PORADY SPRZĘTOWE! JAKI LATAWIEC I DESKA NA POCZĄTEK?

Forum dla początkujących
Fordon
Posty: 484
Rejestracja: 17 mar 2012, 13:27
Deska: Best Armada, Naish Haze XL
Latawiec: Ozone Catalyst
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 42 razy
 
Post28 kwie 2014, 20:23

Nie polecam zaczynac nauki samemu czy z YouTube czy z internetu czy z filmow instruktazowych czy "ze szwagrem". Polecam zaczac od nauki w szkolce albo z dobrym instruktorem. Jezeli juz to samemu mozna sprobowac z malym latawcem treningowym, ale z duzym kitem zdecydowanie odradzam. Na prawde mozna zrobic krzywde nie tylko sobie ale i innym, o zniszczeniu sprzetu nie wspomne. Latawiec to tak naprawde posiadajacy bardzo duzo mocy silnik przypiety do Ciebie, przy nieodpowiednim lub nieumiejetnym operowaniu moze przeciagnac po ziemi, a podczas takich "nietypowych body drag`ow" mozna zachaczyc o rozne przeszkody lezace na ziemi jak np. kamienie, moze Cie porwac w jakas przeszkode typu krzaki, drzewo, samochod, a jezeli uczysz sie na wodzie to przeciagniecie po wodzie bedzie najmniejszym problemem, tu najgorsze jest to, ze moze Cie porwac w molo, pomost, w innych plywajacych, mozesz wleciec w ludzi znajdujacych sie na brzegu, albo po prostu latawiec moze porwac Cie w gore i wrecz ze rzucic w przyczepy kempingowe, budynki itp.

Wybor jednego rozmiaru latawca nie jest zlym pomyslem na poczatek, choc wiadomo, ze najlepiej 2 na normalne wiatry i silniejsze. Latawiec Freeride, na Twoja wage ok. 12m bedzie OK. Przyklady konkretnych marek i modeli typowo do nauki: Ozone Catalyst, North Neo, North Evo, Naish Ride, Best Kahoona, RRD Passion, Cabrinha Convert... i wiele innych fajnych latawcow Freeride. Ja mam tylko jeden latawiec - 12m - i starczy mi na zakres wiatrowy od 13 wezlow do ok. 26 wezlow jak nie wiecej. Odpowiednie operowanie depowerem, duzo przestrzeni, duzo wyobrazni, troche wprawy i mozna plywac przy silniejszych wiatrach typu wlasnie podchodzacych nawet pod 30kts. Zalezy tez oczywiscie od rozmiaru deski.

Deska do nauki: 150 i wieksza - duza deska do nauki lepsza bo latwiejsza, a potem uzywac jako lightwind, albo 140+ - posluzy na dluzej jak 150 czy wieksza, ale bedzie minimalnie ciezej na poczatku, albo 136-138 jako deska docelowa, bedzie ciezej na poczatku ja w przypadku desek powyzej, ale za to posluzy najdluzej. Deska typowo Freeride`owa. Z duzych (145-160+) polecam Naish Haze XL, Slingshot Glide, Spleene Door... Co do "normalnych rozmiarowo" wiekszosc desek Freeride bedzie OK.

xSplinterx
Posty: 5
Rejestracja: 28 kwie 2014, 04:45
Postawił piwka: 3 razy
 
Post28 kwie 2014, 22:06

Zdaję sobie sprawę z niebezpieczeństwa I dlatego będę zmuszony do wykupienia kilku lekcji choć
zdecydowanie taniej by mnie wyszedl latawiec treningowy.
A mniej więcej ile godzin spędzonych z instruktorem będzie potrzebne do względnego przygotowania się
do samodzielnej nauki zakładając że jestem przeciętnym uczniem?

maryjka
Posty: 192
Rejestracja: 22 mar 2014, 23:19
Deska: 50/50
Latawiec: 50/50 FUEL GP
Postawił piwka: 65 razy
Dostał piwko: 10 razy
 
Post29 kwie 2014, 00:22

Latawiec treningowy możesz nabyć i książkę poczytać, tylko że książka nie skoryguje błędów,
a instruktor widzi i mówi. 8 godzin i płyniesz. Czasem trochę mniej. Czasem więcej.
Z książką i latawcem treningowym będziesz się miotał przez 2lata minimum.

