Ford Kite Cup – prestiżowe zawody bez opieki medycznej?

Kitesurfing i wszystko z nim związane.
piter78
Posty: 39
Rejestracja: 27 lis 2011, 00:00
Postawił piwka: 17 razy
 
Post23 maja 2013, 11:24

NO TAK LUDZIE Z FK to do narzekania i krytyki a wszystkim innym niech się zajmą inni .....organizatorzy. A ''Ja ''przyjdą na darmochę i pokrytykuję.
Gratuluje podejścia .
[/quote]

organizator ma obowiązek zapewnić bezpieczeństwo zawodnikom :!:
nie przyjmuję niczego za darmochę, a pisać mogę na kf tak jak i ty,też gratuluję podejścia :!:

pointse7en
Posty: 192
Rejestracja: 29 maja 2012, 18:35
Deska: Nobile 50fifty
Latawiec: Varial X 9, 12, VXR 17
Postawił piwka: 10 razy
Dostał piwko: 10 razy
 
Post23 maja 2013, 11:28

Nie za bardzo wiem o jakiej karetce mówicie wypisując tutaj kwoty powyżej 1000, ale:
wynajmując karetkę PRYWATNĄ a nie PUBLICZNĄ płacimy (w przypadku filmu) 800zł-1000zł za 12h dzień zdjęciowy.
jak ktoś ma jeszcze jakies wątpliwości co do tego ile karetka kosztuje, to informację tą dostałem od Kamila Przełęckiego(http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/1127470) z kitem zupełnie niezwiązanego, ale z większym doświadczeniem przy współpracy ze służbą medyczną niż Bartosz Arłukowicz
i niech nikt nie mówi że to sie czymkolwiek różni, bo karetka po prostu stoi przez 12h na miejscu, niezależnie czy ktoś pływa na kajcie, czy spada samochodem z mostu.

Awatar użytkownika
jedi1
Posty: 2272
Rejestracja: 28 maja 2006, 17:37
Lokalizacja: Gdynia
Postawił piwka: 132 razy
Dostał piwko: 83 razy
Kontaktowanie:
 
Post23 maja 2013, 11:41

piter78 pisze:a trwaja 10 h dziennie? tyle godzin startuja zawodnicy? czy było ich tylu,że starty były przez 10h ?
obsługe medyczną można zamówić na 3-4 h dziennie, a nie na całe 3 dni, organizator promuje nie tylko zawodników,kitesurfig, ale i siebie :!: , wiec powinien załatwić kasę i na to :!:
nie przesadzajmy z tymi sumami :!:


Ford standardowo jest w dniach piątek-sobota z niedzielą jako dniem rezerwowym. Zawody trwają jak jest wiatr, mogą skończyć się w piątek, jeśli uda się rozegrać wszystkie konkurencje. Mogą się zacząć w sobotę po południu, a skończyć w niedzielę. Czyli zawody nie będą trwały przez 3 dni po 10 godzin, ale przecież nie zamówisz karetki jak zawieje.

@pointse7en ja przepisałem kwoty ze strony podlinkowanej przez pitera78.

Awatar użytkownika
Adam S
Posty: 321
Rejestracja: 22 maja 2004, 08:30
Lokalizacja: Kosakowo
Postawił piwka: 1 raz
Dostał piwko: 9 razy
Kontaktowanie:
 
Post23 maja 2013, 11:42

piter78 pisze:
jedi1 pisze:
piter78 pisze:
Hobby a zorganizowane zawody to dwie różne sprawy, mary.dk prywatne wypadki podciagasz pod imprezy sportowe?
to nie sposorzy powinni tym się zajmować a organizator,
kto był organizatorem imprezy? kto ma szukać sposorów na karetke ludzie z kf czy organizator?

to nie sa wygórowane sumy, w całej Polsce są firmy które to ogarniają,np
http://www.medicalhelp.pl/obstawa_medyc ... owych.html

wielki szacun dla organziatorów,że organizują,ale że oszczedzają na czym się da to dla mnie głupota :!:
pozdro


10*200*3 = 6000 za karetkę na 3 dniowe zawody przy założeniu, że trwają 10 godzin dziennie.


a trwaja 10 h dziennie? tyle godzin startuja zawodnicy? czy było ich tylu,że starty były przez 10h ?
obsługe medyczną można zamówić na 3-4 h dziennie, a nie na całe 3 dni, organizator promuje nie tylko zawodników,kitesurfig, ale i siebie :!: , wiec powinien załatwić kasę i na to :!:
nie przesadzajmy z tymi sumami :!:



Jeżeli dobrze interpretuję podany cennik, to zabezpieczenie imprezy od 1 do 5000 osób kosztuje 350 PLN za godzinę.
10 godzin to ostrożny szacunek - jak jest wiatr to na wodzie coś się dzieje i przez 12 godzin, a czasami tylko przez 6 - nigdy nie wiadomo.
Pełne zabezpieczenie 3 dniowych zawodów (zakładam, że rozdania nagród nie trzeba zabezpieczać) według tego cennika to (12+12+8)*350 = 11200PLN

Aby było jasne - nie zajmuję stanowiska w sprawie tego, czy karetka musi być, czy nie. Ja tylko mam kalkulator i chętnie pomogę w rachunkach.

Zastanawiające jedynie, jak bardzo "intuicja znawców" różni się od twardych faktów, jak i opinii wyrażanych przez ludzi, którzy organizowali zawody, a nie tylko czytali o nich w internecie.

Rzucam jeszcze jedno pod rozwagę naszych niezawodnych "specjalistów" - ta sama ustawa (co w przypadku zabezpieczenia medycznego) reguluje obowiązek ochrony i zapewnienia porządku publicznego. Ochroniarze muszą być na zawodach, czy nie?
Dla ułatwienia dodam, że czasami bywają.

Awatar użytkownika
FilipN
Posty: 801
Rejestracja: 05 sie 2008, 11:08
Lokalizacja: Warszawa/Jastrzębia Góra
Postawił piwka: 68 razy
Dostał piwko: 77 razy
 
Post23 maja 2013, 11:47

piter78 pisze:
a trwaja 10 h dziennie? tyle godzin startuja zawodnicy? czy było ich tylu,że starty były przez 10h ?
obsługe medyczną można zamówić na 3-4 h dziennie, a nie na całe 3 dni, organizator promuje nie tylko zawodników,kitesurfig, ale i siebie :!: , wiec powinien załatwić kasę i na to :!:
nie przesadzajmy z tymi sumami :!:


tak - trwają 10h dziennie, w takim czasie odbywają się starty.
w sobotę trwały od skippers meetingu o godz. 9 do zakończenia ostatniego wyścigu około 19... w to wchodzi czas "czekania na wiatr", czas przestawienia strefy zawodów z freestyle na race itd. ale karetki na taką imprezę nie da się wynająć na 2h potem przerwa 40 minut i na kolejne 2h...

od 10 lat zajmuję się zawodowo organizacją bardzo dużych imprez (z organizacją FKC nie mam nic wspólnego) i z tej perspektywy ciężko się czyta brednie wypisywane w tym wątku przez internetowych ekspertów. FKC nie jest imprezą masową w rozumieniu ustawy i żaden rozsądny prawnik nie podjąłby się tego by udowodnić w sądzie, że jest inaczej.

Awatar użytkownika
FilipN
Posty: 801
Rejestracja: 05 sie 2008, 11:08
Lokalizacja: Warszawa/Jastrzębia Góra
Postawił piwka: 68 razy
Dostał piwko: 77 razy
 
Post23 maja 2013, 11:48

pointse7en pisze:i niech nikt nie mówi że to sie czymkolwiek różni, bo karetka po prostu stoi przez 12h na miejscu, niezależnie czy ktoś pływa na kajcie, czy spada samochodem z mostu.


różni się, bo cennik karetki zależy od ilości osób jaką ona zabezpiecza.

pointse7en
Posty: 192
Rejestracja: 29 maja 2012, 18:35
Deska: Nobile 50fifty
Latawiec: Varial X 9, 12, VXR 17
Postawił piwka: 10 razy
Dostał piwko: 10 razy
 
Post23 maja 2013, 12:01

FilipN pisze:
pointse7en pisze:i niech nikt nie mówi że to sie czymkolwiek różni, bo karetka po prostu stoi przez 12h na miejscu, niezależnie czy ktoś pływa na kajcie, czy spada samochodem z mostu.


różni się, bo cennik karetki zależy od ilości osób jaką ona zabezpiecza.


Karetka nie zabezpiecza osób, tylko zdarzenie- dlatego nie ma różnicy jeśli zamawiasz ją do imprezy dla 10 osób i dla 1000 osób.
Na chłopski rozum- karetka zabezpiecza jedną osobę- bo tylko jednej może udzielić pierwszej pomocy.
Zawsze można zamówić karetkę z ratownikiem medycznym, + lekarzem- wtedy jest drożej, ale ratownik medyczny może pojechać z rannym do szpitala, a lekarz zostać na miejscu imprezy.
To od Ciebie zależy, ile karetek zamówisz, sam oceniasz ryzyko, czy wystarczy jedna karetka, czy potrzebujesz ich 5
Jeżeli chodzi o ceny- karetka z samym ratownikiem medyczny kosztuje ok. 70zł/h, czyli 10h=700zł
karetka z ratownikiem medycznym i lekarzem kosztuje minimum 1200zł za 10h

zbyszek11
Posty: 258
Rejestracja: 25 sie 2011, 21:32
Deska: SU-2
Latawiec: Nobile T-5 Koino./F-One
Postawił piwka: 37 razy
Dostał piwko: 6 razy
 
Post23 maja 2013, 12:14

piter78 pisze:NO TAK LUDZIE Z FK to do narzekania i krytyki a wszystkim innym niech się zajmą inni .....organizatorzy. A ''Ja ''przyjdą na darmochę i pokrytykuję.
Gratuluje podejścia .


organizator ma obowiązek zapewnić bezpieczeństwo zawodnikom :!:
nie przyjmuję niczego za darmochę, a pisać mogę na kf tak jak i ty,też gratuluję podejścia :!:[/quote]


I gdybyś przeczytał uważnie to wiedział byś że zawodnicy podpisują oświadczenia itd. A dyskusja toczy się o zabezpieczenie widzów albo gapiów którzy w tym uczestniczyli (choć nie wiem czy ich ktoś tam zapraszał).

Awatar użytkownika
onzo
Posty: 5583
Rejestracja: 19 paź 2003, 22:34
Deska: Wainman Joke 138
Latawiec: Vegas 9,12,16
Lokalizacja: WaWa
Postawił piwka: 41 razy
Dostał piwko: 89 razy
Kontaktowanie:
 
Post23 maja 2013, 12:57

to tylko dorzucając do ognia (bo w dyskusję nie wchodzę albowiem nie tyle nie mam zdania ile nie jestem w stanie ocenić czy dla organizatora 10tys za karetkę to dużo czy mało) - podpisywanie oświadczenia w sytuacji gdy nie zostały zachowane podstawowe zasady bezpieczeństwa nie zwalnia z odpowiedzialności organizatora. I tak gdyby wieżyczkę sędziowską ustawiono z wiatrem w stosunku do strefy zawodów to gdyby ktoś się w nią wp... mógłby dochodzić odszkodowania. Tak samo gdyby ktoś miał wypadek i ucierpiałby na zdrowiu na skutek braku możliwie szybkiej reakcji medycznej (przy założeniu imprezy masowej) - mógłby się ciągać z organizatorem po sądach.

A na marginesie - to cały puchar jest dla zawodników czy dla obserwatorów? No bo jaki ma interes sponsor w organizowaniu zawodów dla zawodników?

Awatar użytkownika
zaq
Posty: 922
Rejestracja: 12 wrz 2010, 11:52
Deska: Clash
Latawiec: Ozone Catalist
Lokalizacja: Wuwa
Postawił piwka: 21 razy
Dostał piwko: 71 razy
Kontaktowanie:
 
Post23 maja 2013, 13:08

Dziwna ta rozmowa... bo wyjdzie na to że to FKC impreza masowa i muszą być ochroniarze, karetki, lotniskowce i helikoptery.
Bo zaraz dojdziecie do Ad absurdum. Jak coś polecam, by douczyć się:

Ustawa z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. Nr 62, poz. 504)
Ustawa z dnia 31 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych oraz niektórych innych ustaw

Co do karetki, lekarza i punktu medycznego:

Zgodnie z zapisami Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, organizator imprezy sportowej lub artystyczno-rozrywkowej ponosi pełną odpowiedzialność za właściwe zabezpieczenie medyczne uczestników imprezy masowej.

Obowiązek zorganizowania pomocy medycznej spoczywa na organizatorze każdego wydarzenia sportowego lub artystyczno-rozrywkowego, w trakcie którego udostępnione jest co najmniej:

- 300 miejsc dla uczestników i widzów imprezy sportowej wewnątrz budynku,
- 500 miejsc dla uczestników imprezy artystyczno-rozrywkowej wewnątrz budynku,
- 1000 miejsc w przypadku każdej imprezy masowej odbywającej się na otwartym terenie/stadionie itp.

Więc... jeśli FKC nie jest imprezą masową z punktu widzenia prawnego karetki i lekarza nie musi być. Co jak co, można rozmawiać o normach zwyczajowych i regulaminie zawodów. Są dyscypliny sportowe, gdzie karetka i lekarz jest obecny na zawodach, ze względu na bezpieczeństwo zawodników. Ale powtórzę, wynika to z regulaminu zawodów oraz zobowiązania które ma obowiązek sprawdzić kierownik zawodów. Wynika to też z OCENY RYZYKA SPORTOWEGO, ILOŚCI WYPADKÓW, KONTUZJI.

I jeszcze w rozwinięciu:

Liczbę personelu oraz niezbędny sprzęt, w tym np. liczbę odpowiednio wyposażonych pojazdów, liczbę punktów pomocy doraźnej, rodzaj leków ustala się w zależności od rodzaju, miejsca i charakteru imprezy, liczby jej uczestników, pory roku (np. podczas upałów, gdzie możliwa jest większa liczba zasłabnięć na skutek wysokiej temperatury), a przede wszystkim od stopnia ryzyka, gdy istnieje obawa wystąpienia aktów przemocy lub agresji. Oceny sytuacji (określenie sił i środków niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa, wskazanie zastrzeżeń dotyczących stanu technicznego obiektu, urządzeń, sprzętu i środków) dokonuje miejscowy kierownik pogotowia ratunkowego, komendant straży pożarnej i policji. Kierownik pogotowia ustosunkowuje się do zakresu środków planowanej doraźnej pomocy medycznej, które powinny być wystarczające dla zapewnienia bezpieczeństwa. O wydanie opinii organizator zwraca się do odpowiednich organów nie później niż na 14 dni przed wystąpieniem z wnioskiem o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie imprezy.

Najważniejszą rolę i największą odpowiedzialność za bezpieczeństwo imprezy ponosi jej organizator. W jego imieniu - w odniesieniu do zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom imprezy - może działać kierownik do spraw bezpieczeństwa, wyznaczony przez organizatora (może to być wyłącznie osoba, która ukończyła szkolenie, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 23 ustawy, a w przypadku imprezy masowej podwyższonego ryzyka dodatkowo legitymująca się licencją drugiego stopnia pracownika ochrony fizycznej, o której mowa w art. 27 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia; tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 145, poz. 1221 z późn. zm.). To on dostarcza informacji o liczbie uczestników i charakterze imprezy. Z doświadczenia wiadomo, że większe środki ostrożności należy podejmować w przypadku organizowania meczu dwóch zantagonizowanych drużyn piłkarskich (impreza podwyższonego ryzyka), niż przy organizacji koncertu muzyki klasycznej, nawet gdyby liczba uczestników byłaby podobna.

O odpowiedzialności karnej czy cywilnej osób organizujących imprezę, czy też wydających opinię można mówić tylko wtedy, gdy albo dojdzie do przestępstwa, albo do zaniedbań, skutkiem których będą szkody. Postępowanie będzie wówczas prowadzone przez odpowiednie organy: prokuraturę i sąd, a w razie uchybień natury administracyjnej - organ właściwy administracji, wydający zgodę na organizację imprezy masowej.

Zabezpieczeniem małych imprez np. zawodów sportowych - jest co najmniej dwóch ratowników z zestawem ratunkowym BGR PCK R2 lub R "W", a jeżeli jest to konieczne - ze sprzętem do ratownictwa wodnego (bojka ratunkowa, rzutka). - jeśli już rozmawiacie, ten przypadek może dotyczyć FKC.

Mam nadzieje że to wyjaśniło całą tą dyskusję. Czym innym jest impreza masowa, czym innym impreza lokalna, o małej ilości zawodników i widzą. Wtedy działa ZDROWY ROZSĄDEK organizatora. Tak jak w przypadku FKC, organizator oceni/ocenia ryzyko i podejmie decyzję o karetce, lekarzu i ratownikach.

Wypowiadacie się o czymś, o czym nie macie pojęcia. Zanim mnie zjecie i skrytykujecie, to powiem że przez ponad 10 lat mogłem oglądać z bliska jak wyglądało to w sportach motorowych. Mój Ś.P Tata nie raz był kierownikiem zawodów i odpowiadał za takie rzeczy. Nie jestem alfa/omega - spójrzcie do ustawy, zapytajcie tych którzy działają w sporcie, pojedzcie na zawody w innych sportach i popytajcie organizatorów.
Ostatnio zmieniony 23 maja 2013, 13:19 przez zaq, łącznie zmieniany 2 razy.

Smokie
Posty: 5595
Rejestracja: 07 sie 2003, 12:00
Deska: Semente Pocket Rocket, 77
Latawiec: Slingshot RPM
Lokalizacja: Warszawa
Postawił piwka: 121 razy
Dostał piwko: 77 razy
Kontaktowanie:
 
Post23 maja 2013, 13:16

Jak by ktoś pogrzebał to by znalazł dokładnie to samo co napisał Jacek gdzieś tu na forum. Taka dyskusja już tu była.

Ziomek.
Posty: 13223
Rejestracja: 04 maja 2004, 19:01
Deska: C L A S H / BEST Armada
Latawiec: BEST TS / Airrush Razor
Lokalizacja: EKOLAGUNAChałupy
Postawił piwka: 261 razy
Dostał piwko: 300 razy
Kontaktowanie:
 
Post23 maja 2013, 14:39

widzę , że najwięcej do powiedzenia o tych zawodach mają eksperci - co nigdy na nich nie byli..
FORD trwa lekko po 10 h gdy wieje, by się zmieścić z zaplanowanymi konkurencjami,
z całym szacunkiem do Pucharu Polski - nie sądzę by ilość osób wraz z widzami i wszystkimi przewijającymi się w ciągu dnia zbliżyła się do 1000 (a propo imprezy masowej)

DziQ pisze:
Tego cytatu nie skomentuję, każdy kto czytał wątek "bezpieczeństwo / wypadki" lub znał [*] osobę/y, które straciły zdrowie lub życie nigdy by nic tak idiotycznego nie napisał :/


..przyznam szczerze, że nie znam przypadku utraty życia na zawodach kite w PL :idea:
znam jeden na świecie, gdy nie był jeszcze systemów bezpieczeństwa, wątpię byś kojarzył, bo to były czasy dość odległe..

MArcinBe pisze:fajne 8)

darek, ty placiles 10.000pln za jedna karetke zabezpieczajaca jakas impreze na dzien?? prales pieniadze? :hand:

...


odpowiedziałem Tobie na priv - ile płaciliśmy :idea: ..wybaczysz, że nie będę wklejał skanu faktury>
jeśli masz tańsze dojście - daj proszę znać -skorzystamy przy następnej okazji :idea:
komentarze o praniu pieniędzy - proszę daruj sobie :hand:

rolnik pisze:Zawal serca u sedziego jak Ziomek zglasza protest ,zlamania otwarte po przewroceniu wiezyczki sedziowskiej na widzow ,wybite oko i krwotok po udezeniu wiatromierzem porwanym przez wiatr , przeciecie tetnicy szyjnej zawodnika ktory potknal sie i wpadl niefortunnie na statecznik , smierc przez rozjechanie motorowka asekuracyjna bo urwal sie sterociag :shock:


..tu szkoda klawiaturę zużywać :hand: autor sam wystawia sobie laurkę :idea:
krótko: "matka wie, że ....?"

peace

Awatar użytkownika
teoysta
Posty: 618
Rejestracja: 07 sie 2009, 09:35
Deska: jest
Latawiec: też jest, +nawet bar i trapez
Lokalizacja: Świdnica
Dostał piwko: 5 razy
Kontaktowanie:
 
Post23 maja 2013, 19:41

Skąd w tym wątku tyle emocji, przepychanek itd ?

Awatar użytkownika
rolnik
Posty: 4544
Rejestracja: 07 sie 2003, 21:16
Deska: SU2
Latawiec: Obojetne
Lokalizacja: Stara Gwardia
Postawił piwka: 44 razy
Dostał piwko: 44 razy
 
Post23 maja 2013, 20:15

tu szkoda klawiaturę zużywać :hand: autor sam wystawia sobie laurkę :idea:
krótko: "matka wie, że ....?"

maja tak jest dumna a twoja wie ze...?
Do zrozumienia przeslania jakie chcialem przekazac nie potrzebne wyzsze wykstalcenie wystarczy inteligencja

.przyznam szczerze, że nie znam przypadku utraty życia na zawodach kite w PL :idea:
znam jeden na świecie, gdy nie był jeszcze systemów bezpieczeństwa, wątpię byś kojarzył, bo to były czasy dość odległe..

sietny argument doroslego czlowieka

ponad 10 lat latam na kicie i przypadkow w ktorych moglem stracic zycie malem tylko 4 kady dokladnie pamietam systemy mialem tylko czasu braklo

Pogadamy za dwa lata ciekaw jestem czy zawody tej rangi nadal beda odbywaly sie w gronie kolegow ...zwiazki stowarzyszeniea olimpiady :think:

Awatar użytkownika
holender_
Posty: 109
Rejestracja: 31 sie 2008, 18:10
Lokalizacja: Słupsk-Holland Dariusz Nowak
Dostał piwko: 2 razy
 
Post23 maja 2013, 23:57

Chociaz 1lekarz z prawdziwego zdarzenia zanim przyjedzie ambulans. 10lat nic powaznego sie niestalo?! to itak dlugo szczescie Wam dopisuje. Najwyzsza pora zadbac o bezpieczestwo, chyba ze liczycie ze bedziecie mieli nastepne 10lat szczescie i nic sie nie stanie?! 1 Lekarz to juz najtansza opcja jaka wpada mi do glowy,a zabezpieczenie medyczne juz jakies jest.

I nie wyzywajcie sie na mnie za to co napisalem....poprostu uwazam ze to wazna rzecz.


Wróć do „Forum Główne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości