PORADY SPRZĘTOWE! JAKI LATAWIEC I DESKA NA POCZĄTEK?

Forum dla początkujących
Awatar użytkownika
rolnik
Posty: 4544
Rejestracja: 07 sie 2003, 21:16
Deska: SU2
Latawiec: Obojetne
Lokalizacja: Stara Gwardia
Postawił piwka: 44 razy
Dostał piwko: 44 razy
 
Post12 gru 2013, 18:07

jmendys pisze:Cześć

Jeszcze kilka dni temu myślałem, że wiem jaką deskę potrzebuję i mam kupić, ale im dłużej czytam o deskach i dostaję różne oferty tym mniej wiem :(

O mnie:
- latawiec to Flysurfer Speed III 12std, planuję zakupu większego: FS Speed 19dlx albo Kitech Fly!3 19m
- waże 68kg
- będę pływał na półwyspie helskim (ew. w innym miejscach z płytką wodą), w warunkach do 15kt (powyżej 15kt wolę WS)
- styl: freeride + bigair
- Latam od 3 lat. W ciągu roku nad wodą z kitem jestem 1-2 tygodnie. Łącznie na wodzie z spędziłem może 10-15 dni. W zimie znacznie więcej latam po śniegu
- Pływałem na szkółkowych deskach od 132-142cm. Z 142 przy silniejszym wietrze miałem już problemy z jej kontrolą (myszkowała, zrywała krawędź). Przy 132-134 miałem problemy ze startem przy słabym wietrze.
(- fajnie byłoby gdyby deskę mogła używać też córka (40kg, ogrania kite'a na śniegu, na wodzie próbowała kilka razy))

Do niedawna celowałem w deskę ok. 138cm. Teraz czytam i słucham, że przy freeride duży rozmiar nie ma znaczenia i równie dobrze mogę brac 160cm, a moje problemy z dużą deską to kwestia techniki. To tego dochodzi cała masa różnych modeli w ogromnej rozpiętości cenowej. Głupieję...

Jaką deskę wybrać (rozmiar, model, markę) , żeby:
a/ dało się pływać i skakać w warunkach 8-15kt
b/ było wygodne w transporcie (czytaj: rozmiary powyżej 145 niechętnie)
c/ zakup nie wyszedł kilka razy drożej niż pożyczanie (80 / dzień pływania, 350 / tydzień często, niestety często na niewygodnej lub rozwalonej desce)

Pozdrawiam,

Kuba

Kuba filtruj to co czytasz haha. Z twoim zestawem ogromnych latawcow polecal bym Ci zejsc z rozmiaru deski i wejsc w cos co Mandaro ciagle poleca .Przy twojej wadze i ze speedami 12/19 mozesz z powodzeniem plywac na desce 128(132) +- 40 szerokiej nawet w bardzo slabych wiatrach.Na pewno bedzie Ci bardziej komfortowo w calym zakresie wiatrowym .

Ps dla jasnosci ja propaguje wieksza deske mniejszego latawca ..jest bezpieczniej i przyjemniej ale co kto lubi 19 przy twojej wadze ma uzasadnienie tylko w przypadku startow w rejsingu na desce rejsowej :hand:

Awatar użytkownika
mandaro
Posty: 1083
Rejestracja: 10 sie 2008, 02:18
Deska: NHP Infinity
Latawiec: GP Fuel
Lokalizacja: Tarifka,
Postawił piwka: 66 razy
Dostał piwko: 22 razy
Kontaktowanie:
 
Post12 gru 2013, 19:13

Nad zatoką w tym roku używałem 11m i deski 131 lub 134.
Czasami brak wiatru zmuszał mnie do deski wave.
Jak było jeszcze mniej wiatru, to wszystkie latawce leżały w wodzie łącznie z Flysurferem.

Waga 85.

Czyli można spokojnie o rozmiar w górę się pomylić i mieć przewagę. Jak ktoś chce.
Wyjdzie 12m latawiec i 138cm deska.

Ziomek.
Posty: 13223
Rejestracja: 04 maja 2004, 19:01
Deska: C L A S H / BEST Armada
Latawiec: BEST TS / Airrush Razor
Lokalizacja: EKOLAGUNAChałupy
Postawił piwka: 261 razy
Dostał piwko: 300 razy
Kontaktowanie:
 
Post13 gru 2013, 15:19

mandaro pisze:Nad zatoką w tym roku używałem 11m i deski 131 lub 134.
Czasami brak wiatru zmuszał mnie do deski wave.



