Spoty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości

cron