PORADY SPRZĘTOWE! JAKI LATAWIEC I DESKA NA POCZĄTEK?

Forum dla początkujących
Fordon
Posty: 484
Rejestracja: 17 mar 2012, 13:27
Deska: Best Armada, Naish Haze XL
Latawiec: Ozone Catalyst
Postawił piwka: 5 razy
Dostał piwko: 42 razy
 
Post11 lip 2016, 21:53

Roczniki 2014 i nowsze:
Rekomendowany bar do modelu Vector 11m to Overdrive 1X (Vector`a przestali produkowac od 2015)
Rekomendowany bar do modelu Switchblade 8m to Overdrive 1X

Roczniki 2010-2013
Rekomendowany bar do modelu Vector 11m to Quicklink IDS 55cm (Vector`a zaczeli produkowac od 2012)
Rekomendowany bar do modelu Switchblade 8m to Quicklink IDS 48cm

W przypadku rocznikow 2014 i nowszych to ten sam bar w tym samym rozmiarze.
W przypadku rocznikow 2010-2013 to ten sam bar ale w innych rozmiarach - 7cm roznicy

Nie wiem jaki jest rocznik Twojego Vector`a. Jezeli 2014+ to prawdopodobnie masz ten najnowszy bar z mozliwoscia regulacji dlugosci baru (czyli szerokosci rozstawu linek) i wtedy mozesz ten bar uzywac zarowno z Vectorem 11m jak i Switchbladem 8m. Jezeli masz najnowszy bar to nie ma problemu. Wtedy tylko zmieniasz rozstaw linek i fruwasz.

Jezeli masz wczesniejszy model - czyli 2012-2013 to najprawdopodobniej masz ten starszy bar gdzie inna dlugosc jest zalecana dla 11m a inna dla 8m. Przy 8m mozna uzywac baru z 11m i przy 11m mozna uzywac baru z 8m. Pasowac beda. Ale zaleca sie krotszy bar do mniejszego rozmiaru latawca i dluzszy bar do wiekszego rozmiaru latawca. W takim wypadku najlepiej kup ten drugi latawiec z barem i po problemie. A jak nie to jak da rade kup latawiec osobno i bar osobno. Albo trzecia opcja - kup ten najnowszy bar, co bedziesz go mogl uzywac z 11m i 8m a stary sprzedaj.

hay89
Posty: 20
Rejestracja: 05 lip 2016, 16:44
 
Post13 lip 2016, 21:52

Hej

tak jak wcześniej pisałem jestem świeżo po kursie, szukam cały czas sprzętu, ustalone było że przy mojej wadze celować w latawiec 11, waga 67-72, i teraz pytanie bo mam kilka na oku, proszę o informację czy nie są zbyt wymagające jak na początek - ozone c4 2014, fuel slinghot 2013, Best Kahoona 2014 - 11,5(czy nie za duży?) Cabrinha Crossbow 2010 (czy nie jest za stary)?. Kolejna sprawa to deska, proponowany rozmiar, to było 136/41, mogę kupić su-2 pro rider lub pro3d rider (2 letnie). Trapez, mam do kupienia mystica drip multi use w bardzo dobrej cenie, pytanie czy to dobry trapez? Co sądzicie o piance mystic star 5/4, którą też mogę nabyć w dobrej cenie?

aronn
Posty: 119
Rejestracja: 09 paź 2013, 18:06
Deska: Nobile NHP 2016
Latawiec: Ozone Catalyst 10m2 2014
Lokalizacja: Gliwice
Postawił piwka: 4 razy
 
Post15 lip 2016, 16:49

hay89 pisze:Hej

tak jak wcześniej pisałem jestem świeżo po kursie, szukam cały czas sprzętu, ustalone było że przy mojej wadze celować w latawiec 11, waga 67-72, i teraz pytanie bo mam kilka na oku, proszę o informację czy nie są zbyt wymagające jak na początek - ozone c4 2014, fuel slinghot 2013, Best Kahoona 2014 - 11,5(czy nie za duży?) Cabrinha Crossbow 2010 (czy nie jest za stary)?. Kolejna sprawa to deska, proponowany rozmiar, to było 136/41, mogę kupić su-2 pro rider lub pro3d rider (2 letnie). Trapez, mam do kupienia mystica drip multi use w bardzo dobrej cenie, pytanie czy to dobry trapez? Co sądzicie o piance mystic star 5/4, którą też mogę nabyć w dobrej cenie?