..fajnie masz, mnie brak wiatru zmusza do wakeprojektu lub ewentualnie roweru :hand:

peace

Awatar użytkownika
mandaro
Posty: 1083
Rejestracja: 10 sie 2008, 02:18
Deska: NHP Infinity
Latawiec: GP Fuel
Lokalizacja: Tarifka,
Postawił piwka: 66 razy
Dostał piwko: 22 razy
Kontaktowanie:
 
Post13 gru 2013, 17:27

Ale weź to wszystkim tłumacz, że "wiatru nie obchodzi kiedy masz urlop".

Ziomek.
Posty: 13223
Rejestracja: 04 maja 2004, 19:01
Deska: C L A S H / BEST Armada
Latawiec: BEST TS / Airrush Razor
Lokalizacja: EKOLAGUNAChałupy
Postawił piwka: 261 razy
Dostał piwko: 300 razy
Kontaktowanie:
 
Post13 gru 2013, 22:29

mandaro pisze:Ale weź to wszystkim tłumacz, że "wiatru nie obchodzi kiedy masz urlop".


..przestałem tłumaczyć, czasem tylko wspomnę, że ZAWSZE wieje , czasem tylko za słabo..

peace

jank007
Posty: 60
Rejestracja: 22 gru 2013, 10:31
Lokalizacja: Berlin
Postawił piwka: 15 razy
Dostał piwko: 3 razy
 
Post22 gru 2013, 11:02

Hey,

Planuje zakup zestawu do kajta, tj. 3 latawce w rozmiarach: 7, 11, 15. Sprzet bedzie uzywany i zastanawiam sie nad dwoma opcjami:

1) kupic jeden komplet (latawiec, bar, leash, pompka) i dwa osobne latawce tego samego producenta i podmieniac tylko kajta jak chce zmienic rozmiar.
2) kupic 3 komplety (latawiec, bar, leash, pompka) od niekoniecznie tego samego producenta i podmieniac caly zestaw gdy chce zmienic rozmiar.

Ktora opcje byscie polecili i dlaczego?
Czy w 2) musze zawsze kupic leash i pompke do zestawu gdy producenci sa inni czy moge miec tylko jedna pare (leash, pompka) i ja uzywac do roznych kajtow?

Pzdr,
Janek.

Awatar użytkownika
jedi1
Posty: 2272
Rejestracja: 28 maja 2006, 17:37
Lokalizacja: Gdynia
Postawił piwka: 132 razy
Dostał piwko: 83 razy
Kontaktowanie:
 
Post22 gru 2013, 11:11

jank007 pisze:Hey,

Planuje zakup zestawu do kajta, tj. 3 latawce w rozmiarach: 7, 11, 15. Sprzet bedzie uzywany i zastanawiam sie nad dwoma opcjami:

1) kupic jeden komplet (latawiec, bar, leash, pompka) i dwa osobne latawce tego samego producenta i podmieniac tylko kajta jak chce zmienic rozmiar.
2) kupic 3 komplety (latawiec, bar, leash, pompka) od niekoniecznie tego samego producenta i podmieniac caly zestaw gdy chce zmienic rozmiar.

Ktora opcje byscie polecili i dlaczego?
Czy w 2) musze zawsze kupic leash i pompke do zestawu gdy producenci sa inni czy moge miec tylko jedna pare (leash, pompka) i ja uzywac do roznych kajtow?

Pzdr,
Janek.


Jak kupujesz latawiec z barem to zwykle masz w zestawie leasha. U większości producentów też pompkę. Leashe pasują do każdych latawców niezależnie od producenta, a pompki czasem mają inne końcówki.

Jak masz kasę to bierz opcję 2, bo:
- jak będziesz chciał zmienić to łatwiej sprzedać komplet z barem
- jak będziesz chciał komuś pożyczyć sprzęt to dalej możecie razem pływać
- jak coś popsuje ci się w jednym barze to zawsze masz zapasowy

Pierwszej opcji plusem jest tylko cena. Przy czym ja bym polecał kupić 3 komplety tego samego modelu od jednego producenta w obu opcjach.

Fordon
Posty: 484
Rejestracja: 17 mar 2012, 13:27
Deska: Best Armada, Naish Haze XL
Latawiec: Ozone Catalyst
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 42 razy
 
Post22 gru 2013, 16:17

Jezeli kupisz 3 rozne latawce to bedziesz mial mozliwosc jednoczesnie przetestowania/porownania 3 roznych modeli. Jezeli jeden sie nie spodoba, zawsze bedziesz mial drugi czy trzeci - oczywiscie zalezec to bedzie od tego jak silnie wieje, bo bedziesz mial 3 rozne rozmiary. Plus to co napisal Jedi - jak sie popsuje jeden mozesz bez problemu wybrac drugi, czy "pozyczyc" cos od drugiego jak chociazby bar. Jezeli kupujesz uzywane latawce to zapytaj sie czy w zestawie jest leash czy pompka. Jeden leash i jedna pompka na 3 latawce wystarczy, pompka i leash sa "uniwersalne", pasuja do kazdego latawca (pompka ma rozne koncowki). W sumie na upartego jeden bar tez wystarczy do 3 latawcow, ale ja polecam do kazdego modelu latawca bar dedykowany wlasnie do tego modelu / zalecany przez producenta.

Jezeli wybierzesz jeden model w 3 roznych rozmiarach to rowniez nie bedzie zly wybor. Z tego co widze na spotach i patrzac na moich znajomych moge stwierdzic, ze wiekszosc osob wlasnie taka opcje wybiera - jeden model, jeden bar, 3 rozmiary. Bedzie to raczej tansza opcja, bedziesz potrzebowal jeden bar zamiast trzech, oczywiscie jeden leash i jedna pompka tez w zupelnosci wystarczy.

I znowu - tak jak pisal poprzednik - wszystko zalezy od zasobnosci portfela. Kupujac 3 zestawy (latawiec + bar + ewentualnie leash i pompka) masz zapas w razie awarii. Ale awarie czesto sie nie zdarzaja. Bardzo prawdopodobne, ze majac 3 bary bedziesz uzywal jednego. To samo tyczy sie pompki i leasha.

bartekk
Posty: 1271
Rejestracja: 06 sie 2008, 22:46
Lokalizacja: Chałupy
Postawił piwka: 11 razy
Dostał piwko: 55 razy
Kontaktowanie:
 
Post23 gru 2013, 12:21

jank007 pisze:Hey,

Planuje zakup zestawu do kajta, tj. 3 latawce w rozmiarach: 7, 11, 15. Sprzet bedzie uzywany i zastanawiam sie nad dwoma opcjami:

1) kupic jeden komplet (latawiec, bar, leash, pompka) i dwa osobne latawce tego samego producenta i podmieniac tylko kajta jak chce zmienic rozmiar.
2) kupic 3 komplety (latawiec, bar, leash, pompka) od niekoniecznie tego samego producenta i podmieniac caly zestaw gdy chce zmienic rozmiar.

Pzdr,
Janek.


Najlepiej mieć ten sam latawiec w różnych rozmiarach, nie będzie to spowalniało Twojego progresu. Po przesiadce z jednego modelu na całkowicie inny model, za nim się wpływasz w ten latawiec to chwilę zajmie. Jeżeli będziesz chciał sprawdzić inne latawce to najlepiej umów się z lokalnym surfshopem albo dystrybutorem na testy, a nie kupuj 3 różnych latawców :hand:

Najbardziej optymalnym zestaw to: 3 latawce i 2 bary - wszystko od tego samego producenta i ten sam model

Pamiętaj też o tym że często producenci mają różne długości barów. np: do 7m2 - 45cm, a do 11m2 - 55 cm

Peace :)

jank007
Posty: 60
Rejestracja: 22 gru 2013, 10:31
Lokalizacja: Berlin
Postawił piwka: 15 razy
Dostał piwko: 3 razy
 
Post26 gru 2013, 13:41

bartekk pisze:Pamiętaj też o tym że często producenci mają różne długości barów. np: do 7m2 - 45cm, a do 11m2 - 55 cm

A co sie wiaze z uzyciem baru z latawca większego w mniejszym? Czyli z Twojego przykładu użycie 55cm z 7m2 latawcem? Czy jest niebezpieczne? Sterowanie bedzie trudniejsze?

Pzdr.

Awatar użytkownika
adii
Posty: 265
Rejestracja: 22 sty 2012, 11:28
Deska: ACE
Latawiec: SB,Vector
Lokalizacja: Zegrze
Postawił piwka: 8 razy
Dostał piwko: 7 razy
 
Post26 gru 2013, 14:08

jank007 pisze:
bartekk pisze:Pamiętaj też o tym że często producenci mają różne długości barów. np: do 7m2 - 45cm, a do 11m2 - 55 cm

A co sie wiaze z uzyciem baru z latawca większego w mniejszym? Czyli z Twojego przykładu użycie 55cm z 7m2 latawcem? Czy jest niebezpieczne? Sterowanie bedzie trudniejsze?

Pzdr.


Mniejszy rozmiar latawca z dłuższym barem-latawiec będzie szybszy :wink:

Fordon
Posty: 484
Rejestracja: 17 mar 2012, 13:27
Deska: Best Armada, Naish Haze XL
Latawiec: Ozone Catalyst
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 42 razy
 
Post26 gru 2013, 18:30

Niektore bary oferuja mozliwosc mozliwosc zmiany dlugosci baru - tzn. linki moga wychodzic calkowicie z konca baru (dzieki czemu bar ma np. 51cm dlugosci) lub kilka cm od konca baru (i wtedy ma np. 45cm dlugosci) - dla przykladu Naish Universal Control System 2014

Obrazek

Sa rowniez bary w ktorych nie da sie regulowac dlugosci baru.

Faktycznie zazwyczaj dla mniejszych latawcow zalecana dlugosc baru to np. 45cm, dla srednich latawcow np. 50cm a dla wiekszych np. 55cm. Tu dla przykladu zalecenia Ozone:

Obrazek

Ale jak pisal poprzednik chodzi o szybkosc skrecania. Idealnie, jezeli w tym przypadku (poza C4) do 7m latawca bedzie 45cm bar, a do 12m latawca 50cm bar, ale nie jest to konieczne, obowiazkowe wymaganie. Da przeciez rade kontrolowac 7m latawiec za pomoca 50cm baru. I nie jest to niebezpieczne, sterowanie nie jest jakos masakrycznie bardziej trudne. Zwroc tez uwage na przykladzie zalecen Ozone na model C4 - tam krotki bar do wszystkich rozmiarow.

Wszystko zalezy od marki i modelu jaki kupisz. W jednych jest jeden bar do wszystkich rozmiarow latawcow z mozliwoscia regulowania dlugosci baru, w przypadku innych musisz, a w zasadzie nie musisz tylko zalecane jest kupic/posiadac bar o odpowiedzniej dlugosci.

bartekk
Posty: 1271
Rejestracja: 06 sie 2008, 22:46
Lokalizacja: Chałupy
Postawił piwka: 11 razy
Dostał piwko: 55 razy
Kontaktowanie:
 
Post27 gru 2013, 09:41

jank007 pisze:
bartekk pisze:Pamiętaj też o tym że często producenci mają różne długości barów. np: do 7m2 - 45cm, a do 11m2 - 55 cm

A co sie wiaze z uzyciem baru z latawca większego w mniejszym? Czyli z Twojego przykładu użycie 55cm z 7m2 latawcem? Czy jest niebezpieczne? Sterowanie bedzie trudniejsze?

Pzdr.


Osobiście zdarza mi się używać krótszego baru do większych rozmiarów i całkiem fajnie to funkcjonuje, na przykład do nauki trików uh, żeby trochę spowolnić latawiec.

W drugą stronę juz nie jest tak kolorowo i źle pływa się na 7m z barem 55cm :hand:

Używanie innego rozmiaru baru od tego który producent zaleca, nie jest niebezpieczne, może być trochę trudniejsze...

Peace

Awatar użytkownika
jedi1
Posty: 2272
Rejestracja: 28 maja 2006, 17:37
Lokalizacja: Gdynia
Postawił piwka: 132 razy
Dostał piwko: 83 razy
Kontaktowanie:
 
Post27 gru 2013, 09:45

Dłuższy bar - latawiec jest bardziej reaktywny. To niestety może wiązać się z bezpieczeństwem, jeśli ktoś słabo ogarnia kontrolę latawca. Długi bar i mały latawiec to w zasadzie tylko do wave ma sens.

Ziomek.
Posty: 13223
Rejestracja: 04 maja 2004, 19:01
Deska: C L A S H / BEST Armada
Latawiec: BEST TS / Airrush Razor
Lokalizacja: EKOLAGUNAChałupy
Postawił piwka: 261 razy
Dostał piwko: 300 razy
Kontaktowanie:
 
Post27 gru 2013, 11:53

wg mnie dużo lepiej jest mieć jeśli jeden - to krótki bar - do obu
lepiej lata duży latawiec na krótkim brze - niż mały na długim

ja w ogóle wszystkie swoje prywatne bary - niezależnie od firmy czy modelu latawca mam krótkie - nawet od używanej czasem do "bezpiecznego" treningu 17stki uzywam krótkiego..

a najlepiej w sytuacji jednego bru -u jeśli firma daje możliwość zakupienia ŚREDNIEGO baru :idea:
BEST tak robi - mają od kilku już lat w ofercie bary krótki - średni - długi
z moich obserwacji wynika, że najwięcej schodzi właśnie średnich, później krótkich - najmniej długich.

peace


Wróć do „Pierwsze Kroki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości