PORADY SPRZĘTOWE! JAKI LATAWIEC I DESKA NA POCZĄTEK?

Forum dla początkujących
Fordon
Posty: 484
Rejestracja: 17 mar 2012, 13:27
Deska: Best Armada, Naish Haze XL
Latawiec: Ozone Catalyst
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 42 razy
 
Post12 lip 2015, 17:24

Jezeli jestes poczatkujacy to do tematu podchodz ostroznie. Nie ma sensu niepotrzebnie ryzykowac wyjscia na wode z za duzym latawcem gdy zbyt silnie wieje, skoro masz fajny secik 8-10-12.

Zakladajac, ze deske masz +/- 140:

Z 12m wychodz na wode na wiatry nie wieksze jak 18-20 wezlow
Z 10m wychodz na wode na wiatry od tych 18-20kts do 23-25 wezlow
Z 8m wychodz na wode na wiatry powyzej tych 25 wezlow

Wazne tez czy jest to bardziej porywisty wiatr, czy jest to wiatr bardziej staly, czy jest mala czy duza roznica miedzy stalym wiatrem a porywami. Ogolnie jezeli bedziesz czul, ze masz za malo albo za duzo to odpowiednio zmien.

Inni niech jeszcze dopowiedza, bo nie jestem pewny czy nie zanizylem zakresu tych wiatrow dla 90kg.

Awatar użytkownika
adii
Posty: 265
Rejestracja: 22 sty 2012, 11:28
Deska: ACE
Latawiec: SB,Vector
Lokalizacja: Zegrze
Postawił piwka: 8 razy
Dostał piwko: 7 razy
 
Post13 lip 2015, 09:27

Giba_kite pisze:Cześć.

Podpinam się po temat z nieco innym pytaniem.

Moja waga 90 kg, mam set Airrusha 8 (varial), 10 (varial) i 12 (Vapour)

Chciałem się dowiedzieć, w jakich przedziałach wiatrowych, z jakim kitem pływać ?
Chodzi oczywiście o to, aby latawiec nie opadał, ani też nie ciągnął za mocno.

Dodam, że przygodę z kitem rozpoczynam i są to moje początki na desce.

Z góry dzięki !


Najbezpieczniej dla ciebie będzie przed samym pływaniem spędzić kilka chwil na brzegu obserwując pływających(czy wachlują,czy nie mają za dużo i na jakich rozmiarach pływają) Rozmowa na brzegu z innymi też pomoże :thumb:

olafd
Posty: 12
Rejestracja: 11 maja 2015, 19:57
Deska: SU-2
Latawiec: Best Kahoona 9.5
Lokalizacja: Zgierz
 
Post15 lip 2015, 19:27

Wiec zakupiłem Kahoone v7 czyli 2015. Jak dla mnie to przepaść na korzyść Kahoony. Dla wiatru, w którym Waroo tonął Kahuna sama restartuje. No może z niewielką pomocą. Oddawanie mocy jest delikatniejsze i bardziej płynne. W każdym razie dziś udało mi się wreszcie popływać lewo prawo. Na moim etapie nauki jestem megaaa zadowolony.

wdx
Posty: 41
Rejestracja: 24 maja 2009, 13:02
Deska: nhp split
Latawiec: core 9/12
Lokalizacja: Gdynia
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 2 razy
Kontaktowanie:
 
Post20 lip 2015, 11:31

Kite jest jedynym sportem którego nie zgłebiłem i wisi mi w tyle głowy od lat 4ch gdzie zrobiłem kursy ale ni huhu NIGDY nie udało mi sie wstać w z wody.
W sierpniu biore 2 tygodnie urlopu i jazda na półwysep.
czy ktoś doradzi słownie / telefonicznie co używanego jako niezbędnik powinienem kupić? +/3 tyś za wszystko, używki w dobrym stanie..
No i co potem? łapać kogoś kto mi przypomni wszystko w 2/3 h czy dołączyć do "Was" ma którymś z kempingów z prośbą o wsparcie? tak w ogóle można? jakies savoir vivre tu obowiazuje? pytam, bo sam uprawiam różne sporty gdzie nowi przez niewiedzę przeszkadzają.
Jestem z Gdyni, 181 cm, 81kg - target > zatoka gdańska

Fordon
Posty: 484
Rejestracja: 17 mar 2012, 13:27
Deska: Best Armada, Naish Haze XL
Latawiec: Ozone Catalyst
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 42 razy
 
Post21 lip 2015, 00:32

Zrobic kurs przypominajacy - tam wszystkiego sie i dowiesz i sobie przypomnisz. Powaznie, warto odzalowac pare zlotych i miec wszystko jasno prosto i bezpiecznie, duzo lepiej niz kombinowac samemu. Z instruktorem bedzie szybciej, prosciej i wygodniej. A po tych paru h kursu pogadac z instruktorem, z innymi plywajacymi, karnac sie po zatoce i popytac, popatrzec na sprzet i na to co ludzie polecaja. A tutaj, w tym dziale wystaczy, ze przejrzysz ostatnie kilka - kilkanascie stron i sa tam odpowiedzi na wiekszosc Twoich pytan co do desek, latawcow, rozmiarow, itp.

kwiatekptl
Posty: 31
Rejestracja: 02 lip 2014, 10:35
Deska: E8 Master
Latawiec: Przerozne
Postawił piwka: 2 razy
Dostał piwko: 3 razy
 
Post21 lip 2015, 10:42

Hej,
planuje zakupic 2 latawce Liquid Force Envy -7 i 12m2, chcialbym kupic do nich 1bar, a rozmiarowka Liquida to 45,50,55cm. Czy jesli kupie 50cm bede mogl plywac bezproblemowo na obu rozmiarach? Czy moze poszukac baru innej firmy ktory mozna dostosowywac rozmiarowo? Czy kazdy bar 4linkowy o podobnej dlugosci linek jak w oryginalnym Liquid Forcie, bedzie sie zachowywal podobnie jak ten dedykowany? Czy mozecie cos polecic?

Fordon
Posty: 484
Rejestracja: 17 mar 2012, 13:27
Deska: Best Armada, Naish Haze XL
Latawiec: Ozone Catalyst
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 42 razy
 
Post22 lip 2015, 01:09

Dluzszy bar do wiekszych rozmiarow, krotszy do mniejszych. Mozna plywac z malym barem i duzym latawcem, mozna plywac z duzym barem i malym latawcem, ale nie bedzie to najlepsza i najbardziej komfortowa opcja. 50cm wydaje sie zlotym srodkiem, dac da rade, ale nigdy nie bedzie tak dobre jak 45cm do malego i 55cm do duzego. Chociaz chyba do 12m jest wlasnie 50cm, a 55cm do wiekszego rozmiaru jakim jest 15m. Wiec jakbym musial wybrac jeden rozmiar bralbym 50cm.

Mozna uzywac barow innych marek, ale ja jestem zdania, ze najlepszy bar do latawca LF to bar LF.

Arayanne
Posty: 11
Rejestracja: 18 wrz 2012, 14:10
Lokalizacja: Warszawa
Postawił piwka: 1 raz
 
Post22 lip 2015, 16:43

Cześć
Jaki sprzęt kupić żeby pływać i na zatoce i na Mazurach?
Czy powinnam mieć 2 latawce czy jeden "uniwersalny" wystarczy?
Czy szukanie na początek tanich opcji, żeby nie płakać jak się zniszczy jest dobrym rozwiązaniem?
Jestem początkującą (IKO II) dziewczyną, 58 kg.

Z góry dziękuję za pomoc.

Awatar użytkownika
MarianN
Posty: 112
Rejestracja: 09 lip 2015, 19:35
Deska: Nobile T5/Su-2
Latawiec: North EVO
Lokalizacja: Gdańsk_Elbląg
Postawił piwka: 3 razy
Dostał piwko: 3 razy
 
Post22 lip 2015, 22:26

A dlaczego nie kolejny RPM ale wlasnie w mniejszym rozmiarze? Moim zdaniem to bylby najlepszy wybor!

Rozmiar... Zalezy jak silne beda te silne wiatry. Masz duza deske, wiec mysle ze 10m bardziej jak 11m...

Chyba, ze zmienilbys deske na mniejsza wlasnie na silniejsze wiatry... Warto zawsze pomyslec, ale zmiana samego latawca na mniejszy na poczatek powinna starczyc.


Przy podobnej wadze używam zestawu 13 m + 9 m + deska 140/42 także bierz spokojnie 10 m (wszystko co wymieniłeś się nada na początku).
Pozdr


Witam,
Mój wybór padł na Slingshot Rally 10m2. Pierwsze spostrzeżenia są takie, że jest bardzo szybki i ma dobry dolny zakres wiatrowy, przy RPM 14m2 to maluch :)
Dziękuje za pomoc.

Fordon
Posty: 484
Rejestracja: 17 mar 2012, 13:27
Deska: Best Armada, Naish Haze XL
Latawiec: Ozone Catalyst
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 42 razy
 
Post23 lip 2015, 00:04

Arayanne pisze:Cześć
Jaki sprzęt kupić żeby pływać i na zatoce i na Mazurach?
Czy powinnam mieć 2 latawce czy jeden "uniwersalny" wystarczy?
Czy szukanie na początek tanich opcji, żeby nie płakać jak się zniszczy jest dobrym rozwiązaniem?
Jestem początkującą (IKO II) dziewczyną, 58 kg.

Z góry dziękuję za pomoc.


Nie ma sensu kupowac taniego, by sie nie zniszczyl. Trzeba kupic dobry. Moze byc to uzywany za male pieniadze, moze byc nowy, zalezy od zasobnosci portfela, jednak musi byc to dobry model. Na pewno odpada opcja typu: kupie tani, po prostu tani, bo malo kosztuje, naucze sie na nim, a potem kupie lepszy, drozszy. Lepiej dolozyc te troche wiecej i kupic dobry model (a dobry model wcale nie musi byc drogi). Na pewno sie to zwroci w uzytkowaniu. Niestety to co pisze wiem / nauczylem sie z wlasnego doswiadczenia.

Zawsze lepiej miec dwa rozmiary niz jeden, ale to tez zalezy od zasobnosci portfela. Normalnie poleciclbym 9m jako docelowy, ale ze to srodladzie (duze bo duze, ale jednak srodladzie...) i z wiatrem na srodladziu roznie (czytaj: dziurawie) to mysle ze 12 i 9m... ? Tu najlepiej by wypowiedzialy sie osoby, tore plywaja na Mazurach, co do rozmiarowki.

Kuknij dwie strony wczesniej w tym dziale, tam podalem moja liste marek i modeli latawcow jakie moim zdaniem nadaja sie dla osoby z Twoim poziomem umiejetnosci.

gro
Posty: 9
Rejestracja: 11 lut 2013, 13:48
 
Post23 lip 2015, 13:58

Ważę 90 kg, jestem początkujący, pływam pod wiatr, głównie na Helu, chciałem kupić sprzęt proszę o opinie o wyborze
dwie opcje
Latawiec Cabrinha Radar 14 m2 i 9 m2 - mam obawy czy 14 m nie jest za dużo
lub
KITE NORTH DICE 13 m2 i 9 m2

Fordon
Posty: 484
Rejestracja: 17 mar 2012, 13:27
Deska: Best Armada, Naish Haze XL
Latawiec: Ozone Catalyst
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 42 razy
 
Post24 lip 2015, 00:20

Moim zdaniem ciut za duze te 14m, bardziej 12-13m. 14m to na prawie 100k, choc oczywiscie zalezy jak wieje, ale jako docelowy/podstawowy minimalnie ale jednak za duzo. Ktos mial do testow Radar`y, warto tam sie zorientowac. A North Dice raczej nie dla poczatkujacych...

Radar jest nowym modelem, nie plywalem, ale z tego co sie orientuje i czytalem zlych opini nie ma. Wiec jak na 90kg to secik 13-10, ale oczywiscie polecam testy i tam na miejscu bardziej obeznanych i oplywanych sie popytac.

gro
Posty: 9
Rejestracja: 11 lut 2013, 13:48
 
Post24 lip 2015, 09:41

Dziękuję za informację
Radar nie robi 13 muszę wybrać albo 12 albo 14
Natomiast do North mam dostęp do tańszego sprzęty czy North robi jakiś sprzęt dla początkujących. Boję się trochę tego baru 5 linkowego do Northa nie wiem czy on nie jest niewygodny

Awatar użytkownika
jedi1
Posty: 2272
Rejestracja: 28 maja 2006, 17:37
Lokalizacja: Gdynia
Postawił piwka: 132 razy
Dostał piwko: 83 razy
Kontaktowanie:
 
Post24 lip 2015, 09:44

gro pisze:Dziękuję za informację
Radar nie robi 13 muszę wybrać albo 12 albo 14
Natomiast do North mam dostęp do tańszego sprzęty czy North robi jakiś sprzęt dla początkujących. Boję się trochę tego baru 5 linkowego do Northa nie wiem czy on nie jest niewygodny


North ma też 4 linkowe bary. Dla początkującego North ma model Evo.

gro
Posty: 9
Rejestracja: 11 lut 2013, 13:48
 
Post24 lip 2015, 09:50

Czy north robi jakieś latawce dla początkujących. Czy stosowany przez nich bar 5 linkowy jest ok dla początkującego


Wróć do „Pierwsze Kroki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości

cron