Jukatan, Meksyk (Cancun, Holbox, Progreso, Cozumel, Riviera Maya, …)

Zakaz umieszczania komercyjnych opisów wypraw.
Awatar użytkownika
feel
Posty: 585
Rejestracja: 09 lip 2007, 21:25
Deska: Nobile NHP
Latawiec: Core XR2, GTS
Lokalizacja: Sopot
Postawił piwka: 53 razy
Dostał piwko: 64 razy
Kontaktowanie:
 
Post28 gru 2016, 17:15

Tulum stanowi dobrą bazę wypadową do większość atrakcji na Riviera Maya. Jedną z nich jest położona pośrodku Riviera Maya miejscowość Playa del Carmen. Większość przewodników opisuje to miejsce jako spokojną odskocznię od głośnego Cancun, z lekko hippisowskim klimatem. Cóż, chyba właśnie te opisy zwabiły tam wielkie tłumy turystów i zrujnowały ten klimat. Teraz jest tam tłoczno, drogo i nieciekawie.

Jedynym interesującym elementem jest charakterystyczna brama przy wejściu na główną plażę:

Obrazek

Obrazek

My długo tam nie zabawiliśmy i wsiedliśmy na prom na wyspę Cozumel. Promy odchodzą co pół godziny, więc nie trzeba specjalnie planować takiej wycieczki.

Obrazek

Razem z nami płynęła trumna ;)

Obrazek

Z promu w oddali widziałem, że ktoś pływał w PDC, ale ja liczyłem na wave na wyspie.

Obrazek

Cozumel odwiedziliśmy w konkretnym celu – przejechać się dookoła wyspy w garbusie cabrio :) Samochód zarezerwowaliśmy jeszcze w Playa Del Carmen, żeby na miejscu oszczędzić czas. Chyba trochę niepotrzebnie, bo na miejscu jest mnóstwo punktów oferujących wynajem różnego rodzaju pojazdów.

Obrazek

Nasz garbus okazał się kompletnym złomem: brak klaksona, pasów i… hamulców :) Hamowaliśmy biegami, a niesprawny prędkościomierz pokazywał ciągle 160kmh (GPS zmierzył max 80) ;)

Obrazek

Miało to wszystko swój urok.

Cozumel

Wyspa, jak to wyspa, obsługuje więcej kierunków wiatru niż stały ląd, w tym najczęściej wiejce NE. Na wschodniej części wyspy robią się większe fale i jest kilka szkółek surfingu. Szkółek kite ani innych kiter-ów nie znalazłem.
Ja pływałem na pierwszym znalezionym spocie i było... średnio. Falka raczej mała, wiatr dziurawy i za słaby na 11m i tt. Ogólnie bez szału, więc i sesja króciutka:

Obrazek

Obrazek

A po pływaniu pojechaliśmy na drinka do Reagge baru:

Obrazek

Obrazek

Samochód oddaliśmy po zmroku:

Obrazek

I obserwując wielkie wycieczkowce wróciliśmy promem na stały ląd.

Obrazek

Po powrocie śmierć zajrzała nam w oczy! ;)

Obrazek

CDN

Awatar użytkownika
feel
Posty: 585
Rejestracja: 09 lip 2007, 21:25
Deska: Nobile NHP
Latawiec: Core XR2, GTS
Lokalizacja: Sopot
Postawił piwka: 53 razy
Dostał piwko: 64 razy
Kontaktowanie:
 
Post31 gru 2016, 12:18

Kolejną fajną atrakcją w okolicy jest plaża w Akumal, gdzie pływa się nad żerującymi żółwiami. Celowo napisałem „nad żółwiami”, bo kąpiący się mają obowiązek noszenia kamizelek ratunkowych. Wcale nie dla ich bezpieczeństwa, ale dla spokoju żółwi – w kamizelce ciężej zanurkować i podpłynąć bliżej dna.

Obrazek

Jeszcze bliżej Tulum jest rewelacyjna Cenote Grande. Można tam snorklować z żółwiami. Słońce oświetla centralną część Cenote i dociera częściowo do jej dalszych zakamarków.

Obrazek

Obrazek

Jaskinia ta jest połączona kilkunastokilometrową siecią korytarzy z innymi i stanowi miejsce startu dla podwodnych wypraw nurkowych. Trochę strasznie tak wpłynąć z 3 butlami tlenowymi w ciemne, wąskie korytarze.

Obrazek

Pozostałe dni spędziliśmy na leniuchowaniu i pływaniu:

Obrazek

Kilka razy udało się też pośmigać na kajcie przy samym hotelu, głównie na 17m:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A ostatniego wieczoru, na pożegnanie, wbiliśmy się przez przypadek na meksykańskie wesele. Byliśmy tam gorąco przywitani i szybko włączeni do zabawy. Moja lepsza połowa była rozchwytywaną towarzyszką do tańca („please sir just one dance”). Tu z panem młodym:

Obrazek

A ja zostałem przebrany i musiałem dawać solowe popisy przed paniami :)

Obrazek

Na pamiątkę dostaliśmy pamiątkowe kieliszki do tequili i japonki :)

To był ekstra wyjazd, szkoda było wracać!

360 TRAVEL
Posty: 76
Rejestracja: 20 gru 2016, 18:36
Dostał piwko: 3 razy
Kontaktowanie:
 
Post12 sty 2017, 18:21

Super forty :thumb: Nie długo sami atakujemy Holbox, więc postaramy się uzupełnić relację jakimś video :)

Awatar użytkownika
feel
Posty: 585
Rejestracja: 09 lip 2007, 21:25
Deska: Nobile NHP
Latawiec: Core XR2, GTS
Lokalizacja: Sopot
Postawił piwka: 53 razy
Dostał piwko: 64 razy
Kontaktowanie:
 
Post13 mar 2017, 18:11

360 TRAVEL pisze:Super forty :thumb: Nie długo sami atakujemy Holbox, więc postaramy się uzupełnić relację jakimś video :)


No to czekam na kajtowe wideo z Holboxu, bo jetem ciekaw jakie trafiliście warunki :thumb:
Ja tymczasem poskładałem film z atrakcjami Jukatanu -ostrzegam, że kajta jest może 3s ;)
phpBB [video]

360 TRAVEL
Posty: 76
Rejestracja: 20 gru 2016, 18:36
Dostał piwko: 3 razy
Kontaktowanie:
 
Post13 mar 2017, 23:25

feel pisze:No to czekam na kajtowe wideo z Holboxu, bo jetem ciekaw jakie trafiliście warunki :thumb:
Ja tymczasem poskładałem film z atrakcjami Jukatanu -ostrzegam, że kajta jest może 3s ;)


Po pierwszej grupie narazie staty 100% - 7 dni Punta Mosquito, 7 dni laguna :jump:

Obrazek

W sobotę dojechała druga grupa w tym Pro Campowicze XPC Łukasza Cerana :thumbsup:

Obrazek

Instruktor/kierownik/wodzirej Maciej pozdrawia :wink:

Obrazek

Awatar użytkownika
BraCuru
Posty: 5967
Rejestracja: 13 mar 2006, 20:56
Deska: BraCuru Hover, SABfoil
Latawiec: Flysurfer Sonics
Postawił piwka: 185 razy
Dostał piwko: 374 razy
Kontaktowanie:
 
Post14 mar 2017, 10:26

feel pisze:Ja tymczasem poskładałem film z atrakcjami Jukatanu -ostrzegam, że kajta jest może 3s ;)
phpBB [video]

Ostatnie sekundy filmiku to istny horror! normalnie patrzyłem przez palce.
Swojej żonie bym nie pozwolił :wink:
:thumbsup:

Awatar użytkownika
feel
Posty: 585
Rejestracja: 09 lip 2007, 21:25
Deska: Nobile NHP
Latawiec: Core XR2, GTS
Lokalizacja: Sopot
Postawił piwka: 53 razy
Dostał piwko: 64 razy
Kontaktowanie:
 
Post14 mar 2017, 10:39

BraCuru pisze:Ostatnie sekundy filmiku to istny horror! normalnie patrzyłem przez palce.
Swojej żonie bym nie pozwolił :wink:

No jak raz się jej ta maczeta omsknęła to zamarłem ;)

360 TRAVEL
Posty: 76
Rejestracja: 20 gru 2016, 18:36
Dostał piwko: 3 razy
Kontaktowanie:
 
Post25 kwie 2017, 16:31

No to czekam na kajtowe wideo z Holboxu, bo jetem ciekaw jakie trafiliście warunki :thumb:


Poniżej krótkie podsumowanie :)

phpBB [video]


Na Holbox spędziliśmy pięć tygodni, malowniczej i jedynej w swoim rodzaju wyspie - dlaczego jedyna w swoim rodzaju? 12x1,5 km istnego raju dla osób znudzonych zatłoczonymi spotami.

Zatrzymaliśmy się w hotelu Xaloc czyli „wiatr”, którego nie zabrakło, oj ani troszeczkę! Hotel znajduję się w mniej więcej na środku zamieszkiwanej części wyspy, 10min spacerkiem do centrum czyli malowniczego ryneczku. Do głównego spotu „Las Nubas”(1) ok 10-15min piechotą lub dla leniuchów 5min lokalnymi "taxówkami" typu melex ;) Dość duża lagunka z płytką wodą, piaszczystym dnem, bardzo pomocnym sand barem, który ciągnął się, aż do alternatywnego spotu „Punta Mosquito” (2).

Obrazek

Podczas naszego pobytu, dominowały kierunki północne (N,NE) pozwalające cieszyć się równym wiatrem oraz płaską wodą puściutkiej lagunki :)

Obrazek

Obrazek

W drugim tygodniu gdy kierunek wiatru odkręcał się na wschód bądź południowy wschód (side-onshore bądź sideshore) wynajmowaliśmy łódkę i w 15 minut przemieszczaliśmy się na dziewiczą plażę „Punta Mosquito”. Delikatnie zafalowana woda, płycizna sięgająca do 50m w głąb akwenu oraz plaża mająca prawie 30km długości! Miejsca nie brakowało :P

Obrazek

Przez przeszło 35 dni głównie używaliśmy latawców 9-12-14m. Lżejsze osoby spokojnie mogą zabierać 12m latawiec jako największy natomiast cięższe >85kg jeżeli chcą pływać codziennie muszą uzbroić swój quiver w 14m :) Dla miłośników foila - wyspa jest istnym rajem :)

Po 4-6h spędzonych na wodzie oraz chwilowym odpoczynku każdego wieczora wybieraliśmy się na wcześniej wspomniany lokalny ryneczek. Dla tych, którzy byli w Brazylii mogą wrócić wspomnienia z Jerri :P Klimatyczne miasteczko ubrane w mnóstwo najróżniejszych restauracji, bufetów, food trucków, barów z genialnym meksykańskim jedzeniem, owocami morza oraz bardzo smacznymi drinkami skropionymi delikatnie tequilą ;)

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Miejsce warte odwiedzenia i na pewno będziemy chcieli tam jeszcze wrócić. Jeśli mielibyście jakieś pytania śmiało piszcie, służymy pomocą :)

Więcej zdjęć do obejrzenia w naszej galerii :arrow: http://www.kite.pl/gal_foto/meksyk-kitesurfing-zdjecia/

Obrazek

360 TRAVEL
Posty: 76
Rejestracja: 20 gru 2016, 18:36
Dostał piwko: 3 razy
Kontaktowanie:
 
Post12 maja 2018, 11:11

Cześć,

tak było w tym roku :thumb:

phpBB [video]


Z wietrznymi pozdrowieniami,


Wróć do „Relacje z wypraw i pływania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości