Rally 2014 czy RPM 2014

Recenzje, oceny, opisy, porady sprzętowe.
Awatar użytkownika
BESTIA
Posty: 336
Rejestracja: 22 sie 2003, 12:41
Lokalizacja: Warszawa
Postawił piwka: 10 razy
Dostał piwko: 2 razy
 
Post20 mar 2014, 14:28

ArthuR pisze:78kg i dość mała deska TT 131, Ty na jakiej desce dajesz radę od 12kn? ostrzysz?


9 RPM 80kg TT132 od 14knt

Awatar użytkownika
przemjas
Posty: 2566
Rejestracja: 21 lis 2006, 13:54
Deska: SU-2 Prorider
Latawiec: SS RPM 10m
Lokalizacja: Elbląg
Postawił piwka: 22 razy
Dostał piwko: 18 razy
Kontaktowanie:
 
Post20 mar 2014, 14:35

ArthuR pisze:78kg i dość mała deska TT 131, Ty na jakiej desce dajesz radę od 12kn? ostrzysz?

ja mam dechę 132
Przy twojej wadze i desce to na 10m RPM myślę że od 15 węzłów mógłbyś pływać i spokojnie wracać w to samo miejsce.

Awatar użytkownika
onzo
Posty: 5583
Rejestracja: 19 paź 2003, 22:34
Deska: Wainman Joke 138
Latawiec: Vegas 9,12,16
Lokalizacja: WaWa
Postawił piwka: 41 razy
Dostał piwko: 89 razy
Kontaktowanie:
 
Post20 mar 2014, 14:42

Chłopie naprawdę liczysz, że podejmiemy decyzję za Ciebie? Niestety musisz zdecydować samemu. Albo latawiec spokojny, o stałym, równym ciągu i sporym zakresie, albo latawiec dynamiczny, agresywniejszy, ale z mniejszym zakresem i mniejszym kopem w górę. Z tym, że jeśli masz dobrą technikę to na RPMie skoczysz również wysoko i również dobrze będziesz sobie radził w underpowered. A jak nie masz techniki to nic tu nie pomoże, a nawet na RAlly skoki będą niskie, chociaż będzie Ci się wydawało, że są wysokie.
Ja mając w rękach Rally i RPMa od razu wybrałem tego drugiego. Po 2 latach ponownie miałem w rękach oba i zostałem przy RPMie (mówię o roczniku 2011).
10 ogarniała mi większość zakresu. Ważąc wtedy ok 70kg na nobile 666 132 pływałem od 12knt równego wiatru (na śródlądziu wypadałoby mieć te 15knt), górny zakres to było 35knt i jeszcze było co zaciągnąć (potem przesiadłem się na 6 i nie miałem mało). To nie jest zły kite, ale sam musisz zdecydować co dla Ciebie najważniejsze

ArthuR
Posty: 168
Rejestracja: 16 kwie 2006, 22:35
Lokalizacja: Poznań / Częstochowa
Postawił piwka: 1 raz
 
Post20 mar 2014, 21:07

Oczywiscie, ze na to liczylem, mialem jeszcze nadzieje ze do tego jakas zrzutke zrobicie :wink:

Tak na serio to niestety nie dam rady testowac i decyzje po prostu musze wymeczyc.. wyczytac :) a z tego co do tej pory wycztalem, to jestem w rozkroku pomiedzy jednym i drugim, serce mowi RPM a rozum Rally

Dzieki za konkretne wypowiedzi, ktos jeszcze cos?

Wczesniej wymyslilem taki zestaw: Rally 12 na slabowiatrowa przymule, zeby dawac rade od 11kn i RPM 10 albo 9 na fajny wiatr i fun

Technika jest ok jezeli chodzi o prace latawcem, nie ma tylko techniki na wypieciu..
12tke tez wolalbym RPMa, od 12kn ogarne mielac latawcem? 12 + 9 dobry zestaw RPMow?

W Rally na pewno 12+9 bedzie idealne do komfortowego wozenia dupy, ale chyba jednak wole pozostac przy pierwotnych zalozeniach i mimo braku mozliwosci wykorzystania potencjalu, miec ten feeling WRXa

stiv amoralny
Posty: 1522
Rejestracja: 13 sty 2006, 02:55
Deska: 50fifty/Su-2/Spleene
Latawiec: Cabrinha/SShot/Airush
Lokalizacja: terazFilipiny
Postawił piwka: 12 razy
Dostał piwko: 32 razy
Kontaktowanie:
 
Post20 mar 2014, 23:14

ArthuR pisze:Od ilu knotow poplyne na RPMie 9 i 10 ?


No właśnie te 2 rozmiary są bardzo od siebie różne, choć tylko 1m je dzieli ... . Ja lubie oba i jeden z nich obowiązkowo mieć musisz:) 9-tka to jest ten ostatni z bardzo szybkich, ale musisz miec na niego te 15knt stałe. A 10 to sprzet, który naprawdę mega z dołu juz ciągnie. Na 10m2 przy dobrej technice i nieco wiekszej desce niż twoja, dasz radę już od 12knt robic wysokość, a od 13knt górę i coś juz pofikać. Pytanie ile docelowo chcesz mieć latawców. Jesli 3, to bierz 10, w dół 7 i w górę 14. Jesli 4, to 7,9,11!(nowość w tym roku, rewelacja maszyna!),14. Tak bym celował dzisiaj. No ewentualnie przy secie 4 latawców warto pokusić się by na silny warunek wziąć 6 zamiast 7m2 (a widziałem że na fuertę się wybierasz:)) . Pytanie czy poza tym jednym wyjazdem myslisz o częstszych wypadach na silne spoty. Jesli tak, to 6m2 jest konkret. Fajnie sie pływa na powerze jak inni sprzętu nie mają i tylko moga popatrzeć..., no i spot jest wtedy pusty :thumb:

pozdrawim

stiv a

Awatar użytkownika
Wiktorek
Posty: 715
Rejestracja: 02 sty 2004, 09:34
Deska: Skywalker, OR Mako!
Latawiec: RRDs, Rally
Lokalizacja: Poznań
Postawił piwka: 10 razy
Dostał piwko: 11 razy
 
Post21 mar 2014, 08:30

Miałem podobny dylemat, tylko roczniki starsze.
Wybrałem Rally, ze względu (teoretycznie) na szerszy zakres, lepszy dół i ponieważ będzie lepszy na falę, co mi się przyda - ze dwa razy w roku :lol:
Teraz pozostaje tylko zweryfikować teorię w praktyce.

ArthuR
Posty: 168
Rejestracja: 16 kwie 2006, 22:35
Lokalizacja: Poznań / Częstochowa
Postawił piwka: 1 raz
 
Post21 mar 2014, 12:51

stiv dzięki za konkret,
w zaproponowanym przez Ciebie zestawie 14, 10 i 7 martwi mnie to, że 14 to wielka krowa i będzie miała duży drag i ten długi bar i linki.. żeglarstwo.., może warto powachlować 12tką i odpuścić na dole ten 1 czy 2 knoty..?
a 10tka jak pisałeś nie zalicza się już do szybkich, ponieważ tylko częściowo będzie służyła do unhooked to wydaje mi się że szybszy będzie fajniejszy, czyli 9tka..
i stąd pomysł na bardziej ekonomiczny dwulatawcowy zestaw 12 i 9, ogarnę od 13 do 30 knotów tymi dwoma?
a jeżeli 3 to na pewno RPM 10 i 7, a na słaby wiatr nie wiem :)

kite24.pl
Posty: 5582
Rejestracja: 25 sie 2006, 17:42
Deska: SU-2
Latawiec: Gin Cannibal
Lokalizacja: Olsztyn
Postawił piwka: 8 razy
Dostał piwko: 29 razy
Kontaktowanie:
 
Post21 mar 2014, 13:35

zwróć uwagę że 9m RPM jest na barze 17'/20m , a 9m Rally -20"/23m

stiv amoralny
Posty: 1522
Rejestracja: 13 sty 2006, 02:55
Deska: 50fifty/Su-2/Spleene
Latawiec: Cabrinha/SShot/Airush
Lokalizacja: terazFilipiny
Postawił piwka: 12 razy
Dostał piwko: 32 razy
Kontaktowanie:
 
Post21 mar 2014, 14:58

ArthuR pisze:stiv dzięki za konkret,
w zaproponowanym przez Ciebie zestawie 14, 10 i 7 martwi mnie to, że 14 to wielka krowa i będzie miała duży drag i ten długi bar i linki.. żeglarstwo.., może warto powachlować 12tką i odpuścić na dole ten 1 czy 2 knoty..?
a 10tka jak pisałeś nie zalicza się już do szybkich, ponieważ tylko częściowo będzie służyła do unhooked to wydaje mi się że szybszy będzie fajniejszy, czyli 9tka..
i stąd pomysł na bardziej ekonomiczny dwulatawcowy zestaw 12 i 9, ogarnę od 13 do 30 knotów tymi dwoma?
a jeżeli 3 to na pewno RPM 10 i 7, a na słaby wiatr nie wiem :)


1. Czasy kiedy 14-tki były leniwymi krowani dawno minęły :) dzisuejsze sprzety w tych rozmiarach jak je dobrze na barze przyciśniesz tez potrafią szybko kręcić - także tym się nie sugeruj. A jak masz zamiar też 3style rozwijac to w ogóle jest idealny sprzęt do tego.