- 11m2 to dobry rozmiar. Ja przy wadze 75kg miałem 8m2 i 12m2, teraz mam tylko 10m2 (takie moje widzimisię).
- trapez jak trapez musi Ci po prostu podpasować, każdy ma inny bęben no i to w moim odczuciu sprawa osobista
- mystic star 5/4 - grubość adekwatna na polskie warunki, jako pierwsza pianka będzie dobra; chociaż ja sam celowałbym w coś o półkę wyżej; jeżeli jesteś zainteresowany nową pianką możesz odezwać się na priv
- no i wracając do tematu latawca, spokojnie mógłbyś brać nawet 12m2; c4 i fuel to freestylowe maszynki, OSOBIŚCIE cabrinha mi nie siada - jakieś udziwnione te bary mają, a tym bardziej model z 2010 roku bym olał; kahoona to dobry latawiec na początek albo jakieś airushe DNA i tym podobne delty/bowy

- pytanie podstawowe jaki masz kapitał i ile jesteś w stanie wydać - według mnie nie warto wydawać kasy na stare sprzęty z jednej prostej przyczyny, kite bardzo szybko się rozwija i to co było dobre 5 lat temu to przedpotopowe gunwo, niestety :wink: sprawa ta tyczy się głównie latawców i ich konstrukcji, właściwości wszelkich i innych mistycznych rzeczy z tym związanych :mrgreen:

hay89
Posty: 20
Rejestracja: 05 lip 2016, 16:44
 
Post15 lip 2016, 19:17

kapitał jakim dysponuje to 2k do lekkiego nagięcia, z tym że w tej cenie też bym chciał mieć już bar. Niestety wybór używanych latawców jest mały(szukam na allegro i olx), może podpowiecie mi gdzie mógłbym popytać w okolicach zatoki.

aronn
Posty: 119
Rejestracja: 09 paź 2013, 18:06
Deska: Nobile NHP 2016
Latawiec: Ozone Catalyst 10m2 2014
Lokalizacja: Gliwice
Postawił piwka: 4 razy
 
Post15 lip 2016, 23:41

hay89 pisze:kapitał jakim dysponuje to 2k do lekkiego nagięcia, z tym że w tej cenie też bym chciał mieć już bar. Niestety wybór używanych latawców jest mały(szukam na allegro i olx), może podpowiecie mi gdzie mógłbym popytać w okolicach zatoki.


Jeszcze dochodzi kwestia czy masz parcie żeby szybko coś kupić. Szkółki często sprzedają sprzęt pod koniec sezonu i o dziwo nie wszystkie latawce są mocno przeciorane. Chociaż w 2k to raczej ciężko będzie, chociaż warto próbować. :wink: Ważne, żebyś nie kupił jakiegoś wytrzepanego latawca i baru w którym będzie trzeba zaraz wymieniać linki. Trza uważać, szczególnie jeżeli jest to pierwszy zakup. Ludzie wszystko potrafią wcisnąć, a sam nie jedno takie cudo zakupione przez początkujących widziałem...

hay89
Posty: 20
Rejestracja: 05 lip 2016, 16:44
 
Post16 lip 2016, 12:20

Zależy mi żeby jak najszybciej coś kupić(do końca lipca jestem w okolicach zatoki), mam możliwość kupienia kahoona + 2013 - 11,5m sam latawiec za 1150, czy cena nie jest podejrzana?

Awatar użytkownika
harrry1212
Posty: 2
Rejestracja: 17 lip 2016, 19:11
Deska: Nobile NBL
Latawiec: North Rebel
 
Post17 lip 2016, 19:24

Witam,
Rozpocząłem swoja przygodę z kite , miałem kurs iko1,2 umiem już utrzymać się na desce w obie strony , teraz już musze próbować na spokojnie samemu ale chce sobie zakupić sprzęt taki który będzie odpowiedni na dalsze przygody z kitem. Moja waga to koło 85 kg i wzrost 180 cm. Chciałbym kupic latawiec z northa tylko pytanie co będzie lepsze NEO czy REBEL ?? Oraz jaki rozmiar przy mojej wadze a chciałbym pływać przedewszystkim po zatoce i ewentualnie na jakiś jeziorkach w Polsce. Myślałem o kombinacji 9 i 12 bądź 10 i 13 która będzie lepsza ?? Może ktoś zna kogoś kto miałby na sprzedaż jakiś używany sprzet tej marki w dobrym stanie.

Awatar użytkownika
harrry1212
Posty: 2
Rejestracja: 17 lip 2016, 19:11
Deska: Nobile NBL
Latawiec: North Rebel
 
Post17 lip 2016, 19:30

I jeszcze jedna sprawa bo chciałbym rozpocząć od zakupu jednego latawce a potem dokupić drugi jak już będę miał większą wprawę bo nie mam tyle finansów i pytanie który rozmiar będzie się najbardziej nadawał na polskie warunki.

aronn
Posty: 119
Rejestracja: 09 paź 2013, 18:06
Deska: Nobile NHP 2016
Latawiec: Ozone Catalyst 10m2 2014
Lokalizacja: Gliwice
Postawił piwka: 4 razy
 
Post17 lip 2016, 23:30

harrry1212 pisze:I jeszcze jedna sprawa bo chciałbym rozpocząć od zakupu jednego latawce a potem dokupić drugi jak już będę miał większą wprawę bo nie mam tyle finansów i pytanie który rozmiar będzie się najbardziej nadawał na polskie warunki.


Można przyjąć, że dla wagi 75kg podstawowy latawiec to 12m2. Każde 15kg wagi to jeden rozmiar +/-. Wszystko zależy także od latawca, jego typu. Latawiec delta/bow ma większy ciąg od latawca C-shape z prostej przyczyny - różnicy w wielkości powierzchni aktywnej dającej ciąg. Nowsze latawce mają zdecydowanie większy ciąg od starszych.
Na początek kup latawiec podstawowy 12/13m2. Potem to już wg widzimisię własnego - silnowiatrowy albo słabowiatrowy. 2 latawce możesz obsługiwać 1 barem (odpowiednia długość lub regulacja długości). Ja osobiście bym brał Rebela albo Dice'a (2 zdecytowanie różne latawce). Jeżeli zaczynasz to lepszy będzie Rebel, ma dużo ciągu i fajną windę więc będzie on przyszłościowy, nie jest też trudny w operowaniu. Na tym etapie pewnie ciężko jest Ci powiedzieć w jakim kierunku chciałbyś się rozwijać i w jakim czasie ewentualnie wymienić sprzęt. Najważniejsze nie kupić dziada co nie lata. Rebel lata fajnie.

EDIT - na NEO nie pływałem i się nie wypowiadam.

Awatar użytkownika
Tomasz1980
Posty: 9
Rejestracja: 15 maja 2016, 08:23
Postawił piwka: 3 razy
 
Post19 lip 2016, 15:46

Hej.
Mam kolejne pytanie do bardziej doświadczonych. W ciągu roku będę pływał na śrudlądziu, a latem przez 2 tygodnie jak wiatr pozwoli i może jeszcze jakiś wypad na prognozę na Helu. Obecnie posiadam już 2 latawce 8 i 12m2 przy wadze 65kg. oraz deskę 134. Szukam jeszcze jakiejś deski słabowiatrowej zamiast większego latawca i tu moje pytanie w jaki rozmiar iść 45x... oraz w jaki model SU2 bigfoot czy bigfoot yeti jakie są różnice? Obecnie pływam prawo lewo ostrzenie i zwroty, ale chcę podnosić swoje umiejętności.

hay89
Posty: 20
Rejestracja: 05 lip 2016, 16:44
 
Post21 lip 2016, 20:08

Powiedzcie czy deska su2 prorider proton 135cm jest dobrym wyborem dla początkującego, waże 67kg, latawiec to rebel 12m? Nigdzie nie mogę znaleźć into o tym modelu - PROTON.