Ziomek.
Posty: 13223
Rejestracja: 04 maja 2004, 19:01
Deska: C L A S H / BEST Armada
Latawiec: BEST TS / Airrush Razor
Lokalizacja: EKOLAGUNAChałupy
Postawił piwka: 261 razy
Dostał piwko: 300 razy
Kontaktowanie:
 
Post29 kwie 2014, 11:55

xSplinterx pisze:Zdaję sobie sprawę z niebezpieczeństwa I dlatego będę zmuszony do wykupienia kilku lekcji choć
zdecydowanie taniej by mnie wyszedl latawiec treningowy.


..najtaniej wyjdzie nie uprawiać kitesurfingu w ogóle :wink:

a jak bez lekcji - to chociaż w Ovomaltine zainwestuj :hand:

https://www.youtube.com/watch?v=3QYhJvRxdd4

peace

Awatar użytkownika
Grzegorz KiteLife
Posty: 695
Rejestracja: 02 mar 2013, 22:10
Lokalizacja: JastarniaToruńUK
Postawił piwka: 41 razy
Dostał piwko: 32 razy
Kontaktowanie:
 
Post29 kwie 2014, 15:30

Fordon pisze:Ja mam tylko jeden latawiec - 12m - i starczy mi na zakres wiatrowy od 13 wezlow do ok. 26 wezlow jak nie wiecej. Odpowiednie operowanie depowerem, duzo przestrzeni, duzo wyobrazni, troche wprawy i mozna plywac przy silniejszych wiatrach typu wlasnie podchodzacych nawet pod 30kts. Zalezy tez oczywiscie od rozmiaru deski.




Przepraszam ze się wtrącę, jaką 12tką operujesz aż pod 30kns? Albo inaczej, czym mierzysz wiatr?

Awatar użytkownika
adii
Posty: 265
Rejestracja: 22 sty 2012, 11:28
Deska: ACE
Latawiec: SB,Vector
Lokalizacja: Zegrze
Postawił piwka: 8 razy
Dostał piwko: 7 razy
 
Post29 kwie 2014, 16:23

Grzegorz KiteLife pisze:
Fordon pisze:Ja mam tylko jeden latawiec - 12m - i starczy mi na zakres wiatrowy od 13 wezlow do ok. 26 wezlow jak nie wiecej. Odpowiednie operowanie depowerem, duzo przestrzeni, duzo wyobrazni, troche wprawy i mozna plywac przy silniejszych wiatrach typu wlasnie podchodzacych nawet pod 30kts. Zalezy tez oczywiscie od rozmiaru deski.




Przepraszam ze się wtrącę, jaką 12tką operujesz aż pod 30kns? Albo inaczej, czym mierzysz wiatr?


Też się chętnie dowiem. :thumb: ....albo może napisz gdzie lub jak w tak krótkim czasie (moim zdaniem) zdobyłeś
takie doświadczenie :?:

maryjka
Posty: 192
Rejestracja: 22 mar 2014, 23:19
Deska: 50/50
Latawiec: 50/50 FUEL GP
Postawił piwka: 65 razy
Dostał piwko: 10 razy
 
Post29 kwie 2014, 19:55

Bo wiatr trzeba mierzyć przez otwartą szybę w samochodzie w drodze na spot.
-Czasu oszczędność i wynik pomiaru ciekawszy. :)

Oczywiście, że da się odpalić 12 kiedy inni zastanawiają się nad 7.
-Trochę wyobraźni. :)

Ziomek.
Posty: 13223
Rejestracja: 04 maja 2004, 19:01
Deska: C L A S H / BEST Armada
Latawiec: BEST TS / Airrush Razor
Lokalizacja: EKOLAGUNAChałupy
Postawił piwka: 261 razy
Dostał piwko: 300 razy
Kontaktowanie:
 
Post29 kwie 2014, 23:48

Grzegorz KiteLife pisze:
Przepraszam ze się wtrącę, jaką 12tką operujesz aż pod 30kns? Albo inaczej, czym mierzysz wiatr?


bez przesady - jest to jak najbardziej możliwe - choć nie, żebym zalecał :hand:
dużo milej będzie jużjednak na 9m , to jasne..

ale , nie, że się nie da :hand:
bardzo zależy to od modelu latawca, wagi ridera i przede wszystkim umiejętności :idea:
26 węzłów na 12m2 to żadne wyczyny :hand:

peace

Fordon
Posty: 484
Rejestracja: 17 mar 2012, 13:27
Deska: Best Armada, Naish Haze XL
Latawiec: Ozone Catalyst
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 42 razy
 
Post30 kwie 2014, 01:51

Dzieki Ziomek :wink:

Albo jedno z tych, albo kilka, albo wszystkie, zalezy od sytuacji: depower na maxa zaciagniety, mala deska, wieksza waga ridera, upwind, ostrzenie, w razie czego hamowanie deska, przenoszenie ciezaru na tylna noge, delikatne ruchy latawcem i latawiec w odpowiednim miejscu, a nie ostre wachlowanie w powerzone... Oczywiscie lepiej plywaloby sie na mniejszym rozmiarze, ale akurat tu gdzie plywam rzadko wieje powyzej 20kts, a czesto 10kts-13kts i mniej, dlatego jezeli mialbym sie zastanawiac nad drugim latawcem to raczej o rozmiarze wiekszym niz mniejszym. Chodzil mi ostatnio po glowie Ozone Zephyr 17m, ale ostatecznie narazie sobie odpuscilem. W moim poprzednim poscie chodzilo mi tylko i wylacznie o pokazanie, ze jak sie wprawi to na jednym latawcu nawet przy silniejszych wiatrach mozna plywac, choc mimo to polecilem wybor 2 latawcow.

Fordon pisze:Wybor jednego rozmiaru latawca nie jest zlym pomyslem na poczatek, choc wiadomo, ze najlepiej 2 na normalne wiatry i silniejsze


A na 12m dla ok. 80kg plywaka polecalbym max wiatry kolo 22kts-25kts. No i na poczatku doradzalbym nauke przy slabszych i normalnych wiatrach.

Grzegorz KiteLife pisze:Przepraszam ze się wtrącę, jaką 12tką operujesz aż pod 30kns?


Ozone Catalyst 12m 2012 - widac z boku po lewej

I nie 30kts tylko

Fordon pisze:Ja mam tylko jeden latawiec - 12m - i starczy mi na zakres wiatrowy od 13 wezlow do ok. 26 wezlow jak nie wiecej. Odpowiednie operowanie depowerem, duzo przestrzeni, duzo wyobrazni, troche wprawy i mozna plywac przy silniejszych wiatrach typu wlasnie podchodzacych nawet pod 30kts. Zalezy tez oczywiscie od rozmiaru deski.


Mozna? Mozna. A nie, ze codziennie tak plywam czy tak polecam plywac innym.

Grzegorz KiteLife pisze:czym mierzysz wiatr?


Dane brane z prognoz i odnotowanych raportow pogodowych

adii pisze:napisz gdzie lub jak w tak krótkim czasie (moim zdaniem) zdobyłeś
takie doświadczenie :?:


:doh:

Przypominam, ze data rejestracji na forum nie oznacza daty rozpoczecia plywania :doh: Na silownie zaczalem chodzic w 2000 roku, kulturystyke amatorska zaczalem uprawiac w 2012, a na kfd ani sfd konta nie mam do dzisiaj... Jak zaloze konto dzisiaj, to znaczy, ze na silownie dzisiaj pierwszy raz w zyciu poszedlem?

Jakie doswiadczenie? Do DOSWIADCZONYCH mi jeszcze baaaaardzo daleko, wierz mi.

maryjka pisze:Bo wiatr trzeba mierzyć przez otwartą szybę w samochodzie w drodze na spot.
-Czasu oszczędność i wynik pomiaru ciekawszy. :)

:D

xSplinterx
Posty: 5
Rejestracja: 28 kwie 2014, 04:45
Postawił piwka: 3 razy
 
Post30 kwie 2014, 05:12

Ziomek. pisze:..najtaniej wyjdzie nie uprawiać kitesurfingu w ogóle :wink:

a jak bez lekcji - to chociaż w Ovomaltine zainwestuj :hand:

https://www.youtube.com/watch?v=3QYhJvRxdd4

peace"


Zrozumiałem aluzję a w Ovomaltine zainwestuję tak czy inaczej :)

Jeszcze jedno pytanie:
Jeśli jednak zdecyduję się na dwa skrzydełka to co polecacie na silny wiatr
I co na mały poprosiłbym o nie tylko odpowiedni rozmiar ale I o sprawdzone modele

(gdyż niestety jeszcze jestem w temacie totalnie zielony)
przypominam moja waga ok. 85 kg freerider
Z góry dzięki

Fordon
Posty: 484
Rejestracja: 17 mar 2012, 13:27
Deska: Best Armada, Naish Haze XL
Latawiec: Ozone Catalyst
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 42 razy
 
Post30 kwie 2014, 06:47

Tak jak napisalem w poprzednim poscie, jezeli chodzi o przyklady konkretnych marek i modeli typowo do nauki (ktore sa rowniez latawcami Freeride): Ozone Catalyst, North Neo, North Evo, Naish Ride, Best Kahoona, RRD Passion, Cabrinha Convert... Rozmiar 12m na normalne wiatry i 9m na silniejsze. Uwazam, ze taki zestaw bedzie OK. Jezeli chodzi o latawiec treningowy polecam latawiec komorowy HQ Symphony 1.8.

Awatar użytkownika
Grzegorz KiteLife
Posty: 695
Rejestracja: 02 mar 2013, 22:10
Lokalizacja: JastarniaToruńUK
Postawił piwka: 41 razy
Dostał piwko: 32 razy
Kontaktowanie:
 
Post30 kwie 2014, 20:09

[quote="Fordon"ale akurat tu gdzie plywam rzadko wieje powyzej 20kts, a czesto 10kts-13kts[/quote]

Jeśli jednak zawieje kiedyś chociaż 25 podstawy ( nie porywy) daj znać przyjadę. :thumbsup:

Ziomek.
Posty: 13223
Rejestracja: 04 maja 2004, 19:01
Deska: C L A S H / BEST Armada
Latawiec: BEST TS / Airrush Razor
Lokalizacja: EKOLAGUNAChałupy
Postawił piwka: 261 razy
Dostał piwko: 300 razy
Kontaktowanie:
 
Post01 maja 2014, 13:23

Fordon pisze:Dzieki Ziomek :wink:



..nie wiem za co - ale proszę :wink:

peace

maryjka
Posty: 192
Rejestracja: 22 mar 2014, 23:19
Deska: 50/50
Latawiec: 50/50 FUEL GP
Postawił piwka: 65 razy
Dostał piwko: 10 razy
 
Post01 maja 2014, 13:55

Tak, czy owak najlepiej jest celować w środek zakresu wiatrowego.
A nie w dół czy górę.
Najlepsze pływanie wtedy jest.

koszyk
Posty: 16
Rejestracja: 05 maja 2014, 09:33
Postawił piwka: 1 raz
 
Post05 maja 2014, 09:39

Witam, prosze o rade.

Chce kupic sobie latawiec marki Best, znalazlem tania oferte niestety bez bara.
- Czy bar kazdego producenta bedzie pasowal do latawcow marki Best?
- Gdzie najtaniej kupic bar?
- Kupic uzywany bar, czy to jest rzecz ktora sie bardzo zuzywa i warto kupic nowy?
- Czy Best Kahoona v5 jest polecany dla nowicjuszy? Plywa/plywal ktos na takim?

Pozdrawiam.


Wróć do „Pierwsze Kroki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości

cron