Cabrinha 2012

Recenzje, oceny, opisy, porady sprzętowe.
Awatar użytkownika
IgorS
Posty: 407
Rejestracja: 25 wrz 2003, 09:26
Deska: North/Nobile/Cab
Latawiec: Cabrinha, AirRush
Lokalizacja: Gdynia
Dostał piwko: 1 raz
 
Post06 kwie 2012, 10:49

Chciałem zapostulować do Łukasza Końskiego (i innych riderów), zajmującego się dystrybucją latawców Cabrinha o zestawienie i porównanie modeli na rok 2012. Łukasz parę lat temu świetnie je porównał na łamach forum, co znacznie ułatwiało podjęcie decyzji nowym i starym użytkownikom o zmianie modelu tudzież brand'u :wink:

Również interesujące byłoby porównanie do starszych modeli i mam nadzieję, że nie będzie oklepanego "polepszyli dół" etc.
Jeżeli zmiany są minimalne to chyba wystarczy użyć słowa "podobne" niż silić się na wyolbrzymianie faktów. Największą ciekawostką są latawce 3-struts w postaci Vector'a no i Drifter'a, co zaczyna stanowić ogólny trend do odchudzania i odciążania latawca, a tym samym zapewne polepszenia jego aerodynamiki.

Wygląda na to że Vector zastępuje bardzo popularnego w szkółkach Convert'a, a dodatkowo ten kite jest określany jako freeride'owy, tak jak Crossbow, ale zdaje się że nie jest on tak wypłaszczony :idea:
Jakie są przesłanki aby ten kite tak traktować :?:

W ofercie na 2012 pojawia się Crossbow LW, chociaż dla mnie szkoda że nie jest Swichblade LW :( , który jest bardziej uniwersalnym latawcem.

Czekam z niecierpliwością na newsy, bo jeszcze chwila i zaczną pojawiać się modele na 2013.

Boardsport
Posty: 25
Rejestracja: 10 lip 2008, 13:04
Lokalizacja: Pruszków
 
Post10 kwie 2012, 12:50

Łukasz jest aktualnie wna tripie, więc krótko w zastepstwie parę słów porównania:
Vector 2012 vs Convert 2011 - Vector jest znacznie szybszy !!!, sporo lżejszy ( ma tylko 3 tuby ) więc lepiej "wisi" w powietrzu przy minimalnym wietrze. Moim zdaniem najbardziej uniwersalny latawiec w kolekcji, sporo bardziej "zaawansowany" , zadowoli użykownika na każdym poziomie, nie ma "windy" CB czy SB, ale tak właśnie ma być :)
Crossbow 2012 vs Crossbow 2011 i starsze, zupełnie zmieniony latawiec, najmniejsze siły na barze w całej kolekcji Cabrinha, zakres wiatrowy podobnie duży, duże rozmiary sporo szybsze, reszta bez wiekszych zmian.
Switchblade 2012 -2011 i starsze SB - wyraźnie skrócony ruch drążka by zdepowerować latawiec ( wg mnie została usunięta najwieksza wada starych SB ), szybszy, nieco mocniejszy ciąg, reszta bz.
Drifter 2012 - Nomad 2011 i starsze - Drifter ma mniejsze siły na barze, co zajefajne - "napina" linki przy podjeżdzaniu pod latawiec, ciężko go w ten sposób wrzucić do wody !!!, szybkość większa, szczególnie czuć to w większych rozmarach ,siła ciągu nieco większa, rozmiar 11 znacznie bardziej udany, 5,5 m wolałem stare :)
O tym latawcu mogę pisać i pisać, bo obok Vectora to mój ulubiony :clap:
Mam nadzieję, że coś pomogę niezdecydowanym :D ,
Zapraszam na Majówkę na testy do Łukasza na Małe Morze, ma w bazie wszystkie modele, mozna samemu porównać.
Łukasz zapewne dołoży coś od siebie po powrocie...... :hand:

Jacek

Crazy Horse
Posty: 3571
Rejestracja: 07 paź 2003, 21:38
Deska: Cabrinha Spectrum
Latawiec: Cabrinha Drifter
Lokalizacja: CABRINHA
Postawił piwka: 29 razy
Dostał piwko: 117 razy
Kontaktowanie:
 
Post16 kwie 2012, 15:36

Może zacznijmy od baru...

Bar Quick Link 2012, a zwłaszcza sam chicken loop to dużee zmiany, jakich nie było od rocznika 2006, tzn 2006-2011 była niemziennie mała czerwona zrywka "grzybek".
W 2009 wszedł IDS i pojawiła się dodatkowa, osobna zrywka do linki IDS. Jest ona umiejscowiona z boku chicken loopa.

W 2012 Cabrinha przekonstruowała totalnie samą zrywkę, jak i chicken loopa.
Wygląda na bardziej skomplikowaną i bez wątpienia jest nieco trudniejsza w obsłudze ale tu rodzi się pytanie ILE RAZY W CIĄGU 1 SEZONU/ROKU ŚWIADOMIE WYPINAMY SIĘ ZE ZRYWKI, CZY JUŻ W OGÓLE OSTATECZNIE/CAŁKOWICIE WYPIANMY SIĘ Z LATAWCA ??? ...... 1 raz, 3 razy, ktoś może powiedzieć, że w ogóel nie pamięta, a instruktor zaraz napisze, że robi to kilka razy dziennie z każdym kursantem.

Tak czy inaczej trzeba zrozumieć, dlaczego chicken tak się zmienił, i po prostu nauczć się go obsługiwać, ot cała tajemnica. Bo zmiany są tylko na lepsze :idea:

1. Zrywka/grzybek jest większy łatwiejszy do wyczucia/złapania w niebezpieczej sytuacji

2. NIE MA MOŻLIWOŚCI, żeby zapiąć zrywkę przy odpiętej lince IDS ( w starych modelahc było to możliwe, czyli można było zpaiąc główną zrywkę, niezauważając, że zrywka od linki IDS jest odpięta i wtedy przy odpięciu głównej zrywki lataiwec z miejsca odlatywał.
Teraz najpierw trzeba zapiąć zrywkę od linki IDS, aby później móc zapiąć główna zrywkę.

3. Przy UH łapiemy ręką za ładnego obłego chickena, bez żadnych zrywek z boku

4. Leasha podpinamy do obrotowego paska (360), co sprawia, że leash nie plącze się wokół chickena i każde wpięcie i wypięcie się nie zmienia "położenia" leasha względem chickena.


Moje wskazówki dotyczące zapinania chickena:

1. Najpierw zapinamy zrywkę od linki IDS

2. Stajemy nogą na lince IDSw miejscu gdize wychodzi ona z czarnej koszulki

3. Przy napiętej, wciągniętej do konca przy chickenie lince IDS zapinamy główną zrywkę


Na pytanie, że chicken jest nie do złożenia na wodzie, odpowiadam, że jest trudniej ale jest to do zrobienia.
Zasadniczo, to chyba, jak świadomie wypieliśmy się, bo ktoś w nas wpadł drugim latawcem, czy ciągnie nas na brzeg, czy w trzciny, to po takiej akcji raczej nie składamy się na wodzie, tylko idziemy "odsapnąć" na brzeg.

Boardsport
Posty: 25
Rejestracja: 10 lip 2008, 13:04
Lokalizacja: Pruszków
 
Post18 kwie 2012, 11:42

Kilka uwag do wyjaśnień Łukasza:
1. pisze on tu cyt. "zrywka jest trudniejsza w obsłudze" -jest dla mnie oczywiste, że chodzi jedynie o złożenie chickena " do kupy" na brzegu , a nie o aktywacje systemu IDS, zarówno pierwszego jak i drugiego stopnia,
Aktywacja IDS - systemu bezpieczeństwa - jest teraz intuicyjna i łatwiejsza. Ważnym jest, że można to zrobić zarówno lewą jak i prawą ręką, co w sytuacjach awaryjnych nie jest bez znaczenia!!!
2. nowy chicken praktycznie wyklucza przypadkową aktywację zrywek
3. używam latawców z nowym barem juz oprawie rok i wiem, że złożenie chicken loopa trwa na brzegu kilkanaście sekund, jeśli tylko się wie jak za to się zabrać . Warto obejrzeć filmik demo na stronie Cabrinhy. Osobiście bardzo często ląduje samodzielnie korzystając z systemu IDS. Jest to super opcja, której nie docenia wielu użytkowników. System IDS podobnie jak piata linka pozwala samodzielnie bezpiecznie wylądować latawiec praktycznie przy każdej sile wiatru, nie mając żadnej z wad systemu pięciolinkowego!!!
Pozdrawiam Cabrinhiarzy i nie tylko,
Jacek

Jurgen
Posty: 2943
Rejestracja: 19 wrz 2006, 00:39
Lokalizacja: 3miasto
Postawił piwka: 13 razy
Dostał piwko: 13 razy
Kontaktowanie:
 
Post18 kwie 2012, 12:24

Boardsport pisze:Kilka uwag do wyjaśnień Łukasza:
1. pisze on tu cyt. "zrywka jest trudniejsza w obsłudze" -jest dla mnie oczywiste, że chodzi jedynie o złożenie chickena " do kupy" na brzegu , a nie o aktywacje systemu IDS, zarówno pierwszego jak i drugiego stopnia,
Aktywacja IDS - systemu bezpieczeństwa - jest teraz intuicyjna i łatwiejsza. Ważnym jest, że można to zrobić zarówno lewą jak i prawą ręką, co w sytuacjach awaryjnych nie jest bez znaczenia!!!


A na wodzie? Z tego co widziałem ostatnio będzie to bardzo problematyczne jak przy okazji nie zgubimy chickena.....

Crazy Horse
Posty: 3571
Rejestracja: 07 paź 2003, 21:38
Deska: Cabrinha Spectrum
Latawiec: Cabrinha Drifter
Lokalizacja: CABRINHA
Postawił piwka: 29 razy
Dostał piwko: 117 razy
Kontaktowanie:
 
Post18 kwie 2012, 13:26

Jurgen pisze:A na wodzie? Z tego co widziałem ostatnio będzie to bardzo problematyczne jak przy okazji nie zgubimy chickena.....


Skoro leasha przypina się do chickena, to już naprawde trzeba się postarać żeby owego chickena zgubić ;)

Na wodzie linki IDS nie trzeba trzymać nogą, bo raczej kite ją naciąga :idea: Więc jest nie tyle trucniej, co zwyczjanie inaczej (inna konstrukcja zrywki) ale zasada taka sama, jedna ręka naciąga zrywkę do góry, a druga przekłada "patyczek" przez oczko i kieruje do góry.

Generalnie jeśli mówimy tylko o rozpiętej dużej zrywce (druga zrywka IDS zapięta), to jest technika zapinania/składania z powrotem jest taka sama od 2006r ;)

Jurgen
Posty: 2943
Rejestracja: 19 wrz 2006, 00:39
Lokalizacja: 3miasto
Postawił piwka: 13 razy
Dostał piwko: 13 razy
Kontaktowanie:
 
Post19 kwie 2012, 00:28

Crazy Horse pisze:Generalnie jeśli mówimy tylko o rozpiętej dużej zrywce (druga zrywka IDS zapięta), to jest technika zapinania/składania z powrotem jest taka sama od 2006r ;)


W takim razie ze starym Cabrihniarzem z MM nie umiemy zrywek składać :wink:

RAFAŁ
Posty: 405
Rejestracja: 30 maja 2007, 21:54
Lokalizacja: żyrardów
 
Post20 kwie 2012, 08:27

Jurgen pisze:
W takim razie ze starym Cabrihniarzem z MM nie umiemy zrywek składać :wink:


W takim razie zacznij od czegoś prostszego na początek proponuję wiązanie butów. :thumb:

phpBB [video]

Jurgen
Posty: 2943
Rejestracja: 19 wrz 2006, 00:39
Lokalizacja: 3miasto
Postawił piwka: 13 razy
Dostał piwko: 13 razy
Kontaktowanie:
 
Post20 kwie 2012, 10:19

RAFAŁ pisze:
Jurgen pisze:W takim razie ze starym Cabrihniarzem z MM nie umiemy zrywek składać :wink:

W takim razie zacznij od czegoś prostszego na początek proponuję wiązanie butów. :thumb:


Nie musisz mi pokazywać filmiku bo wiem jak to działa, bawiłem się na żywo i wcale nie jest tak kolorowo to poskładać do kupy.... Ale skoro Ty wierzysz w to co mówią w telewizji :)

Sebastian Kite.pl
Posty: 1130
Rejestracja: 09 mar 2006, 11:40
Deska: Różnie
Latawiec: Różnie
Lokalizacja: WWW.KITE.PL Chałupy 6/Poznań/Słupsk
Postawił piwka: 8 razy
Dostał piwko: 13 razy
Kontaktowanie:
 
Post20 kwie 2012, 12:15

Cześć,

Na początku wydaje się to faktycznie skomplikowane, później idzie gładko! Też byliśmy sceptycznie nastawieni :hand: , ale ................! Łukasz wyczerpał temat.

Pozdrawiam,

boy10
Posty: 5
Rejestracja: 11 kwie 2012, 19:40
Deska: nobile
Latawiec: cabrinha/fone
 
Post20 kwie 2012, 17:36

Jurgen pisze:
RAFAŁ pisze:
Jurgen pisze:W takim razie ze starym Cabrihniarzem z MM nie umiemy zrywek składać :wink:

W takim razie zacznij od czegoś prostszego na początek proponuję wiązanie butów. :thumb:


Nie musisz mi pokazywać filmiku bo wiem jak to działa, bawiłem się na żywo i wcale nie jest tak kolorowo to poskładać do kupy.... Ale skoro Ty wierzysz w to co mówią w telewizji :)


Kostka rubika też wydaje się skomplikowana, ale też da się ją ułożyć.
Pobawiłem się na sucho w składanie tego ustrojstwa i myślę, że pomimo dłuuuugiej przerwy w pływaniu jakoś dam radę to poskładać na wodzie. Jeśli nie to dalej będę trenował na sucho aż na wodzie nie będę miał z tym problemu.

Mały offtopic:
Od jakiegoś czasu obserwuje to forum i prawie w każdym wątku znajdą się osoby które musza głośno szczekać chyba tylko po to żeby być zauważonym, niestety nie wnosząc nic sensownego do dyskusji (to tak przy okazji bez podtekstów do Ciebie)


Pozdr

Jurgen
Posty: 2943
Rejestracja: 19 wrz 2006, 00:39
Lokalizacja: 3miasto
Postawił piwka: 13 razy
Dostał piwko: 13 razy
Kontaktowanie:
 
Post20 kwie 2012, 18:10

boy10 pisze:Kostka rubika też wydaje się skomplikowana, ale też da się ją ułożyć.
Pobawiłem się na sucho w składanie tego ustrojstwa i myślę, że pomimo dłuuuugiej przerwy w pływaniu jakoś dam radę to poskładać na wodzie. Jeśli nie to dalej będę trenował na sucho aż na wodzie nie będę miał z tym problemu.

Mały offtopic:
Od jakiegoś czasu obserwuje to forum i prawie w każdym wątku znajdą się osoby które musza głośno szczekać chyba tylko po to żeby być zauważonym, niestety nie wnosząc nic sensownego do dyskusji (to tak przy okazji bez podtekstów do Ciebie)


Czy ja gdzieś powiedziałem że się nie da? Po prostu uważam że trochę to skompilowali ale tez dodali rzeczy na +.
Bardzo chcę być zauważony :wink: Zdobnym respect przez liczbę postów :wink: :wink:

Awatar użytkownika
Pinio
Posty: 3647
Rejestracja: 02 wrz 2006, 03:46
Postawił piwka: 25 razy
Dostał piwko: 30 razy
 
Post20 kwie 2012, 19:26

RAFAŁ pisze:
Jurgen pisze:
W takim razie zacznij od czegoś prostszego na początek proponuję wiązanie butów. :thumb:


Przecież Jurgen ma bury na rzepy :thumb:

Awatar użytkownika
IgorS
Posty: 407
Rejestracja: 25 wrz 2003, 09:26
Deska: North/Nobile/Cab
Latawiec: Cabrinha, AirRush
Lokalizacja: Gdynia
Dostał piwko: 1 raz
 
Post20 kwie 2012, 21:59

Nakręciłem krótszy film, po kilku intesywnych godzinach treningu :wink:
Zapraszam:
http://youtu.be/0VAHoyGBUOU

Osobiście widzę jedynie problem u dziewczyn ze względu na mniejszą siłę dłoni, sądzę że system jeszcze można nieco dopracować, zwłaszcza przy ostatniej fazie składania, gdy trzeba wepchnąć metalowy trzpień w wąską szczelinę tulejki. Zdaje mi się że można nieco zmienić kształt trzpienia aby dużo łatwiej wskakiwał na swoje miejsce.

Spróbuję coś pokombinować, a i może Cabrinha odkupi pomysł :idea: jak będzie niezły :D

No i jeszcze z sesji zdjęciowej, czyli jak nie używać zrywki:
http://youtu.be/_gTYE7iuD70

Analog
Posty: 177
Rejestracja: 31 maja 2011, 10:18
Lokalizacja: 3miasto
Dostał piwko: 3 razy
 
Post21 kwie 2012, 11:46

na filmiku wygląda jakby trzeba było użyć sporo siły aby zerwać zrywkę. Czy tak jest w rzeczywistości czy to tylko moje wrażenie??


Wróć do „Recenzje & Opinie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości

cron