2. Nie napisałem, że 10 nie zalicza sie już do szybkich latawców :idea: tylko, że 9m2 jest ostatnim z bardzo szybkich :idea: Tak jak wenzel podkreslił, bierze się to tez z tego, że 9 jako ostatnia dostaje krótki bar i linki o 3m krótsze.

3. Jeżeli wiesz napewno, że 3 latawce - to zdecydowanie 7-10-14, ale zostań myślę przy całym secie RPM-ów, na 14 przy unhook będzie o wiele lepiej i te zalety zrekompensują nieco gorszy dół niz Rally.

4. Set "economic" czyli 2 latawce też oczywiście wchodzi w rachubę, ale wtedy raczej radziłbym ci juz 8 i 12(jeżeli na 2latawcach juz pozostać), albo "rozwojowo" 7 i 11m2(w tym ostanim wypadku jeszcze masz drogę na duży rozmiar otwartą, bez konieczności zmiany całego setu). 4m2 jeszcze granicznie, ale w zupełności się pokrywa, a z 9m2 jako najmniejszy latawiec, poprostu twój zakres górny(przy twojej wadze) na około 25knt kończyć się będzie..., mocniej trochę przywieje, to już będziesz wisiał jak na szubienicy. Także słabo.

pozdrawim

stiv a

Ziomek.
Posty: 13223
Rejestracja: 04 maja 2004, 19:01
Deska: C L A S H / BEST Armada
Latawiec: BEST TS / Airrush Razor
Lokalizacja: EKOLAGUNAChałupy
Postawił piwka: 261 razy
Dostał piwko: 300 razy
Kontaktowanie:
 
Post21 mar 2014, 21:32

ArthuR pisze:
Wczesniej wymyslilem taki zestaw: Rally 12 na slabowiatrowa przymule, zeby dawac rade od 11kn i RPM 10 albo 9 na fajny wiatr i fun


..na Twoim miejscu - przy TYM wyborze - TAK bym zrobił :idea:

"i wilk będzie syty i Menczester syty" :thumb:

peace

ArthuR
Posty: 168
Rejestracja: 16 kwie 2006, 22:35
Lokalizacja: Poznań / Częstochowa
Postawił piwka: 1 raz
 
Post23 mar 2014, 00:43

Dzieki wszystkim, zatem RPM 14, 10 i 7 wyglada optymalnie..

ArthuR
Posty: 168
Rejestracja: 16 kwie 2006, 22:35
Lokalizacja: Poznań / Częstochowa
Postawił piwka: 1 raz
 
Post23 mar 2014, 00:49

Ziomek. pisze:
ArthuR pisze:
Wczesniej wymyslilem taki zestaw: Rally 12 na slabowiatrowa przymule, zeby dawac rade od 11kn i RPM 10 albo 9 na fajny wiatr i fun


..na Twoim miejscu - przy TYM wyborze - TAK bym zrobił :idea:

"i wilk będzie syty i Menczester syty" :thumb:

peace


Nie bedzie syty jezeli na 9tce przy 25kn bede wisial, wybieram sie na Fuerte w maju i moze byc slabo.. czyli za mocno :wink:

Od 3 sztuk chyba nie uciekne..

Ziomek.
Posty: 13223
Rejestracja: 04 maja 2004, 19:01
Deska: C L A S H / BEST Armada
Latawiec: BEST TS / Airrush Razor
Lokalizacja: EKOLAGUNAChałupy
Postawił piwka: 261 razy
Dostał piwko: 300 razy
Kontaktowanie:
 
Post23 mar 2014, 11:50

ArthuR pisze:
Nie bedzie syty jezeli na 9tce przy 25kn bede wisial, wybieram sie na Fuerte w maju i moze byc slabo.. czyli za mocno :wink:

Od 3 sztuk chyba nie uciekne..


..na Fuercie możesz uciec od 14stki..

peace

Awatar użytkownika
onzo
Posty: 5583
Rejestracja: 19 paź 2003, 22:34
Deska: Wainman Joke 138
Latawiec: Vegas 9,12,16
Lokalizacja: WaWa
Postawił piwka: 41 razy
Dostał piwko: 89 razy
Kontaktowanie:
 
Post24 mar 2014, 10:32

stiv amoralny pisze: a z 9m2 jako najmniejszy latawiec, poprostu twój zakres górny(przy twojej wadze) na około 25knt kończyć się będzie..., mocniej trochę przywieje, to już będziesz wisiał jak na szubienicy. Także słabo.

Stiv przypominam, że swego czasu lataliśmy w Egipcie ty na 9 ja na 10 przy wietrze w okolicach 30knt i jakoś żadnemu z nas nie było za dużo... no może skoki były trochę za wysokie, ale dawało radę. A ja ważyłem sporo mniej niż 78kg Artura ;)

Jak dla mnie 14m do pierwszych unhooked to będzie baaardzo przyjemny latawiec - w unhooked szybkość latawca nie jest taka istotna, często na początku wręcz przeszkadza. W większości przypadków nie chodzi o to, żeby zakręcić latawcem loopa - raczej chodzi o to żeby latawiec nie sp.... w którąkolwiek stronę.

Jakbym mógł brać 3 sztuki to bym brał 14,10 i 6 (siódemki nie znam, ale 6 była super, ewentualnie może być 7 zamiast 6). Jak dwie to raczej klasyk: 12 i 9. I rzeczywiście jeśli jeden musi być Rally to niech to będzie 12, ale ja bym brał dwa tego samego typu.

stiv amoralny
Posty: 1522
Rejestracja: 13 sty 2006, 02:55
Deska: 50fifty/Su-2/Spleene
Latawiec: Cabrinha/SShot/Airush
Lokalizacja: terazFilipiny
Postawił piwka: 12 razy
Dostał piwko: 32 razy
Kontaktowanie:
 
Post24 mar 2014, 12:17

onzo pisze:
stiv amoralny pisze: a z 9m2 jako najmniejszy latawiec, poprostu twój zakres górny(przy twojej wadze) na około 25knt kończyć się będzie..., mocniej trochę przywieje, to już będziesz wisiał jak na szubienicy. Także słabo.

Stiv przypominam, że swego czasu lataliśmy w Egipcie ty na 9 ja na 10 przy wietrze w okolicach 30knt i jakoś żadnemu z nas nie było za dużo... no może skoki były trochę za wysokie, ale dawało radę. A ja ważyłem sporo mniej niż 78kg Artura ;)


onzo, Ty miałeś wtedy tyle, że co najwyżej mogłeś sobie pozwolić na skoki hooked przez zenit:):), ja miałem gruuubaśnie na moim RPM 9... . Ale nie chodzi o to, żeby się spierać o kilka ktn, tylko mówimy o pływania komfortowym, a nie żeby "... dawało radę ..." W tych kategoriach o można i na 40knt z 9m2 wyjść i teeż radę da!

onzo pisze:Jak dla mnie 14m do pierwszych unhooked to będzie baaardzo przyjemny latawiec - w unhooked szybkość latawca nie jest taka istotna, często na początku wręcz przeszkadza. W większości przypadków nie chodzi o to, żeby zakręcić latawcem loopa - raczej chodzi o to żeby latawiec nie sp.... w którąkolwiek stronę.

pełna zgoda!

onzo pisze:Jakbym mógł brać 3 sztuki to bym brał 14,10 i 6 (siódemki nie znam, ale 6 była super, ewentualnie może być 7 zamiast 6). Jak dwie to raczej klasyk: 12 i 9. I rzeczywiście jeśli jeden musi być Rally to niech to będzie 12, ale ja bym brał dwa tego samego typu.

No ja osobiście przy tej wadze ponizej 80 kg, nie zamykałbym się w najmniejszym latawcu 9m2, jeśli cały czas mowa o 2 kajtach. Brałbym 8 + 12m2 i na tym secie skończył. na 2 sezony. Albo teraz kombinacja (6)7 + 10, lub 7(8) + 11m2, jako opcja rozwojowa na 3-ci latawiec(duży size) jakaś właśnie 14-tkę. Do decyzji tylko pozostaje czy chłopak woli bardziej "miękkie" nałożenie się zakresów (3m2 różnicy), czy twardsze, ale zwiększające całkowity zakres wiatrowy do obsłużenia.

pozdrawim

stiv a


Wróć do „Recenzje & Opinie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości