PORADY SPRZĘTOWE! JAKI LATAWIEC I DESKA NA POCZĄTEK?

Forum dla początkujących
Barosz21
Posty: 528
Rejestracja: 01 gru 2007, 12:15
Deska: SU-2 Warcraft
Latawiec: Zeeko Krush
Lokalizacja: Szczecin/Piła
Postawił piwka: 1 raz
Dostał piwko: 1 raz
Kontaktowanie:
 
Post09 wrz 2013, 10:51

zawiana pisze:Dokladnie to na lazurowym - Cannes. Pytalam tez na forum francuskim i tam mi powiedzieli ze powinnam brac 10 na slabsze wiatry i 7 na zime?


Lazurowe spoko. Napewno wpadnę w okolice Hyeres jak dostanę trochę urlopu :? . Byłem w tym roku w kwietniu zabrałem 12 i 9 (waga 80) i latałem na przepałowanej 9-ce 3 dni z rzędu. Chłopaki mają rację. Jeśli wytarczy ci na 2 latawce bierz 10 na słabe i 7 na mocne wiatry. Jeśli ma być to tylko jeden latawiec do wszystkiego to najlepiej będzie jeśli kupisz 9-tkę.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
margraba
Posty: 18
Rejestracja: 31 lip 2013, 08:33
Deska: Aboards z series
Latawiec: Advance Kaiman 10
Lokalizacja: Gdańsk/Gdynia
Dostał piwko: 1 raz
Kontaktowanie:
 
Post09 wrz 2013, 21:06

Witam.
Mam takie pytanie... Kupiłem Advance Kaiman (3) 10m i zastanawiam się jaka by była najlepsza deska do tego latawca, żeby nauczyć się halsować i nie lądować po 10 m w wodzie (teraz mam Fanatic 138/34). Ważę 60 kilo (śmieszno-kogucia) i bywam jedynie w Rewie. Jak jest wiatr około 14-15 węzłów to nawet nie pompuję latawca bo mnie może porwać (chyba, że moje obawy są błędne to się poprawię).
Z góry dziękuję za porady

zawiana
Posty: 7
Rejestracja: 20 sie 2013, 15:26
 
Post09 wrz 2013, 21:31

Ziomek. pisze:btw - zmyślny nick :thumb:


wbrew pozorom nick wzial sie z czasow liceum od dwumetrowych zasp ze sniegu pod moimi drzwiami :D ciagle odkrywam nowe tematy do ktorych pasuje :D

zawiana
Posty: 7
Rejestracja: 20 sie 2013, 15:26
 
Post09 wrz 2013, 21:34

Barosz21 pisze:Lazurowe spoko. Napewno wpadnę w okolice Hyeres jak dostanę trochę urlopu :?

O to daj znac jak bedziesz tam znowu, przytocze sie z mojej wioski zeby polatac 8)

Barosz21
Posty: 528
Rejestracja: 01 gru 2007, 12:15
Deska: SU-2 Warcraft
Latawiec: Zeeko Krush
Lokalizacja: Szczecin/Piła
Postawił piwka: 1 raz
Dostał piwko: 1 raz
Kontaktowanie:
 
Post09 wrz 2013, 22:09

Pierwsza połowa października. Sprawdzę czy dobrze sprzęt dobrałaś. :wink:
Pozdrawiam

Fordon
Posty: 484
Rejestracja: 17 mar 2012, 13:27
Deska: Best Armada, Naish Haze XL
Latawiec: Ozone Catalyst
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 42 razy
 
Post09 wrz 2013, 23:29

margraba pisze:Witam.
Mam takie pytanie... Kupiłem Advance Kaiman (3) 10m i zastanawiam się jaka by była najlepsza deska do tego latawca, żeby nauczyć się halsować i nie lądować po 10 m w wodzie (teraz mam Fanatic 138/34). Ważę 60 kilo (śmieszno-kogucia) i bywam jedynie w Rewie. Jak jest wiatr około 14-15 węzłów to nawet nie pompuję latawca bo mnie może porwać (chyba, że moje obawy są błędne to się poprawię).
Z góry dziękuję za porady


Wiatr 14-15 wezlow to jak najbardziej odpowiedni wiatr dla Ciebie na ten rozmiar latawca, ew. ciut lepszym latawcem bylby o rozmiarze 8-9m, ale przy 14-15 wezlach tez powinienes bez problemu dac rade na 10m. W razie problemow zawsze mozna uzyc depower`a. A co do deski upwind - duze deski, tzw. drzwi od lazienki. Chociaz taka deska jest niepraktyczna przy wiekszych wiatrach. Dobre deski do plywania upwind to deski kierunkowe typu race. A co do plywania upwind - najwazniejsza jednak jest technika ridera. Ja plywam na Naish Haze XL i dobrze sie plywa pod wiatr. Plywalem na Slingshot Glide i tez plywalo sie super pod wiatr.

Shaman
Posty: 3
Rejestracja: 09 wrz 2013, 22:28
 
Post10 wrz 2013, 00:23

Czesc wszystkim, jestem w tym samym miejscu i sytuacji co moja zawiana polowka (poczatkujacy), z ta roznica, ze jestem facetem i waze 75kg :)
Do tej pory plywalem na desce z zaglem, ale nie ukrywam, ze konkurencja kusi i jesli uda sie cos rozsadnego zakupic to bedziemy mogli plywac w barwach tej samej druzyny.
Tutejszy spot jest o tyle specyficzny, ze przez 75% czasu wieje w granicach 8-10 wezlow o ile wogole, natomiast gdy juz pojawia sie wiatr to jest czesto dosc mocny (20 wezlow i wiecej). Chcialbym zaczac od zakupu jednego latawca, a gdy sie podszkole to dokupic drugi, ktory uzupelnilby zakres wiatrow. Mam w zwiazku z tym pare pytan:

1. Czy lepiej zaczac od zakupu wiekszego i potem dokupic mniejszy czy na odwrot (zwlaszcza jesli zazwyczaj wystepuja wiatry slabe)?

2. Czy ma sens plywanie przy slabym wietrze w okolicach 10 wezlow, czy to nie jest przyslowiowe "moczenie dupy" i czekanie na szkwal?

Znalazlem specyfikacje dla dwoch 12m latawcow:
North Rebel
Cabrinha Vector
Pierwszy obejmuje zakres 12-28 wezlow
Drugi 10-20 wezlow

3.Czy te dane podawane przez producentow sa rzeczywiste i zapewniaja komfortowe plywanie w podanych zakresach, czy jest to marketing i nalezy je zawezyc.

Z tego co pisza wynika, ze majac 75kg i North Rebel 12m niczego wiecej do plywania mi nie trzeba...
Mozna w tym wszystkim utonac :)
Ziomek. pisze:najlepiej pływa się na optymalnym rozmiarze - przy optymalnym wietrze
ten drugi parametr zawsze będzie zbliżony :idea: - około 20 węzłów - nie hardkor - ale i bez wahlowania, byle by był RÓWNY , a przy takiej niesztormowej sile, jest największa szansa że BĘDZIE równy..
pierwszy parametr wynika z wagi ridera :idea:
i tak:
poniżej 50 kg będzie to około 7m2
50-60 kg - będzie to około 8-9m2
przy 70 - około 10m2
80 - 11m
90 - 12m2
100 + - 13 m2 itd
zarówno za słaby wiatr - wymaga umiejętności by było przyjemnie - ale za to jest bezpiecznie
jak i za silny - jak ktoś ma sportową psychę - przyjemnie będzie - ale już bezpiecznie niekoniecznie ..

@Ziomek, czy mowisz o plywaniu przy +/-20 wezlach?

Poprawcie mnie jesli sie myle, ale w sytuacji tak duzych roznic miedzy latawcami roznych producentow o danej powierzchni (gorne zakresy 20 i 28 knt) podawanie zaleznosci waga delikwenta -> optymalna powierzchnia latawca ma charakter bardzo orientacyjny.

4. Czy w mojej sytuacji ma sens kupowanie przecenionego kompletu CABRINHA VECTOR 12m 2012 z decha CABRINHA Tronic Wide 2013 133X40? Zaleta jest taka, ze tu mam wszystko od razu(lacznie z pierdolami typu kask) i w obnizonej cenie, a jak bede chcial kompletowac uzywki to moze to zajac sporo czasu, a niektore rzeczy moze i tak bede musial kupic nowe.

5. Czy uzywacie czegos takiego jak "smycz" do deski? :)

Z gory dziekuje za wyjasnienia i pozdrawiam :D

Barosz21
Posty: 528
Rejestracja: 01 gru 2007, 12:15
Deska: SU-2 Warcraft
Latawiec: Zeeko Krush
Lokalizacja: Szczecin/Piła
Postawił piwka: 1 raz
Dostał piwko: 1 raz
Kontaktowanie:
 
Post10 wrz 2013, 00:53

Co to za spot że Ci tak wieje:)? Też waże w tej chwili 75. Mam 12 i 9. Wystarcza mi. Latanie mnie nie omija.
1. Wiatry w granicach 8knt są nie do polatania. 13knt musi być żeby fajnie polatać na sródlądziu a na fali to 14-15knt. Jeśli masz taką specyfikę spotu jak piszesz zacznij od mniejszego latawca.
2.Nie ma, chyba że lubisz race i masz wielki latawiec np. 17m.
3.Jest to zakres orientacyjny ale w zależności od konstrukcji kite ma swoje podstawy. Dla przykładu 12m Delta będzie miała dobry dół a słaba górę a 12m C-shape odwrotnie. PS. 28knt na 12 to max/maxów jeśli chodzi o jakikolwiek komfort. I chyba to zakres podany w szkwale a nie w podstawowym wietrze.
4. Tak zestaw który wybrałeś da radę i ma sens. Trochę dłuższą deskę na początek bym wziął ale ostatecznie też dasz radę.
5 NIE używam. Olej smycz. Jak nauczysz się dobrze halsować do deski to dasz radę i bez a jak nie to wyjatkowo ktoś Ci podrzuci sprzęcik.

Pozdro
Ostatnio zmieniony 10 wrz 2013, 02:21 przez Barosz21, łącznie zmieniany 1 raz.

Shaman
Posty: 3
Rejestracja: 09 wrz 2013, 22:28
 
Post10 wrz 2013, 01:17

Barosz21 pisze:Co to za spot że Ci tak wieje:)?

Tak jak pisalem, z Zawiana, okolice Cannes, poludnie Francji :)
Barosz21 pisze:1. Wiatry w granicach 8knt są nie do polatania. 13knt musi być żeby fajnie polatać na sródlądziu a na fali to 14-15knt. Jeśli masz taką specyfikę spotu jak piszesz zacznij od mniejszego latawca.
4. Tak zestaw który wybrałeś da radę i ma sens. Trochę dłuższą deskę na początek bym wziął ale ostatecznie też dasz radę.

Jeszcze chcialbym sprecyzowac to co napisales odnosnie wyboru pierwszego latawca do nauki. Najpierw napisales ze lepiej maly a potem ze 12m bedzie ok. Czy powiniennem wybrac maly na wiatry powyzej 20 knt (7-8 metrow), czy ten vector 12m bedzie lepszy, bo teoretycznie na 10-20 knt powinien byc dobry? Fakt, ze zazwyczaj wieje albo mniej albo wiecej :)
pozdr

Barosz21
Posty: 528
Rejestracja: 01 gru 2007, 12:15
Deska: SU-2 Warcraft
Latawiec: Zeeko Krush
Lokalizacja: Szczecin/Piła
Postawił piwka: 1 raz
Dostał piwko: 1 raz
Kontaktowanie:
 
Post10 wrz 2013, 02:57

Sory zakręciłem się. Chodziło mi o to że ma sens: cabrinha vector jako marka, model. Jako rozmiar polecam mniejszy latawiec.

Bazując więc na informacjach od Ciebie powiem że ważę tyle co ty i przy 20knt latam na 9m latawcu (18-30knt). Jeśli jednak zapragniesz latać na wiatrach od 13knt do 22knt kup 12m. Jeśli chcesz mieć 1 latawiec i łapać wiatry pośrednie od 15knt do 24knt kup 10. Sam oceń co Tobie potrzebne. Dla zawianej te same rozmiary co Tobie podałem to 1-2 węzły mniej na zakresie dolnym i górnym latawca. Decha dla Ciebie najlepsza to wg mnie 134-136.

Musisz obserwować pogodę. W Polsce kazałbym Ci brać 12 ale tam faktycznie wieje ostrzej.

Pozdrawiam

Gryf
Posty: 60
Rejestracja: 05 gru 2012, 22:51
Deska: nobile
Latawiec: cabrinha
 
Post10 wrz 2013, 12:01

Ja waże 70kg i moim podstawowym kitem jest 9m i plywam glownie na Morzu i Zalewie Szczecinskim :)

Ziomek.
Posty: 13223
Rejestracja: 04 maja 2004, 19:01
Deska: C L A S H / BEST Armada
Latawiec: BEST TS / Airrush Razor
Lokalizacja: EKOLAGUNAChałupy
Postawił piwka: 261 razy
Dostał piwko: 300 razy
Kontaktowanie:
 
Post10 wrz 2013, 20:13

Shaman pisze:
Poprawcie mnie jesli sie myle, ale w sytuacji tak duzych roznic miedzy latawcami roznych producentow o danej powierzchni (gorne zakresy 20 i 28 knt) podawanie zaleznosci waga delikwenta -> optymalna powierzchnia latawca ma charakter bardzo orientacyjny.



..toteż wytłuściłem około :idea:
ale z grubsza można się tym kierować ..

peace

Awatar użytkownika
Kristoff
Posty: 490
Rejestracja: 26 cze 2011, 12:37
Deska: Shinn Bronq Heritage, LF Foil
Latawiec: Flaj Speed 3, Flaj Boost
Postawił piwka: 1 raz
Dostał piwko: 28 razy
 
Post10 wrz 2013, 20:53

Shaman,
Jeśli masz większość czasu 8-10 węzłów na spocie, jest sens zainwestować w rejsową deskę...Pływanie nieco inne (szybsze, choć raczej bez skoków), ale może i przesiąść z ws-a będzie Ci łatwiej.

Shaman
Posty: 3
Rejestracja: 09 wrz 2013, 22:28
 
Post13 wrz 2013, 10:03

Dzieki wszystkim za wyjasnienia i porady. Dzisiaj udamy sie do miejscowego klubu/sklepu i zobaczymy jak wyglada rynek wtorny.
Kristoff pisze:Shaman,
Jeśli masz większość czasu 8-10 węzłów na spocie, jest sens zainwestować w rejsową deskę...Pływanie nieco inne (szybsze, choć raczej bez skoków), ale może i przesiąść z ws-a będzie Ci łatwiej.

@Kristoff czy mozesz podac przyklad takiego kompletu z deska rejsowa? Czy taka deska nadaje sie na plywanie na fali?

pozdr

Awatar użytkownika
Koniu
Posty: 3
Rejestracja: 12 wrz 2013, 10:05
Deska: jeszcze brak
Latawiec: jeszcze brak
Postawił piwka: 1 raz
Kontaktowanie:
 
Post14 wrz 2013, 16:36

Cześć wszystkim!

Jestem totalnym świeżakiem w pełnym tego słowa znaczeniu i jeżeli się nade mną zlitujecie to proszę o prowadzenie jak za rękę ;)

Chciałbym rozpocząć swoją przygodę z kite'm już tej jesieni i tutaj pytanie - czy warto przy naszych chłodnych wodach kupować sprzęt już teraz jesienną porą (do zakupu dochodzi pianka...)?

Ale zacznijmy od:

płeć: mężczyzna
wiek: 26 lat
waga: 63 kg
wzrost: 177 cm (ale podobno nie gra roli ;) )

pływanie: głównie Kraków i okolice + Jezioro Żywieckie + w lecie wypad gdzieś na mazury
cel: 90% woda + 10% może deska

Co polecicie do nauki w bardzo rozsądnej cenie? ;) Przeglądałem ceny sprzętów i chciałbym od Was uzyskać informację co i za ile wystarczy na początek, żeby się nie zrazić (kiepski lub też trudny do opanowania sprzęt) i nie wyzerować konta...

Dzięki za wszelkie porady!!

Pozdrawiam,
Koniu


Wróć do „Pierwsze Kroki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

cron