Awatar użytkownika
KrisIs
Posty: 1049
Rejestracja: 07 lip 2010, 20:18
Deska: Reincarnation 2
Latawiec: Komórka
Lokalizacja: JG
Postawił piwka: 93 razy
Dostał piwko: 52 razy
 
Post21 lip 2016, 21:58

Tomasz1980 pisze:Hej.
Mam kolejne pytanie do bardziej doświadczonych. W ciągu roku będę pływał na śrudlądziu, a latem przez 2 tygodnie jak wiatr pozwoli i może jeszcze jakiś wypad na prognozę na Helu. Obecnie posiadam już 2 latawce 8 i 12m2 przy wadze 65kg. oraz deskę 134. Szukam jeszcze jakiejś deski słabowiatrowej zamiast większego latawca i tu moje pytanie w jaki rozmiar iść 45x... oraz w jaki model SU2 bigfoot czy bigfoot yeti jakie są różnice? Obecnie pływam prawo lewo ostrzenie i zwroty, ale chcę podnosić swoje umiejętności.

Ja przy takiej wadze jako podstawa decha 136x40 Clash i słabowiatrowo 141x43 Spleene . Kajt z dobrym dołem 12 m pozwala na utrzymywanie wysokości od 10 węzłów. Duża decha pozbawia frajdy ale ułatwia walkę o wysokość która jest istotna na jeziorze.

Awatar użytkownika
Tomasz1980
Posty: 9
Rejestracja: 15 maja 2016, 08:23
Postawił piwka: 3 razy
 
Post22 lip 2016, 10:56

KrisIs pisze:
Tomasz1980 pisze:Hej.
Mam kolejne pytanie do bardziej doświadczonych. W ciągu roku będę pływał na śrudlądziu, a latem przez 2 tygodnie jak wiatr pozwoli i może jeszcze jakiś wypad na prognozę na Helu. Obecnie posiadam już 2 latawce 8 i 12m2 przy wadze 65kg. oraz deskę 134. Szukam jeszcze jakiejś deski słabowiatrowej zamiast większego latawca i tu moje pytanie w jaki rozmiar iść 45x... oraz w jaki model SU2 bigfoot czy bigfoot yeti jakie są różnice? Obecnie pływam prawo lewo ostrzenie i zwroty, ale chcę podnosić swoje umiejętności.

Ja przy takiej wadze jako podstawa decha 136x40 Clash i słabowiatrowo 141x43 Spleene . Kajt z dobrym dołem 12 m pozwala na utrzymywanie wysokości od 10 węzłów. Duża decha pozbawia frajdy ale ułatwia walkę o wysokość która jest istotna na jeziorze.


Ktoś jeszcze może coś podpowiedzieć i odpowiedzieć na moje pytanie?

aronn
Posty: 119
Rejestracja: 09 paź 2013, 18:06
Deska: Nobile NHP 2016
Latawiec: Ozone Catalyst 10m2 2014
Lokalizacja: Gliwice
Postawił piwka: 4 razy
 
Post22 lip 2016, 14:00

Tomasz1980 pisze:
Ktoś jeszcze może coś podpowiedzieć i odpowiedzieć na moje pytanie?


Właściwie to @Krisis odpowiedział na twoje pytanie. Duża decha to bujanie się w lewo i w prawo, po prostu jej gabaryty tylko to umożliwiają. W tym przypadku od 10 knt sobie pośmigasz. Jeżeli chcesz ją wykorzystać do nauki... ma to sens lecz MOIM zdaniem szkoda kasy. Chociaż wiadomo, że to tańsze rozwiązanie od zakupu większego latawca. Decyzja po twojej stronie czego tak naprawdę oczekujesz. Ciężko jest doradzić bo każdy myśli inaczej. Ja bym na pewno nie kupił drzwi, wolałbym zbierać na latawkę.

Tomasz1980 pisze:chcę podnosić swoje umiejętności


Ino mała decha, jeżeli już pływać potrafisz. :thumbsup:

Awatar użytkownika
Mikolpa
Posty: 3207
Rejestracja: 05 kwie 2013, 15:58
Deska: SU-2 Prorider 140, Trans 153
Latawiec: Rebel 10,12,14, Addiction 18
Lokalizacja: Wrocław
Postawił piwka: 126 razy
Dostał piwko: 142 razy
 
Post23 lip 2016, 10:44

Cześć.
Miałem się tu jeszcze nie wypowiadać, bo nie uważam się za osobę z wystarczającym doświadczeniem aby doradzać komuś zakup sprzętu ale na temat dużych desek i pływania na śródlądziu co nieco wiem i kompletnie nie rozumiem takich wpisów
aronn pisze: Duża decha to bujanie się w lewo i w prawo, po prostu jej gabaryty tylko to umożliwiają.

Jest to kompletna nie prawda, dlaczego wprowadzacie ludzi w błąd? Z czego wynikają takie wpisy? z nie wiedzy?
Owszem duża deska w kształcie drzwi ma sporo wad, utrudnia sporo spraw, tak jak napisał Krisis odbiera trochę fanu ale nie są to deski, na których można tylko lewo prawo.

aronn pisze:
Tomasz1980 pisze:chcę podnosić swoje umiejętności


Ino mała decha, jeżeli już pływać potrafisz. :thumbsup:

Jeżeli mieszkamy blisko miejsca gdzie wieje stabilnie i możemy przebierać w prognozach to owszem tak, po co tracić fan na dużej? Ale jeżeli chcemy pływać często na śródlądziu to musimy mieć w zanadrzu dużą deskę, pozwalającą pływać w dziurawych i słabych wiatrach. Pływam od trzech lat, prawie wyłącznie na śródlądziu i nie wyobrażam sobie nie mieć drzwi. Mniej więcej 50% pływań jest na drzwiach. Więc można czekać na idealne warunki na małe sprzęty albo zaakceptować ich wady i pływać o wiele częściej podnosząc swoje umiejętności. Na drzwiach wszystko robi się trudniej (no może pomijając ostrzenie bo to akurat jest o wiele łatwiejsze) ale to że jest trudniej to nie znaczy że się nie da.

Tomasz1980 odpowiadając na pytanie o różnice pomiędzy SU-2 Bigfoot a Bigfoot Yeti to są to dwie różne deski i w zasadzie zastanawiam się czemu mają podobną nazwę. Bigfoot to deska ułatwiająca naukę, w większych rozmiarach może służyć cięższym riderom jako podstawowa. To deska w "klasycznym" kształcie. Nie jest to deska słabo wiatrowa typu drzwi.
Yeti to całkiem inny kształt, klasyczne drzwi, szeroka na tipach co powoduje że może być traktowana jako słabo wiatrowa, również ułatwia naukę ale potem może służyć jako słabowiatrowa lub do pływania w bardzo dziurawych wiatrach.
Spleene session 141x43 to świetna alternatywa pomiędzy mała deską klasyczną a dużymi drzwiami. Też jest kwadratowa ale nie tak duża jak np. yeti. Przy Twojej wadze będzie robić robotę jak moje 153x45 lub monster door 164x50 przy 85kg.

Jak masz możliwość to potestuj, przepłyń się i oceń czy pływanie na drzwiach jest tym na co się godzisz, to jest inne pływanie ale że tylko prawo lewo to totalnie nie prawda i czas spędzony na takich deskach może również podnosić umiejętności i dawać sporo frajdy.


Wróć do „Pierwsze Kroki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

cron