ŻNIN - Jezioro Duże (kuj-pom)

Miejscówki Kitesurfingowe
yanosik
Posty: 3075
Rejestracja: 22 gru 2006, 22:16
Deska: DaMystery
Latawiec: Twister
Lokalizacja: HelZatokaŻnin
Postawił piwka: 10 razy
Dostał piwko: 13 razy
Kontaktowanie:
 
Post26 sie 2008, 15:42

Kujawsko-pomorskie

Żnin

Dojazd:

Żnin leży przy drodze krajowej nr 5, pomiędzy Poznaniem, a Bydgoszczą.
Odległość od Poznania jest ok. 90 km, a od Bydgoszczy 45 km


Kierunki wiatru nadające się do pływania:

N NE E ES S SW W NW
...czyli praktycznie wszystkie, z tym, że przy niektórych kierunkach wiatr jest bardziej nierówny (np. E, NE)

Ilość kitesurferów w pełni sezonu:

Na razie 1 lub 2 :D

Dodane - paźdźiernik 2008:

W tej chwili już 5-6 kajciarzy, z tendencją wzrostową :thumbsup:

Ilość ludzi na plaży w pełni sezonu:

Prawie wcale, lub Niewielu

Niebezpieczeństwa:

...raczej brak, choć od strony E jest pływający pomost i kilka czółen zacumowanych u brzegu

Odleglość od parkingu:

Parkowanie praktycznie przy samym brzegu :thumbsup:

Jezioro Duże w Żninie jest doskonałym akwenem do uprawiania wszelkich sportów wiatrowych. Można powiedzieć, że w woj. kujawsko-pomorskim jest swego rodzaju mekką windsurfingowców.

Kilka prób, udanych i nieudanych, zajęło mi przetestowanie przydatności akwenu na potrzeby Kitesurfingu. Sprawdzałem odpowiednie miejsca do startowania przy określonych kierunkach wiatru. Jezioro ma dwa miejsca, z których można startować latawca.
Zacznę od spotu przy łące w Wilczkowie.
Obrazek
Spot 1 - Wilczkowo
Miejsce położone jest w pn-zach części jeziora, na lewo od ujścia jeziora do rzeki Gąsawki.
Mnóstwo miejsca do rozkładania latawców zapewnia rozległa łąka.
Obrazek
Obrazek

Samo wejście jest płaskie, równe i co najważniejsze głębokość, zarówno w tym miejscu, jak i wokół całego jeziora.


Ok. 150 m od brzegu jest jeszcze na tyle płytko, by ustać z latawcem. Wokół jeziora natomiast grunt pod nogami zawiera się w 50-100 m od brzegu, więc nawet wszelkie sytuacje awaryjne dają nam komfort ewakuowania się ze sprzętem, bez ryzyka zbierania szmatki z przybrzeżnych drzew :)

Wracając do spotu Wilczkowo.
Jest on doskonałym miejscem do zejścia z latawcem przy najszerszym zakresie kierunków wiatru dla jeziora Dużego.
Najlepszym kierunkiem jest S-E i S, jednak z tych kierunków rzadko dobrze wieje.
Jednak kiedy już wieje, to wiatr jest w miarę równy, ponieważ nie napotykając na przeszkody, przechodzi przez całe jezioro i jest dość równy, jak na warunki śródlądowe. Aby wyjść na środek akwenu, musimy jednak dość intensywnie wyhalsować się pod wiatr. Znacznie ułatwia nam to dość duże wypłycenie (do 150m od brzegu), więc można podejść pod wiatr i zacząć start kilkadziesiąt metrów od brzegu.
Natomiast przy najczęściej wiejących wiatrach, o sile nas interesującej, czyli cały zakres wiatrów z kierunków zachodnich, spot nadaje się idealnie, gdyż praktycznie wchodząc w ślizg, możemy wyhalsować się na sam środek jeziora, bez specjalnego ostrzenia. Można wtedy spokojnie, bez stresu popływać na środku jeziora, po czym wrócić do punktu startu. Można też zrobić rajd w kierunku spotu Oktan, (nazwa nadana przez WS’owców, z racji lokalizacji pobliskiej stacji paliw Oktan). Tam można zwinąć sprzęt i, jeżeli mamy zmotoryzowanego beach boy’a, wrócić na spot Wilczkowo, skąd możemy zacząc rajd od nowa :)
Sam niedawno zrobiłem 3-krotny zjazd od Wilczkowa do Oktanu, z halsówką na środku jeziora w przeciwnym kierunku, ponieważ odcinek ma długość ok. 3 km i płynięcie na jednym halsie jest dość męczące.
Taki sposób pływania jest odpowiedni dla kierunków od S do W.
Jeśli wieje N-W, to jest typowo off-shore i można z założenia ustawić się na downwind w kierunku Oktanu, lub po wypłynięciu w środek akwenu, próbować dohalsować się pod wiatr z powrotem.
Jeżeli mamy dyspozycyjnego beach-boy’a w aucie, to najlepszym rozwiązaniem jest downwind w kierunku Oktanu, skąd nas zabiera z powrotem do Wilczkowa, gdzie rozpoczynamy zabawę od nowa, aż do wyczerpania zapasów sił :)

Spot 2 - Plaża Oktan
Obrazek

(poprawiono 27 X 2008 w miarę opływania akwenu :wink: )
Spot idealny dla kierunków S-W i W, N-W, N, N-E
Najrówniej jest przy W, wiatr przechodzi przez całe jezioro, rozpędza sie i wyrównuje, wieje lekki side-on z lewej strony,
N-W wali prosto w brzeg
- pozostałe kierunki są side-on :)

Podsumowując:
Jeżeli nie mamy czasu lub możliwości spędzenia wielu dni na Zatoce, czy w Egipcie, to żnińskie jezioro wydaje się być doskonałą alternatywą. Dodam, że trudniejszą, ale po opanowaniu obaw i stresu, związanego niestety z mniej komfortowymi warunkami niż na Zatoce (wiatr niestety dość nierówny, jak to na śródlądziu), alternatywą dającą dużo frajdy i satysfakcji :)
Obrazek

Od kiedy zacząłem przygodę z Kitesurfingiem, moim marzeniem stało się zobaczyć i być uczestnikiem sesji, gdzie na jeziorze Dużym pokazałby się “las” kolorowych latawców :)

Dlatego zapraszam wszystkich z bliższych, lub dalszych okolic Żnina do odwiedzenia i wypróbowania nowego dla Kitesurfingu spotu, jakim jest Jezioro Duże!!!

Dodam tylko, że wszelkiego rodzaju prognozy na ICM czy WG w 90% w Żninie się sprawdzają :thumbsup: , więc jeżeli”w prognozę” przejedziecie 40-100 km to na pewno nie
będziecie wyjeżdżać zawiedzeni, że nie popływaliście :jive:

Pozdro

Yanos

Opis jeziora zaczerpnięty z http://www.progbit.pl/windsurfing-znin/ ... s/opis.htm
"Duże Jezioro Żnińskie -jezioro morenowe w północnej Polsce, w województwie kujawsko-pomorskim, na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Powierzchnia 432 ha, długość 3,2 km, szerokość 1,9 km, maksymalna głębokość 11 m.
Połączenie z Jeziorami Dobrylewskim i Żnińskim Małym przez rzekę Gąsawkę, która przepływa przez Żnińskie Duże Jezioro. (za wiem.onet.pl)
Jezioro położone jest w nieznacznym zagłębieniu, od strony południowej położone jest miasto Żnin, od wschodu, północy i zachodu woda otoczona jest polami, co jak na jezioro śródlądowe daje duży stopień odsłonięcia szczególnie przy wiatrach SE-E-NE-N-NW-W-SW. Efektem tego są z reguły silniejsze i równiejsze wiatry niż w okolicy, oraz dłuższe i wyższe fale.

Dojście do wody jest bardzo dobre dla wszystkich kierunków wiatru."
Ostatnio zmieniony 23 mar 2009, 14:22 przez yanosik, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
wuyex
Posty: 202
Rejestracja: 25 lut 2008, 22:03
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontaktowanie:
 
Post04 wrz 2008, 22:02

trzeba bedzie przetestowac w sezonie 2009 :) strasznie blisko ja mam z 40 km ;)

Jurgen
Posty: 2943
Rejestracja: 19 wrz 2006, 00:39
Lokalizacja: 3miasto
Postawił piwka: 13 razy
Dostał piwko: 13 razy
Kontaktowanie:
 
Post05 wrz 2008, 10:51

Tylko na dojeździe uważajcie :) Jak się wczoraj przekonałem Policja w Żninie ma nowa Vectre :) Ale stawki promocyjne z tej okazji :)
Pozdrowienia dla Panów w niebieskim :)

Awatar użytkownika
bigfoot gt
Posty: 1115
Rejestracja: 16 maja 2006, 21:46
Latawiec: czerwony
Lokalizacja: Poznań/Września/Gniezno
Dostał piwko: 1 raz
Kontaktowanie:
 
Post05 wrz 2008, 10:59

Jurgen pisze:Tylko na dojeździe uważajcie :) Jak się wczoraj przekonałem Policja w Żninie ma nowa Vectre :) Ale stawki promocyjne z tej okazji :)
Pozdrowienia dla Panów w niebieskim :)


mozna o kolor prosić ? :twisted:

Jurgen
Posty: 2943
Rejestracja: 19 wrz 2006, 00:39
Lokalizacja: 3miasto
Postawił piwka: 13 razy
Dostał piwko: 13 razy
Kontaktowanie:
 
Post05 wrz 2008, 11:06

bigfoot gt pisze:mozna o kolor prosić ? :twisted:


Z tego co pamiętam to ciemny granat.
Z tego co pamiętam Vectra ma 280KM pod maska :twisted: I aż miło siedzi się z tyłu. Chwilowo nie ma kamery ale Panowie z radarem się chowają.
Kamera na dniach.

yanosik
Posty: 3075
Rejestracja: 22 gru 2006, 22:16
Deska: DaMystery
Latawiec: Twister
Lokalizacja: HelZatokaŻnin
Postawił piwka: 10 razy
Dostał piwko: 13 razy
Kontaktowanie:
 
Post06 wrz 2008, 11:30

Rozmawiałem z panami w niebieskim i obiecali, że na jeziorze z radarami stać (pływać) nie będą, więc zapraszam - można spokojnie speedować :wink:

yanosik
Posty: 3075
Rejestracja: 22 gru 2006, 22:16
Deska: DaMystery
Latawiec: Twister
Lokalizacja: HelZatokaŻnin
Postawił piwka: 10 razy
Dostał piwko: 13 razy
Kontaktowanie:
 
Post06 wrz 2008, 11:33

wuyex pisze:trzeba bedzie przetestowac w sezonie 2009 :) strasznie blisko ja mam z 40 km ;)


...dlaczego w 2009 ??????
Przecież dopiero jesienią zaczyna wiać!
Ja mam nadzieję, że właśnie we wrześniu-październiku zaliczę jeszcze kilka sowitych pływanek :D

Awatar użytkownika
wuyex
Posty: 202
Rejestracja: 25 lut 2008, 22:03
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontaktowanie:
 
Post06 wrz 2008, 17:11

bo sprzedaje FUELA 15m2 1300 stan idealny :) bar jak nowka latawiec tez pływany tylko 2006 i 4 razy na wodzie w 2008 wiec nie bedzie na czym ogolnie chce kupic 13 z 2007 i 9 jak ktos ma czekam na oferty :)

mam nadzieje ze odpowiedz była wyczerpujaca ;p

yanosik
Posty: 3075
Rejestracja: 22 gru 2006, 22:16
Deska: DaMystery
Latawiec: Twister
Lokalizacja: HelZatokaŻnin
Postawił piwka: 10 razy
Dostał piwko: 13 razy
Kontaktowanie:
 
Post08 wrz 2008, 15:09

No to w razie czego możesz na moim Psycho3 spróbować, albo na Kowala Bananasie 12.
Tak czy siak szkoda zamykać sezon!!!

Awatar użytkownika
wuyex
Posty: 202
Rejestracja: 25 lut 2008, 22:03
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontaktowanie:
 
Post08 wrz 2008, 17:41

weź nie kuś bo przyjadę :p

yanosik
Posty: 3075
Rejestracja: 22 gru 2006, 22:16
Deska: DaMystery
Latawiec: Twister
Lokalizacja: HelZatokaŻnin
Postawił piwka: 10 razy
Dostał piwko: 13 razy
Kontaktowanie:
 
Post10 wrz 2008, 13:16

Przyjechać nie zaszkodzi - daleko nie masz :)

...niech tylko coś powieje!!!

Gumi$
Posty: 360
Rejestracja: 20 wrz 2006, 21:39
Deska: Cabrinha Custom + LF Vantage
Latawiec: Torch
Lokalizacja: Charzykowy
Kontaktowanie:
 
Post21 wrz 2008, 20:21

Byłem zobaczyłem i sie ucieszyłem. wiało prawie idealnie z północy przez 3 dni z czego w piątek i sobote cały czas wiało dostatecznie. Niestety czasu na latanie niebyło bo regaty miałem a po jak wiadomo siły brak, z tego co widziałem lokales sobie niezbyt radzil ale cuż, nauka i jeszcze raz nauka. Wiaterek jest na tyle równy ze bez stersu mozna pływać hyba ze wieje lekko z północnego wschodu wtedy troche kopie lecz w miare śmigający powinien sobie poradzić. Nie omieszkam kiedyś wpaść i popływać. Jak cos to będe pisał moze sie większa ekipa zbierze.

yanosik
Posty: 3075
Rejestracja: 22 gru 2006, 22:16
Deska: DaMystery
Latawiec: Twister
Lokalizacja: HelZatokaŻnin
Postawił piwka: 10 razy
Dostał piwko: 13 razy
Kontaktowanie:
 
Post21 wrz 2008, 21:26

:thumbsup:

yanosik
Posty: 3075
Rejestracja: 22 gru 2006, 22:16
Deska: DaMystery
Latawiec: Twister
Lokalizacja: HelZatokaŻnin
Postawił piwka: 10 razy
Dostał piwko: 13 razy
Kontaktowanie:
 
Post25 wrz 2008, 15:40

Jeżeli jeszcze ma ktoś "złom" do pływania, to serdecznie zapraszam:

http://www.sieplywa.pl/siewie.php?id=2675

Heeej!!!

Awatar użytkownika
wuyex
Posty: 202
Rejestracja: 25 lut 2008, 22:03
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontaktowanie:
 
Post05 paź 2008, 18:06

jak ostatnio było ?? 5/3 jeszcze starcza ??


Wróć do „Spoty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości