KUBA Cayo Guillermo- kite & travel

Zakaz umieszczania komercyjnych opisów wypraw.
Awatar użytkownika
michalis1
Posty: 93
Rejestracja: 10 cze 2004, 23:52
Lokalizacja: Warszawa
Postawił piwka: 7 razy
 
Post19 lis 2016, 21:05

Czołem,
Na forum nie znalazłem za dużo informacji na temat kite na Kubie, a spoty jak Cayo Guillermo czy Varadero oferują świetne warunki do kajtowania i godne są uwagi.
Poniżej krótka relacja z dwutygodniowego wyjazdu na początku listopada 2016 r., mam nadzieję ze Wam się przyda i zachęcę Was do odwiedzenia tego miejsca.
Wspólnie z żoną chcieliśmy pojechać na dwa tygodnie w okresie jesień- zima, gdzie moglibyśmy połączyć pływanie ze zwiedzeniem i kilka dni pobyczyć się w przyzwoitym hotelu. Moja małżonka stawiała pierwsze kroki na desce więc kryterium stanowiły też ciepła, płytka & płaska woda. Zmęczony oklepanymi zimowymi kierunkami jak Brazylia, Wietnam, Sal czy południe Egiptu zdecydowaliśmy się na wyjazd na Kubę do Cayo Guillermo.
Kierunek Kuba – Cayo Guillermo
Cayo Guillermo to niewielka wyspa połączona groblą na wschodnim wybrzeżu Kuby, około 500km od Hawany. Długo zastanawiałem się nad miejscem docelowym pomiędzy Varadero (to kubański półwysep helski, mocno obłożony hotelami i turystami). Pomimo znacznego dystansu do Hawany ostatecznie padło właśnie na mniej popularne Cayo.
Ale od początku… Lot bezpośrednio z Warszawy do Cayo przebiegł bezboleśnie, trwa ok 11h. Na lotnisku samolot zrobił furorę, jak się okazało było to pierwsze lądowanie dreamlinera z PL na lotnisku w Cayo, co też zostało uwiecznione relacją lokalnej telewizji :o) Transfer z lotniska do hotelu trwa ok. 30 minut.
Zdecydowaliśmy się jechać bez napiny na kite & bez targania quivera. Nasz bagaż to deska SU2 split (Remik jeszcze raz dzięki!), slingshot 11 i 7m2 mojej żony. Myślę że jadać większa ekipę warto wziąć quiver i „tajną broń” 14-17m2 jeśli chcecie wykorzystać więcej czasu na pływanie. Jak wspomniałem jechaliśmy bez ciśnienia, chcieliśmy też pojeździć po wyspie przy braku wiatru.

Spot / warunki wiatrowe
Na Kubie sezon trwa od listopada bodajże do marca- pora sucha.
Spot kite znajduje się 100 m od hotelu. Plaża jest szeroko, jak byliśmy była dodatkowo poszerzana przez lokalesów.
Miejsca do startu jest od groma, można pływać wszędzie oprócz frontów przed hotelami. Na wodzie jest pusto maksymalnie naliczyłem 18 kajtów.
Podczas 14 dni na miejscu, wiało 10 dni z czego 6 dni było 12-15knts i 4 dni 15-20knts.
Woda jest płytka- najniższy stan znaleźliśmy na wysokości hotelu sercotel, gdzie też znaleźliśmy też jedyną szkółkę kite RRD.
Miejscami woda robi się głeboka, znalazłem też głębszą część zatoki, gdzie żałowałem ze nie zabrałem zestawu do foila właśnie kiedy wiało granicznie na moje 11m2 (okolice hotelu iberostar daiquiri, gdzie mieszkaliśmy).
Generalnie jest bardzo bezpiecznie, wiatr onshore lub side onshore. Plaża jest piaszczysta bez kamieni, niespodzianek, zatoka przypomina warunkami te które znalazłem w Egipcie- hamata / soma bay.

Nocleg / hotel / warunki dla rodzin.
Mieszkaliśmy w hotelu iberostar daiquiri wariant AI. Złego słowa nie można powiedzieć. Słyszeliśmy różne opinie na temat Kuby i jedzenia – tutaj było doskonałe zarówno typowo europejskie jedzenie ale tez było sporo dobrego lokalnego jedzenie szczególnie owoce morza, langusty.
Dla rodzin z dziećmi sporo atrakcji w okolicach basenu. Dodatkowo możliwość pożyczenia katamaranu, snorkling na rafie, czy wizyta w niedalekim delfinarium. Hotele w okolicy jak: Meyo, Sol czy Sercotel oferowały podobne warunki (4*) skąd ludzie wracali zadowoleni.

Hawana
Hawana to jest must see na wyspie. Miasto pełne kolonialnych rozpadających się kamienic, starych kolorowych samochodów, doskonałej muzyki, unoszącego się zapachu cygar. My pojechaliśmy z lokalnym taksówkarzem na trasie Cayo Guillermo- Santa Clara- Hawana –Trynidad. W hawanie spędziliśmy 2 noce w wynajętej casa particular – kwatera wynajęta od lokalesa, który może gościc turystó1).
Polecam „zgubić się” z przewodnikiem w ręku zabytkowej w stolicy, pochodzić po barach szlakiem Hemingwaya, wieczorem usiąść w knajpie przy muzyce El Commendante. Wrażenia gwarantowane.

Ceny
W hotelu mieliśmy ALL, lokalna waluta potrzebna na napiwki – przywykli do tego Kubańczyków turyści a szczególności Kanadyjczycy wszechobecni w regionie Cayos.
Hawana żyje z tyrystów i ceny są europejskie, dla lokalesów zarbaiających 20 USD wręcz nieosiągalne. I tak: piwo, drink w knajpie 3 EUR ,kolacja 10-20EUR, peso pizza (kawałek pizzy od lokalesa) 1 EUR

Podsumowując…
Jeśli planujecie połączyć zimowy wyjazd kite z podróżowaniem bądź jesteście na początku przygody kite lub checie pojechać z rodziną to Kuba i Cayo Guillermo jest godne polecenia. Nie wieje tu jak na Capo Verde, nie ma fal jak w Mui Ne ale z pewnością Hawana zrekompensuje te niedogodności.


Kilka fotek z wyjazdu
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Tutaj znajdziecie fjnyh film z okoli cayo guillermo - plaze w okolicy 20km
https://vimeo.com/85660835

do zobaczenia na wodzie!
Michal

Awatar użytkownika
zaaaak
Posty: 1403
Rejestracja: 24 lip 2011, 17:51
Deska: SU2
Latawiec: FX
Postawił piwka: 60 razy
Dostał piwko: 90 razy
 
Post04 gru 2016, 11:41

:thumb: super relacja :thumbsup:

AlMastar
Posty: 443
Rejestracja: 19 wrz 2015, 22:07
Deska: SHINN !!
Latawiec: PIVOT 8 / 10 / 12
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 16 razy
 
Post04 gru 2016, 13:10

michalis1 pisze:Czołem,
Na forum nie znalazłem za dużo informacji na temat kite na Kubie, a spoty jak Cayo Guillermo czy Varadero oferują świetne warunki do kajtowania i godne są uwagi.
Poniżej krótka relacja z dwutygodniowego wyjazdu na początku listopada 2016 r., mam nadzieję ze Wam się przyda i zachęcę Was do odwiedzenia tego miejsca.

do zobaczenia na wodzie!
Michal


z jakiego biura byliście (może być na pm żeby nie było że kogoś promujecie czy coś ...) i jak organizowaliście sobie wyjazd do Hawany ? Bo odległość 500km to całkiem sporo jak na wycieczkę ...

Awatar użytkownika
michalis1
Posty: 93
Rejestracja: 10 cze 2004, 23:52
Lokalizacja: Warszawa
Postawił piwka: 7 razy
 
Post05 gru 2016, 15:50

czesc,
na cayo guillermo lata r.pl oraz itaka. Mielismy troche szczescia w nieszczesciu- 2 tygodnie przed wylotem została odwołana wycieczka przez jednego operatora (nie zebrała sie grupa).
W międzyczasie w dobrej cenie wszedl last minute własnie z r.pl i wyszło lepiej niż pierwotnie :o)

Objazdówkę po wyspie zorganizowalismy przez localesa, tak wyszlo zdecydowanie taniej. Trasa cayo- santa clara- hawana- trynidad- cayo (w tym dwa noclegi w ładnym apartamencie w Hawanie) wyszła 170 EUR / osobę (podróżowaliśmy w trójkę plus kierowca - locales). Można tez sporóbować pożyczyć samochód. wg naszego rozeznania wcale lepiej nie wychodziło- localesi mają tansze paliwo, stan techniczny pojazdów z wypożyczalni bywa różny + dopłaty do casco, nocą cięzko się przemieszczać (zwierzeta na drodze nieoswietlonej),

pzdr. Michal

maniak.arek
Posty: 26
Rejestracja: 25 lis 2016, 19:41
Lokalizacja: bytom
 
Post12 gru 2016, 07:06

super :) :thumbsup:

Awatar użytkownika
KubaG
Posty: 5
Rejestracja: 05 maja 2017, 11:35
 
Post05 maja 2017, 12:09

Cześć
Fajna relacja. Właśnie wykupiilismy z moją narzeczoną dokładnie taki sam trip i będę kupował latawce na wyjazd. Myślałem o 12 i 8 m. Czy jest możliwość wypożyczenia czegoś na miejscu jeśli mój sprzęt nie wystarczy ?

Awatar użytkownika
danieli68
Posty: 164
Rejestracja: 25 lip 2013, 11:50
Deska: North Jaime, SU-2 SPLIT
Latawiec: Radar, Switchblade, Roca
Lokalizacja: Myszków
Dostał piwko: 2 razy
 
Post05 maja 2017, 19:36

KubaG pisze:Cześć
Fajna relacja. Właśnie wykupiilismy z moją narzeczoną dokładnie taki sam trip i będę kupował latawce na wyjazd. Myślałem o 12 i 8 m. Czy jest możliwość wypożyczenia czegoś na miejscu jeśli mój sprzęt nie wystarczy ?

Cześć
Na miejscu są dwie szkółki (jedna przy Sercotel a druga jakieś dwa kilometry dalej w stronę Playa Pilar)
Jeśli jedziesz na dwa tygodnie to lepiej mieć swój sprzęt. Ja leciałem LOTem (dwa latawce w podręcznym 9, 12 i deska składana w bagażu rejestrowanym) Obrazek

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
KubaG
Posty: 5
Rejestracja: 05 maja 2017, 11:35
 
Post09 maja 2017, 12:56

ok, dzieki. bagaz sportowy na ten lot kosztuje 400 ziko, wiec pewnie sie zdecyduje na taka opcje bo nie mam skladanej deski.

Awatar użytkownika
danieli68
Posty: 164
Rejestracja: 25 lip 2013, 11:50
Deska: North Jaime, SU-2 SPLIT
Latawiec: Radar, Switchblade, Roca
Lokalizacja: Myszków
Dostał piwko: 2 razy
 
Post10 maja 2017, 10:13

KubaG pisze:ok, dzieki. bagaz sportowy na ten lot kosztuje 400 ziko, wiec pewnie sie zdecyduje na taka opcje bo nie mam skladanej deski.

Jak będziesz płacił na lotnisku to doliczą ci dodatkowe opłaty (opłaty lotniska). Jak lecisz w dwie osoby to spróbuj spakować się tak żeby zmieścić się w limicie wagowych dla dwóch osób. Deskę możesz włożyć w quiver i nie będzie problemu jak nie przekroczysz limitu wagowego. Robiłem tak np w LOT. Z drugiej strony wydać prawie 1000zl za bagaż to nie lepiej zainwestować w składaną deskę którą wykorzystasz na następnych wyjazdach? ;-)


Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
KubaG
Posty: 5
Rejestracja: 05 maja 2017, 11:35
 
Post11 maja 2017, 16:37

w sumie sensowna rada, dzieki. jeszcze duzo czasu do wyjazdu to zobaczymy.

Doris
Posty: 7
Rejestracja: 22 kwie 2011, 07:43
 
Post20 mar 2018, 20:42

jak z transferem z lotniska do hotelu?

Awatar użytkownika
Turbo_Sen
Posty: 555
Rejestracja: 06 wrz 2017, 18:11
Deska: Jest
Latawiec: Też są
Lokalizacja: Gdansk
Postawił piwka: 15 razy
Dostał piwko: 15 razy
 
Post18 lut 2019, 21:45

danieli68 pisze:
KubaG pisze:ok, dzieki. bagaz sportowy na ten lot kosztuje 400 ziko, wiec pewnie sie zdecyduje na taka opcje bo nie mam skladanej deski.

Jak będziesz płacił na lotnisku to doliczą ci dodatkowe opłaty (opłaty lotniska). Jak lecisz w dwie osoby to spróbuj spakować się tak żeby zmieścić się w limicie wagowych dla dwóch osób. Deskę możesz włożyć w quiver i nie będzie problemu jak nie przekroczysz limitu wagowego. Robiłem tak np w LOT. Z drugiej strony wydać prawie 1000zl za bagaż to nie lepiej zainwestować w składaną deskę którą wykorzystasz na następnych wyjazdach? ;-)


Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka


Hej możesz napisać o jakiej porze roku byłeś i jak wiało? Chcę jechać na Cayo Guillermo z 10 i 14m sb i moją wagą 92kg, zastanawiam się czy moja 14 nie jest za mała i nie kupić czegoś większego.


Wróć do „Relacje z wypraw i pływania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości