Lynaes - Dania

Miejscówki Kitesurfingowe
stiv amoralny
Posty: 1522
Rejestracja: 13 sty 2006, 02:55
Deska: 50fifty/Su-2/Spleene
Latawiec: Cabrinha/SShot/Airush
Lokalizacja: terazFilipiny
Postawił piwka: 12 razy
Dostał piwko: 32 razy
Kontaktowanie:
 
Post05 wrz 2013, 14:18

Lynaes - w tym sezonie "ciepłe kraje" nawet w skandynawii. Dawno już miałem ochotę odwiedzić to miejsce, a tym bardziej się cieszę, bo wygląda, że warunki będą "tropikalne" iście. Zapowiada się przednie pływanko w słońcu przy 20-25 knt przez kilka dobrych dni. Logujemy się do Mariusza na jego home spocik i bazę. Info będzie na bierząco! Zaletą też jest niewątpliwie krótki lot 1h15min do Malmo z WizzAir, no i limit bagażu zasadniczego 32kg! Stamtąd transfer mostem przez mrze do Kopenhagi i już jesteśmy prawie na miejscu :thumb:

Obrazek

pozdeawim

stiv a

Awatar użytkownika
mary.dk
Posty: 1918
Rejestracja: 17 cze 2009, 21:13
Deska: Aero, Airush - Compact, Slayer
Latawiec: Airush Wave
Lokalizacja: Bydgoszcz
Postawił piwka: 58 razy
Dostał piwko: 88 razy
 
Post10 wrz 2013, 20:00

Prognoza prognoza,
najważniejsze ze się sprawdzila w 100 % plus... :thumb:

Pozdro...

stiv amoralny
Posty: 1522
Rejestracja: 13 sty 2006, 02:55
Deska: 50fifty/Su-2/Spleene
Latawiec: Cabrinha/SShot/Airush
Lokalizacja: terazFilipiny
Postawił piwka: 12 razy
Dostał piwko: 32 razy
Kontaktowanie:
 
Post12 wrz 2013, 17:42

Kilka dnii już minęło po ciekawym i zaskakująco ciepłym wypadzie kite'owym do Danii i czas parę słów o tym miejscu napisać. Jest kilka różnic między spotami w pobliżu Kopenhagi, a chyba bardziej znanym duńskim spotem z dużą falą - Klitmooler.

DOJAZD:
Jedną z niewątpliwych zalet jest możliwość wypadu typowo na prognozę. Navi można wprowadzić miejscowość HUNDESTED Można dostać się tam dość łatwo drogą lądową, a wyprawa ze środkowej polski to razem z przeprawą promową w Rostoku około 9-10h.
My wybraliśmy opcję przelot WizzAir z Warszawy do Malmo. Zalety : Lot około 1h, bilety z wyprzedzeniem miesiąca - dwóch, można kupić bardzo tanio (nasze kosztowały 100 zł w obie strony/osoba) Bagaż rejestrowy 100zł/32 kg !/w jedną stronę, bagaż podręczny (ograniczone wymiary) bez limitu wagowego. Z Malmo do Danii można dostać się promem, bądź także drogą lądową przemierzając 13-stokilometrowy most przez morze! - niestety najtańsza opcja busem Malmo-Kopenhaga 200 dkr./osoba (choć firma http://www.neptunbus.dk reklamuje się za dużo mniejsze pieniądze : studenci 120 dkr, dorośli 130 dkr. przy wcześniejszej rezerwacji on-line, za bilet one-way.

SPOT:
Poza piękną słoneczną pogodą, bezchmurnym niebem, temperaturą na szorty i T-shirt sporym zaskoczeniem był ogromny spot, z silnie wiejącym side-on shore z południa. Plaża z miękkkim białym piaskiem, przy plaży kilka sklepów, bar, trawiasta łąka, na której można czysto się spakować po pływaniu. Przy kierunku S SE idealnie wchodzi pływanie na zachodniej plaży. Miejsca tyle co dla porównania cały kemping Chałupy6, z tą różnicą, że w szczytowej poże dnia w sobotę było tam ze 30 latawców, a nie 300 :) Ogromny akwen z płytką od kolan do klaty wodą, ale co najciekawsze w tym miejscu wypływając coraz bardziej pod wiatr, zaczyna się bardzo fajna niezbyt duża fala (0,5-1m). Idealnie do frystyle'a i np. pierwszych kroków na desce wave. Również na części wave w większości jest płytko. Dno piaszczyste, jednak w większych kępach trawy morskiej zdażają się skupiska małych muszelek i wrażliwe osoby może wybrałyby pływanie w bucikach Mi jednak i zdecydowanej większości osób nie było to potrzebne. Ciepło. Nad-oczekiwanie ciepło! Kto jadąc do Danii myślałby o tym, żeby zabierać ze sobą kremy z filtrami?? We wrześniu?? Na szczęście nasi gospodarze mieli filtr 50, którym od drugiego dnia już codziennie się zabezpieczałem:). Loakalesi pływanją przeważnie teraz w piankać 4/3 z krótką nogawką, ja w moim NPX Assasin 5/3 miałem idealnie, ale żeczywiście krótka nogawka byłaby akurat. O czapkach, butach i rękawiczkach nie było mowy. W przerwie na piwko (no tu jest to coś na co od razu zwraca się uwagę - piją tuborga wszyscy na spocie bez wyjątku, w każdej pauzie między pływankiem, ale w całej Danii toleracja na "zawartość" jest spora - 0,5 ". Temperatura wody myślę , że była w granicach 19 stopni. Cały sezon "ciepłego pływania jest tu dużo dłuższy niż w Polsce, woda już w marcu osiąga bardzo przyzwoite temperatury, wyższe niż na naszym wybrzeżu czy w zatoce, a w "zimowe" pianki lokalesi wbijają się dopiero w drugiej połowie października. Wrzesień jest chyba tu najlepszym miesiącem, wiatrowo bardzo stabilnie i silnie, a co ciekawe najczęściej przy bezchmurnym niebie.

INFRASTRUKTURA, SKLEPY, ZAKWATEROWANIE

Przy samym spocie jest marina jachtowa i spory teren zielony, na którym można zatrzymać się kamperem czy z przyczepą i podłączyć się do wody prądu, korzystać z łazienek. Natomiast na parkingu przy spocie można stanąć zupełnie za free i nikt się tym nie będzie interesował. W każdym razie jeżeli chce się skorzystać z opcji "kempingowej - płatnej" wszystko to kosztuje raptem 100 dkr./ doba (około 55zł) bez względu na ilość osób! To kolejna miła niespodzianka, bądź co bądź jak na kraj, w którym jak wiadomo ceny należą do wyższych w Europie. Jest kilka knajpek - ale ceny w restauracjach to już rząd 120-170 dkr za danie obiadowe. W samej miejscowości jest kilka marketów(czynne 7 dni), w których za stosunkowo normalne pieniądze można kupić produkty i zrobić sobie grilla na spocie. Przykładowo : paczka kurczaka - 500g - 25 dkr, bułka 3 dkr., ziemniaki 1kg 10 dkr., 6-pak tuborg beer 0,33 - 35 dkr. Jadąc samochodem warto oczywiście zabrać prowiant z Polski, ale w razie braku - aż takiej tragedii nie ma.

MAPKA SPOTU i POGLĄDOWO DOJAZD Z POLSKI :

Obrazek
Obrazek

https://maps.google.pl/maps?saddr=Lyn%C3%A6s+Havnevej&daddr=Szwederowo,+Bydgoszcz&hl=pl&ie=UTF8&ll=55.943336,11.885576&spn=0.032445,0.104628&sll=55.953285,11.854677&sspn=0.03037,0.104628&geocode=FbGdVQMdLQq1AA%3BFRZtKgMdOIESASmlUlW7phMDRzFpMkYjMoGt1Q&oq=hundeste&t=h&mra=dme&mrsp=0&sz=14&z=14

KILKA FOTEK

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


widok z okna naszego apartmentu:)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podsumowując, muszę jeszcze powiedzieć, że podczas całego naszego pobytu byliśmy wspaniale ugoszczeni przez naszego ziomka Mariusza http://www.learn2kitesurf.dk/school/, prowadzącego lokalną surf szkołę, a dzięki także jego uprzejmości mieliśmy do dyspozycji całą rozmiarówkę latawców Airush, od Litium, przez Wave po Razor'y :twisted: , za co też jeszcze raz mu dziękujemy!
Na marginesie, ja osobiście pozostaję pod wrażeniem latawca Airush Wave, który idealnie mi wręcz pasuje. Dedykowany do Wave, bardzo mocna konstrukcja (stosowane jak w Razor - team wzmocnienia krzyżowe na poszyciu latawca) konstrukcja dokładnie pod moje wymagania, bardzo szybki gdy tego potrzebuję, winda średnia, głęboko siedzi w oknie, na moje potrzeby idealny do nauki freestyle, bardzo łatwy restart z wody.., no i 4 linki. Jak coś pomyliłem w opisie, to proszę o sprostowanie:)

Pełna galeria fotek na naszej stronie :

http://kitepro.pl/news/readmore/id/44

pozdrawiam

stiv a

Awatar użytkownika
mary.dk
Posty: 1918
Rejestracja: 17 cze 2009, 21:13
Deska: Aero, Airush - Compact, Slayer
Latawiec: Airush Wave
Lokalizacja: Bydgoszcz
Postawił piwka: 58 razy
Dostał piwko: 88 razy
 
Post21 wrz 2013, 08:43

Ostatki ciepa ;-)

prognoza 21.09.13.jpg
prognoza 21.09.13.jpg (206.94 KiB) Przejrzano 3368 razy


Pozdro...


Wróć do „Spoty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości

cron