PORADY SPRZĘTOWE! JAKI LATAWIEC I DESKA NA POCZĄTEK?

Forum dla początkujących
Awatar użytkownika
MarekH
Posty: 217
Rejestracja: 02 wrz 2013, 17:56
Deska: Shinn Ronson, Shinn King Gee
Latawiec: Naish Pivot LE
Lokalizacja: Lębork
Postawił piwka: 6 razy
Dostał piwko: 15 razy
 
Post06 sie 2020, 22:28

m3xicanSlut pisze:Potrzebuję porady co do mojego zestawu. Obecnie mam Cabrinha Switchblade 12m oraz Cabrinha Moto 14m i deską Slingshot Misfit 143cm.
Jednak z uwagi na to że na moim spocie ( otwarty, lekko przesłonięty ocean) wieje najcześciej 10-20knots( moze i coś tam więcej ale raczej rzadko) ale jest też ogromna iloscią dni slabowiatrowych 10-14knots.
Mega mi zależy żeby pływać w slabo wietrzne dni wiec zamowilem Cabrinha Contra 15m + Flydoor6. I teraz pytanie co zrobić z pozostalymi kajtami. Czy powinienem sie pozbyc 12m czy 14m ?

Moja waga to 88kg. Od ilu kontsów Cabrinha Switchblade 12m może plywac przy mojej wadze ? ..Moto 14m wiem że minimum 14knots potrzebuje a najlepiej z 15knots wymaga żeby coś zdziałać.


Duża deska + duży latawiec = wątpliwy fun. Jak wspomniał kuicets, dość szybko może Ci się znudzić takie pływanie.
Ja ważę max 78kg i na SB 12m2 od 13-14knt czuję jakiś fun z pływania a najlepiej jak wieje ponad 15knt. Switchblade raczej nie jest mistrzem dolnej granicy zakresu wiatrowego. Lubi mieć więcej wiatru niż mniej. Jak dla mnie, to górna granica jest znacznie większa niż dolna.

Jak już masz się bujać prawo-lewo, to faktycznie pomyśl o foilu. Nauczysz się pływać a potem może i poszalejesz jak będziesz cisnął na progres :thumbsup:
Ostatnio zmieniony 09 sie 2020, 22:57 przez MarekH, łącznie zmieniany 1 raz.

m3xicanSlut
Posty: 63
Rejestracja: 23 sie 2013, 10:59
Postawił piwka: 3 razy
Dostał piwko: 3 razy
 
Post08 sie 2020, 17:33

Wy tu møwicie o koszeniu trawy a tymczasem jestem na etapie ze startuje splywam w prawo z wiatrem do brzegu. Potem spacer z buta do miejsca startu i znowu.
Duzo nauki przede mna. Møj akwen ( Lekko przesloniety ocean ) na ktorym plywam jak sie zrobi 16-18 knotsow to jak dla poczatkujacego to jak wjazd do piekla. Fale, szkwaly i w ogole smierc w oczach :) Do tego robi sie tam mega gesto. Super duzo kajtow, a woda gleboka :)
Plusy jakie widze z duzej dechy 160cm i slabowiatrowej contry to ze sobie poplywam na stosunkowo plaskiej wodzie jak juz wszyscy schodza na brzeg albo nie chce im sie wychodzic.
Sprzedam ta 14m Moto ktora mam i zostawie 15m Contra + 12m Switchblade.

Czy waszym zdaniem przy mojej wadze 89kg moge plywac na Switchblade 12m od 15knotsow ? Bede mial wystarczajaco mocy ?

Awatar użytkownika
Grzegorz KiteLife
Posty: 695
Rejestracja: 02 mar 2013, 22:10
Lokalizacja: JastarniaToruńUK
Postawił piwka: 41 razy
Dostał piwko: 32 razy
Kontaktowanie:
 
Post08 sie 2020, 20:27

m3xicanSlut pisze:
Czy waszym zdaniem przy mojej wadze 89kg moge plywac na Switchblade 12m od 15knotsow ? Bede mial wystarczajaco mocy ?


Jeśli będziesz mieć deskę 160 to będziesz pływać spokojnie. Jednak do SB 12m lepiej pasowałaby Contra 17. Decyzja o wyeliminowaniu 14 Moto słuszna.
:thumb:

Awatar użytkownika
MarekH
Posty: 217
Rejestracja: 02 wrz 2013, 17:56
Deska: Shinn Ronson, Shinn King Gee
Latawiec: Naish Pivot LE
Lokalizacja: Lębork
Postawił piwka: 6 razy
Dostał piwko: 15 razy
 
Post09 sie 2020, 23:05

Grzegorz KiteLife pisze:
m3xicanSlut pisze:
Czy waszym zdaniem przy mojej wadze 89kg moge plywac na Switchblade 12m od 15knotsow ? Bede mial wystarczajaco mocy ?


Jeśli będziesz mieć deskę 160 to będziesz pływać spokojnie. Jednak do SB 12m lepiej pasowałaby Contra 17. Decyzja o wyeliminowaniu 14 Moto słuszna.
:thumb:


Ja bym jednak odradzał Contrę 17m2. Będzie strasznie zamulać...
Moim zdaniem Contra 15m2 i duża deska w zupełności wystarczą. Mój kolega (ok 90kg), początkujący, na takim zestawie pływa.
12m2 z dużą deską, to raczej na styk. A jak jesteś bardzo początkujący to raczej za mało.

Awatar użytkownika
Grzegorz KiteLife
Posty: 695
Rejestracja: 02 mar 2013, 22:10
Lokalizacja: JastarniaToruńUK
Postawił piwka: 41 razy
Dostał piwko: 32 razy
Kontaktowanie:
 
Post09 sie 2020, 23:51

MarekH pisze:
Grzegorz KiteLife pisze:
m3xicanSlut pisze:
Czy waszym zdaniem przy mojej wadze 89kg moge plywac na Switchblade 12m od 15knotsow ? Bede mial wystarczajaco mocy ?


Jeśli będziesz mieć deskę 160 to będziesz pływać spokojnie. Jednak do SB 12m lepiej pasowałaby Contra 17. Decyzja o wyeliminowaniu 14 Moto słuszna.
:thumb:


Ja bym jednak odradzał Contrę 17m2. Będzie strasznie zamulać...


Ale mojego kontekstu odnośnie Contry 17m nie zrozumiałeś, prawda?
Contra 15m nie daje dużo więcej przy 12SB.

m3xicanSlut
Posty: 63
Rejestracja: 23 sie 2013, 10:59
Postawił piwka: 3 razy
Dostał piwko: 3 razy
 
Post10 sie 2020, 17:16

"Ale mojego kontekstu odnośnie Contry 17m nie zrozumiałeś, prawda?
Contra 15m nie daje dużo więcej przy 12SB."

Nie zgodzę się zupełnie co do SB12..to juz nawet na tym moim moto który ma tylko 3 struts i jest lżejszy od switchblade te 13węzłów to jest malo i czuje ze jestem uderpowered. Te zakresy wiatrowe z tabelki Cabrinhy to abstrakcja. Wiem ze tam jest niby że switchblade ma podobny dol jak Contra, ale to jakieś pobozne zyczenia. Plywalem kilka razy na 15m Contra i to kompletnie inna bajka byla. Mnóstwo mocy w dolnym zakresie mial. Tak czy inaczej Contra powinna przyjsc w czwartek. Napiszę tu szybką reckę z punktu widzenia nooba i potestuję dolne zakresy. Co do CONTRY 17m to kolega plywa na nim ale to latawiec juz dla naprawde grubasów. On wazy bodajze ze 125kg ale nie jest zadowolony. Latawiec jak ciężarówka. Za wolny.

mgdz
Posty: 12
Rejestracja: 12 lip 2019, 19:00
Postawił piwka: 5 razy
 
Post10 sie 2020, 22:13

Ten kolega początkujący to ja??? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Ostatnio właśnie próbowałem kolegi kontre 15m ,deska shenn 150/50 .moja waga ok 93 kg. Wiatr graniczny 9- 12knt .Było ciężko :lol: Ale to jeszcze z braku umiejętnośći .Contra 15 m to kawał latawca i cięzko mi się nią "kręci ".Ale jestem pewien że jak nabiorę praktyki to będzie wystarczająca w zupełności jako słabowiatrowy .Mój podstawowy to sb 14m. .Moim skromnym zdaniem 17m przy twojej wadze :doh: Jak kolega Marek napisał nie będzie fanu . szkoda kasy . Jak się nauczysz pracować latawcem żeby łapać ten słaby wiatr to 15m wystarczy .Ale ja się nie znam :mrgreen: :mrgreen:

Awatar użytkownika
MarekH
Posty: 217
Rejestracja: 02 wrz 2013, 17:56
Deska: Shinn Ronson, Shinn King Gee
Latawiec: Naish Pivot LE
Lokalizacja: Lębork
Postawił piwka: 6 razy
Dostał piwko: 15 razy
 
Post10 sie 2020, 22:41

Grzegorz KiteLife pisze:Contra 15m nie daje dużo więcej przy 12SB.

Nie wypada dyskutować z INSTRUKTOREM, bo jestem zwykłym kajciarzem, więc nie będę.
Piszę o swoich doświadczeniach. Mam od lat SB12 i Contrę 15. Dolna granica zakresu wiatrowego zupełnie inna, na korzyść Contry. Skoro jednak Ty uważasz, że to nieprawda, to zapewne masz rację :clap: :thumb:

mgdz pisze:Ten kolega początkujący to ja???


Tak to o Tobie :wink: Ale już niedługo będziesz średniozaawansowany :thumbsup:

m3xicanSlut
Posty: 63
Rejestracja: 23 sie 2013, 10:59
Postawił piwka: 3 razy
Dostał piwko: 3 razy
 
Post11 sie 2020, 02:45

Marek a gorna granica Contra 15m dla poczatkujacego to ile wezlow ? W sensie dla kogos kto dopiero robi pierwsze halsy i nie umie wbijac krawedzi to ile knotsow zeby bezpiecznie plywac jak szkwali mocno ? od 16knotsow w SB 12 lepiej sie przepiac ?
Jaki rocznik Contry masz ?

m3xicanSlut
Posty: 63
Rejestracja: 23 sie 2013, 10:59
Postawił piwka: 3 razy
Dostał piwko: 3 razy
 
Post11 sie 2020, 02:57

mgdz pisze: nie będzie fanu


Czemu ma nie być fanu ? Tutaj 10-14knots i wygląda na dobra zabawe. Nie no zartuje :D Nie te umiejtnosci i pewnie raider lzejszy. Takze nie zostaje nic innego jak zbic wage do przed covidowych 78kg i zaczac cos plywac :)

https://www.youtube.com/watch?v=ozvnhBRsFyI&t=138s

Awatar użytkownika
Grzegorz KiteLife
Posty: 695
Rejestracja: 02 mar 2013, 22:10
Lokalizacja: JastarniaToruńUK
Postawił piwka: 41 razy
Dostał piwko: 32 razy
Kontaktowanie:
 
Post11 sie 2020, 20:24

MarekH pisze:
Grzegorz KiteLife pisze:Contra 15m nie daje dużo więcej przy 12SB.

Nie wypada dyskutować z INSTRUKTOREM, bo jestem zwykłym kajciarzem, więc nie będę.
Piszę o swoich doświadczeniach. Mam od lat SB12 i Contrę 15. Dolna granica zakresu wiatrowego zupełnie inna, na korzyść Contry. Skoro jednak Ty uważasz, że to nieprawda, to zapewne masz rację :clap:


Nadal mnie nie rozumiesz i co gorsze imputujesz mi myśli których nie wygłaszam... :(
Contra 15 wydajnościowo to tylko trochę więcej niż SB12 dlatego lepiej zakresowo do SB 12 pasuje CT17. Od kilku dobrych lat pracuję na Gabrysiach więc widzę ile dany rozmiar daje mocy osobom przy takich wagach.
Z Contrą15 dobrze komponuje się FX12 :idea:
Temat jest jakie rozmiary zostawić a nie o preferencjach lotnych danych kształtów i co komu lepiej leży.
Ps. Masz jakiś kompleks instruktor vs zwykły kajciarz? Jeśli tak to kursy są otwarte dla wszystkich :thumb:

Awatar użytkownika
kaczmimo
Posty: 123
Rejestracja: 28 wrz 2018, 10:29
Deska: E8 Master C+ 139 cm
Latawiec: E8 RS 12-9-7
Lokalizacja: Pucka_Bay
Postawił piwka: 14 razy
Dostał piwko: 6 razy
 
Post11 sie 2020, 21:59

Mój znajomy ma właśnie zestaw 12 SB plus 17 CT. Nad zatokę jedzie 6-7 godzin, więc musi mieć zestaw na naprawdę słabe wiatry. Pytałem czy nie za duża różnica w rozmiarach, ale mówił że daje rade. Czasem przy 17 jest grubo. Fun z pływania ma ale wiadomo bez szaleństw :) Także jak masz blisko i sporo dni wietrznych na 15 m to może być dobry pomysł, jak jednak często ma brakować węzłów albo ty masz kawałek drogi to raczej 17m.

Awatar użytkownika
MarekH
Posty: 217
Rejestracja: 02 wrz 2013, 17:56
Deska: Shinn Ronson, Shinn King Gee
Latawiec: Naish Pivot LE
Lokalizacja: Lębork
Postawił piwka: 6 razy
Dostał piwko: 15 razy
 
Post11 sie 2020, 23:13

Grzegorz KiteLife pisze:Ps. Masz jakiś kompleks instruktor vs zwykły kajciarz? Jeśli tak to kursy są otwarte dla wszystkich :thumb:

Nawet nie zdajesz sobie sprawy jak mnie rozśmieszyłeś :lol: :clap:
To, że otwarte dla wszystkich to widać co roku na 1/2, gdzie ledwo pływające małolaty "szkolą" w ramach fajnie spędzonych wakacji :lol: :lol: :lol:
Nie mam tu na myśli Ciebie ani tym bardziej siebie, Panie INSTRUKTORZE. :hand:

m3xicanSlut
Posty: 63
Rejestracja: 23 sie 2013, 10:59
Postawił piwka: 3 razy
Dostał piwko: 3 razy
 
Post12 sie 2020, 04:39

kaczmimo pisze:Mój znajomy ma właśnie zestaw 12 SB plus 17 CT. Nad zatokę jedzie 6-7 godzin, więc musi mieć zestaw na naprawdę słabe wiatry. Pytałem czy nie za duża różnica w rozmiarach, ale mówił że daje rade. Czasem przy 17 jest grubo. Fun z pływania ma ale wiadomo bez szaleństw :) Także jak masz blisko i sporo dni wietrznych na 15 m to może być dobry pomysł, jak jednak często ma brakować węzłów albo ty masz kawałek drogi to raczej 17m.


Nie z dojazdem na spot mam super. Jakies 10-15minut od domu plus na bierzaco podawany jest wiatr z bojek plus jest kamera na spot wiec widac wszystko jak na dloni.
Dzisiaj przyszedl Flysurfer Flydoor6 159cm a jutro przychodzi Contra 15m wiec zdam raport. Sam jestem ciekaw od ilu wezlow minimalnie mozna plywac przy takiej konfiguracji. Tych dni ponizej 14-15wezlow jest bardzo duzo. Conajmniej polowa.

Awatar użytkownika
kaczmimo
Posty: 123
Rejestracja: 28 wrz 2018, 10:29
Deska: E8 Master C+ 139 cm
Latawiec: E8 RS 12-9-7
Lokalizacja: Pucka_Bay
Postawił piwka: 14 razy
Dostał piwko: 6 razy
 
Post12 sie 2020, 08:10

m3xicanSlut pisze:
kaczmimo pisze:Mój znajomy ma właśnie zestaw 12 SB plus 17 CT. Nad zatokę jedzie 6-7 godzin, więc musi mieć zestaw na naprawdę słabe wiatry. Pytałem czy nie za duża różnica w rozmiarach, ale mówił że daje rade. Czasem przy 17 jest grubo. Fun z pływania ma ale wiadomo bez szaleństw :) Także jak masz blisko i sporo dni wietrznych na 15 m to może być dobry pomysł, jak jednak często ma brakować węzłów albo ty masz kawałek drogi to raczej 17m.


Nie z dojazdem na spot mam super. Jakies 10-15minut od domu plus na bierzaco podawany jest wiatr z bojek plus jest kamera na spot wiec widac wszystko jak na dloni.
Dzisiaj przyszedl Flysurfer Flydoor6 159cm a jutro przychodzi Contra 15m wiec zdam raport. Sam jestem ciekaw od ilu wezlow minimalnie mozna plywac przy takiej konfiguracji. Tych dni ponizej 14-15wezlow jest bardzo duzo. Conajmniej polowa.

To miłego testowania :thumb:
Jak ci się znudzi koszenie trawy, to po roku sprzedasz sprzęt i foil albo wing. :doh:


Wróć do „Pierwsze Kroki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości